Jump to content
Sign in to follow this  
RObiN-HoOD

Τρελός μοναχός

Recommended Posts

RObiN-HoOD

Θα τρόμαζες αν ήξερες πόσο σ’ αγαπώ.

Δεν είναι συνήθεια και απλή ανάγκη αλλά τρόπος ζωής. Τρόπος που δεν αλλάζει όπως δεν σ’ αλλάζω με τίποτα στον κόσμο. Είσαι το είναι μου και η καρδιά μου και τα όνειρά μου είναι φορτωμένα από την εικόνα σου. Είμαι σίγουρος ότι θα γυρίσω πίσω έστω και λίγο καλύτερος, ψάχνοντας τον εαυτό μου και συνειδητοποιώντας τις αποστάσεις.

Φυσάει αεράκι και σε θυμάμαι. Πόσο σε θέλω αν ήξερες. Το βράδυ κοιτάω το φεγγάρι και μας θυμάμαι μαζί κάτω από τις σελήνη. Κάθομαι και σου γράφω από εδώ μακριά από ανάγκη και ξέρεις ότι το μόνο που ζητώ είναι ένα. Να μ’ αγαπάς. Τίποτε άλλο. Και ξέρω ότι το κάνεις.

Ώρες ώρες πάω να τρελαθώ. Ο χρόνος θαρρείς μου γελάει και σε σκέφτομαι σαν γλυκιά αμαρτία. Όμως ξέρω ότι μπορώ να βασίζομαι σ’ εσένα γιατί οι πράξεις σου δείχνουν δύναμη από τη γη μέχρι τα’ άστρα. Εκεί στ’ άστρα που βλέπω τη μορφή σου καθρεφτισμένη στον αστρικό ουρανό κάθε νύχτα και σε σκέφτομαι. Είναι αβάσταχτος ο πόνος της απόστασης όμως αλλιώς δεν γίνετε. Σου γράφω αυτό το γράμμα για να καλύψω το κενό που σε θέλω. Για σένα υπάρχω και ζω.

Θα τρόμαζες αν ήξερες πόσο σ’ αγαπώ.

Σκέψεις τρελού μοναχού,

δευτερόλεπτα πριν την τρέλα.

Κεφ.9

• Like 1

Oberon

Πολύ όμορφο και ονειρικό ερωτικό γράμμα, γεμάτο νεανικότητα συναισθήματα και πάθος......

.....θα έλεγα.........

.......αν δεν υπήρχε η τελευταία φράση που αναποδογυρίζει τα πάντα. Σαν να έχεις μία εικόνα σε ένα πρόγραμμα γραφικών και με ένα κλικ να βάλεις ένα τέτοιο φίλτρο επάνω της που να αλλιωθούν τα πάντα!!! :thmbup:

Ιδιαίτερο δημιουργικό λοιπόν. Αλλά γιατί μόνο το Κεφάλαιο 9 και όχι και τα υπόλοιπα? Θα είχαμε μια τόσο πληρέστερη εικόνα αν είχες βάλει και τα άλλα.

Edited by Dain

Isis

Αν δε διάβαζα την τελευταία φράση θα έλεγα πως είναι ένα απόλυτα προσωπικό γραπτό, που αναφέρεται σε δικό σου βίωμα. Η άποψή μου αυτή οφείλεται στην απόλυτη έλλειψη αποστασιοποίησης από τον ήρωα, που μεν καθιστά επιτυχημένη την απόδοση του κειμένου ως ημερολογίου, η οποία όμως προσδίδει έντονη την ιδέα της απώλειας, της πρόσφατης μάλιστα απώλειας κι όχι εκείνης που θα βίωνε ένας μοναχός (ο οποίος δεν αναφέρεται αν πρόσφατα αποφάσισε να μονάσει ή όχι).

Το κείμενο έχει έντονο λυρισμό και υπέροχη ροή, κάνα δύο ορθογραφικούλια (της απροσεξίας) κι εκείνο τον υπέροχο στίχο απόσπασμα της εισαγωγής του "Γέλα πουλί μου", των Χ & Π Κατσιμίχα, που με αναγκάζει να αναφέρω το υπόλοιπο ασυναίσθητα:

"Μου φαίνεται σα να'ναι χθες

μα πάνε τόσα χρόνια

που σα βιολί το σώμα σου

στα χέρια μου κρατούσα...

Με το ραδιόφωνο σιγά

μες στ' απαλό σκοτάδι

θα τρόμαζες αν ήξερες

πόσο σε αγαπούσα..."

Σημείωση: Η φράση "που σα βιολί το σώμα σου" είναι από το βιβλίο του Η. Πετρόπουλου "Τα ρεμπέτικα τραγούδια"

Τα κείμενά σου έχουν αποκτήσει μεγάλη αξία λόγω...σπανιότητας Άρχοντα του Σύμπαντος!

:thmbup:

Έβγαλα τα spoiler tags, γιατί δεν είναι spoiler. --Β

Edited by Bardos

Nienna

Πολύ όμορφο... Θα ήθελα να δώ παραπάνω από αυτό, άλλα κεφάλαια ίσως...

Βάρδος

Στεφ, ανέβασε κάτι από τα άλλα. Ξέρεις ποια λέω. Έχεις γράψει πολύ καλύτερα πράγματα' μην κολλώνεις. :) Κι αυτό αρκετά καλό, βέβαια. Αλλά άλλο ένα κλαψούρικο κομμάτι' δεν μπορώ πια. :Ρ

RObiN-HoOD

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπω τέτοια θετική πλευρά.

Όταν έρθει ο καιρός θα βγουν και άλλα κείμενα του τρελού μοναχού. Αργούν όμως διότι η τρέλα καθιστά το έργο του κλεπτομνήμον δύσκολο. :diablo:

Κώστα, έρχονται. Τα σουλουπώνω λίγο και θα βγουν και αυτά προς τέρψη του κοινού. :p

Στέφανος :lolipop:

Διγέλαδος

Το ίδιο θα έλεγα με την Isis. Κανονικά έπρεπε να το γράψεις σαν στοίχους χωρίς ομοιοκαταληξία και να το έβαζες στην Ποιήση. Άνετα θα μπορούσε να μελοποιηθεί από Κατσιμίχες η Πυξ Λαξ.

DinoHajiyorgi

Κάνω bump στο δεύτερο που μου άρεσε περισσότερο και δίνω τα λινκ των άλλων δύο:

Ο Τρελός Μοναχός

Ο Τρελό Μοναχός 3

Συμφωνώ με όλα όσα λένε οι ανωτέρω γράφοντες και επαυξάνω. :thmbup:

Edited by DinoHajiyorgi

tetartos

Σήμερα, η προβολή τoυ δεύτερου μέρους της τριλογίας!

Νόημα: Ερωτικό γράμμα κάποιου προς την αγαπημένη του που είναι μακριά

Τι δούλεψε καλά: Έχει ένα γλυκό, ρομαντικό ύφος. Αρχίζει, κάνει έναν κύκλο και τελειώνει με την ίδια δυνατή φράση. Έχει όμορφες εικόνες. Και η λέξη μοναχός παίρνει άλλο νόημα (σε σύγκριση με το νο1)

Τι δεν δούλεψε καλά: (Και πάλι) λίγα στοιχεία για την υπονοούμενη ιστορία! Τρελός πριν την τρέλα, με χάλασε λιγάκι. Η πρόταση αυτήν τη φορά που είχε αμφιλεγόμενη σύνταξη ήταν η "Το βράδυ κοιτάω το φεγγάρι και μας θυμάμαι μαζί κάτω από τις σελήνη"

Πρόταση: Αυτό το κειμενάκι νομίζω ότι θα ωφελούνταν πολύ από επέκταση, επαύξηση, more lines, πώς να το πω με περισσότερα λόγια :p

Ιρμάντα

Και τρελός ο μοναχός και ερωτευμένος. Που είναι συνήθως το ίδιο, τρελός και ερωτευμένος.

Αυτό είναι από κάτι μεγαλύτερο, σωστά; Τι δεν πήγε καλά και το παράτησες; Εννοώ, σαφώς και θέλει πάρα πολύ λούστρο. Αλλά αναρωτιόμουν από τι είναι παρμένα αυτά.