Jump to content

Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες κριτικές βιβλίων του Clive Barker σε αυτό και αυτό το topic.

Recommended Posts

δηλαδη ο κλεφτης του παντοτε ειναι απο τα χειροτερα του? Δηλαδη το πρωτο διηγημα του Μπαρκερ που θα διαβασω ειναι μαπα??? τι γκαντεμης..(καλα σχεδον τσαμπα το πηρα αλλωστε..) :)

 

 Κ αν ειναι σε ενα καινουριοα αναγνωστη του Μπαρκερ ποια προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και διαβάζω το Galilee αυτές τις μέρες είπα να πώ κάτι ακόμα για τον Barker.

 

Αν και γενικά μου αρέσει ο Barker σαν συγγραφέας, μπορώ να πώ ότι το Galilee είναι το χειρότερο βιβλίο του από όσα έχω διαβάσει. Η ιστορία είναι καλοί και οι πρωταγωνιστές προσεγμένοι ως συνήθως, αλλά κάπου το βιβλίο δεν τραβάει. Σε μερικά σημεία γίνεται βαρετό, σε κάποια άλλα χάνεις το ενδιαφέρον. Μερικά σημεία θα μπορούσε να τα αποφύγει, ίσως να το έκανε μικρότερο.

 

Να σου πω, εγώ που είμαι -σχεδόν- φανατική αναγνώστρια (γενικότερα και ειδικότερα) και έτυχε να διαβάσω το Galilee από το πρωτότυπο και ότνα πρωτοκυκλοφόρησε θα πω μόνον αυτό: από όσα έχει γράψει ο Μπάρκερ αυτό είναι το "άρλεκιν" και ως γνωστόν "μ' ένα άρλεκιν ξεχνιέσαι" -και βέβαια το ξεχνας μόλις το κλείσεις...

Link to comment
Share on other sites

Τα κόμιξ σε κομιξάδικα. Τα Hellraiser Chronicles βρίσκονται ακόμα και Ελλάδα (και σε αυτά έγραφε και ένας από τους δύο σκηνοθέτες του Matrix), το ίδιο και τα Tapping the vein (Books of Blood). Επίσης θα βρεις και το Great and secret show που κυκλοφορεί αυτό τον καιρό.

Για το Weaveworld δεν ξέρω αν θα το βρεις τόσο εύκολα, δεν ξέρω καν αν υπάρχει paperback ενώ δεν είμαι καν σίγουρος αν υπάρχει ή όχι Cabal/Nightbreed, αν και νομίζω ότι υπάρχει με τον δεύτερο τίτλο κάτι.

 

To Waeveeworld (Yφαντόκοσμος) αν δεν κάνω λάθος έχει ξανακυκλοφορήσει τώρα τελευταία (τον τελευταίο χρόνο) με νέο εξώφυλλο στα ελληνικά καθώς και το Kαμπάλ -από το Οξυ το δεύτερο αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σαν απορία γιατί το έχω παρατηρήσει και σε κάποιο άλλο τόπικ: γιατί όταν ένα τόπικ είναι "αφιερωμένο" σε έναν (1) συγγραγέα τείνουμε να τον συγκρίνουμε με άλλους. Προσωπικά είναι φανατική του Μπάρκερ, αλλά αν κάτσω να τον συγκρίνω με Κίνγκ, Λάβκραφτ κτλ θα χάσω τα αυγά και τα πασχάλια και δεν θα το φχαριστηθώ τελικά. Να πω ότι, ναι, το τάδε βιβλίο του μου άρεσε περισσότερο, το δίνα με κούρασε και που είναι επιτέλους το Εverything????? (μαζί σου κι εγώ!) αλλά συγκρίσεις μεταξύ ανομοίων (σε στύλ, ύφος και θεματολογία) ε, με κουράζει... (και νομίζω ότι ήδη υπάρχει άλλο τόπικ Barker vs King)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα ξαναπω και εγώ...

Οι κόσμοι που δημιουργεί ο Clive Barker είναι απίστευτοί! Σε μαγεύουν και σε τραβάνε μέσα τους από τις σελίδες των βιβλίων!

Επίσης συμφωνώ για τα Μυστικά της Βαβυλώνας που διάβασα πριν λίγο καιρό, μου άρεσε η ιστορία, αλλά το βιβλίο ήταν πολύ τραβηγμένο!

Να μην πω για τις 150 σελίδες τουλάχιστον που αφιέρωσε στο σκύλο του, επειδή όταν έγραφε εκείνο το κομμάτι του βιβλίο πέθανε ο σκύλος του στην πραγματικότητα.

Μακράν βέβαια από τα χειρότερά του βιβλία, ίσως ΤΟ χειρότερο, είναι το Sacrament/Αρχαίο Μυστήριο από τα Bell.

 

Lord.cerapis θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με βιβλία του Αίματος που κατά τη γνώμη μου είναι από τις καλύτερες συλλογές διηγημάτων όλων των εποχών!

Δεν λίγο τον τρόπο που γράφει και πόσο άρρωστος μπορεί να γίνει και συνέχισε με Υφαντόκοσμο!

Μετά ξαναμιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Τα κόμιξ σε κομιξάδικα. Τα Hellraiser Chronicles βρίσκονται ακόμα και Ελλάδα (και σε αυτά έγραφε και ένας από τους δύο σκηνοθέτες του Matrix), το ίδιο και τα Tapping the vein (Books of Blood). Επίσης θα βρεις και το Great and secret show που κυκλοφορεί αυτό τον καιρό.

Για το Weaveworld δεν ξέρω αν θα το βρεις τόσο εύκολα, δεν ξέρω καν αν υπάρχει paperback ενώ δεν είμαι καν σίγουρος αν υπάρχει ή όχι Cabal/Nightbreed, αν και νομίζω ότι υπάρχει με τον δεύτερο τίτλο κάτι.

 

Hellraiser Comics

----------------

Hellraiser 1-20

3 specials

Pinhead 1-6

The Harrowers 1-6

Hellraiser 3 film adaptation

Books of the Damned 1-4

 

Nightbreed Comics

------------------

Nightbreed 1-25

Hellraiser vs Nightbreed

 

Tapping the Vein 1-5

 

from the Books of Blood

----------------------

Dread

Rawhead Rex

Revelations

Son of Celluloid

The Life of Death

The Yattering and Jack

 

Primal 1-2 (αυτό το έγραψε απευθείας για κόμικ, δεν είναι από βιβλίο)

 

Weaveworld 1-3

Thief of Always 1-3

The Great and Secret Show 1-12 (υποτίθεται ότι θα βγει και το Everville)

 

Razorline (4 σειρές με σουπερήρωες της Marvel έμπνευσης του Barker - δεν πήγαν καλά και κόπηκαν σε μονοψήφιο αριθμό τευχών)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ηλιοσπορος! Ευχαριστω! Ο κλεφτης του παντοτε ειναι τοσο μαπα?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως είναι μάπα, ίσα ίσα εμένα μου άρεσε αρκετά. Απλά δεν είναι από τα κλασικά του, διαφέρει πολύ από σκληροπυρηνικό Μπάρκερ.

Link to comment
Share on other sites

Ο κλέφτης του παντοτε είναι μια όμορφη ιστορία, non horror, με αρκετά fantasy στοιχεία.

Είναι από τα βιβλία που προτείνω σε άτομα που δεν είναι ιδιαίτερα fun του αίματος (ναι έχω και τέτοιους) αλλά τους αρέσουν οι πολύ καλογραμμένες ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείως πληροφοριακά το Galilee 2 και το Τhe Art 3 κυκλοφόρουν εντός ολίγου -για όσους είχαμε την απορία...

Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια του Hellbound Heart τελικά κυκλοφόρησε;

 

edit: Όχι, 4 Αυγούστου θα κυκλοφορήσει και θα λέγεται The Scarlet Gospels (και κάτι πήρε το μάτι μου για 2500!!! σελίδες στο hardcover)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δε νομίζω πως είναι μάπα, ίσα ίσα εμένα μου άρεσε αρκετά. Απλά δεν είναι από τα κλασικά του, διαφέρει πολύ από σκληροπυρηνικό Μπάρκερ.

 

Δεν είναι μάπα, είναι πολύ όμορφα γραμμένο και ενδιαφέρον, απλά με χάλασε το γεγονός ότι είναι κλεμμένη η ιστορία από τον Πινόκιο (όχι όλη η ιστορία, απλά το σημείο με το καρναβάλι).

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καρναβάλι? :lolipop:

 

(έχω κι εκείνο το έμενταλ ξέρεις...)

Link to comment
Share on other sites

Τελείως πληροφοριακά το Galilee 2 και το Τhe Art 3 κυκλοφόρουν εντός ολίγου -για όσους είχαμε την απορία...
τώρα το είδα!!!! θα βγει επιτέλους το the everything (the art 3) που θα κλείνει την τριλογία της τέχνης;;;;;;

νόμιζα ότι το είχε παρατήρησει για τα καλά, μη ξέροντας πώς να το καταλήξει...

επιτέλους, θυμάμαι στην 1η λυκείου, επί 1995, που είχα βρει την αείπολη (μόλις είχε εκδοθεί αν δεν κάνω λάθος από εκδόσεις bell) και το διάβαζα στην τριήμερη που είχαμε πάει με το λύκειο. 13 χρόνια μετά και ακόμα αναρωτιέμαι τι θα κάνει η τέσλα τώρα που κατέχει την τέχνη (οκ, θέλει κεφαλαίο η τέχνη, αλλά μην τα ξαναλέμε, έχω κάτι με τα κεφαλαία...)

 

εδίτιον το τριλλιανικόν: η αλεξάνδρα έχει γυμνώσει τα δόντια και έχει αρχίσει να γρυλίζει στην προοπτική του τρίτου βιβλίου, είμαι αρκετά σίγουρος. οκ, δεν έχουν πολύ ανάλυση και βάθος χαρακτήρων, αλλά τι να πρωτοπρολάβει ο μπάρκερ στα βιβλία αυτά;

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από τους σημαντικότερους συγγραφείς Τρόμου, τα βιβλία του (όχι όλα είναι αλήθεια) αγγίζουν περίεργες χορδές μέσα μας. Θυμάστε το Hellraiser' και την στοιχειωμένη μουσική του; Τρομερή σύνθεση, αλλά δεν άντεχες να την ακούς για πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Από τους σημαντικότερους συγγραφείς Τρόμου, τα βιβλία του (όχι όλα είναι αλήθεια) αγγίζουν περίεργες χορδές μέσα μας. Θυμάστε το Hellraiser' και την στοιχειωμένη μουσική του; Τρομερή σύνθεση, αλλά δεν άντεχες να την ακούς για πολύ!!!

 

 

Οποτε το διαβαζω κλαιω! Κυριως απο τα νευρα μου για τα ηλιθια σικουελ μιας ανατριχιαστικα καλης ιστοριας!Ε ρε Κενοβιτης που τους χρειαζεται!

 

Δε νομίζω πως είναι μάπα, ίσα ίσα εμένα μου άρεσε αρκετά. Απλά δεν είναι από τα κλασικά του, διαφέρει πολύ από σκληροπυρηνικό Μπάρκερ.

 

 

Εμενα παντως μου αρεσε!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τους συγγραφείς που με έκαναν να στραφώ στο είδος του τρόμου και με σημάδεψαν σαν αναγνώστη. Έχω σχεδόν όλα τα βιβλία του και στα αγαπημένα μου είναι τα Υφαντόκοσμος, Βιβλία του αίματος, Το μεγάλο μυστικό θέαμα, Καμπάλ.

Πιστεύω ότι με ώθησε σημαντικά στο να γράψω δικές μου ιστορίες και ο τρόπος με τον οποίο περιγράφει έναν κόσμο από την μία φυσιολογικό και ρεαλιστικό ως το σημείο όπου το παράλογο κάνει την εμφάνιση του και σε στοιχειώνει είναι ανατριχιαστικός...

Εύγε Barker!!! :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...

Σκεφτομαι να αγορασω το καταραμενο παιχνιδι !

Τι υποθεση παιζει στο βιβλιο,γιατι απο την περιληψη του βιβλιου δεν καταλαβαινω και πολλα!

Πως ειναι στο διαβασμα? ευκολο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Δεν χρειάζεται να ξέρεις υπόθεση, απλά ξεκίνα το.

Κατ' εμέ είναι απο τα πολύ δυνατά του Barker. Τρόμος με πολύ δυνατή πλοκή.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις Μάστερτον, ε? Ένας λόγος παραπάνω για να τσιμπήσεις το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως, ναι, το συγκεκριμένο βιβλίο φέρνει σε Μάστερτον.

Στηρίζεται όμως σε πιο σύνθετη γραφή, ενώ είναι και γαρνιρισμένο με στοιχεία που το κάνουν πιο πλούσιο απο τα έργα του προαναφερθέντος.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το καταραμενο παιχνιδι !

Τι υποθεση παιζει στο βιβλιο,γιατι απο την περιληψη του βιβλιου δεν καταλαβαινω και πολλα!

Πως ειναι στο διαβασμα? ευκολο?

Είναι το πρώτο (και μάλλον τελευταίο) παραδοσιακό μυθιστόρημα τρόμου του Barker. Πολύ πιο συγκρατημένο από τα μετέπειτα βιβλία του, είναι η ιστορία ενός κατάδικου που απελευθερώνεται ως σωματοφύλακας ενός επιχειρηματία. Ο επιχειρηματίας έχει κάνει συμφωνία με τον Τελευταίο Ευρωπαίο, ένα ον που ζητάει σε αντάλλαγμα την ψυχή του (αν θυμάμαι καλά) και πλησιάζει ο χρόνος να εισπράξει τα χρωστούμενα.

 

Μετά ο Barker έβγαλε τις (horror) νουβέλες Hellbound Heart και Cabal και συνέχισε με Υφαντόκοσμους, Μεγάλα και Μυστικά Θεάματα και γενικά μακριά από το ύφος που είχε αρχίσει στα βιβλία του Αίματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..