Jump to content

Τίνος συγγραφέα τα βιβλία έχετε πιο πολλά;


Sitronella
 Share

Recommended Posts

Κοιτάζοντας τη βιβλιοθήκη μου, είδα στοίβες ολόκληρες βιβλία από κάποιους συγγραφείς (γιατί είμαι λίγο ψυχαναγκαστική σε αυτό το θέμα και τα βιβλία είναι ταξινομημένα ανα συγγραφέα) και αναρωτήθηκα: Άραγε τίνος συγγραφέα έχω τα πιό πολλά;

Στην περίπτωσή μου η απάντηση ήταν αρκετά εύκολη νομίζω. Φτάνει μια ματιά για να δει κανείς πως έχουμε πάνω από 25-30 βιβλία της Ann McCaffrey. Μπορεί να μην είναι η πιο αγαπημένη μου, αλλά έχει γράψει κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες σειρές από τις οποίες έπρεπε να τα διαβάσω όλα!

Τη δεύτερη θέση κατέχει η Ούρσουλα Λε Γκεν και την τρίτη νομίζω ο Τέρυ Πράτσετ.

Εσείς;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ερώτηση! :D Εριξα μια ματιά στον κατάλογο βιβλίων που έχω περασμένο στο pc-ναι, είμαι κ εγώ ψυχαναγκαστική επί του θέματος :D . Και ιδού το top 5:

1.Στίβεν Κίνγκ, με 23 βιβλια.

2.Ασίμωφ με 22.

3.Λε γκέν με 13.

4. Τόλκιν με 11

5. Ντάγκλας Ανταμς με 10.

 

Αυτά είναι απο τά βιβλία που έχω. Αν βάλουμε και αυτά που έχω διαβάσει απο άλλους, ο Κινγκ θα γινόταν 34, ο Τόλκιν 12, ο Ανταμς 11 και θα έπρεπε να βάλω και τα Ντιουν-7 βιβλία.

 

and counting.... :D

 

:book: :book: :book:

Link to comment
Share on other sites

Ντροπη σου Πιτσι-Ρικο!Εγω μαλλον Μουρκοκ-16.Και Ασιμοφ πανω απο 10.

Link to comment
Share on other sites

J. K. Rowling - 7 βιβλία (4 πρώτα στα ελληνικά, 5ο both english and greek, 6o english):p

 

Steinbeck and Herbert από 4 βιβλία

 

Καρκαβίτσας - Άπαντα σε 4 τόμους (αδιάβαστα ακόμη)

Link to comment
Share on other sites

Anne Rice... τα άπαντα. :blush:

Umberto Eco με οχτώ, Jostein Gaarder με έξι...

Είναι και πολλά που δανείζομαι από δω κι απο εκεί βέβαια. Μπορεί να έχω διαβάσει περισσότερα από κάποιον άλλο συγγραφέα και να μην μου ανήκουν.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ επειδή παθαίνω κολλήματα με τους περισσότερους συγγραφείς ,προσπαθώ να έχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ποικιλία . Δηλαδή λέω στον εαυτό μου "Δεν θα διαβάσεις το επόμενο αυτής της σειράς αν δεν διαβάσεις ένα ανεξάρτητο πρώτα". Ναι, είμαι πολύ σκληρή, το ξέρω.

 

Παρόλ' αυτά έχω 20 του Terry Pratchett

Καμιά δεκαριά της Ann Rice

8 από το Dragonlance

 

Επίσης έχω διαβάσει έναν τόνο αστυνομικά : Πάνω από δέκα τουλάχιστον, από την Ελις Πίτερς, την Π. Ντ. Τζέημς , την Ρουθ Ρέντελ, τον Τζόναθαν Κέλλερμαν

 

Πάνω από 5 έχω διαβάσει του Τομ Ρόμπινς, του Αρτούρο Πέρεθ Ρεβέρτε, του Πάτρικ Ο Μπράιαν, του Μίχαελ Εντε, του Ντοστογιέφσκι

 

Τώρα αν υπάρχει και τίποτ' άλλο δεν θυμάμαι, γιατί πάρα πολλά τα έχω δανειστεί

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ματιά, γύρω στα 15 του Philip Dick, αρκετά Tolkien, Pratchett, Ellroy, Chandler, Highsmith, Zelazny, Gibson...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό το τόπικ μου εξηγεί αυτήν την στιγμή πάρα πολλά πράγματα. Νόμιζα ότι είχα πολλά βίβλια, αλλά σε συγκριση με τα δικά σας καμιά σχέση. Ειδικά με την trillian. Και ε΄μενα τα περισσότερα είναι του stephen king αλλά όχι τόσα όσα της trillian. Μετά o terry prachet, μετά ο lovecraft, μετά πολλά fantasy-game books, leguin-douglas adams isarithma nomizw kai bla bla

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Που να δεις το τοπικ με το "ποσα βιβλια διαβαζετε"!Η συμπαθεστατη δεσποινις Τριλλιαν ειναι και συμπαθεια των βιβλιοπωλων...Οπως και αρκετοι αλλοι εδω μεσα.

Α,και απο Σαγκαν εχω διαβασει αρκετα αλλα μονο το "Επαφη" ειναι εφ.

Link to comment
Share on other sites

:blush: Με κολακεύετε... :D . Η αλήθεια είναι ότι είμαι σουπερ φανατικη βιβλιοφάγος... :book: Τα βιβλία-τα πιο αξιολογα έτσι?οι μουφες δεν πιάνονται-που έχω ανέρχονται στα 171, επι του παρόντος. Και τα βιβλία που έχω διαβάσει γενικά-όσα μπόρεσα να θυμηθώ, και με τις μούφες ακόμα- στα 341. (μιλάμε πάντα για λογοτεχνία και απο διήγημα και πάνω). Και μου φαίνονται πάρα πάρα πολύ λίγα. Τόσα πολλά βιβλία και τόσος λίγος χρόνος....

 

ΥΓ. Είμαι λίγο άρρωστη, ε? :p πείτε μου πως όχι.... :bag: :bag: :bag:

Link to comment
Share on other sites

clive barker

tolkien

buckowski

king

 

και εχω πολλες μαλακιες της σειρας dragonlance αλλα δεν τα υπολογιζω.

Link to comment
Share on other sites

Michael Moorcock, Isaac Asimov, Paulo Coelho, Robert Jordan (επειδή το Wheel of Time είναι πολλά βιβλία) δεν θυμάμαι τους υπόλοιπους διότι τα βιβλία μου είναι πάνω από 500-600 (ναι κάποια στιγμή πρέπει να ξαναφτιάξω την Access database...)

Link to comment
Share on other sites

10 της Rowling (τι?!!! Ναι, 11. τα πρώτα 5 στα ελληνικά, τα πρώτα 4 στα ισπανικά και το 3ο στα αγγλικά)

 

9 του Τόλκιν

 

6 του Ουμπέρτο Έκο

 

5 του Φίλιπ Πούλμαν.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω περισσότερα "βιβλία" του Τεν-τεν, της σειράς "Περιπέτεια" και διαφόρων άλλων σειρών που διάβαζα μικρός.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα περισσότερα βιβλία που έχω είναι του Feist. 17 πρέπει να είναι, συνολικά. Αλλά έχω διαβάσει τα 11.

Link to comment
Share on other sites

Ααα, εγώ ό,τι έχω το χω διαβάσει....Έτσι γρήγορα που διαβάζω, δε μένει τίποτα αδιάβαστο για πολύ...το θέμα είναι αν θα έχω λεφτά να αγοράσω. Που συνήθως δεν έχω... :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

'Η του Neil Gaiman ή του Chuck Palahniuk. Και από τους δυο έχω (σχεδόν) ό,τι έχουν βγάλει αλλά πρέπει να μετρήσω για να δω από ποιόν έχω τα πιο πολλά :bag:

Link to comment
Share on other sites

Rowling

 

Tolkien

 

Moorcock

 

Kay

 

Tom Robbins

 

Irvin Yalom(ό,τι έχει μεταφραστεί στα ελληνικά)

 

Αγκάθα Κρίστι(τα περισσότερα βιβλία από κάποιον συγγραφέα που έχω είναι δικά της)

 

Τα υπόλοιπα είναι ένα ή δύο απ'τον κάθε συγγραφέα, οπότε δεν έχει νόημα να τα ονομάσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πολλά βιβλία.

Του Tolkien έχω τα περισσότερα βιβλία. 6. Ο Άρχοντας, το Χόμπιτ, το Σιλμαρίλιον και τις Ατέλειωτες Ιστορίες.

 

Του Salvatore, αν και έχω διαβάσει όλη τη σειρά drizzt εκτός των δύο τελευταίων βιβλίων, έχω αγοράσει μόνο 2. Να'ναι καλά οι φίλοι :p

Link to comment
Share on other sites

Μην ΓΕΛΑΣΕΤΕ.....

εχω 11 tou R.L. STINE - ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΕΣ ...

μετα...

Edgar Alla Poe

Clive Barker

Tolien

και βλεπουμε !!! !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λαμπαδαρίδου - Ποθου

Ουμπέρτο Εκο

Αρχέτυπο

 

δεν είναι τόσα πολλά στο καθένα αλλά κατα αυξων αριθμό από αυτους έχω τα πιο πολλά

Link to comment
Share on other sites

Toυ Ασίμωφ, περίπου 30 βιβλία, της Ursula LeGuin, περίπου 25, της Marion Zimmer Bradley, περίπου 25, και για κάποιο παράξενο λόγο έχω επίσης καμμιά 20αρια του Piers Anthony.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτος και καλύτερος ο Tom Robins, με αριθμό βιβλίων όλα όσα έχει γράψει.

 

Ακολουθεί ο Gay Gavriel Kay, επίσης με όλα όσα έχει γράψει, πλην του τελευταίου (Πολεμιστές του Λυκόφωτος ο ελληνικός τίτλος) το οποίο δεν έχω προλάβει ακόμα να πάρω (εδώ κι ένα χρόνο, η άχρηστη...)

 

Τρίτος ο Tolkien, με Lotr, Silmarillion και δύο βιβλία απ' το HoME.

 

Τέταρτος ο Masterton (μπορεί και ο King) με κάμποσα, σπαρμένα εδώ και στο πατρικό μου.

 

Πέμπτος μάλλον ο Koontz, κάηκα πολύ στην εφηβεία μου...

 

Έκτη (και κρύβομαι πριν αρχίσουν να πέφτουν οι ντομάτες :p) Jane Austen.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..