Jump to content

Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες κριτικές βιβλίων του Clive Barker σε αυτό και αυτό το topic.

Recommended Posts

το βιβλίο αποτελεί συνέχεια του [book:Hellraiser|3346983], με τον Ιερέα της Κόλασης (οι φίλοι τον φωνάζουν Pinhead) 

 

Μπορεί παρόλα αυτά να διαβαστεί μόνο του, ως stand alone;

 

*Τα Ευαγγέλια της κολάσεως, εννοώ.*

Edited by GeorgeDamtsios
Link to comment
Share on other sites

 

το βιβλίο αποτελεί συνέχεια του [book:Hellraiser|3346983], με τον Ιερέα της Κόλασης (οι φίλοι τον φωνάζουν Pinhead)

Μπορεί παρόλα αυτά να διαβαστεί μόνο του, ως stand alone;

 

*Τα Ευαγγέλια της κολάσεως, εννοώ.*

Ναι, αλλά δεν ξέρω κατά ποσό έχει νόημα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλώς δική μου ιδιοτροπία, ή άπαξ και βγάλεις τον τρόμο από ένα ρεαλιστικό πλαίσιο παύεις να γράφεις τρόμο και είσαι πλέον στο φάνταζυ; (οκ, μπολιασμένο με στοιχεία τρόμου, αλλά όπως και να 'χει φάνταζυ. Όχι τρόμο)

 

Γιατί για μένα, από την στιγμή που περνάνε στην κόλαση, το Scarlet Gospels λειτουργεί πλέον σαν φάνταζυ. Αφού, αυτό που (πλέον) έχει προτεραιότητα είναι ο φανταστικός κόσμος, τα πλάσματά του, η μυθολογία του κλπ

 

Την αυτή άποψη έχω και για το τελευταίο (στα Ελληνικά) του Edward Lee, το Μεφιστόπολις. Από τη στιγμή που γράφεις εντός ενός φανταστικού κόσμου, όσες σπλατεριές και να ρίξεις στον αναγνώστη, γράφεις βασικά φάνταζυ, τουλάχιστον by my book. Πράγμα που δεν είναι απόλυτα κακό μεν, αλλά... άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

το βιβλίο αποτελεί συνέχεια του [book:Hellraiser|3346983], με τον Ιερέα της Κόλασης (οι φίλοι τον φωνάζουν Pinhead)

Μπορεί παρόλα αυτά να διαβαστεί μόνο του, ως stand alone;

 

*Τα Ευαγγέλια της κολάσεως, εννοώ.*

Ναι, αλλά δεν ξέρω κατά ποσό έχει νόημα.

 

Thanks για το tip αστραπή!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο μετά τη μέση είμαι, αλλά με έχει ήδη κουράσει. 

 

Οι πρώτες 100 σελίδες κύλησαν νεράκι και το μεσαίο μέρος σέρνεται. 

 

Βασικά, το βιβλίο λειτουργεί (από την 100κάτι σελίδα και μετά) περισσότερο σαν φάνταζυ και μάλιστα ανέμπνευστο φάνταζυ, (η κόλαση του Μπάρκερ είναι ένα τελείως βαρετό μέρος, για την ώρα) με λειψές περιγραφές και άσκοπη χρήση του χιούμορ. Ειδικά η τόσο casual παρουσία του υπερφυσικού στοιχείο και οι χλιαρές αντιδράσεις των πρωταγωνιστών (μέχρι χαβαλέ που κάνουν σε σκηνές που υποτίθεται είναι μακελειά στην κόλαση) προσωπικά με εκνεύρισαν. 

 

Τα reviews λένε ότι προς το τέλος το βιβλίο καταφέρνει να ξεκολλήσει από το βούρκο. Ίδωμεν...

 

Μα ακριβώς, λέμε! Άντε να διαβάσω πέντε σελίδες με τον πρωινό καφέ, και αν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Λίγο μετά τη μέση είμαι, αλλά με έχει ήδη κουράσει.

 

Οι πρώτες 100 σελίδες κύλησαν νεράκι και το μεσαίο μέρος σέρνεται.

 

Βασικά, το βιβλίο λειτουργεί (από την 100κάτι σελίδα και μετά) περισσότερο σαν φάνταζυ και μάλιστα ανέμπνευστο φάνταζυ, (η κόλαση του Μπάρκερ είναι ένα τελείως βαρετό μέρος, για την ώρα) με λειψές περιγραφές και άσκοπη χρήση του χιούμορ. Ειδικά η τόσο casual παρουσία του υπερφυσικού στοιχείο και οι χλιαρές αντιδράσεις των πρωταγωνιστών (μέχρι χαβαλέ που κάνουν σε σκηνές που υποτίθεται είναι μακελειά στην κόλαση) προσωπικά με εκνεύρισαν.

 

Τα reviews λένε ότι προς το τέλος το βιβλίο καταφέρνει να ξεκολλήσει από το βούρκο. Ίδωμεν...

Μα ακριβώς, λέμε! Άντε να διαβάσω πέντε σελίδες με τον πρωινό καφέ, και αν.

Τα λέγαμε κάποια ποστ πριν.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Λίγο μετά τη μέση είμαι, αλλά με έχει ήδη κουράσει.

 

Οι πρώτες 100 σελίδες κύλησαν νεράκι και το μεσαίο μέρος σέρνεται.

 

Βασικά, το βιβλίο λειτουργεί (από την 100κάτι σελίδα και μετά) περισσότερο σαν φάνταζυ και μάλιστα ανέμπνευστο φάνταζυ, (η κόλαση του Μπάρκερ είναι ένα τελείως βαρετό μέρος, για την ώρα) με λειψές περιγραφές και άσκοπη χρήση του χιούμορ. Ειδικά η τόσο casual παρουσία του υπερφυσικού στοιχείο και οι χλιαρές αντιδράσεις των πρωταγωνιστών (μέχρι χαβαλέ που κάνουν σε σκηνές που υποτίθεται είναι μακελειά στην κόλαση) προσωπικά με εκνεύρισαν.

 

Τα reviews λένε ότι προς το τέλος το βιβλίο καταφέρνει να ξεκολλήσει από το βούρκο. Ίδωμεν...

Μα ακριβώς, λέμε! Άντε να διαβάσω πέντε σελίδες με τον πρωινό καφέ, και αν.

Τα λέγαμε κάποια ποστ πριν.

 

Για τη μετάφραση τα λέγαμε και εξακολουθώ να μην έχω να καταλογίσω παρά πταισματάκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους, τελείωσε.

 

Οκ, ας είμαι ειλικρινής: Αν το συγκεκριμένο βιβλίο το είχα διαβάσει, π.χ. το 1986 που ήμουν 20 χρονώνε, θα είχα κατενθουσιαστεί, θα είχα ανακηρύξει τον Μπάρκερ σε έναν από τους θεούς μου, και μετά θα διάβαζα Βιβλία του Αίματος και θα έβλεπα Hellraiser και θα του αφοσιωνόμουν για πάντα.

 

Δεν είμαι όμως 20 χρονών, δεν είναι 1986, και, διάολε, έχω διαβάσει και κάμποσο Μάστερτον. Όχι άλλο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειμαι λιγο μετα την 250 σελ. και μεχρι στιγμης αυτο που διαβαζω δεν μου θυμιζει καθολου Μπαρκερ. Το μεγαλυτερο πραγμα που μου την σπαει ειναι αυτο το ξεκαρφωτο χιουμορ το οποιο επαναλαμβανεται καθε τρεις και λιγο. Για να μην ειμαι αδικος θα επανελθω μετα το τελος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα κι εγώ τα Ευαγγέλια της Κολάσεως.

 

Στο Goodreads του έβαλα 3/5. Κάτι που σημαίνει ότι το βρήκα απλά καλό. (Για μένα η διαβάθμιση πάει: 1=κακό 2=μέτριο 3=καλό 4=πολύ καλό 5=δυναμίτης).

 

Το θέμα είναι ότι ο εν λόγω βαθμός είναι λίγος. Φαντάζομαι ότι όλοι μας αγοράζουμε προσεκτικά τα βιβλία μας. Ειδικότερα την τελευταία δεκαετία που το διαδίκτυο μπήκε για τα καλά στη ζωή μας, το κάνουμε έχοντας διαβάσει και μερικές γνώμες πρώτα. Οπότε σπάνια πέφτουμε χαμηλότερα.

 

Γενικώς, ήταν ένα ευχάριστο βιβλίο, περισσότερο φαντασίας παρά τρόμου. Μέχρι εκεί. Αν ήταν βιβλίου ενός άγνωστου ή πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα, νομίζω ότι θα το έβλεπα πολύ πολύ διαφορετικά. Αλλά εδώ, δυστυχώς, μιλάμε για Barker.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα περιμενα με αγωνια το καινουργιο βιβλιο του Barker - μια εβδομαδα πριν κυκλοφορισει εκλεισα οτι ανοιχτους λογαριασμους ειχα με αλλα αναγνωσματα για να το απολαυσω. Το βιβλιο ανοιγει αρκετα καλα και καταληγει σε μια μετριοτητα που ομολογω ειχα χρονια να διαβασω. Μου φαινεται οτι το χασε ο Barker γιατι μια τετοια ιστορια και γραμμενη με τετοιο ερασιτεχνικο τροπο (που ειναι εκεινη η νοσηρα ευφυης φαντασια των Βιβλιων του Αιματος) θα μπορουσε να το γραψει ο οποιοσδηποτε στον χωρο. 

Θα ειμαι στο εξης πιο προσεκτικος σε οτι αφορα σε καινουργιο υλικο του εν λογω συγγραφεα γιατι απο οτι διαβαζω εχει τουλαχιστον απο το Αειπολη να γραψει κατι πραγματικα καλο. Και τελειωνοντας ενα νοσταλγικο φορο τιμης στις καλυτερες κατ' εμε στιγμες του:

 

1. Τα Βιβλια του Αιματος Vol. I, II, III, VI

2. O Κλεφτης του Παντοτε

3, Το Καταραμενο Παιχνιδι

4. Αειπολη

5. Υφαντοκοσμος

 

Υπ'οψη δεν εχω διαβασει τα Μυστικα της Βαβυλωνας και Mister b. Gone (ευτυχως μαλλον) καθως και τα Ιματζικα και Αρχαιο Μυστηριο.

Edited by oldboy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oldboy μην ξεχάσεις να διαβάσεις και το Abarat

 

Εικονογραφημενα δεν ειναι αυτα τα βιβλια? Αξιζουν τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω αν Τα Μυστικα της Βαβυλώνας είναι καλό, αλλά νομίζω οτι ειναι εξαντλημένο. Δηλαδή ηταν γιατι τωρα το έχει διαθέσιμο το Public. Όποιος ενδιαφέρεται μπορει να μπει στο σάιτ να κοιταξει γιατί πρεπει να παίζει προπαραγγελια ή κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Άμεσα διαθέσιμο το δείχνει στο Public. Δεν ξέρω τι παίζει γενικότερα βέβαια. Στα περισσότερα μαγαζιά το βγάζει εξαντλημένο.

Link to comment
Share on other sites

Στα Public της Θεσ/νίκης πάντως έχει σίγουρα αντίτυπα. Και γενικά από Οξύ. Μάλλον έκανε πλιάτσικο στις αποθήκες του.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λατρεύω Μπάρκερ.

 

Πήρα τα Ευαγγέλια της Κολάσεως (Scarlet Gospels) αλλά λόγω υποχρεώσεων πρόλαβα μόνο 10+ σελίδες.

Το καλοκαίρι που μας πέρασε, ρούφηξα το "ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΔΑΙΜΟΝΑ" (MrB Gone) και με ενθουσίασε η μίξη φαντασίας, τρόμου και μαύρης κωμωδίας- είναι ένα βιβλίο που ο Τέρρυ Γκίλιαμ ευχαρίστως θα έκανε ταινία (πιστεύω) με όλα αυτή τη μπαρόκ 'τρέλα' που διακατέχει το πνεύμα του βιβλίου.

 

Με βάση κάποια σχόλια που διάβασα πρωτύτερα, ένα έχω να πω:

 

"Ίσως να ισχύει το 'ωραίος ο νέος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς', όμως στο κανόνα αυτό υπάρχουν εξαιρέσεις. Π.χ. Κινγκ και Μπάρκερ στα νιάτα τους πέτυχαν μεγάλα πράγματα, απόλαυσαν δόξες, έφτασαν ήδη στο πηκ τους, αλλά τα χρόνια τους πήραν. Και δύσκολα θα βγάζουν έργα που θα αντανακλούν 

 κάτι από το ένδοξο παρελθόν. Ισχύει για τους περισσότερους (διάσημους και μη) συγγραφείς. Απλώς συμβαίνει. Κάποτε, ακόμα και η έμπνευση και η φαντασία στερεύουν...Δώστε τόπο στα νιάτα. Πάντα."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανακυκλοφόρησε το "Τα μυστικά της Βαβυλώνας" για όποιον το ψάχνει. Βρίσκεται αποκλειστικά στο Public(δυστυχώς...) και κάνει 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Αν καποιος ψψαχνει καποιο απο τα Βιβλια του Αιματος, ας ριξει μια ματια εδω

 

http://booksmania.gr/index.php/component/content/article/114-poliseis/19686-%CE%A4%CE%B1-%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%91%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-II-VI

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, τα Public έχουν τα Μυστικά της Βαβυλώνας σε ηλεκτρονική προσφορά, 10,75. Απ' τα 20 που είχε, καλά είναι.  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω πιασει τα βιβλια του αιματος τωρα. Απο τα 3 πρωτα καλυτερο ειναι το πρωτο ανετα. Οχι πως ειναι κακα κ τα αλλα 2. Ελπιζω κ τα αλλα να συνεχισουν ετσι ωραια..!

Το τελευταιο που μου λειπει απο μπαρκερ ειναι το ιματζικα..εχω φαει ολο τον κοσμο!!! (Τροπος του λεγειν)

Μηπως θα το αποχωριζοταν καποιος απο το φορουμ...? Μπα ε..? :ρ

Link to comment
Share on other sites

Εχω πιασει τα βιβλια του αιματος τωρα. Απο τα 3 πρωτα καλυτερο ειναι το πρωτο ανετα. Οχι πως ειναι κακα κ τα αλλα 2. Ελπιζω κ τα αλλα να συνεχισουν ετσι ωραια..!

Το τελευταιο που μου λειπει απο μπαρκερ ειναι το ιματζικα..εχω φαει ολο τον κοσμο!!! (Τροπος του λεγειν)

Μηπως θα το αποχωριζοταν καποιος απο το φορουμ...? Μπα ε..? :ρ

 

Πριν από καιρό είχα δει ένα κομμάτι στο βιβλιοπωλείο του σταθμού του ΟΣΕ στη Θεσσαλονίκη. (Έπρεπε να το είχα τσιμπήσει, βέβαια). Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα και δεν ξέρω πώς μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους. Αλλά αν είσαι από Θεσσαλονίκη δεν χάνεις και τίποτα να περάσεις μια βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πιασει τα βιβλια του αιματος τωρα. Απο τα 3 πρωτα καλυτερο ειναι το πρωτο ανετα. Οχι πως ειναι κακα κ τα αλλα 2. Ελπιζω κ τα αλλα να συνεχισουν ετσι ωραια..!

Το τελευταιο που μου λειπει απο μπαρκερ ειναι το ιματζικα..εχω φαει ολο τον κοσμο!!! (Τροπος του λεγειν)

Μηπως θα το αποχωριζοταν καποιος απο το φορουμ...? Μπα ε..? :ρ

Το Ιμάτζικα το έχει το βιβλιοπωλείο στο αεροδρόμιο της Θεσ/νίκης, επίσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..