Jump to content

Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες κριτικές βιβλίων του Clive Barker σε αυτό και αυτό το topic.

Recommended Posts

Άρχισα το πρώτο μου βιβλίο από Μπάρκερ , το ημερολόγιο ενός δαίμονα, και μέχρι στιγμής δεν είμαι και ενθουσιασμένη. Είχα ακούσει από άτομο να το κατατάσσει ως το καλύτερο βιβλίο που έχει διαβάσει, οπότε είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό. Έχω διαβάσει περίπου το 1/3 αλλά θα έλεγα ότι είναι μέτριο. Αγόρασα σήμερα το Αμπαρατ για το οποίο έχω επίσης ακούσει τα καλύτερα, οπότε ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή!

 Κι εγω ετσι την επαθα. Το 2ο που θα διαβασω θα ειναι το Καταραμενο παιχνιδι. Ελπιζω να μην με απογοητευσει κι αυτο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Άρχισα το πρώτο μου βιβλίο από Μπάρκερ , το ημερολόγιο ενός δαίμονα, και μέχρι στιγμής δεν είμαι και ενθουσιασμένη. Είχα ακούσει από άτομο να το κατατάσσει ως το καλύτερο βιβλίο που έχει διαβάσει, οπότε είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό. Έχω διαβάσει περίπου το 1/3 αλλά θα έλεγα ότι είναι μέτριο. Αγόρασα σήμερα το Αμπαρατ για το οποίο έχω επίσης ακούσει τα καλύτερα, οπότε ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή!

Κι εγω ετσι την επαθα. Το 2ο που θα διαβασω θα ειναι το Καταραμενο παιχνιδι. Ελπιζω να μην με απογοητευσει κι αυτο!
Εεεεεε δεν πιανεις κανα αλλο; :p Δεν με ενθουσιασε ιδιαιτερα.Αρκετα καλο, χτιζει πολυ ωραια ατμοσφαιρα, αλλα το τελος... Τελος παντων. Πες πως σου φανηκε οταν το τελειωσεις.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chihino πως γίνεται να είσαι άντρας και να σε λένε Δήμητρα, μήπως αυτά που διαβάζεις..; :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βρηκα σε παζαρι αυτο πηρα!  :80: Καθιστε να το ξεκινησω πρωτα και βλεπουμε. Μαλλον αργει η σειρα του!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βρηκα σε παζαρι αυτο πηρα!  :80: Καθιστε να το ξεκινησω πρωτα και βλεπουμε. Μαλλον αργει η σειρα του!

 

Μέχρι τότε, κανόνισε να πας σε άλλο παζάρι και να πάρεις κάποιο άλλο! :p Δεν είναι καλό, μην πω πως είναι κακό...

Link to comment
Share on other sites

Chihino πως γίνεται να είσαι άντρας και να σε λένε Δήμητρα, μήπως αυτά που διαβάζεις..; :p

Oops! Το διορθώνω!! *ChihiRo!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο βρηκα σε παζαρι αυτο πηρα!  :80: Καθιστε να το ξεκινησω πρωτα και βλεπουμε. Μαλλον αργει η σειρα του!

 

Μέχρι τότε, κανόνισε να πας σε άλλο παζάρι και να πάρεις κάποιο άλλο! :p Δεν είναι καλό, μην πω πως είναι κακό...

 

 

Ε καλα, αμα βρεθεια καποιο αλλο στο δρομο μου, δεν θα παει χαμενο. Μεχρι τοτε ο,τι με βρηκε με βρηκε!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηταν μια Clive Barker μερα!Διαβασα το "Hellbound Heart" και καπακι ειδα την ταινια το Hellraiser,την οποια ειχα δει και πολυ παλιοτερα αλλα δεν θυμομουν και πολλα.

 

Τι να πω για την εμπειρια?Απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!Τοσο η νουβελα οσο και η ταινια(αν και φαινονται τα χρονια της καθως γυρισμενη το 1987) μου προσφεραν στιγμες που αμφιβαλω αν θα ξεχασω ποτε,ειδικα η σκηνη στην ταινια της πρωτης εμφανισης του Frank ειναι ενα απο τα πιο spooky-disgusting πραγματα που εχω βιωσει!!

 

Well done again Clive!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι ακούω, ο Μπάρκερ ετοιμάζει ριμέικ του Χελρέιζερ, με κερασάκι στην τούρτα το ότι τα ειδικά εφέ θα είναι κανονικά ειδικά εφέ και όχι CGI.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι ακούω, ο Μπάρκερ ετοιμάζει ριμέικ του Χελρέιζερ, με κερασάκι στην τούρτα το ότι τα ειδικά εφέ θα είναι κανονικά ειδικά εφέ και όχι CGI.

Με το καλο να βγει αν και νομιζω οτι η συγκεκριμενη ταινια ταινια εχει γινει cult λογω της ατμοσφαιρας της κι οχι λογω των ειδικων εφε της!!

 

Παντως τοτε του τα ειχαν "χωσει" για τα πολυ κακα ειδικα εφε στο τελος της ταινιας με εκεινον να δηλωνει οτι τα λεφτα ειχαν τελειωσει(η ταινια ειχε budget 1 εκκατομυριο δολαρια και εβγαλε 20 εκκατομυρια!!) και οτι τα συγκεκριμενα εφε φτιαχτηκαν μεσα σε ενα σαββατοκυριακο απο τον ιδιο και εναν "Greek guy" και μαλιστα βγηκαν πολυ καλα για τον ιδιο σε σχεση με την ποσοτητα αλκοολ που ειχαν καταναλωση οι δυο τους!!

 

Παντως θα το ξαναπω η σκηνη που βγαινει για πρωτη φορα απο το πατωμα ο Φρανκ ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ!!Τι ειδικα εφε και κουραφεξαλα!!

 

Υ.Γ. Ενα μεγαλο μπραβο και για την μεταφραση της νουβελας Νικο Ρουσσο!

Edited by volyros
Link to comment
Share on other sites

 

Απ' ό,τι ακούω, ο Μπάρκερ ετοιμάζει ριμέικ του Χελρέιζερ, με κερασάκι στην τούρτα το ότι τα ειδικά εφέ θα είναι κανονικά ειδικά εφέ και όχι CGI.

Με το καλο να βγει αν και νομιζω οτι η συγκεκριμενη ταινια ταινια εχει γινει cult λογω της ατμοσφαιρας της κι οχι λογω των ειδικων εφε της!!

 

Παντως τοτε του τα ειχαν "χωσει" για τα πολυ κακα ειδικα εφε στο τελος της ταινιας με εκεινον να δηλωνει οτι τα λεφτα ειχαν τελειωσει(η ταινια ειχε budget 1 εκκατομυριο δολαρια και εβγαλε 20 εκκατομυρια!!) και οτι τα συγκεκριμενα εφε φτιαχτηκαν μεσα σε ενα σαββατοκυριακο απο τον ιδιο και εναν "Greek guy" και μαλιστα βγηκαν πολυ καλα για τον ιδιο σε σχεση με την ποσοτητα αλκοολ που ειχαν καταναλωση οι δυο τους!!

 

Παντως θα το ξαναπω η σκηνη που βγαινει για πρωτη φορα απο το πατωμα ο Φρανκ ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ!!Τι ειδικα εφε και κουραφεξαλα!!

 

Υ.Γ. Ενα μεγαλο μπραβο και για την μεταφραση της νουβελας Νικο Ρουσσο!

 

 

Θυμάμαι είχα δει το Χελρέιζερ στην εποχή του. Νομίζω σε αβάν πρεμιέρ [την εποχή που αβάν πρεμιέρ σήμαινε ανοίγουμε τις πόρτες του σινεμά κάποια απάνθρωπη ώρα, π.χ. Κυριακή στις 8 το πρωί και όποιος χωρέσει μπαίνει μέσα] σε έναν κινηματογράφο με τόσο κόσμο που πλήθος καθόταν στο πάτωμα. Έμαινα κάγκελο. Από τις πολύ λίγες ταινίες που όταν τις ξανάδα τις θυμόμουν σχεδόν 100%.

Για να μην παρεξηγηθώ, η αναφορά μου στα ειδικά εφέ γίνεται καθαρά σε στυλ "Θεε μου, πόσο απίστευτα μάγκας είναι ο Μπάρκερ". Δηλαδή, τώρα που έχει τα φράγκα, μπαίνει στον κόπο να ξανακάνει την ταινία, αλλά και πάλι, χωρίς κομπιουτεριές.

Θυμάμαι, πάντως, ότι ένα μόνο ειδικό εφέ μου είχε φανεί κάπως ψεύτικο [σε μια εποχή που αν η ταινία έσκιζε αδιαφορούσες, βέβαια, για τα εφέ - σαν να πήγαινες θέατρο ένα πράγμα] εκεί όπου ένα τέρας σπιντάρι σε εκείνο τον στενό διάδρομο, αλλά τες πα, αυτό δεν έχει σημασία. Ναι, η όλη σκηνή της "ανάστασης" του Φρανκ είναι το κάτι άλλο.

 

Απάντηση στο ΥΓ: ειλικρινά ευχαριστώ. Ήταν η δεύτερη δουλειά μου και καθαρά λόγω απειρίας ίσως έχω κάνει πράγματα που να μην έκανα σήμερα. Σίγουρα όχι το τρομερό λάθος της πρώτης κιόλας σελίδας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Άρχισα το πρώτο μου βιβλίο από Μπάρκερ , το ημερολόγιο ενός δαίμονα, και μέχρι στιγμής δεν είμαι και ενθουσιασμένη. Είχα ακούσει από άτομο να το κατατάσσει ως το καλύτερο βιβλίο που έχει διαβάσει, οπότε είχα υψηλές προσδοκίες από αυτό. Έχω διαβάσει περίπου το 1/3 αλλά θα έλεγα ότι είναι μέτριο. Αγόρασα σήμερα το Αμπαρατ για το οποίο έχω επίσης ακούσει τα καλύτερα, οπότε ελπίζω να σταθώ πιο τυχερή!

Μη στενοχωριέσαι κι εγώ γέλαγα με το βιβλίο, αλλά δικαιούται νομίζω και μια σούπα μπροστά στα υπόλοιπα υπέροχα βιβλία του. Καλό είναι πάντως να πέφτουμε και σε μέτρια για να αξιολογούμε καλύτερα τα δυνατά βιβλία.

 

Τελείωσα μετά από 3 εβδομάδες (γιατί δεν με τράβαγε) το Ημερολόγιο ενός δαίμονα. Δεν μου έμεινε τίποτα από το βιβλίο. Δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο λόγο ύπαρξης, δεν ξέρω αν ήθελε να καταλήξει κάπου αλλά ήταν πολύ μέτριο. Συνεχίζω με Abarat και ελπίζω ν αλλάξει η τύχη μου!

Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή βοήθεια, παρακαλώ: Πώς έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά ο παράλληλος κόσμος-θάλασσα στο "Μεγάλο και Μυστικό Θέαμα";

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο λαθος αναφερεσαι?

 2η σελίδα, τελικά, μια μεγαλοπρεπής κοινοτΥπία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια καλησπερα,

εγω εχω διαβασει τα βιβλια υφαντοκοσμος, αειπολη, μεγαλο μυστικο θεαμα, κλεφτης του παντοτε, ημερολογιο ενος δαιμονα και τα 3 τελευταια βιβλια του αιματος. Δεν ειμαι τοσο ευχαριστιμενος με πολλες απο τις ιστοριες αλλα για καποιο λογο... ισως το οτι εκει που θελει να προκαλεσει τρομο το καταφερνει, τον εχω στους αγαπημενους μου.

Διαβασα παραπανω που γραφετε οτι για τα βιβλια του αιματος δε χρειαζεται να εχει διαβασει καποιος το πρωτο. Εγω ημουν τυχερος και οταν ειχαν βγει ειχα βρει τα 3 τελευταια σε ενα βιβλιοπωλειο στο Βολο σε τιμη που εχουν σημερα και τα ειχα παρει χωρις να σκεφτω ποτε οτι μπορει να ερθει μια μερα που δε θα τα βρισκω. Ψαχνω απεγνωσμενα τα 1, 2 και 3, τα εχει παρει το ματι κανενος καπου? Παντου βρισκω αυτα που ηδη εχω (iv, v, vi).

 

σημειωση, αναφερομαι στα λληνικα βιβλια γτ με τα αγγλικα δε το εχω εκτος απο τα videogames

Edited by Chris_Edgaftton
Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή βοήθεια, παρακαλώ: Πώς έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά ο παράλληλος κόσμος-θάλασσα στο "Μεγάλο και Μυστικό Θέαμα";

 

Τώρα το είδα αυτό.

Έχει μεταφραστεί ως η Ουσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Άρχισα χθες το βράδυ τα βιβλία του αίματος Ι, κι έχοντας διαβάσει την κρεοφόρο του μεσονυχτίου μπορώ να πω ότι αρχίζει να με αποζημιώνει για την ψυχική οδύνη που είχα υποστεί διαβάζοντας το Mr. B. Gone! :good:  Αν και η ιστοριούλα-πρόλογος-εισαγωγή δεν με ξετρέλανε, βρήκα την κρεοφόρο αρκετά ενδιαφέρουσα και ανυπομονώ να διαβάσω και τις υπόλοιπες! Τέλος, θα ήθελα εντυπώσεις από την κινηματογραφική μεταφορά της κρεοφόρου, γιατί απ'ό,τι είδα έχει αρκετές διαφορές από το βιβλίο και δεν ξέρω τι να περιμένω. :shrug:

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα χθες το βράδυ τα βιβλία του αίματος Ι, κι έχοντας διαβάσει την κρεοφόρο του μεσονυχτίου μπορώ να πω ότι αρχίζει να με αποζημιώνει για την ψυχική οδύνη που είχα υποστεί διαβάζοντας το Mr. B. Gone! :good:  Αν και η ιστοριούλα-πρόλογος-εισαγωγή δεν με ξετρέλανε, βρήκα την κρεοφόρο αρκετά ενδιαφέρουσα και ανυπομονώ να διαβάσω και τις υπόλοιπες! Τέλος, θα ήθελα εντυπώσεις από την κινηματογραφική μεταφορά της κρεοφόρου, γιατί απ'ό,τι είδα έχει αρκετές διαφορές από το βιβλίο και δεν ξέρω τι να περιμένω. :shrug:

 

Την έχω δει και μου άρεσε πολύ. Αν και παραλείπει εκνευριστικά μία σημαντική λεπτομέρεια, είναι ωστόσο καλή και αποδίδει σε ικανοποιητικό βαθμό την ατμόσφαιρα της ιστορίας. Την προτείνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αξιώθηκα μετά από πολλά χρόνια που το είχα παρατήσει στην αρχή(δεν θυμάμαι το γιατί...) και ξαναέπιασα και τελείωσα επιτέλους το Άμπαρατ. Μου είχε λείψει ο Μπάρκερ να πω την αλήθεια(το έκτρωμα που λέγεται "Ημερολόγιο ενός δαίμονα", δεν το πιάνω για Μπάρκερ). Ξεγυμνωμένος από τον τρόμο, όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του είναι εδώ. Όπως η απίστευτη φαντασία του που δημιουργεί (άλλον) έναν ολόκληρο κόσμο. Το ότι έχει πάρει τα δικαιώματα η Disney, σας δίνει μια εικόνα του τι να περιμένετε. Ένα παραμύθι. Ένα σκοτεινό παραμύθι. Μου άρεσε πάρα πολύ. Στο Goodreads του έβαλα 5/5, αλλά μάλλον παίρνει 9/10.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω οτι το μεταφρασμένο το Αμπαρατ το έχει η Πολιτεία με 10 ευρώ το πρώτο και το δευτερο βιβλίο. Το τρίτο μέρος έχει βγει αλλά δεν εχει μεταφραστεί και δεν νομίζω κιόλας να γίνει ποτέ κάτι τέτοιο και περιμένουμε και πότε θα βγει το 4ο μέρος.

 

Πάντως εγώ αυτόν τον καιρό ξαναδιαβάζω το τρίτο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω οτι το μεταφρασμένο το Αμπαρατ το έχει η Πολιτεία με 10 ευρώ το πρώτο και το δευτερο βιβλίο. Το τρίτο μέρος έχει βγει αλλά δεν εχει μεταφραστεί και δεν νομίζω κιόλας να γίνει ποτέ κάτι τέτοιο και περιμένουμε και πότε θα βγει το 4ο μέρος.

 

Πάντως εγώ αυτόν τον καιρό ξαναδιαβάζω το τρίτο μέρος.

το είχε πάει και 7-8 ευρώ πριν κανα χρόνο. Τώρα έχει 10-12.

Ρώτησα στις εκδόσεις και δεν έχουν σκοπό να το εκδόσουν το 3ο μέρος... Αυτό θα πει προγραμματισμός!

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

Kάπου τόσο τα έχουν και στα Public. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να μεταφραστεί άλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω διαβάσει τα κόμιξ Hellraiser που είναι γραμμένα από τον ίδιο τον Clive Barker και που δίνουν μια δική του εκδοχή για το πώς ήθελε να εξελιχθεί η μυθολογία που δημιούργησε... Δυστυχώς απογοητεύτηκα και εκτίμησα ακόμη περισσότερο το faranchise των ταινιών που ευτυχώς επέλεξε να μην κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση...

 

Στο κόμικ Hellraiser, ο Barker αφέθηκε να παρασυρθεί από την ελευθερία της έκφρασης που του παρέχει το συγκεκριμένο μέσο (όπως και η λογοτεχνία άλλωστε) και χειρίστηκε την έξοχη μυθολογία που ξεκίνησε με το Hellbound Heart με τον ίδιο τρόπο που θα έκανε κάποιο Fanboy ή κάποιος σεναριογράφος χολυγουντιανού μπλοκμπάστερ.

 

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Καταρχήν όσοι είμαστε φαν της λογοτεχνίας τρόμου, έχουμε διαπιστώσει ότι τα πρώτα έργα του συγγραφέα αποτελούν εξαίσια διαμάντια του είδους (τα βιβλία του αίματος, το Καμπάλ, το Hellbound Heart).

 

Οταν ο συγγραφέας αποφάσισε να απελευθερώσει όλη τη δύναμη της φαντασίας του στο χαρτί, έδωσε αριστουργήματα όπως τον υφαντόκοσμο, το μεγάλο μυστικό θέαμα, το αρχαίο μυστήριο, την Ιμάτζικα κλπ. Στα βιβλία αυτά έχει αποδείξει ότι είναι εξαιρετικός κοσμοπλάστης (μάλιστα ο υφαντόκοσμος αποτελεί κατ' εμέ ένα από τα καλύτερα φανταστικά μυθιστορήματα που έχω διαβάσει) ωστόσο πήρε οριστικό διαζύγιο από την απλή δομή και τη πιο περιορισμένη φαντασία που κατά κανόνα απαιτούν οι ιστορίες τρόμου. Γι' αυτό άλλωστε όλα αυτά τα ογκώδη μυθιστορήματα δεν έχουν καμία σχέση με τη λογοτεχνία τρόμου, αλλά κάλλιστα μπορεί να τα κατατάξει κανείς στο fantasy. Επίσης ο Barker απέδειξε ότι ενώ μπορεί να πει καταπληκτικές ιστορίες στα settings που δημιουργεί, αποτυγχάνει όταν επιχειρεί να πει μια δεύτερη ιστορία στο ίδιο setting (όπως έγινε με την αείπολη). Κάτι τέτοιο το βρίσκει βαρετό μάλλον γι' αυτό και δεν αποδίδει όπως πρέπει. Προτιμά να φτιάξει μια καινούργια κοσμοπλασία από το μηδέν προκειμένου να πει μια νέα ιστορία.

 

Όπως εύκολα διαπιστώνει κανείς στο κόμικ του Hellraiser, ο Barker αδυνατεί πλέον να συμμαζέψει τη φαντασία του σε πιο περιορισμένες φόρμες και δομές (ώστε να επανέλθει στη λογοτεχνία τρόμου). Η αρχική ιδέα του Hellbound heart είχε πετύχει ακριβώς γιατί βασιζόταν σε μια απλή πλοκή, ενώ η πολύπλοκη κοσμοπλασία λειτουργούσε στο υπόβαθρο.

 

Αντίθετα στο κόμικ του Hellraiser, ο Barker γιγαντώνει τη μυθολογία του σε μια τεράστια κλίμακα, ώστε από ένα σημείο της ιστορίας και έπειτα να τη χειρίζεται σαν ένα τετριμένο σενάριο χολυγουντιανής υπερπαραγωγής που διαπραγματεύεται "το τέλος του κόσμου". Νομίζω ότι όφειλε να διδαχτεί από τα λάθη του κινηματογραφικού fanchise το οποίο αποτύχαινε ΑΚΡΙΒΩΣ όταν επιχειρούσε να τοποθετήσει την ιστορία του σε μεγάλη κλίμακα (βλέπε Hellraiser 3 και 4).

 

Συμπερασματικά, μπορώ να πω ότι Μπάρκερ βρίσκεται συγγραφικά σε ένα επίπεδο που η φαντασία του οργιάζει σε τέτοιο βαθμό που του είναι αδύνατον να τη συμμαζέψει για να επανέλθει ουσιαστικά στη λογοτεχνία τρόμου. Γι' αυτό καλύτερα να παραμείνει στο fantasy και στις κοσμοπλασίες μεγάλης κλίμακας.

Edited by alien666
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..