Jump to content
Darkchilde

Clive Barker

Recommended Posts

deadstamalive

Ευχαριστω πολυ παιδια.

Το εχω δει το 30αρι αλλα δεν με ψηνει ιδιαιτερα...

Προσπαθω τωρα να τηλεφωνησω στο αρεροδρομιο στη Θεσ/νικη αλλα δεν μπορω να συνδεθω μετα το κεντρικο μενου που σου λεει πατα 1 για... Ενιουει θα συνεχισω κ θα δοκιμασω κ ΟΣΕ. Σας ευχαριστω πολυ κ παλι.!

Ballerond

Το Ιματζικα το πουλαει ενας τυπος στο booksmania.gr, αλλα το δινει 30 ευρω. Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει.

http://booksmania.gr/index.php/component/content/article/114-poliseis/20065-%CE%99%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%B1

Το μοναδικό βιβλίο του Barker που δεν έχω καταφέρει να τελειώσω. Το έχω προσπαθήσει τρεις φορές και πάντα με κουράζει στην μέση.

volyros

Το Ιματζικα το πουλαει ενας τυπος στο booksmania.gr, αλλα το δινει 30 ευρω. Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει.

http://booksmania.gr/index.php/component/content/article/114-poliseis/20065-Ιματζικα

Το μοναδικό βιβλίο του Barker που δεν έχω καταφέρει να τελειώσω. Το έχω προσπαθήσει τρεις φορές και πάντα με κουράζει στην μέση.

Καλα η αληθεια ειναι οτι κουραζει λιγο,κι εγω το διαβαζα 1,5 χρονο!Ειχα σχεδον σταματησει το διαβασμα κι εφταιγε αυτο!

deadstamalive

Δεν υπαρχει στο αεροδρομιο στη Θεσσαλονικη πλεον.. :/

Κ δεν μπορω να βρω κ το βιβλιοπωλειο στον ΟΣΕ. Πηρα στις πληροφοριες του σταθμου αλλα δεν μπορουσαν να με βοηθησουν.

Προτιθεμαι να το παρω απο τα χερια καποιου που τον βασανισε :ρρρ

Επισης στο παλαιοβιβλιοπωλειο/μπαζαρ στην αρχη της Θεμιστοκλεους εχει το βιβλιο του αιματος 2 γυρω στα 6 ευρω.

• Like 1

WolfBack

Επισης στο παλαιοβιβλιοπωλειο/μπαζαρ στην αρχη της Θεμιστοκλεους εχει το βιβλιο του αιματος 2 γυρω στα 6 ευρω.

Μεγάλο τσούξιμο οι τιμές...

Τα έχωσα κι εγώ χοντρά για να αποκτήσω και τα 6 βιβλία της σειράς. Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει μόνο το πρώτο.

Παρόλ'αυτά, κατάφερα να σκανάρω και τα έξι βιβλία και τα να μετατρέψω σε epub...

Δεν γνωρίζω για το αν ισχύουν τα πνευματικά δικαιώματα... Αν δεν ισχύουν και η διοίκηση το εγκρίνει ίσως μπορέσω να τα ανεβάσω στο dropbox για διαμοιρασμό...

wordsmith

Μόλις τελείωσα κι εγώ τον "Κλέφτη του πάντοτε". Δεν ξέρω γιατί, αλλά περίμενα να είναι χάλια και αντίθετα μου άρεσε αρκετά. Με μπέρδεψε το ότι δε μπορώ να αποφασίσω αν είναι παιδικό ή όχι. Σε γενικές γραμμές θα το έλεγα παιδικό, αλλά έχει και κάποιες περιγραφές σιχαμερών πλασμάτων που μοιάζουν με πτώματα μισοσαπισμένα και τέτοια. Τέλος πάντων, μου άρεσε το ότι είναι περισσότερο φάντασυ παρά τρόμου.

Ποιο άλλο μου προτείνετε του Barker που να είναι περισσότερο φάντασυ παρά τρόμου; Τον Υφαντόκοσμο τον έχω διαβάσει και μου άρεσε πολύ.

• Like 2

Mictantecutli

Είμαι στα μισά του Ιμάτζικα και ζορίζομαι... Δεν το περίμενα τόσο κακό.. Ελπίζω να φτιάχνει λίγο, γιατί έχω άλλες τόσες σελίδες. :(

Steel Guardian

Books of Blood 1/Τα Βιβλία του Αίματος 1 (Εκδόσεις Τρίτον)
Πρώτη μου επαφή με το έργο του Barker και είμαι αρκετά απογοητευμένος. Πιθανόν επειδή είχα ακούσει τα καλύτερα κι έτσι οι προσδοκίες μου ήταν αρκετά υψηλές.
Συγκεκριμένα για την κάθε ιστορία ξεχωριστά, με τη σειρά που αυτές είναι στο βιβλίο.
1. The Book of Blood/Το Βιβλίο του Αίματος: Μεγάλη ψυχρολουσία με την πρώτη ιστορία. Αδιάφοροι χαρακτήρες, αδιάφορη υπόθεση και τρόμου δεν την λες ούτε για πλάκα. Διαβάζεται όμως, εύκολα, κάτι στο οποίο φαντάζομαι βοηθάει και το αρκετά μικρό της μέγεθος.
Βαθμολογία: 5.0/10
2. The Midnight Meat Train/Η Κρεοφόρος του Μεσονυκτίου: Αυτή μάλιστα. Γενικά πολύ καλή. Ωραία και πρωτότυπη κεντρική ιδέα, κάπως ενδιαφέροντες χαρακτήρες και αρκετά δυνατή ατμόσφαιρα. Το χάνει λίγο σε κάποιες λεπτομέρειες και αρχίζουν να φαίνονται κάποια λογικά κενά, αλλά την ευχαριστήθηκα. Μάλλον η καλύτερη ιστορία της συλλογής.
Βαθμολογία: 7.5/10
3. The Yattering and Jack/Το Φλυαρούδι και ο Τζάκ: Αρκετά ευχάριστη χιουμοριστική ιστορία. Δεδομένης της φύσης της δεν λειτουργεί ως ιστορία τρόμου, αλλά χαμογέλασα σε κάποια σημεία και γενικά πέρασα καλά. Θα ήθελα να ήταν λίγο μικρότερη, γιατί προς το τέλος με κούρασε.
Βαθμολογία: 6.5/10
4. Pig Blood Blues/Μπλουζ Αίματος για Ένα Γουρούνι: Ξεκίνησε πολύ καλά, αλλά στο τέλος με έχασε τελείως. Παρά το γεγονός αυτό όμως είναι μια καλή ιστορία. Είχε αρκετή αγωνία και μυστήριο και την διάβασα μονορούφι. Μου θύμισε κάπως (με καλό τρόπο) το "The Devil's Backbone" του Guillermo Del Toro.
Βαθμολογία: 7.5/10
5. Sex, Death and Starshine/Σεξ, Θάνατος κι Αστροφεγγιά: Καλούτσικη αυτή η ιστορία, αλλά παραείχε ευκολίες την υπόθεση και δεν προσπάθησε καν να είναι τρομακτική και τελείωσε κάπως απότομα.
Βαθμολογία: 6.5/10
6. In the Hills, the Cities/Στους Λόφους, οι Πόλεις: Τρομερά πρωτότυπη ιδέα, αλλά τόσο εξωφρενική που δεν μπόρεσα να την πάρω στα σοβαρά ούτε στιγμή. Όμως η ιστορία είχε μια δυο πολύ δυνατές σκηνές, που τη σώζουν και καλή ατμόσφαιρα. Βαρέθηκα αρκετά όμως, πιθανότατα επειδή δεν με κέρδισε η ιδέα.
Βαθμολογία: 6.0/10

Το βιβλίο δεν είναι κακό, αλλά ούτε και τίποτα το ιδιαίτερο. Νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι ένα από τα πρώτα έργα του συγγραφέα, καθώς η γραφή μου φάνηκε αρκετά άγουρη και υπήρχαν αρκετές αλλαγές οπτικής γωνίας που γίνονταν πολύ απότομα και με πέταγαν έξω από τις ιστορίες. Δεν νομίζω ότι θα ψάξω άλλο βιβλίο του Barker, αλλά αν ξαναπέσει κάποιο στα χέρια μου το πιο πιθανό είναι ότι θα του ρίξω μια ματιά.
Συνολική Βαθμολογία: 6.5/10

• Like 2

Mictantecutli

Παιδια εχει καποιος το "Τα βιβλια του αιματος 4"; Ακομα και σε pdf μου κανει. Το χρειαζεται ενας φιλος. 

Nihilio
On 29/12/2017 at 8:11 PM, Mictantecutli said:

Παιδια εχει καποιος το "Τα βιβλια του αιματος 4"; Ακομα και σε pdf μου κανει. Το χρειαζεται ενας φιλος. 

Νομίζω το βρίσκεις Πρωτοπορία.

Το θες Ελληνικά ή Αγγλικά;

Mictantecutli
5 hours ago, Nihilio said:

Νομίζω το βρίσκεις Πρωτοπορία.

Το θες Ελληνικά ή Αγγλικά;

Είναι εξαντλημένο. Στα Ελληνικά

oldboy

Ρε παλικαρια εχει ξανα εκδοθει το Ιματζικα πριν ενα μηνα και δε το πηρα χαμπαρι. Αξιζει τον κοπο? Και επισης γνωριζει κανεις εαν εκδοθουν και τα υπολοιπα που εχουν εξαντληθει πλεον?

Mictantecutli
1 hour ago, oldboy said:

Ρε παλικαρια εχει ξανα εκδοθει το Ιματζικα πριν ενα μηνα και δε το πηρα χαμπαρι. Αξιζει τον κοπο? Και επισης γνωριζει κανεις εαν εκδοθουν και τα υπολοιπα που εχουν εξαντληθει πλεον?

Δεν μου άρεσε καθόλου το Ιμάτζικα. Ζορίστηκα πολύ να το τελειώσω. Σε λίγο καιρό επανακυκλοφορούν και το Αείπολη. Επίσης, οι εκδόσεις Οξυ, θα βγάλουν τα βιβλία του αίματος. Δεν ξέρω το πότε.

• Like 1

Stavros
On 2/14/2018 at 2:08 PM, Mictantecutli said:

Επίσης, οι εκδόσεις Οξυ, θα βγάλουν τα βιβλία του αίματος.

Έχουν ήδη κυκλοφορήσει τα δυο πρώτα βιβλία. 

Kon

Αναμεσα στον "Υφαντοκοσμο", "Ο κλεφτης του παντοτε" και "Τα Ευαγγελια της Κολασεως", εαν δεν εβλεπα το ονομα του συγγραφεα ποτε δεν θα μπορουσα να φανταστω οτι ειναι του ιδιου.

Πολυδιαστατος, τα βιβλια του διαβαζονται νερακι, αλλα στο τελος σου μενει μια αισθηση τυπου "Που το παει και τι θελει να πει ο ποιητης?"! Ακομα προσπαθω να αποφασισω αν πχ. ο Υφαντοκοσμος μου αρεσε.

• Like 1

Spyrex

Τελείωσα τον κλέφτη του πάντοτε. Όντως, η φαντασία του Μπάρκερ είναι απεριόριστη, είναι μαιτρ στη δημιουργία ωραίων εικόνων. Ενννοείται πως μου άρεσε το βιβλίο, όμως, για άλλη μια φορά παρατήρησα πως (όπως και στο Hellraiser) από τη μέση και μετά το βιβλίο χάνει λίγο από το δυναμισμό του. Ωραία περιγραφή των τοπίων, ωραία ατμόσφαιρα, ωραία τέρατα. 

• Like 2