Jump to content

Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες κριτικές βιβλίων του Clive Barker σε αυτό και αυτό το topic.

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι θα γινει με την ελληνική έκδοση του Αμπαρατ απλά επειδή εδω και αρκετούς μήνες σκοτώνουν τα 2 πρώτα βιβλία του αμπαρατ το 1 και 2 στα 10 ευρώ το καθε ένα δεν νομίζω οτι πήγε καλά και δεν θα το συνεχίσουν....ασε που λόγο του είδους του βιβλίου θα παει η τιμή στα 30+ ευρώ αν βγει και δεν θα το παρουν αρκετοί.

 

Προσωπικά ειχα απο παλιά το 1 και 2 και αγορασα με το που βγηκε στα αγγλικά το 3....

 

Επίσης αν δεν κανω λάθος συνολικά η σειρά θα ειναι 5 βιβλία οποτε αν θέλετε να την έχετε όλη σκεφτείτε και το πιο μακρινό μέλλον.

Edited by MountainRoot
Link to comment
Share on other sites

 

Μόλις τελείωσα το κλέφτη του πάντοτε.

 

Θεωρώ ότι είναι ένα πολύ ωραίο σκοτεινό παραμύθι και μακάρι να το έβλεπα από τον Tim Burton. Είναι από τα βιβλία που διαβάζονται ευχάριστα και το τελείωσα σε λίγες ώρες, παρόλο που δεν το είχα σκοπό.  Ένας λόγος που μου αρέσει ο Barker είναι γιατί δύσκολα θα διαβάσω μια ιστορία του και θα την έχω διαβάσει αλλού. Έχει φοβερή φαντασία και φαίνεται και σε αυτό το βιβλίο. Ωραία και τα σκίτσα του που έχει στο βιβλίο. Μιας και είναι από τους αγαπημένους μου θα του βάλω ένα αυστηρό 7,5-8,0 γιατί πιστεύω ότι κάτι του έλειπε. 

 

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν την έχεις διαβάσει αλλού; Στον Πινόκιο για παράδειγμα;  :secret:

 

 

Πρέπει να έχει περάσει μια 20ετια όταν διάβασα το Πινόκιο, μιας και δεν είμαι πιτσιρικάς ακόμα, και όχι δεν μπορώ να την θυμηθώ σε τέτοιο βαθμό ώστε να θεωρώ ότι μοιάζει. 

 

Αλλά αν είδες μιλάω για τον Μπάρκερ γενικά. Διαφωνείς ότι βγάζεις πρωτότυπες ιστορίες; Ή έστω διαφωνείς ότι έχει απίστευτη φαντασία ο συγκεκριμένος συγγραφέας; Σίγουρα κάποιες ιστορίες θα μοιάζουν και σε άλλες. Είναι αδύνατες με τόσα βιβλία που έχουν γραφτεί να μην μας θυμίζουν κάποιες ιστορίες κάτι άλλο. Αλλά σε ξαναρωτάω ειδικά αν έχεις διαβάσει τα βιβλία του αίματος.  :mf_sherlock:

Edited by hyperiongr
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω διαβάσει μπόλικα από Barker και μου άρεσαν πολύ κάποιες ιδέες του, τα βιβλία του αίματος είναι φανταστικά.

Όσο διάβαζα τον κλέφτη του πάντοτε θυμάμαι πως μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά όταν το τέλειωσα διαπίστωσα πως δεν είναι τίποτα άλλο από μια dark και horror εκδοχή του καρναβαλιού στον Πινόκιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του αίματος IV

 

Όγδοο βιβλίο του Κλάιβ Μπάρκερ που τελειώνω και πάλι πέρασα πολύ ωραία. Όχι ότι δεν το περίμενα φυσικά αλλά μου άρεσε που επιβεβαιώθηκα. Η συλλογή αποτελείται από πέντε διηγήματα, τέσσερα αρκετά μεγάλα και ένα πολύ μικρό. Αναλυτικά:

1. Το κράτος του σώματος: Μάλιστα! Λοιπόν, όσα λιγότερα ξέρει κανείς για την υπόθεση, τόσο το καλύτερο. Βέβαια μπαίνει αρκετά γρήγορα στο ψητό, όμως όπως και να το κάνουμε είναι αλλιώς τα πράγματα αν έχεις άγνοια κινδύνου. Σίγουρα η ιδέα είναι αρκετά παράξενη και τρελή, όμως, διάολε, είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Και η εκτέλεση από τον Μπάρκερ σαφώς ικανοποιητικότατη. Δράση, τρόμος, σπλάτερ, όλα τα καλούδια τα έχει. Και η γραφή, περιττό να πω, εξαιρετική. Από τις πιο παράξενες ιστορίες που έχω διαβάσει. 9/10

2. Πέρα από την ανθρώπινη μοίρα: Ενδιαφέρουσα, το μόνο σίγουρο καλογραμμένη και αρκετά σκοτεινή ιστορία, με υπερφυσικά στοιχεία, δεν θα έλεγα όμως ότι τρομάζει ιδιαίτερα. Πάντως σε γενικές γραμμές μου άρεσε. 7.5/10

3. Αποκάλυψη: Ούτε αυτή τρομάζει αλλά σαν ιστορία μου άρεσε πολύ. Ένας ευαγγελιστής, η γυναίκα του και ο βοηθός τους πιάνουν δωμάτια σ'ένα μοτέλ για την νύχτα και μπλέκουν μ'ένα αντρόγυνο που είπε να θυμηθεί τα παλιά. Που είναι το περίεργο; Άντρας και γυναίκα είναι φαντάσματα. Όπως είπα δεν έχει σκοπό να τρομάξει, αλλά να πει μια ωραία ιστορία. Χαρακτήρες, ατμόσφαιρα και οι σκηνές έντασης συνθέτουν ένα ωραίο διήγημα. 8.5/10

4. Κάτω, Σατανά: Φλασάκι έξι σελίδων, αλλά πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και ξεχωριστό. Δεν χρειάζεται να γράψω περίληψη, έτσι και αλλιώς δεν θα σας πάρει πάνω από δέκα λεπτά να την διαβάσετε. Σαν ιδέα μου άρεσε πολύ, είχε ζουμί για περισσότερες λεπτομέρειες. 7.5/10

5. Η εποχή της επιθυμίας: Και πάλι δεν μπορώ να πω πολλά για την υπόθεση, απλά έχει να κάνει μ'ένα επιστημονικό πείραμα που πήγε τελείως στραβά... για πολλούς. Σίγουρα θα γινόταν ωραία b-movie με τρελά σκηνικά και μπόλικη βία. Δεν πρωτοτυπεί ιδιαίτερα ο Μπάρκερ μ'αυτό το διήγημα, όμως σαν ιστορία δεν είναι καθόλου άσχημη και σίγουρα με ικανοποίησε. 8/10

Γενικά: Δεν φτάνει το επίπεδο της πρώτης συλλογής, όμως είναι (σχεδόν) ισάξια με τις προηγούμενες δυο. Μην περιμένετε αριστουργήματα στην λογοτεχνία τρόμου, όμως και κάποιες από τις ιδέες είναι σίγουρα ξεχωριστές και η γραφή, εννοείται, πάρα πολύ καλή και ιδιαίτερη. Γι'αυτόν λοιπόν... προχωρήστε άφοβα.

 

8/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του αίματος IV

 

 

1. Το κράτος του σώματος: Μάλιστα! Λοιπόν, όσα λιγότερα ξέρει κανείς για την υπόθεση, τόσο το καλύτερο. Βέβαια μπαίνει αρκετά γρήγορα στο ψητό, όμως όπως και να το κάνουμε είναι αλλιώς τα πράγματα αν έχεις άγνοια κινδύνου. Σίγουρα η ιδέα είναι αρκετά παράξενη και τρελή, όμως, διάολε, είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Και η εκτέλεση από τον Μπάρκερ σαφώς ικανοποιητικότατη. Δράση, τρόμος, σπλάτερ, όλα τα καλούδια τα έχει. Και η γραφή, περιττό να πω, εξαιρετική. Από τις πιο παράξενες ιστορίες που έχω διαβάσει. 9/10

 

 

Έχει γίνει και ταινία (για την ακρίβεια, κομμάτι σπονδυλωτής)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερω οτι υπαρχει και χωρος αγγελιών αλλα ψαχνω κάτι συγκεκριμένο : hellraiser collected best vol 1 και 3 στα αγγλικα.Ειναι κομικ βασισμένα στον μύθο των cenobites απο πολιτεια μου ειπαν οτι ειναι εξαντλημενα απο τον εκδοτικο οικο του εξωτερικου και απο αμερικη μου βγαίνει ενα πενηνταρικο μεταφορικα και τελωνεία. Αν εχει κανεις κατι στα υπόψιν του οι ενδείξεις του θα ειναι ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερω οτι υπαρχει και χωρος αγγελιών αλλα ψαχνω κάτι συγκεκριμένο : hellraiser collected best vol 1 και 3 στα αγγλικα.Ειναι κομικ βασισμένα στον μύθο των cenobites απο πολιτεια μου ειπαν οτι ειναι εξαντλημενα απο τον εκδοτικο οικο του εξωτερικου και απο αμερικη μου βγαίνει ενα πενηνταρικο μεταφορικα και τελωνεία. Αν εχει κανεις κατι στα υπόψιν του οι ενδείξεις του θα ειναι ευπρόσδεκτες.

Στο Αγγλικό Άμαζον, τα έχει από 4,90(μεταχειρισμένα). Καινούριο από 17. Για λίρες μιλάμε πάντα. Από εκεί και πέρα, ψάξε και ebay, play.com κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνεχιζω το ψαξιμο για τα κομικς  hellraiser collected best vol 1 και 3 αλλα μάταια, μήπως εχει κανεις σας καμια ιδεα για το που μπορω να τα βρω εντος ελλαδος γιατι απο εξωτερικο μου βγαίνουν 60 ευρω με τα μεταφορικα.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με βιβλιο, αλλα ειπα να το αναφερω. Κυκλοφορει επιτελους σε directors cut το Nightbreed! Υπαρχει η ακριβη special edition(γυρω στα 75 δολλαρια) και η απλη Blue ray/dvd καπου 25-30. Παρηγγειλα ηδη την δευτερη. Και ειδα πως βγαινουν και μπλουζακια nightbreed απο μια εταιρεια. Ολα αυτα γυρω στα τελη Οκτωβριου. Το blueray θα το βρειτε στο Αμερικανικο αμαζον.

 

Οσο για τα κομιξ που ψαχνεις, στο play.com και τα δυο μαζι κανουν 54 λιρες. Με δωρεαν ταχυδρομικα.

Edited by Mictantecutli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω θα κοιταξω αυτα που μου είπατε και δω απο καπου θα αγορασθουν. Γνωριζεται ολοι την αισθηση του οτι κατι λειπει οταν εχεις το ενα απο τα τρια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τα χειρότερα βιβλία που έχω διαβάσει (χωρίς να παρατήσω). Πιο σωστά, από τα βιβλία που με απογοήτευσαν όσο τίποτα, λαμβάνοντας υπόψη ποιος το έχει γράψει. Ήλπιζα να στρώσει, αλλά μπα.

 

Μακάρι να ακολουθούσα τις εντολές της πρώτης σελίδας και να το άφηνα εκεί, γιατί πραγματικά ξεκινάει εκπληκτικά. Απο 'κει και μετά, το χάνει, κυρίως λόγω των ηλιθιοδέστατων επιλογών του χαρακτήρα, σε συνδυασμό με την ασυνάρτητη προσωπικότητά του.

 

edit: η προ 2ετίας κριτική μου για το βιβλίο σ'αυτό το τόπικ, μερικές σελίδες πίσω.

 

 

Το mister B.Gone; Απάτη σκέτη. Όταν βασίζεις ένα ολόκληρο βιβλίο σε έναν χαρακτήρα, αυτός χρειάζεται και κάποιο consistency. Μόνο ζάρια για τη συναισθηματική του κατάσταση δεν έριχνε. Κάθε 2 σελίδες άλλαζε, χωρίς αυτό να δικαιολογείται πουθενά. Και η πλοκή, σε ράγες. Πού κατάντησες ρε Μπάρκερ...

 

Τουλάχιστον οι δουλειές των καλών συγγραφέων υπάρχουν πάντα ακόμα κι αν αυτοί χαλάνε. Διαβάζω το The Body Politic, 1η ιστορία από το 4o book of blood. Αυτό με τα χέρια (όσοι το 'χετε διαβάσει, ξέρετε. Όσοι όχι, ψάξτε το.) Τα σπάει ως τα μισά που είμαι περίπου.

 

Ομοίως και απο εμένα! Μόλις το τελείωσα. Μεγάλη απογοήτευση...
Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις Bell ποσταραν στο Facebook για το καινούριο βιβλίο του, το The Scarlet Gospels που επιτέλους έχει ημερομηνία κυκλοφορίας στις 19 Μαϊου '15. Οπότε ελπίζω να το περιμένουμε εδώ, γύρω στον Δεκέμρη του χρόνου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτησh προς κάθε ενδιαφερομενο : Μεγαλο μυστικο θεαμα και αειπολη αξιζουν να διαβασθούν η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτησh προς κάθε ενδιαφερομενο : Μεγαλο μυστικο θεαμα και αειπολη αξιζουν να διαβασθούν η οχι;

Μόνο αν είσαι φαν θα έλεγα. Το πρώτο έχω διαβάσει και είχε ωραία αρχή, αλλά από τη μέση και μετά ξεχείλωνε. Το δεύτερο έχω ακούσει έχει παρόμοια θέματα

Οι εκδόσεις Bell ποσταραν στο Facebook για το καινούριο βιβλίο του, το The Scarlet Gospels που επιτέλους έχει ημερομηνία κυκλοφορίας στις 19 Μαϊου '15. Οπότε ελπίζω να το περιμένουμε εδώ, γύρω στον Δεκέμρη του χρόνου.

ΑΜΗΝ!!!

 

Εννοείται ότι τρέχω στο ίντερνετ για προπαραγγελια του Αγγλικού.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μην παρασύρεσαι από το ημερολόγιο και τα σχόλια, τα βιβλία που αναφέρεις είναι αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άρχισα το πρώτο μου βιβλίο από Μπάρκερ , το ημερολόγιο ενός δαίμονα, και μέχρι στιγμής δεν είμαι και ενθουσιασμένη. Είχα ακούσει από άτομο να το κατατάσσει ως το καλύτερο βιβλίο που έχει διαβάσει, οπότε είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό. Έχω διαβάσει περίπου το 1/3 αλλά θα έλεγα ότι είναι μέτριο. Αγόρασα σήμερα το Αμπαρατ για το οποίο έχω επίσης ακούσει τα καλύτερα, οπότε ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το πρώτο μου βιβλίο από Μπάρκερ , το ημερολόγιο ενός δαίμονα, και μέχρι στιγμής δεν είμαι και ενθουσιασμένη. Είχα ακούσει από άτομο να το κατατάσσει ως το καλύτερο βιβλίο που έχει διαβάσει, οπότε είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό. Έχω διαβάσει περίπου το 1/3 αλλά θα έλεγα ότι είναι μέτριο. Αγόρασα σήμερα το Αμπαρατ για το οποίο έχω επίσης ακούσει τα καλύτερα, οπότε ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή!

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος επειδή δεν τα έχω διαβάσει και άρα δεν μπορώ να έχω και άποψη, μου φαίνεται ότι δεν έκανες και το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα. Ιδίως το πρώτο έχει φάει πολύ θάψιμο απ' όλους όσους το διάβασαν εδώ μέσα. ''Υφαντόκοσμος'', ''Βιβλία του Αίματος'' και ''Hellraiser'' μάλλον είναι πιο ενδεδειγμένες επιλογές.

Edited by Δημήτρης
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το πρώτο μου βιβλίο από Μπάρκερ , το ημερολόγιο ενός δαίμονα, και μέχρι στιγμής δεν είμαι και ενθουσιασμένη. Είχα ακούσει από άτομο να το κατατάσσει ως το καλύτερο βιβλίο που έχει διαβάσει, οπότε είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό. Έχω διαβάσει περίπου το 1/3 αλλά θα έλεγα ότι είναι μέτριο. Αγόρασα σήμερα το Αμπαρατ για το οποίο έχω επίσης ακούσει τα καλύτερα, οπότε ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή!

Μη στενοχωριέσαι κι εγώ γέλαγα με το βιβλίο, αλλά δικαιούται νομίζω και μια σούπα μπροστά στα υπόλοιπα υπέροχα βιβλία του. Καλό είναι πάντως να πέφτουμε και σε μέτρια για να αξιολογούμε καλύτερα τα δυνατά βιβλία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το πρώτο μου βιβλίο από Μπάρκερ , το ημερολόγιο ενός δαίμονα, και μέχρι στιγμής δεν είμαι και ενθουσιασμένη. Είχα ακούσει από άτομο να το κατατάσσει ως το καλύτερο βιβλίο που έχει διαβάσει, οπότε είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό. Έχω διαβάσει περίπου το 1/3 αλλά θα έλεγα ότι είναι μέτριο. Αγόρασα σήμερα το Αμπαρατ για το οποίο έχω επίσης ακούσει τα καλύτερα, οπότε ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή!

Το άτομο που το κατατάσσει ως το καλύτερο βιβλίο που έχει διαβάσει, πρέπει να το κρεμάσουμε στο Σύνταγμα :p Πλάκα κάνω προφανώς. Είναι το χειρότερο βιβλίο του Μπάρκερ(μόνο 2-3 δεν έχω διαβάσει), και από τα χειρότερα βιβλία που έχω διαβάσει στην ζωή μου! Πραγματικά ντροπή που φέρει το όνομα Μπάρκερ. Μην πτοηθείς πάντως. Συνέχισε με Υφαντόκοσμο, Κλέφτη του πάντοτε κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη μέση, έφτιαξε λίγο αλλά και πάλι δεν. Δηλαδή ούτε το Αμπαρατ μου προτείνετε? Υφαντόκοσμος και βιβλία του αίματος έχουν μπει στην λίστα προς αγορά :yessir: 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη μέση, έφτιαξε λίγο αλλά και πάλι δεν. Δηλαδή ούτε το Αμπαρατ μου προτείνετε? Υφαντόκοσμος και βιβλία του αίματος έχουν μπει στην λίστα προς αγορά :yessir:

Μιλάς σε χοροράδες, σχεδόν δε θυμόμαστε ότι ο Μπάρκερ έχει γράψει το Άμπαρατ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το πρώτο μου βιβλίο από Μπάρκερ , το ημερολόγιο ενός δαίμονα, και μέχρι στιγμής δεν είμαι και ενθουσιασμένη. Είχα ακούσει από άτομο να το κατατάσσει ως το καλύτερο βιβλίο που έχει διαβάσει, οπότε είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό. Έχω διαβάσει περίπου το 1/3 αλλά θα έλεγα ότι είναι μέτριο. Αγόρασα σήμερα το Αμπαρατ για το οποίο έχω επίσης ακούσει τα καλύτερα, οπότε ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή!

Μην πτοήσε πάντως.Κι εγω από Μπάρκερ με φόλα ξεκίνησα αλλά ο Υφαντόκοσμος είναι απ'τα ωραιότερα βιβλία που έχω διαβάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..