Jump to content

Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες κριτικές βιβλίων του Clive Barker σε αυτό και αυτό το topic.

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ παιδια.

Το εχω δει το 30αρι αλλα δεν με ψηνει ιδιαιτερα...

Προσπαθω τωρα να τηλεφωνησω στο αρεροδρομιο στη Θεσ/νικη αλλα δεν μπορω να συνδεθω μετα το κεντρικο μενου που σου λεει πατα 1 για... Ενιουει θα συνεχισω κ θα δοκιμασω κ ΟΣΕ. Σας ευχαριστω πολυ κ παλι.!

Link to comment
Share on other sites

Το Ιματζικα το πουλαει ενας τυπος στο booksmania.gr, αλλα το δινει 30 ευρω. Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει.

 

http://booksmania.gr/index.php/component/content/article/114-poliseis/20065-%CE%99%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%B1

Το μοναδικό βιβλίο του Barker που δεν έχω καταφέρει να τελειώσω. Το έχω προσπαθήσει τρεις φορές και πάντα με κουράζει στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

 

Το Ιματζικα το πουλαει ενας τυπος στο booksmania.gr, αλλα το δινει 30 ευρω. Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει.

 

http://booksmania.gr/index.php/component/content/article/114-poliseis/20065-Ιματζικα

 

Το μοναδικό βιβλίο του Barker που δεν έχω καταφέρει να τελειώσω. Το έχω προσπαθήσει τρεις φορές και πάντα με κουράζει στην μέση.

Καλα η αληθεια ειναι οτι κουραζει λιγο,κι εγω το διαβαζα 1,5 χρονο!Ειχα σχεδον σταματησει το διαβασμα κι εφταιγε αυτο!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει στο αεροδρομιο στη Θεσσαλονικη πλεον.. :/

Κ δεν μπορω να βρω κ το βιβλιοπωλειο στον ΟΣΕ. Πηρα στις πληροφοριες του σταθμου αλλα δεν μπορουσαν να με βοηθησουν.

Προτιθεμαι να το παρω απο τα χερια καποιου που τον βασανισε :ρρρ

Επισης στο παλαιοβιβλιοπωλειο/μπαζαρ στην αρχη της Θεμιστοκλεους εχει το βιβλιο του αιματος 2 γυρω στα 6 ευρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης στο παλαιοβιβλιοπωλειο/μπαζαρ στην αρχη της Θεμιστοκλεους εχει το βιβλιο του αιματος 2 γυρω στα 6 ευρω.

Μεγάλο τσούξιμο οι τιμές...

Τα έχωσα κι εγώ χοντρά για να αποκτήσω και τα 6 βιβλία της σειράς. Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει μόνο το πρώτο.

Παρόλ'αυτά, κατάφερα να σκανάρω και τα έξι βιβλία και τα να μετατρέψω σε epub...

Δεν γνωρίζω για το αν ισχύουν τα πνευματικά δικαιώματα... Αν δεν ισχύουν και η διοίκηση το εγκρίνει ίσως μπορέσω να τα ανεβάσω στο dropbox για διαμοιρασμό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μόλις τελείωσα κι εγώ τον "Κλέφτη του πάντοτε". Δεν ξέρω γιατί, αλλά περίμενα να είναι χάλια και αντίθετα μου άρεσε αρκετά. Με μπέρδεψε το ότι δε μπορώ να αποφασίσω αν είναι παιδικό ή όχι. Σε γενικές γραμμές θα το έλεγα παιδικό, αλλά έχει και κάποιες περιγραφές σιχαμερών πλασμάτων που μοιάζουν με πτώματα μισοσαπισμένα και τέτοια. Τέλος πάντων, μου άρεσε το ότι είναι περισσότερο φάντασυ παρά τρόμου.

Ποιο άλλο μου προτείνετε του Barker που να είναι περισσότερο φάντασυ παρά τρόμου; Τον Υφαντόκοσμο τον έχω διαβάσει και μου άρεσε πολύ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι στα μισά του Ιμάτζικα και ζορίζομαι... Δεν το περίμενα τόσο κακό.. Ελπίζω να φτιάχνει λίγο, γιατί έχω άλλες τόσες σελίδες. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Books of Blood 1/Τα Βιβλία του Αίματος 1 (Εκδόσεις Τρίτον)
Πρώτη μου επαφή με το έργο του Barker και είμαι αρκετά απογοητευμένος. Πιθανόν επειδή είχα ακούσει τα καλύτερα κι έτσι οι προσδοκίες μου ήταν αρκετά υψηλές.
Συγκεκριμένα για την κάθε ιστορία ξεχωριστά, με τη σειρά που αυτές είναι στο βιβλίο.
1. The Book of Blood/Το Βιβλίο του Αίματος: Μεγάλη ψυχρολουσία με την πρώτη ιστορία. Αδιάφοροι χαρακτήρες, αδιάφορη υπόθεση και τρόμου δεν την λες ούτε για πλάκα. Διαβάζεται όμως, εύκολα, κάτι στο οποίο φαντάζομαι βοηθάει και το αρκετά μικρό της μέγεθος.
Βαθμολογία: 5.0/10
2. The Midnight Meat Train/Η Κρεοφόρος του Μεσονυκτίου: Αυτή μάλιστα. Γενικά πολύ καλή. Ωραία και πρωτότυπη κεντρική ιδέα, κάπως ενδιαφέροντες χαρακτήρες και αρκετά δυνατή ατμόσφαιρα. Το χάνει λίγο σε κάποιες λεπτομέρειες και αρχίζουν να φαίνονται κάποια λογικά κενά, αλλά την ευχαριστήθηκα. Μάλλον η καλύτερη ιστορία της συλλογής.
Βαθμολογία: 7.5/10
3. The Yattering and Jack/Το Φλυαρούδι και ο Τζάκ: Αρκετά ευχάριστη χιουμοριστική ιστορία. Δεδομένης της φύσης της δεν λειτουργεί ως ιστορία τρόμου, αλλά χαμογέλασα σε κάποια σημεία και γενικά πέρασα καλά. Θα ήθελα να ήταν λίγο μικρότερη, γιατί προς το τέλος με κούρασε.
Βαθμολογία: 6.5/10
4. Pig Blood Blues/Μπλουζ Αίματος για Ένα Γουρούνι: Ξεκίνησε πολύ καλά, αλλά στο τέλος με έχασε τελείως. Παρά το γεγονός αυτό όμως είναι μια καλή ιστορία. Είχε αρκετή αγωνία και μυστήριο και την διάβασα μονορούφι. Μου θύμισε κάπως (με καλό τρόπο) το "The Devil's Backbone" του Guillermo Del Toro.
Βαθμολογία: 7.5/10
5. Sex, Death and Starshine/Σεξ, Θάνατος κι Αστροφεγγιά: Καλούτσικη αυτή η ιστορία, αλλά παραείχε ευκολίες την υπόθεση και δεν προσπάθησε καν να είναι τρομακτική και τελείωσε κάπως απότομα.
Βαθμολογία: 6.5/10
6. In the Hills, the Cities/Στους Λόφους, οι Πόλεις: Τρομερά πρωτότυπη ιδέα, αλλά τόσο εξωφρενική που δεν μπόρεσα να την πάρω στα σοβαρά ούτε στιγμή. Όμως η ιστορία είχε μια δυο πολύ δυνατές σκηνές, που τη σώζουν και καλή ατμόσφαιρα. Βαρέθηκα αρκετά όμως, πιθανότατα επειδή δεν με κέρδισε η ιδέα.
Βαθμολογία: 6.0/10

Το βιβλίο δεν είναι κακό, αλλά ούτε και τίποτα το ιδιαίτερο. Νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι ένα από τα πρώτα έργα του συγγραφέα, καθώς η γραφή μου φάνηκε αρκετά άγουρη και υπήρχαν αρκετές αλλαγές οπτικής γωνίας που γίνονταν πολύ απότομα και με πέταγαν έξω από τις ιστορίες. Δεν νομίζω ότι θα ψάξω άλλο βιβλίο του Barker, αλλά αν ξαναπέσει κάποιο στα χέρια μου το πιο πιθανό είναι ότι θα του ρίξω μια ματιά.
Συνολική Βαθμολογία: 6.5/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια εχει καποιος το "Τα βιβλια του αιματος 4"; Ακομα και σε pdf μου κανει. Το χρειαζεται ενας φιλος. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2017 at 8:11 PM, Mictantecutli said:

Παιδια εχει καποιος το "Τα βιβλια του αιματος 4"; Ακομα και σε pdf μου κανει. Το χρειαζεται ενας φιλος. 

Νομίζω το βρίσκεις Πρωτοπορία.

Το θες Ελληνικά ή Αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Nihilio said:

Νομίζω το βρίσκεις Πρωτοπορία.

Το θες Ελληνικά ή Αγγλικά;

Είναι εξαντλημένο. Στα Ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παλικαρια εχει ξανα εκδοθει το Ιματζικα πριν ενα μηνα και δε το πηρα χαμπαρι. Αξιζει τον κοπο? Και επισης γνωριζει κανεις εαν εκδοθουν και τα υπολοιπα που εχουν εξαντληθει πλεον?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oldboy said:

Ρε παλικαρια εχει ξανα εκδοθει το Ιματζικα πριν ενα μηνα και δε το πηρα χαμπαρι. Αξιζει τον κοπο? Και επισης γνωριζει κανεις εαν εκδοθουν και τα υπολοιπα που εχουν εξαντληθει πλεον?

Δεν μου άρεσε καθόλου το Ιμάτζικα. Ζορίστηκα πολύ να το τελειώσω. Σε λίγο καιρό επανακυκλοφορούν και το Αείπολη. Επίσης, οι εκδόσεις Οξυ, θα βγάλουν τα βιβλία του αίματος. Δεν ξέρω το πότε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 2/14/2018 at 2:08 PM, Mictantecutli said:

Επίσης, οι εκδόσεις Οξυ, θα βγάλουν τα βιβλία του αίματος.

Έχουν ήδη κυκλοφορήσει τα δυο πρώτα βιβλία. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αναμεσα στον "Υφαντοκοσμο", "Ο κλεφτης του παντοτε" και "Τα Ευαγγελια της Κολασεως", εαν δεν εβλεπα το ονομα του συγγραφεα ποτε δεν θα μπορουσα να φανταστω οτι ειναι του ιδιου.

Πολυδιαστατος, τα βιβλια του διαβαζονται νερακι, αλλα στο τελος σου μενει μια αισθηση τυπου "Που το παει και τι θελει να πει ο ποιητης?"! Ακομα προσπαθω να αποφασισω αν πχ. ο Υφαντοκοσμος μου αρεσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελείωσα τον κλέφτη του πάντοτε. Όντως, η φαντασία του Μπάρκερ είναι απεριόριστη, είναι μαιτρ στη δημιουργία ωραίων εικόνων. Ενννοείται πως μου άρεσε το βιβλίο, όμως, για άλλη μια φορά παρατήρησα πως (όπως και στο Hellraiser) από τη μέση και μετά το βιβλίο χάνει λίγο από το δυναμισμό του. Ωραία περιγραφή των τοπίων, ωραία ατμόσφαιρα, ωραία τέρατα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν, διαβάζω και τελειώνω την Ιμάτζικα. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελλάθηκα κιόλας αλλά μου άρεσε αρκετά (ως πολύ στο στάδιο που διαδραματίζεται στην Ιμάτζικα).

Θετικά:

Πότε-πότε μου θύμιζε διεστραμμένη, ενήλικη εκδοχή ενός βιβλίου που αγαπώ πολύ, της "Ιστορίας χωρίς τέλος". Αυτό μου φαινόταν ελκυστικό αλλά και με μελαγχολούσε, γιατί με έκανε να σκέφτομαι τις διαφορές ηθικής ανάμεσα στα δύο βιβλία.

Μου έκανε εντύπωση το μοτίβο της καταδίωξης των γυναικείων θεοτήτων από τον αρσενικό θεό και μ' έκανε να γελάσω κιόλας, καθώς το ίδιο ακριβώς μοτίβο υπάρχει και σε ένα διήγημα του Έλληνα συγγραφέα Λύο Καλοβυρνάς.

Μ' άρεσε πολύ η αρχή και αυτά που λέει για το θέατρο.

Μ' άρεσε που οι κεντρικοί ήρωες είναι αντιήρωες. Και δεν έχει σημασία που ο Ευγενής 

Spoiler

υψώνεται σε μεσσιανικό στάτους

μια και ακόμη και τότε συνεχίζει να κάνει λάθη με τους κοντινούς του ανθρώπους αλλά και γενικά.

Μου έκαναν εντύπωση οι ονειρικές σκηνές όπου η μεταφορά γίνεται κυριολεξία. Γενικά, μ' άρεσε πολύ τα πρωτότυπα φανταστικά τοπία και όντα που περιγράφει. Ιδίως οι σκηνές που διαδραματίζονται στην Ιμάτζικα είναι κυριολεκτικά καταπληκτικές.

Μου άρεσε πάρα πολύ ο ρόλος των γυναικών με τους γυναικείους χαρακτήρες, αγγέλους ή στρίγκλες, να είναι ανεξάρτητοι, παθιασμένοι, μυστηριώδεις, γνωστικοί...

Το γκει ζευγάρι μου φάνηκε ότι ήταν πολύ λιγότερο φορμουλαικοί απ' τους υπόλοιπους ήρωες 

Spoiler

όσο τουλάχιστον ήταν άνθρωποι και οι δύο

και είναι λογικό, γιατί κατά πάσα πιθανότητα στη σχέση τους προβάλλονται προσωπικές ανησυχίες και ζητήματα του συγγραφέα.

Αρνητικά:

Αργεί πάρα πολύ να μπει στο ζουμί! 

Spoiler

Μέχρι να ξεκινήσουν για την Ιμάτζικα οι ήρωες μας είδα κι έπαθα!

Έχει αρκετές σκηνές που μου φάνηκαν περιττές κι ότι μπήκαν για shock value. 

Spoiler

Παραδείγματα είναι η σκηνή που ο Μονάρχης Σαρτόρι βασανίζει έναν αιχμάλωτο με ένα είδος υπερφυσικής βδέλλας, η οποία δεν κατάλαβα πού κόλλαγε ούτε η ίδια η σκηνή, ούτε η μαζοχιστική συμπεριφορά του αιχμαλώτου, ούτε ο κάπως ερωτικο-φιλοσοφικός της τόνος. επίσης και οι ερωτικές σκηνές με τη Τζούντιθ στα δώματα της βασίλισσας μου φάνηκαν ολίγον άχρηστες.

Τέλος, ενώ οι ίδιες οι ερωτικές σκηνές, όσο αλλόκοτες κι αν ήταν, δεν με σοκάρισαν καθόλου, με ενόχλησε πολύ που, στα καλά καθούμενα, χωρίς κανένα λόγο ο συγγραφέας πετάει κάτι άκυρες κουβέντες, όπως για τον αρχιτέκτονα του Πύργου που πέθανε ενώ προσπαθούσε να "...."  αχέμ ένα βόδι! Ή το άλλο, που λέει ο Πάι του Ευγενή ότι δεν θα μπορούσε να μεταμορφωθεί σε παιδί ή σε ζώο αν ήταν ερωτευμένος με αυτά ο Ευγενής! Ίου, δεν είσαι στα καλά σου βρε συγγραφέα, μόνο που αναφέρεις κάτι τέτοιο!

 

Οι αιματηρές σκηνές δεν με πολυένοιαξαν, μόνο στιγμιαία με ενόχλησαν καθώς βρίσκονταν στα σωστά σημεία, δηλαδή μάχες και πόλεμο. Δύο μόνο απ' αυτές με αηδίασαν άσκημα, καθώς έγιναν "στην ψύχρα" και περιγράφονταν υπερβολικά. Επίσης, με ξένισε η (ναι μεν σε ταιριαστά σημεία, αλλά δεδομένου των υπερβατικών και ποιητικών στοιχείων στο υπόλοιπο μυθιστόρημα φαίνονται περίεργα ) αναφορά σε σωματικά υγρά. Άραγε το χρησιμοποιεί ο συγγραφέας για ρεαλισμό ή ίσως επηρεάστηκε από μοντερνιστικά μυθιστορήματα που αναφέρουν σωματικές λειτουργίες δίπλα-δίπλα με φιλοσοφία;

Αυτά!🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, το ρεζουμέ της Ιμάτζικα τελικά είναι κάτι περισσότερο από θετικό. Λίγο μετά που έγραψα το πρώτο σχόλιο για το βιβλίο το τέλειωσα, και το ευρύτερο τέλος μ' άρεσε τόσο που δάκρυσα. Υμνείται η δημιουργικότητα, οι ζωτικές δυνάμεις της φύσης και υπάρχει μια συγκινητική και ταυτόχρονα υποβλητική εικόνα του επέκεινα. 

Spoiler

Μου άρεσε πολύ επίσης και ο υποδόριος, επιβλητικός τρόμος της "πολιτείας του Θεού" και της διαμάχης του Θεού και του πρωταγωνιστή. Σ' αυτή τη σκηνή έλεγα: Μπράβο βρε Μπάρκερ, αυτός είναι ωραίος τρόμος, όχι τα πολλά αίματα και άντερα! (κατά την άποψη μου τουλάχιστο)😋

Επίσης, έχω την εξής απορία: Πώς δεν προκάλεσε χαμό, όπως το His Dark Materials; 

Spoiler

Αφού είναι, αρκετά σαφώς, ένα αντιεκκλησιαστικό-αντιχριστιανικό κατηγορητήριο. Το όνομα του θεού Απεξαμένδιος μου ακούγεται αρκετά βυζαντινό, η απαγόρευση των γυναικείων θεοτήτων παραπέμπει σε παρόμοιες πρακτικές της χριστιανικής εκκλησίας στην πραγματικότητα, το θέλημα του θεού έχει μεγάλη σημασία, όπως στη χριστιανική πίστη, ο πρωταγωνιστής είναι γιος του θεού σε μια διεστραμμένη παραλλαγή του χριστιανικού μύθου, η επικράτεια του Θεού είναι το υπερπέραν, ακόμη κι ο χριστός αναφέρεται ως μάγιστρος κι αυτός (και κατά πάσα πιθανότητα γιος του Θεού επίσης, αν κατάλαβα καλά)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η μήτρα της βίας (Chiliad: A Meditation)

Δέκατο βιβλίο του Κλάιβ Μπάρκερ που περνάει στη λίστα με τα διαβασμένα, αλλά είναι σαν να τον διαβάζω για πρώτη φορά, τόσα χρόνια που πέρασαν από τότε που διάβασα κάποιο προηγούμενο βιβλίο του. Συγκεκριμένα, τον Ιούνιο του 2015 είχα διαβάσει το καλό αλλά μάλλον κατώτερο των προσδοκιών "Τα Ευαγγέλια της Κολάσεως", και από τότε για κάποιο λόγο δεν τον ξαναέπιασα στα χέρια μου. Μέχρι σήμερα. Πριν λίγο τελείωσα το "Η μήτρα της βίας" και δηλώνω πολύ ικανοποιημένος, χωρίς να έχω ιδιαίτερα υψηλές προσδοκίες. Πρόκειται για μια περίεργη και πολύ ιδιαίτερη νουβέλα (χωρισμένη σε δυο μέρη), ίσως όχι και τόσο στο ύφος που μας έχει συνηθίσει ο Μπάρκερ, αλλά ποιοτικά σε πολύ καλό επίπεδο. Η γραφή είναι πραγματικά εξαίσια, γλαφυρή, υποβλητική και σε σημεία μπορεί να πει κανείς ακόμα και λυρική, από τις πρώτες κιόλας προτάσεις ο συγγραφέας κατάφερε να με καθηλώσει με τις περιγραφές και τις δυνατές εικόνες που δημιούργησε. Η όλη δομή της ιστορίας είναι αν μη τι άλλο παράξενη, μια κάποια προσοχή χρειάζεται γιατί παίζει λίγο με την αφήγηση και τον χρόνο, πάντως δύσκολα κάποιος φαν του συγγραφέα δεν θα την απολαύσει ή δεν θα μαγευτεί από τον τρόπο αφήγησης. Σίγουρα προτείνεται.

Υ.Γ. Εξαιρετική η ελληνική έκδοση (Οξύ), με υπέροχο εξώφυλλο και ιδιαίτερα προσεγμένη μετάφραση.

8/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καιρό είχα να διαβάσω Κλάιβ Μπάρκερ. Πολλά χρόνια, ούτε που θυμάμαι πόσα. Επέλεξα για restart ''Τα Μυστικά της Βαβυλώνας'' και τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. 

Στο προσκήνιο ο Τοντ Πίκετ, κινηματογραφικός αστέρας βεληνεκούς Τομ Κρουζ και Μπραντ Πιτ. Πλαστική επέμβαση θα του κάνει την μάπα σουρωτήρι οπότε και σπεύδει να κρυφτεί. Σε ερημική βίλα στα κατσάβραχα του Λος Άντζελες που όμως δεν είναι καθόλου αυτό που δείχνει. Το αχανές υπόγειο καλύπτεται απ' άκρη σε άκρη από πλακάκια που αναπαριστούν κινούμενες εικόνες. Κυνηγιού ολιγομελούς ομάδας, με φόντο ένα κόσμο σε έκλειψη ηλίου. Θα πέσει θύμα του και της σαγήνης της κυρίας του σπιτιού που επίσης καλύπτεται από πέπλο μυστηρίου. Στο κατόπι του η πλέον αφοσιωμένη του θαυμάστρια. Θα ακολουθήσει τα ίχνη του και τα γρανάζια θα αρχίσουν να γυρίζουν. Ωραίο το σκηνικό της μάχης της προέδρου με τα παιδιά, δυνατό. Gore και χυδαίο, μου άρεσε πολύ. Ένα και το αυτό με τα του Κυνηγιού και την ιδιαίτερη περιποίηση που παρείχε στο παιδί. Εκείνο, το ξεχωριστό. Ατμοσφαιρικά και καλογραμμένα, ήθελα περισσότερα. Αντί για τα άδυτα του Χόλιγουντ με τα τερτίπια και τις πισώπλατες μαχαιριές. Τα οποία ναι μεν είχαν ενδιαφέρον, καταλάμβαναν όμως μεγάλο μέρος της ιστορίας και κάπου με κούρασαν. Το πρόσημο σαφώς και είναι θετικό. Αν όμως εστίαζε περισσότερο στο splatter κομμάτι θα μπορούσαμε ενδεχομένως να μιλάμε για αριστούργημα. 

Ωραίος ο Μπάρκερ, καλός. Σε αυτά τα λίγα έστω που έχω διαβάσει μου αρέσει. Δεν ξέρω αν πρόκειται από τις περιπτώσεις όπου το αρχικό πόνημα είναι και το καλύτερο, aka ''Hellraiser''. Έχω τα περισσότερα μεταφρασμένα του οπότε και θα αρχίσω σιγά- σιγά να συμπληρώνω τα κενά :)

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)
  • 3 weeks later...

Έπεσαν στα χέρια μου όλα τα Βooks of Blood και είπα να τα ξανα προσπαθησω. Ξαναδιαβασα το πρωτο. Νομιζω το έχω αδικήσει κάπως σε αυτά που εχω γράψει παραπανω. Με εξαίρεση την πρωτη ιστορία, που εξακολουθώ να πιστεύω οτι δεν είναι καθόλου καλη, όλες οι αλλες είναι καλες (η και πολύ καλες) ιστοριες.

Επαναλαμβάνω αυτό που είπα οτι η γραφή είναι κάπως άγουρη ανα τόπους, αλλά υποδηλώνει και ενα συγγραφέα με ταλέντο και ξεχωριστή φωνη.

Μάλλον θα τα διαβάσω όλα σιγά, σιγά μέσα στη χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

978863731_.jpg.4fd1f9b6f7b8261eabef79aa0e6cf620.jpg 1952414717_-Cover2.thumb.jpg.f2dc2c7b64371e0d90ac6797595420ba.jpg

Είχα την πρώτη μου επαφή με τον Clive Barker  σχετικά πρόσφατα, με το Αρχαίο Μυστήριο.

Δεν μου άρεσε  και το έγραψα και στο γοοδρεαδσ (https://www.goodreads.com/review/show/5212290845?book_show_action=false)

Το δίχως άλλο ο Clive έχει το χάρισμα της γραφής - το ταλέντο. Δυστυχώς, από το μοναδικό αυτό βιβλίο του που διάβασα, μοιάζει να μην το εκμεταλλεύεται. Το πρόβλημα είναι ότι το βρήκα πολύ φαφλατάδικο, γεμάτο πολύλεξες ανούσιες περιγραφές που ξεχνούσαν να τελειώσουν. Και που επιπλέον δεν εξυπηρετούσαν κάτι στην πλοκή του έργου. Τι έκανε ή τι ένιωθε ο ήρωας πηγαίνοντας από το σημείο Α στο σημείο Β.

Ένιωσα σαν να είχα απέναντί μου έναν από αυτούς τους ανθρώπους που για να σου πούνε κάτι θα σου πουν πρώτα την ιστορία της ζωής τους με κάθε λεπτομέρεια (ακόμα και ας τη λένε με όμορφα λόγια, κουράζουν μέχρι εξαντλήσεως). Αυτό ακριβώς.

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

651602030_BooksofBlood-VolumeTwo.jpg.ec30ed9ebfc881ab0a4e6f79c8901c2c.jpg 1916856367_BooksofBlood-VolumeTwoCover2.jpg.799283918e788b446f5c93d928d7b3fd.jpg 1689795058_2.thumb.jpg.237638060a420ed45a17d0ac69ed873e.jpg

Books of Blood 2/Τα Βιβλία του Αίματος 2 (Εκδόσεις Τρίτον)

Και αυτός ο τόμος είναι καλός. Πανω κάτω στο ίδιο επίπεδο με τον πρωτο. Θα έλεγα οτι αυτός είναι, ίσως, λίγο πιο συνεπής, αλλά οι καλύτερες ιστορίες του πρώτου είναι πιο καλες απο τις καλύτερες του δεύτερου.

 

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1698248982_BooksofBlood3.jpg.a2357731f82ed61273f81234f4c0efbf.jpg 1252629741_3.jpg.4e5fa7e403d441912ed23b5f93f99933.jpg

Books of Blood 3/Τα Βιβλία του Αίματος 3 (Εκδόσεις Τρίτον)

Νομιζω οτι  αυτός ο τόμος δεν είναι τόσο καλός όσο οι δυο προηγούμενοι. Δεν είναι κακός, αλλά καμια ιστορία δεν με ενθουσίασε, ενω υπηρχαν και αρκετές στιγμές που βαρεθηκα αρκετά.

Νομιζω οτι σε μεγαλο βαθμο έχει αρχίσει να υπάρχει μια επανάληψη στις θεματικές, στη δομη, τη φωνη και τη φύση των ιστοριών, αν και ακόμα πολλές απο αυτές έχουν πολύ πρωτότυπες κεντρικές ιδέες.

Για την ωρα δεν έχω καμια όρεξη να διαβάσω και τους επόμενους 3 τόμους. Ίσως όμως δοκιμασω κάποιο απο τα μεγαλυτερα βιβλια του Barker στο μέλλον. Χωρίς καμια βιασύνη πάντως.

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..