Jump to content

Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες κριτικές βιβλίων του Clive Barker σε αυτό και αυτό το topic.

Recommended Posts

Αγαπημένος συγγραφέας από παλιά. Διάβασα τα Books of blood όταν ήμουν στο γυμνάσιο κι είχα πάθει σοκ. Ποτέ δεν είχα δει κάτι παρόμοιο. Από τα αγαπημένα μου το Weaveworld και το Imajica. Το κακό είναι ότι έχει εξαφανιστεί λίγο από τη σκηνή. Το Mister B. Gone είναι απαράδεκτο, το διάβασα με το ζόρι και δεν θυμάμαι καν τι γινόταν. Έχει αφοσιωθεί τόσο στη ζωγραφική για το Abarat (είναι εκπληκτικός ζωγράφος για εμένα τουλάχιστον, να δείτε το site Clive Barker Revelations είναι το πιο ενημερωμένο για εκείνον. Επίσης έχει twitter για όποιον ενδιαφέρεται..). Μόλις παρέδωσε το χειρόγραφο για το Abarat 3, αλλά ο εκδοτικός του Harper Collins στον οποίο είναι χρόνια τον διώχνει (από τα βιβλία ενηλίκων), γιατί καθυστέρησε τόσο την παράδωση του Black is the devils Rainbow. Τώρα ψάχνει για καινούριο.

Μου αρέσει που γράφει για το σεξ τόσο απελευθερωμένα. Δε το βλέπεις σε πολλούς συγγραφείς. Προσωπικά δεν το έχω δει σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

το abarat ειναι καλο? 2 βιβλια ειναι συνολικά? αξίζει να το ξεκινήσει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

BladeRunner

Posted 04 Νοέμβριος 2010 - 23:13

 

Όποιος θέλει τα δυο βιβλία του Άμπαρατ, μπορεί να πάει Πολιτεία και να τα πάρει με 23 ευρώ, περίπου, και τα δυο!

 

BladeRunner, στην Πρωτοπορεία τα έχει με 10 ευρώ!

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό. Δεν έχω διαβάσει το δεύτερο. Πάντως τρόμου δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

το abarat ειναι καλο? 2 βιβλια ειναι συνολικά? αξίζει να το ξεκινήσει κανεις?

 

Ως τωρα εχουν βγει 2 και μεσα στο 2011 θα βγει το 3. Συνολικα εχει σκοπο να βγαλει 5 αν θυμαμαι καλα.

Τα πρωτα 2 εχουν μεταφραστει στα Ελληνικα απτις εκδοσεις Κεδρος και τα πηρα σετ 9,90 απτην Πρωτοπορεια.

Δεν το εχω ομως ξεκινησει κ δεν ξερω πως ειναι...στο net τα κατηγορειοποιει ως young adult fiction.

Link to comment
Share on other sites

το abarat ειναι καλο? 2 βιβλια ειναι συνολικά? αξίζει να το ξεκινήσει κανεις?

 

εμένα μου άρεσε πολύ. Φαντάσου μια έφηβη Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων όπως φυσικά την φαντάστηκε ο Μπάρκερ. Αν και η ιστορία δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπη, ο κόσμος αποτελεί τρομερή έμπνευση και οι χαρακτήρες απολαυστικοί, τόσο οι καλοί όσο και οι κακοί.

Και φυσικά μην ξεχνάμε την εικονογράφηση!

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα τελικα! δεν το ξεκινησα ακομα αλλα η εικονογραφηση ειναι πραγματι φοβερη εχεις δικιο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγόρασα και εγώ απο την Πρωτοπορεία το Αμπαρατ στα 10,70 ευρώ (και είχε και με 11 ευρώ τον δευτερο τόμο).

 

Το διάβασα μέσα σε 3 μέρες (εχε χάρη που είχα δουλειές).... Οι ζωγραφιές καταπληκτικές και ταιριάζανε με το όλο βιβλίο.

 

Φαντάσου μια έφηβη Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων όπως φυσικά την φαντάστηκε ο Μπάρκερ. Αν και η ιστορία δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπη, ο κόσμος αποτελεί τρομερή έμπνευση και οι χαρακτήρες απολαυστικοί, τόσο οι καλοί όσο και οι κακοί.

Ακριβώς αυτό που λέει ο Παρατηρητής δεν εχω να προσθέσω κάτι ακόμα. Το απόλαυσα πραγματικά και σίγουρα θα διαβάσω και όλα τα υπόλοιπα.....

Εγώ πάντως λέω να το διαβάσετε και θα περάσετε μία χαρά. Ειδικά τώρα το καλοκαιράκι είναι ότι πρέπει

 

 

Μόνο πρόβλημα ειναι η μετάφραση και το ξενέρωμα που ψιλοέφαγα με τα ελληνικά..... δεν είναι οτι είναι κακή αλλά έχει λέξεις που στ Αγγλικά θα ήταν πολύ πιο όμορφες (ή τουλάχιστον εμένα δεν θα χτυπούσαν τόσο κακόηχα)

οπότε δεν ξέρω τι θα κάνω απο δω και πέρα. Να παρω και το δευτερο βιβλίο στα ελληνικά μιας και είναι σε πολύ καλή τιμή ή να παραγγείλω το Αγγλικό??? Και αντε και το παίρνω και το δευτερο στα ελληνικά μετα τι? Θα περιμένω να μεταφραστούν τα υπόλοιπα (ασε που θα εχουν και μία τιμη 22 ευρώ+ ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βγηκε και το 3ο μερος του Abarat....

 

Για τιμη είναι στα 23 ευρώ στο bookdepository.

http://www.bookdepository.co.uk/Abarat-Clive-Barker/9780060291716

 

Περίμενα πως και πως.....είναι απλά τέλεια η σειρα και ανυπομονώ να διαβασω και το 3ο μερος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόνο τα έξι Βιβλία του Αίματος έχω διαβάσει από Μπάρκερ αλλά αρκούν για να τον κατατάξω στους μεγάλους συγγραφείς του χώρου. Ο τύπος είχε τρομερές ιδέες και αυτό φαίνεται σε διηγήματα όπως πχ τα Η κρεοφόρος του μεσονυκτίου, Το κράτος του σώματος ή το Rawhead Rex. Κάποια στιγμή ελπίζω να ασχοληθώ και με την υπόλοιπη βιβλιογραφία του

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τοποθετώ τον Barker μέσα στους πέντε καλύτερους συγγραφείς τρόμου, έστω και από αυτούς τους λίγους που έχω διαβάσει. ''Τα Βιβλία του Αίματος'' απίστευτα και ''Η Κρεοφόρος του Μεσονυκτίου'' από άλλο πλανήτη. Άλλα διηγήματα του τα ξέχασα αυτό όμως όχι. Εάν διαβάσεις περαιτέρω, κάτι που σε προτρέπω να κάνεις, θα προτείνω το Hellraiser στο οποίο βασίστηκε η γνωστή ταινία. Εκτός από αυτά έχω διαβάσει ''Καμπάλ'' και ''Το Καταραμένο Παιχνίδι'', δυνατά όλα τους. Άλλα και ότι άλλα Barker έχω στα αδιάβαστα, πιστεύω ότι θα μου αρέσουν όλα, άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τοποθετώ τον Barker μέσα στους πέντε καλύτερους συγγραφείς τρόμου, έστω και από αυτούς τους λίγους που έχω διαβάσει. ''Τα Βιβλία του Αίματος'' απίστευτα και ''Η Κρεοφόρος του Μεσονυκτίου'' από άλλο πλανήτη. Άλλα διηγήματα του τα ξέχασα αυτό όμως όχι. Εάν διαβάσεις περαιτέρω, κάτι που σε προτρέπω να κάνεις, θα προτείνω το Hellraiser στο οποίο βασίστηκε η γνωστή ταινία. Εκτός από αυτά έχω διαβάσει ''Καμπάλ'' και ''Το Καταραμένο Παιχνίδι'', δυνατά όλα τους. Άλλα και ότι άλλα Barker έχω στα αδιάβαστα, πιστεύω ότι θα μου αρέσουν όλα, άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο.

 

Ρε συ Δημήτρη, και όλοι εσείς εδώ στο φόρουμ γενικότερα, μόνο σε μένα δεν άρεσε το 'Το Καταραμένο Παιχνίδι'; Το βρήκα εντελώς ανούσιο, ως και βαρετό. Από τα βιβλία του αίματος έχω διαβάσει μόνο το πρώτο και το βρήκα αρκετά καλό. Περίμενα κάτι ανάλογο και από το 'Καταραμένο Παιχνίδι' αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε, με απογοήτευσε. Γενικά, δεν με εντυπωσιάζει το splatter, κάτι στο οποίο είναι άριστος ο Barker, αλλά η γνώμη μου για το εν λόγω βιβλίο παραμένει κακή. Πειράζει?tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι να πειράζει ρε Alucard; Ποιο πράγμα να πειράζει δηλαδή; Τα γούστα του καθενός είναι ξεχωριστά και σεβαστά, αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο. Δεν σου άρεσε; Δεν σου άρεσε, τελεία και παύλα. Εμένα αν και δεν το βάζω στο ίδιο επίπεδο με ''Βιβλία του Αίματος'' και ''Hellraiser'', μου άρεσε ωστόσο αρκετά. Τώρα λεπτομέρειες μην ζητάς γιατί το διάβασα πριν από εννιά χρόνια στο στρατό και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Μου άρεσε πάντως η σκηνή όπου

ο τύπος που είχε μπηγμένες τις βελόνες στα πλευρά του, άρχισε να τις βγάζει μία μία, και να ανεβαίνει αργά τα σκαλιά. Και αυτός που ήταν στην κορυφή της σκάλας του έλεγε ''Σε... σε παρακαλώ'' :lol:

Ωστόσο αναγνωρίζω πως δεν είναι και το καλύτερο του βιβλίο, δοκίμασε τα προαναφερθέντα, πιστεύω ότι θα σου αρέσουν περισσότερο. Και γενικά ο Barker ''πρέπει'' να διαβαστεί λίγο παραπάνω από ένα- δύο βιβλία. Αν όχι όλο το έργο του τουλάχιστον ένα μεγάλο κομμάτι αυτού, είναι πραγματικά πολύ αξιόλογη περίπτωση συγγραφέα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα να ρίξω μια ματιά στον 'Υφαντόκοσμο' ή στο 'Abarrat', που τα κόβω πιο φαντασυ και μάλλον πιο πολύ στα γούστα μου. Η άποψή σου γι' αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα να ρίξω μια ματιά στον 'Υφαντόκοσμο' ή στο 'Abarrat', που τα κόβω πιο φαντασυ και μάλλον πιο πολύ στα γούστα μου. Η άποψή σου γι' αυτά;

 

Δεν τα έχω διαβάσει και γι' αυτό δεν έχω άποψη. Ο ''Υφαντόκοσμος'' τείνει πιο πολύ προς το φάντασυ όπως είπες και έχει πολύ καλές κριτικές. Το είχα πάρει παλαιότερα από παλαιοβιβλιοπωλείο αλλά δυστυχώς λείπουν σελίδες από μέσα και τώρα θα πρέπει να το ξαναπάρω. Υπάρχει ξεχωριστό topic για το βιβλίο εδώ όμως έχει spoilers.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο βιβλίο του συγγραφέα αλλά τώρα τελευταία σκεφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω με τα Βιβλία του αίματος..Για να καταλάβω αυτά ειναι συλλογές διηγημάτων;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο βιβλίο του συγγραφέα αλλά τώρα τελευταία σκεφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω με τα Βιβλία του αίματος..Για να καταλάβω αυτά ειναι συλλογές διηγημάτων;;

 

 

Ναι είναι συλλογές διηγημάτων σε 6 βιβλία, κυκλοφορούν στα Ελληνικά από τις εκδόσεις Τρίτων σε πολύ καλή μετάφραση. Τα προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη. Μην περιμένεις φυσικά να σου αρέσουν όλες οι ιστορίες, μερικές από αυτές όμως να είσαι σίγουρος ότι θα σου μείνουν αξέχαστες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διάβασα μαζί ένα από τα κορυφαία θεωρώ βιβλία (τον κλέφτη του πάντοτε) μαζί με ένα εντελώς ανούσιο (Mr B.Gone)....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα το Καμπάλ. Απαίσιο, πραγματικά. Ένιωθα σα να κάνω αγγαρεία διαβάζοντάς το, για να δω που το πάει. Χαρακτήρες ότι να ναι και η αίσθηση του πασαλείματος, χώρια το άκρως αδιάφορο σέττινγκ. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι θεωρείται και από τα καλά του Μπάρκερ απ ότι βλέπω. 1/3 επιτυχία ως τώρα και δύσκολα θα πάρω την απόφαση να διαβάσω κάποιο ακόμα δικό του.

Link to comment
Share on other sites

1/3 επιτυχία ως τώρα και δύσκολα θα πάρω την απόφαση να διαβάσω κάποιο ακόμα δικό του.

 

Προτείνω να δοκιμάσεις ''Βιβλία του Αίματος'' και ''Hellraiser'' και αν δεν σου αρέσουν ούτε αυτά, τότε παράτησε τον οριστικά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έλεγα να ρίξω μια ματιά στον 'Υφαντόκοσμο' ή στο 'Abarrat', που τα κόβω πιο φαντασυ και μάλλον πιο πολύ στα γούστα μου. Η άποψή σου γι' αυτά;

 

Δεν τα έχω διαβάσει και γι' αυτό δεν έχω άποψη. Ο ''Υφαντόκοσμος'' τείνει πιο πολύ προς το φάντασυ όπως είπες και έχει πολύ καλές κριτικές. Το είχα πάρει παλαιότερα από παλαιοβιβλιοπωλείο αλλά δυστυχώς λείπουν σελίδες από μέσα και τώρα θα πρέπει να το ξαναπάρω. Υπάρχει ξεχωριστό topic για το βιβλίο εδώ όμως έχει spoilers.

 

πολυ σωστα γραφει ο Δημητρης, ο Υφαντοκοσμος ανηκει στα βιβλια του Μπαρκερ που κλεινουν περισσοτερο στο fantasy, το ειχα βρει πολυ ευχαριστο οταν το ειχα διαβασει καμποσα χρονια πριν, στο προτεινω σιγουρα

το Αμπαρατ δεν το εχω διαβασει

 

 

Δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο βιβλίο του συγγραφέα αλλά τώρα τελευταία σκεφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω με τα Βιβλία του αίματος..Για να καταλάβω αυτά ειναι συλλογές διηγημάτων;;

 

 

Ναι είναι συλλογές διηγημάτων σε 6 βιβλία, κυκλοφορούν στα Ελληνικά από τις εκδόσεις Τρίτων σε πολύ καλή μετάφραση. Τα προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη. Μην περιμένεις φυσικά να σου αρέσουν όλες οι ιστορίες, μερικές από αυτές όμως να είσαι σίγουρος ότι θα σου μείνουν αξέχαστες.

 

μου ειχε κανει ιδιαιτερη εντυπωση το τελευταιο διηγημα του τομου, το "Στους Λοφους, οι Πολεις"

οχι γιατι ειναι το πιο τρομακτικο ή το πιο καλογραμμενο αλλα γιατι ειναι χαρακτηριστικο δειγμα του πως μπορει αυτος ο ανθρωπος να παρει οποιοδηποτε θεμα και να το μετατρεψει σε ιστορια τρομου

 

 

Διάβασα μαζί ένα από τα κορυφαία θεωρώ βιβλία (τον κλέφτη του πάντοτε) μαζί με ένα εντελώς ανούσιο (Mr B.Gone)....

 

τον "Κλεφτη του Παντοτε" δεν το εχω διαβασει σε μυθιστορημα αλλα σε ενα καταπληκτικο κομικ απο τις εκδοσεις IDW

επισης απο τις ιδιες εκδοσεις εχω το "Μεγαλο και Μυστικο Θεαμα" που ειναι και αυτο θαυμασιο (οπως και το μυθιστορημα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξαναδιαβάζω τα Βιβλία του Αίματος αυτό τον καιρό. Εντάξει, ο άνθρωπος είναι κορυφή. Το "Η Τελευταία Ψευδαίσθηση" έχει όση φαντασία δεν είχαν μαζί τα τελευταία 20 βιβλία Τρόμου που διάβασα. Φοβερές ιδέες πραγματικά, σε κάνει να ζηλεύεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρήκα πολύ φτηνά τα Νο. 2 και 4 από τα Βιβλία του αίματος. Πειράζει να ξεκινήσω έτσι, ή πρέπει να πάρω από την αρχή τη σειρά; Κάποια στιγμή θα πάρω το 1 και το 3 βέβαια, αλλά δεν ξέρω πότε.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..