Jump to content

Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες κριτικές βιβλίων του Clive Barker σε αυτό και αυτό το topic.

Recommended Posts

Έχω ξεκινήσει εδώ και 1 εβδομάδα τον Υφαντόκοσμο.Στις πρώτες 200 σελίδες έλεγα ότι είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ.Μου μένουν γύρω στις 180 σελίδες πλέον και αν και έχει πέσει ελάχιστα οι εικόνες και οι περιγραφές του Μπάρκερ είναι μαγευτικές.

 

 

Έχει διαβάσει κανείς τα Άμπαρατ;Αξίζουν;

 

Ισαξιο εργο με Υφαντοκοσμο δεν προκειται να βρεις δυστυχως. Ο Μπαρκερ σε καθε εργο του αλλαζε σιγα σιγα υφος και το συγκεκριμενο βιβλιο τυγχανει να

 

1) χαραζει τη γραμμη αναμεσα σε Τρομο και Φανταζυ, αναμιγνυοντας τα 2 ειδη (εγω παντα τρομου το θεωρουσα βεβαια, ετσι το ειχα νιωσει οταν το διαβασα μικρος),

 

2) βρισκει τον συγγραφεα σε μεγαλα κεφια και στο απογειο της καριερας του. 

 

Δεν το ξεπερασε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

από μένα, γνώμη μπορείτε να έχετε για τα βιβλία του Αίματος 1-6 που είναι Must για κάθε φαν του τρόμου / σκοτεινής φαντασίας. 

 

το The Hellbound Heart είναι η νουβέλα που έγινε το περίφημο Hellraiser και είναι από τις ελάχιστες περιπτώσεις όπου η ταινία (μιλάμε για την πρώτη, έτσι;) είναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ από το βιβλίο. 

 

άλλα βιβλία του που έγιναν ταινίες είναι τα Cabal (τίτλος ταινίας Nightbreed ή στα Ελληνικά "Η Γενιά της Νύχτας" ή κάτι τέτοιο τέλωσπάντων) κλασικό gore τρομοθέαμα της 10ετίας του '80 - αρχών '90

 

όπως και το Lord of Illusions (που δεν λέει και πολλά πράματα σαν ταινία τουλάχιστον)

 

άλλο βιβλίο του που έχω διαβάσει είναι Ο Κλέφτης του Πάντοτε, που είναι ένα σκοτεινό παραμύθι (μου θύμισε στη γραφή λίγο από Ray Bradbury, στις μη-sci-fi ιστορίες του) που είναι ένα συμπαθές σκοτεινό παραμύθι και τίποτα παραπάνω κατά τη γνώμη μου. Έχει βγει και σε graphic novel. 

 

τα άλλα του βιβλία δεν τα έχω διαβάσει, γιατί γενικά είχα ακούσει ότι από τότε που παράτησε τον τρόμο και άρχισε να γράφει fantasy "τούβλα" ότι το έκανε σούπα το πράμα. Όμως, οι απόψεις σας μου άνοιξαν την όρεξη, και μάλλον θα χτυπήσω τουλάχιστον τον Υφαντόκοσμο, την επόμενη φορά που θα το βρω!

 

Κάτι για το Hellraiser τώρα : ΛΑΤΡΕΙΑ. Μπορεί να αξίζουν πραγματικά μόνο οι 2 πρώτες ταινίες (αν και στο 5 : Inferno και 6 : Hellseeker και 7 : Deader υπάρχουν κάποια καλά στοιχεία) αλλά ό,τι δεν πέτυχε να δώσει ο κινηματογράφος (η Dimension έχει καβατζάρει τα δικαιώματα, αλλά για κάποιο λόγο, τα χρησιμοποιεί μόνο για να βγάλει φτηνές straight to dvd κυκλοφορίες που βγάζουν ένα κέρδος λόγω του υπάρχοντος fanbase και μέχρι εκεί. Φανταστείτε, ότι το τελευταίο Hellraiser : Revelations - το ένατο αν μετράει κανείς - το γύρισαν τελευταία στιγμή και μέσα σε λίγες μέρες, γιατί υπήρχε ένας όρος στο συμβόλαιο ότι αν δεν γυρίσουν μια ταινία κάθε Χ χρόνια, χάνουν τα δικαιώματα και απλά... είχαν ξεχάσει τόσα χρόνια να βγάλουν καινούρια ταινία! Εννοείται ότι το αποτέλεσμα είναι ψιλο-άθλιο), το κατάφεραν τα graphic novels. 

 

υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ συλλογές εκεί έξω με ιστορίες εμπνευσμένες από το lore του Hellraiser, αρκετές από αυτές με τη συνεισφορά ή τουλάχιστον με την έγκριση του δημιουργού, κάποιες σούπα, οι περισσότερες αξιοπρεπείς και λίγα διαμαντάκια. Για να μην ψάχνετε βελόνα στα άχυρα, οι καλύτερες έχουν μπει σε 3 ανθολογίες που ονομάζονται Hellraiser Collected Best, vol 1-3 που έχω αγοράσει και συνιστώ ανεπιφύλακτα! 

 

Επιπλέον, υπάρχει και graphic novel σειρά όπου εξιστορεί μια εναλλακτική συνέχεια του ορίτζιναλ βιβλίου. Κατά αυτήν, ο Pinhead ερωτεύεται την Kirstie, καταφέρνει να γίνει άνθρωπος για χάρη της και η Kirstie με τη σειρά της... μεταμορφώνεται σε Cenobite!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

...α, και τελευταία ταινία από ιστορία του Clive Barker, πριν από λίγα χρόνια το The Midnight Meat Train (Η Κρεοφόρος του Μεσονυχτίου) με τον Vinnie Jones στο ρόλο του χασάπη! Συμπαθές τρομοθέαμα, αλλά τελικά ευνουχίζει ένα από τα κορυφαία διηγήματα τρόμου... (από το πρώτο Book of Blood)

 

τέλος, αναμένεται remake του αυθεντικού Hellraiser, με σενάριο του ίδιου του Clive Barker, που θα ξεφεύγει από την πλοκή του βιβλίου (φήμη που την επιβεβαίωσε προσωπικά πριν λίγους μήνες) και στη σκηνοθεσία το τρομερό δίδυμο που γύρισε το Inside, μια από τις κορυφαίες ταινίες τρόμου των τελευταίων 10 ετών (και όποιος θριλεράς δεν την έχει δει ακόμα... να τρέξει να τη βρει... χθες!!!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολύ καλη ταινία βασισμένη σε βιβλίο του αίματος ήταν το Candyman. Το Book of Blood πάλι ήταν λίγο μάπα ενώ το Dread μία συμπαθητική διασκευή μιας ιστορίας-δυναμίτη.

 

Επίσης, από τα sequel του Hellraiser αγαπημένο μου παίζει να είναι το Deader. Άσχετο αν οι Cenobites και ο κύβος μπήκαν σαν "τσόντα" σε σενάριο που άρεσε στην παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Μια εκκρεμότητα πρώτα:

 

1. Hellraiser. Σχόλιο εδώ: εδώ.

2. Τα βιβλία του αίματος ΙΙ. Σχόλιο εδώ.

3. Το ημερολόγιο ενός δαίμονα. Σχόλιο εδώ.

4. Ο κλέφτης του πάντοτε. Σχόλιο εδώ.

5. Τα βιβλία του αίματος Ι. Σχόλιο εδώ.

6. Καμπάλ. Σχόλιο εδώ.

 

Και τώρα σχόλιο για το Τα βιβλία του αίματος ΙΙΙ, που μόλις τελείωσα:

 

Έβδομο βιβλίο του Κλάιβ Μπάρκερ που διαβάζω και για μια ακόμη μια φορά ο άτιμος με εξέπληξε με την γόνιμη φαντασία του και την απίστευτη γραφή του. Η συλλογή αυτή αποτελείται από πέντε διηγήματα, αναλυτικά σχόλια για το καθένα:

1. Ο γιος του Σελυλόιντ: Κάπως παράξενη ιστορία με τον καρκινικό όγκο ενός δολοφόνου να ζωντανεύει, μετά τον θάνατο του, στο πίσω μέρος ενός κινηματογράφου και να παίρνει την μορφή διαφόρων ηθοποιών (π.χ. Τζον Γουέιν, Μέριλιν Μονρόε) και να επιτίθεται σ'αυτούς που βρίσκονται στον κινηματογράφο. Εντάξει, κάπως τρελή ιδέα, αλλά δεν θέλει πολλή σκέψη, απλά απολαύστε την. Οι εικόνες είναι τρομερές και η ατμόσφαιρα απίστευτη. Ιδιαίτερα πρωτότυπη ιστορία και σίγουρα σου κινεί την προσοχή. 8/10

2. Ρώουχεντ Ρεξ: Ένα απίστευτης σωματικής διάπλασης και δύναμης πλάσμα ζωντανεύει ξαφνικά και επιτίθεται στους κατοίκους μιας μικρής πόλης. Μιλάμε για ένα πλάσμα φρικτό με όλη την σημασία της λέξης, τόσο άσχημο και κακό όσο ο ίδιος ο Διάβολος. Η ιστορία είναι ένα ατελείωτο σπλάτερ από την αρχή σχεδόν μέχρι το τέλος και ο Μπάρκερ δεν κωλώνει πουθενά, περιγράφει με λεπτομέρειες αρκετές σκηνές αηδίας. Δεν είναι για όλα τα στομάχια η ιστορία και σίγουρα όχι για όλα τα γούστα, πάντως μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Φαντάζομαι πως θα είναι η ταινία... Θα την κατεβάσω κάποια στιγμή. 8.5/10

3. Εξομολογήσεις του σάβανου: Κατά κάποιο τρόπο μια μεταθανάτια εκδίκηση ενός λογιστή που κατηγορήθηκε άδικα ως διαφθορέας αθώων ψυχών μέσω της πώλησης πορνογραφικού υλικού. Ενδιαφέρουσα και αρκετά δυνατή ιστορία, οπωσδήποτε το πρόσημο είναι θετικό. Η ιδέα δεν θα έλεγε κανείς ότι είναι ιδιαίτερα πρωτότυπη, πάντως είναι όμορφα δοσμένη. 7.5/10

4. Αποδιοπομπαίοι τράγοι: Τέσσερις άνθρωποι εγκλωβίζονται με το σκάφος τους σε ένα μικρό νησί που δεν υπάρχει σε κανέναν χάρτη και θα πρέπει να επιβιώσουν απέναντι σε κάτι που δεν μπορούν αρχικά να κατανοήσουν: στα πτώματα που αποτελούν το νησί (...). Δυνατή ιστορία και αρκετά πρωτότυπη, θα ήθελα πολύ να είχε το μέγεθος μυθιστορήματος για περισσότερο ψαχνό και περισσότερες σκηνές φρίκης. Και πάλι όμως πρόκειται για ένα μικρό διαμαντάκι, σήμα κατατεθέν του μυαλού του Κλάιβ Μπάρκερ. 8.5/10

5. Ανθρώπινο λείψανο: Κατά την γνώμη μου η πιο αδύναμη ιστορία της συλλογής και μάλλον η πιο αδύναμη απ'όλες όσες έχω διαβάσει από τον Κλάιβ Μπάρκερ στα τρία πρώτα βιβλία του αίματος. Η γραφή παραμένει εξαιρετική, αλλά κάτι στους χαρακτήρες, κάτι στην ιδέα και γενικά κάτι στην όλη ιστορία δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον. 6.5/10

Γενικά: Σε καμία περίπτωση δεν φτάνει το επίπεδο της πρώτης συλλογής και μάλλον είναι πιο αδύναμη από την δεύτερη, όπως και να 'χει όμως πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα και μοναδική συλλογή διηγημάτων, με δυνατές ιδέες και πολύ έντονες εικόνες που μένουν στο μυαλό του αναγνώστη για λίγο καιρό. Ο Μπάρκερ έχει ένα δικό του στιλ αφήγησης και γραφής που σίγουρα δεν θ'αφήσει κανέναν αδιάφορο.

 

8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα τον Υφαντοκοσμο και παροτι περιμενα κατι διαφορετικο απο αποψεως τρομου εξεπλαγην απο τον χειμαρρο της φαντασιας που υπαρχει σε αυτο το βιβλιο. Και ενα απο τα πιο μεγαλειωδη φιναλε που εχω διαβασει ως τωρα. Τωρα μου μενει το Αρχαιο Μυστηριο και το Ιματζικα (για τα Abarat δεν καιγομαι ακομη)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Καταραμμένο Παιχνίδι'', δεν ήταν κακό αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Σε κάποιες σκηνές μου φάνηκε ποιο πολύ σιχαμένο παρά τρομακτικό. Έχω στην κατοχή μου το Καμπάλ, κάποια στιγμή θα το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα κι εγώ τον Υφαντόκοσμο.Οι εικόνες, τα τοπία, οι περιγραφές είναι όλα μαγευτικά και σε συνεπαίρνουν.Boηθάει επίσης και η γρήγορη πλοκή που σε κουράζει ελάχιστα.

Ευτυχώς είδα και την καλή πλευρά του Μπάρκερ γιατί με την αρχή που είχα κάνει  με το Καμπάλ τον είχα πάρει λίγο από φόβο.

Link to comment
Share on other sites

Το καταραμένο παιχνίδι: Είχα καιρό να διαβάσω βιβλίο του Barker και τον είχα αποθυμήσει. Δυστυχώς, όμως, δεν με ικανοποίησε όσο θα ήθελα. Η ίδια ιστορία ήταν καλή προς μέτρια, και είχε κάποια κενά και κάποιες ευκολίες που δεν θα τις ήθελα. Ο τρόμος του βασιζόταν κυρίως στο σπλάτερ και όχι στον ψυχολογικό τρόμο, κάτι που δεν είναι και τόσο του γούστου μου. Η γραφή του, φυσικά, ήταν εξαιρετική, αλλά ένιωθα συνεχώς ότι φλυαρούσε άσκοπα κι αυτό έκανε την ανάγνωση βαριά και δύσκολη. Γενικά, ανάμικτα τα συναισθήματα, σίγουρα θα περίμενα κάτι καλύτερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους, απο Μπαρκερ έχω διαβάσει το Καταραμένο παιχνίδι<το τέλος θα μπορούσε να είναι το ίδιο με κάποιας underated b-movie των 60's>,το Hellbount heart στο οποίο ήθελα περισσότερο pinhead,τον υφαντοκοσμο ενα εύγευστο coctail τρόμου και φαντασίας,τον κλέφτη του πάντοτε <το έδωσα και στον 9χρονο αδερφό μου χεχε>,το ημερολόγιο ενός δαίμονα που θα κυκλοφορούσε άνετα με τον τίτλο το ημερολόγιο ενος κουρασμένου συγγραφέα και τέλος τα βιβλία του αίματος 2-6 που οταν τα τελείωσα μπόρεσα επιτελούς να αναπαυθω εν πολεμο Σχετικα με το abara ξέρει κανε%2

 

Σχετικα με το abarat ξερει κανεις αν θα μεταφραστεί το τριτο μερος στα ελληνικα?

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

κατι που με χαλαει σε εναν συγγραφεα ειναι οταν προβαλει τις αποψεις του και μεσα απο αυτα που γραφει και παραθετοντας της αποψεις του

ισως καλυτερα που γινεται ετσι δεν τον χωνευω επειδη ειναι καρααθεος ,ειμαι της αποψης πιστευε οτι γουσταρεις απλα μην γινεσαι προσβλητικος

Link to comment
Share on other sites

κατι που με χαλαει σε εναν συγγραφεα ειναι οταν προβαλει τις αποψεις του και μεσα απο αυτα που γραφει και παραθετοντας της αποψεις του

ισως καλυτερα που γινεται ετσι δεν τον χωνευω επειδη ειναι καρααθεος ,ειμαι της αποψης πιστευε οτι γουσταρεις απλα μην γινεσαι προσβλητικος

Σε συνέντευξη του ο ιδιος εχει δηλώσει οτι εχει επηρεαστεί και σέβεται στην προσωπική του ζωη την θρησκεία. Πάντως σχεδον σε καθε του βιβλιο θα βρεις καποιον θρησκόληπτο, παρόλα αυτα πιστευω οτι ανηκει στους ρομαντικούς αφου πιστεύει οτι η καλοσυνη προέρχεται απο την φυση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Barker απο τοτε που κολλησε HIV εχει χασει την μπαλα... Ας ελπισουμε οτι τωρα που λεει οτι θα τελειωσει την καταραμενη τριλογια, να ειναι σε κεφια...

Link to comment
Share on other sites

κατι που με χαλαει σε εναν συγγραφεα ειναι οταν προβαλει τις αποψεις του και μεσα απο αυτα που γραφει και παραθετοντας της αποψεις του

ισως καλυτερα που γινεται ετσι δεν τον χωνευω επειδη ειναι καρααθεος ,ειμαι της αποψης πιστευε οτι γουσταρεις απλα μην γινεσαι προσβλητικος

Θεωρώ ακρως φυσιολογικό ένας συγγραφέας να εκφράζετε μέσα από τη δουλειά του, είτε αρέσουν σε κάποιους αυτά που γράφει είτε όχι.Δεν μπορεί να γράφει κάτι που δεν πιστεύει απλά για να είναι συμπαθής και να μην τον κατακρίνουν.

Παρ' όλα αυτά γίνεσαι κι εσυ προσβλητικη, ομως συμφωνώ πιστευέ ότι γουστάρεις δε μπορώ να σε κρίνω εγώ, αλλά ούτε εσυ μπορείς να κρίνεις κάποιον μονό και μόνο επειδή δεν πιστεύει αυτά που αρέσουν σ' εσένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Barker απο τοτε που κολλησε HIV εχει χασει την μπαλα... Ας ελπισουμε οτι τωρα που λεει οτι θα τελειωσει την καταραμενη τριλογια, να ειναι σε κεφια...

Έχει ο Μπαρκερ HIV ειχα ακούσει μονο οτι κατι έπαιζε με τις φωνητικές του χορδες. Αναφέρεσαι στο Abarat οταν λες τριλογία?

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ο Barker απο τοτε που κολλησε HIV εχει χασει την μπαλα... Ας ελπισουμε οτι τωρα που λεει οτι θα τελειωσει την καταραμενη τριλογια, να ειναι σε κεφια...

Έχει ο Μπαρκερ HIV ειχα ακούσει μονο οτι κατι έπαιζε με τις φωνητικές του χορδες. Αναφέρεσαι στο Abarat οταν λες τριλογία?

Εχει. Αν το γκουγκλαρεις, λογικα θα βρεις κι ενα αρθρο που τον κραζει ο πρωην του λεγοντας οτι τον πεταξε εξω απο το σπιτι επειδη νομιζε οτι τον κολλησε αυτος και μετα βγαζει τα απλυτα του στην φορα. Λεει οτι πηδιοταν με εναν πιτσιρικα ξαδερφο του(ο Μπαρκερ), οτι εκανε παρτυ με ουζα με πιτσιρικια και αλλα τετοια χαριτωμενα...

Οσον αφορα την τριλογια, δεν αναφερομαι στα Αμπαρατ. Αλλα στην τριλογια της τεχνης(Αειπολη, μεγαλο μυστικο θεαμα αν θυμαμαι καλα) που εχει αφησει ανολοκληρωτη εδω και ποσα χρονια...

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο Barker απο τοτε που κολλησε HIV εχει χασει την μπαλα... Ας ελπισουμε οτι τωρα που λεει οτι θα τελειωσει την καταραμενη τριλογια, να ειναι σε κεφια...

Έχει ο Μπαρκερ HIV ειχα ακούσει μονο οτι κατι έπαιζε με τις φωνητικές του χορδες. Αναφέρεσαι στο Abarat οταν λες τριλογία?

Εχει. Αν το γκουγκλαρεις, λογικα θα βρεις κι ενα αρθρο που τον κραζει ο πρωην του λεγοντας οτι τον πεταξε εξω απο το σπιτι επειδη νομιζε οτι τον κολλησε αυτος και μετα βγαζει τα απλυτα του στην φορα. Λεει οτι πηδιοταν με εναν πιτσιρικα ξαδερφο του(ο Μπαρκερ), οτι εκανε παρτυ με ουζα με πιτσιρικια και αλλα τετοια χαριτωμενα...

Οσον αφορα την τριλογια, δεν αναφερομαι στα Αμπαρατ. Αλλα στην τριλογια της τεχνης(Αειπολη, μεγαλο μυστικο θεαμα αν θυμαμαι καλα) που εχει αφησει ανολοκληρωτη εδω και ποσα χρονια...

 

Μάλιστα έτσι εξηγούνται πολλά απο αυτα που γράφει :nea:

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Ο Barker απο τοτε που κολλησε HIV εχει χασει την μπαλα... Ας ελπισουμε οτι τωρα που λεει οτι θα τελειωσει την καταραμενη τριλογια, να ειναι σε κεφια...

Έχει ο Μπαρκερ HIV ειχα ακούσει μονο οτι κατι έπαιζε με τις φωνητικές του χορδες. Αναφέρεσαι στο Abarat οταν λες τριλογία?
Εχει. Αν το γκουγκλαρεις, λογικα θα βρεις κι ενα αρθρο που τον κραζει ο πρωην του λεγοντας οτι τον πεταξε εξω απο το σπιτι επειδη νομιζε οτι τον κολλησε αυτος και μετα βγαζει τα απλυτα του στην φορα. Λεει οτι πηδιοταν με εναν πιτσιρικα ξαδερφο του(ο Μπαρκερ), οτι εκανε παρτυ με ουζα με πιτσιρικια και αλλα τετοια χαριτωμενα...

Οσον αφορα την τριλογια, δεν αναφερομαι στα Αμπαρατ. Αλλα στην τριλογια της τεχνης(Αειπολη, μεγαλο μυστικο θεαμα αν θυμαμαι καλα) που εχει αφησει ανολοκληρωτη εδω και ποσα χρονια...

Μάλιστα έτσι εξηγούνται πολλά απο αυτα που γράφει :nea:
Ακριβως αυτο ειπα κι εγω μολις το ειχα μαθει! χαχαχχα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις τελείωσα το κλέφτη του πάντοτε.

 

Θεωρώ ότι είναι ένα πολύ ωραίο σκοτεινό παραμύθι και μακάρι να το έβλεπα από τον Tim Burton. Είναι από τα βιβλία που διαβάζονται ευχάριστα και το τελείωσα σε λίγες ώρες, παρόλο που δεν το είχα σκοπό.  Ένας λόγος που μου αρέσει ο Barker είναι γιατί δύσκολα θα διαβάσω μια ιστορία του και θα την έχω διαβάσει αλλού. Έχει φοβερή φαντασία και φαίνεται και σε αυτό το βιβλίο. Ωραία και τα σκίτσα του που έχει στο βιβλίο. Μιας και είναι από τους αγαπημένους μου θα του βάλω ένα αυστηρό 7,5-8,0 γιατί πιστεύω ότι κάτι του έλειπε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την ελληνική έκδοση του Άμπαρατ 3;

 

είναι κρίμα να έχουν βγει τόσο ωραίες εκδόσεις για τα πρώτα δύο και να μην έχει βγει ακόμα το τρίτο μέρος να δέσει ωραία η τριλογία στην βιβλιοθήκη....

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως εχω τα πρωτα δυο Αμπαρατ και βρισκομαι στο εξης δίλημμα, να περιμενω μπας και βγει στα ελληνικα η να το παρω στα αγγλικα για την υποθεση και μονο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπας και εχουμε κανα γνωστο στις εκδοσεις κεδρος να μαθουμε αν παιζει τιποτα με την μεταφραση του τριτου abarat?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπας και εχουμε κανα γνωστο στις εκδοσεις κεδρος να μαθουμε αν παιζει τιποτα με την μεταφραση του τριτου abarat?

 

Γιατί δεν ρωτάς απευθείας τους ίδιους; 2103809712 και orders@kedros.gr

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το κλέφτη του πάντοτε.

 

Θεωρώ ότι είναι ένα πολύ ωραίο σκοτεινό παραμύθι και μακάρι να το έβλεπα από τον Tim Burton. Είναι από τα βιβλία που διαβάζονται ευχάριστα και το τελείωσα σε λίγες ώρες, παρόλο που δεν το είχα σκοπό.  Ένας λόγος που μου αρέσει ο Barker είναι γιατί δύσκολα θα διαβάσω μια ιστορία του και θα την έχω διαβάσει αλλού. Έχει φοβερή φαντασία και φαίνεται και σε αυτό το βιβλίο. Ωραία και τα σκίτσα του που έχει στο βιβλίο. Μιας και είναι από τους αγαπημένους μου θα του βάλω ένα αυστηρό 7,5-8,0 γιατί πιστεύω ότι κάτι του έλειπε. 

 

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν την έχεις διαβάσει αλλού; Στον Πινόκιο για παράδειγμα;  :secret:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..