Jump to content

Έρωτος θύμηση

Recommended Posts

• Management
RObiN-HoOD

Έρωτος θύμηση

Ω Αέρα, ω Γη

Ω Αναμνήσεις, Έρωτα μου εσύ

Συ που παίρνεις το μυαλό

τη σκέψη σαν τρελαίνεις

Ενθυμήσεις που γυρνούν

το νου να το γλυκάνουν

Στο σώμα Ηδονή

και τώρα πως σωπαίνουν

Χρόνος πάλι κυλά, πάει μακριά

μα πάντα, πάντα πίσω τριγυρνά

Κι’ έτσι τώρα Ονειροπολώ

τον Έρωτα τον Αγαστό

Αδιάφορη παρουσιάση του έρωτα, χιλιοπαιγμένο λεξιλόγιο ("ηδονή, όνειρο, σκέψεις, τρέλα, χρόνος") εκτός απο λίγους στίχους, και κορεσμένο περιεχόμενο. Μου φάντασε κάτι σε λαϊκό τραγούδι στην αρχή. Αυτά από προσωπικό γούστο.

Τεχνικά δεν μπορώ να διακρίνω κάτι αρνητικό, ρέει απλά και όμορφα.

Edited by Sabrathan
gothicbutterfly

Erwatas pou exei pesei auto to kairo sous sousoufitees.... :bag:

Den me en8ousiase....Den exei txei na diabasw allo poihma sou alla auto ..e..den mou arese kai toso... :dazzled:

Nai,opws leei kao o Sabrathan, "adiaforh parousiash tou erwta" ..kai axrwmh ,mounth.. :huh:

• Like 1

Καλά, ντε, μην τον φάτε κι όλας!

Είναι ενδιαφέρον πώς χρησιμοποιείς τα κεφαλαία, που τα βάζεις και σε ρήμα(!).

Δε μου άρεσε η quasi-ομοιοκαταληξία (γλυκάνουν//[...]σωπαίνουν, αλλά ίσως είναι θέμα γούστου.

Έχει αυτή την περίεργη λίγο αίσθηση, σαν μια δικιά σου οπτική γωνία σε σχέση με θέματα παλιά ή λαϊκά (δε μιλώ για τα 'λαϊκά' τραγούδια, αλλά για το "Μοναχό" σου, και τα λαϊκά παραμύθια)

Γενικά είναι ωραίο το ότι αρχίζεις με την προσφώνηση και οδηγείς το πράγμα προς ένα τέλος, δεν είναι ξεκρέμαστο.

Sab, σε προκαλώ να σχολιάσεις τα ποιήματά μου! Ακούς εκεί, 'πολυφορεθεί στα ποιήματα'... γενικά έχει 'πολυφορεθεί', όχι μόνο στα ποιήματα, και γι'αυτό περνάει και σ'αυτά! [ναι, ξέρω πως δεν το είπες εσύ :p] (μιλάει κάποιος που γράφει σχεδόν αποκλειστικά ερωτική ποίηση, βέβαια... :p)

Οι Μούσες μαζί σας,

-Ορφέας

Δεν φταίει το ποίημα φταίει το κοινό...

Εχει πολυφορεθεί ο έρωτας στο φόρουμ που σε κάνει να μη θέλεις να ξανακούσεις για έρωτα για τα επομενα 100 χρόνια... ελεος μην ξαναβάλετε ερωτικό ποιήμα αυτό πάει σέ όλους οχι μονο για τον Στέφανο!

ΟΧΙ...ΟΧΙ...ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟΟΟΟΟΟ!!!

Σαν ποίημα μου θύμισε εποχή και στίλ ρομαντισμού και δεν ξέρω γιατί το μυαλό μου πήγε την εποχή που στην ελλαδά γράφτηκαν οι οπερέτες (έτσι πρέπει να λέγονται αν δεν κάνω λάθος-o Βασιλικος, Ο μιμικος και η μαίρη) και επίσης μου θύμισε τα βιβλιά της Τζειν Οστιν με τους ρομαντικούς έρωτες των ανέγγιχτων δεσποινίδων και των τζεντλεμεν με τα υμίψηλα καπελα και τα μπαστούνια...

Δεν μπορώ να πω πως είναι πολύ του γούστου του φόρουμ γιατί όπως και παμπολλα άλλα ποιήματα που έχουν μπει στην βιβλιοθήκη είναι εκτός fantasy...(ελεος παιδιά θα χαρακωθώ! Και άλλοι αγαπησανε δεν εκαναν και ετσι!) οχι όμως πως δεν είναι γλυκούλι. Η γλώσσα ρέει εύκολα και γρήγορα σου αφήνει έτσι ένα χαρωπό συναίσθηματακι αλλά δεν είναι και ιδιαίτερα βαθύ σαν νόημα...είναι μια κλασσική προσέγγιση πάνω στο θέμα του έρωτα και συμφωνώ με τον ορφέα πως θυμίζει έτσι λαικό παραδοσιακό ποιημά. Δεν μπορώ να το πω αποτυχημένογιατι δεν είναι, αλλά νομίζω του λείπει κάτι πολύ βασικό για μένα... το παθος, η ένταση, το κλικ.

Επείδη όμως δεν έχω δεί πολλά ποιήματα σου θα θέλα να έβαζες και άλλα, σε ίσως περισσότερο fantasy υφός!

• 2 weeks later...
Lord_Velkion

Θεέ μου, είναι φριχτό! Φριχτόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!! :o

• Management
RObiN-HoOD

Είναι φανερό ότι δεν άρεσε πολύ στον κόσμο αυτό το ποίημα. :crybaby:

Όμως μην ανησυχείτε. Θα ετοιμάσω άλλο σε δεύτερη προσπάθεια και θα επιστρέψω… :shuriken:

Μα γιατί ένα κοινό συναίσθημα πρέπει να έχει ένα σούπερ-ντούπερ-πρωτότυπο ποιήμα; Εφόσον η απλότητα του έρωτα εκφράζει τον ποιητή, ας γράψει ποιήμα. Δεν είναι καθόλου κακό, και σίγουρα αν τα λαϊκά τραγούδια είχαν τέτοιο στίχο θα τα πρόσεχα κιόλας.

Γι' αλλαγή, μπορείς να γράψεις για το ΜΙΣΟΣ!!!

:bag: :bag: :bag:

Nihilio

Τhrogε, αυτό το κάνει ο Rikochet.

Robin, εντάξει, καλούλι ήταν. Αλλά άμα δε λες για τις ταχείες συσπάσεις του μυοκαρδίου και την παραγωγή ενδορφίνης, τι ερωτικό ποιήμα μπορείς να γράψεις; :p

Μην τον φάμε τον άνθρωπο...

-----

Το ποίημα θα μπορούσε να είναι πιο μεστό, να έχει καλύτερη ενότητα. Αλλά δεν είναι και το πιο άσχημο ποίημα του κόσμου, έλεος. Απλά η μίξη παλιού και νέου

(στην έκφραση κυριώς) όταν επιχειρείται θα πρέπει να πετύχει απόλυτα για να αρέσει, αλλιώς το αποτέλεσμα δείχνει - και είναι - αποσυντονισμένο.

-----

Από δω και κάτω προειδοποιώ...

:spam:

Ο έρωτας δεν είναι κοινό συναίσθημα. Υπάρχει σε τόσες διαφορετικές αποχρώσεις και υφές, που δεν ξέρουμε καν αν κανείς ποτέ έχει νοιώσει τον ίδιο έρωτα με έναν άλλον. Πιθανότατα ποτέ να μη συμβαίνει αυτό. Ο έρωτας είναι διαφορετικός την κάθε φορά, και διαφορετικός για τον κάθε άνθρωπο.

Ο Throqos ειπε:

" Μα γιατί ένα κοινό συναίσθημα πρέπει να έχει ένα σούπερ-ντούπερ-πρωτότυπο ποιήμα; "

Οντως ... απλο περιεκτικο και σαφεστατο !!!

Τι καλυτερο για τον "απλο" ερωτα, ενα απλο και "ΑΓΝΟ" συναισθημα ...

• 10 years later...
Ιρμάντα

Εμ, ναι. Εμ, ναι. Εμ....στο πεζό είσαι καλύτερος. Και εννοούμε πολύ καλύτερος.

• Like 1