Jump to content

Τίνος συγγραφέα τα βιβλία έχετε πιο πολλά;


Sitronella
 Share

Recommended Posts

Ναι, πλέον μπορώ να πω ότι την πρωτοκαθεδρία στην βιβλιοθήκη την έχει ο θείος Terry. Μένουν μόνο λίγα Discworld για να συμπληρωθεί η adult σειρά και μετά θ' αρχίσω με όοοοοοοολα τα υπόλοιπα.

 

Κι εγώ. Υποσχέθηκα πως αν δεν τα διαβάσω όλα, δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω άλλο συγγραφέα.

(Βέβαια χθες μου μπήκε σφήνα το "Περσέπολις" που δεν μπόρεσα να αντισταθώ αλλά σχεδόν το τελείωσα οπότε συνεχίζω κανονικά το Making Money)

 

 

Ελπίζω να έχετε δει στο yourube τα επεισόδια του color of magic, έτσι; ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ. Υποσχέθηκα πως αν δεν τα διαβάσω όλα, δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω άλλο συγγραφέα.

(Βέβαια χθες μου μπήκε σφήνα το "Περσέπολις" που δεν μπόρεσα να αντισταθώ αλλά σχεδόν το τελείωσα οπότε συνεχίζω κανονικά το Making Money)

 

 

Ελπίζω να έχετε δει στο yourube τα επεισόδια του color of magic, έτσι; ;)

 

youtube γμτ!

χρειάζομαι καφέ

Link to comment
Share on other sites

Ντρεπομαι που το λεω αλλα εχω 31 βιβλια του Σαλβατορε απομηναρια απο τα χρονια του D&d. Ακολουθουν τα Dragonlance απο Weis&hickman εν αριθμο 13 μαζι με τον Frank herbert(αν συνηπολογισουμε και τα βιβλια του ιου) και ο τολκιν με 10...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ντρεπομαι που το λεω αλλα εχω 31 βιβλια του Σαλβατορε απομηναρια απο τα χρονια του D&d. Ακολουθουν τα Dragonlance απο Weis&hickman εν αριθμο 13 μαζι με τον Frank herbert(αν συνηπολογισουμε και τα βιβλια του ιου) και ο τολκιν με 10...

Και 'γω ντρέπομαι λίγο. έχω 26 Salvatore. Δεν είμαι φανατικός οπαδός του είδους και παρ' όλα αυτά δεν έχω περισσότερα από άλλον. Εσυ ρε θηρίο διάβασες και τα ''war of the spider queen'' ε? Ενημερωτικά, υπάρχει από anubis και το ''ο βασιλιάς των ορκ''(transitions 1), το πρώτο μετά την τριλογία ''the hunter's blades''. Μετά από αυτό έχω σταματήσει να ασχολούμαι, αν και θα τα ξαναπώ με τον Ντριτζτ όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

GRAHAM MASTERTOΝ : 16

TERRY PRATCHETT : 11

JOHN RONALD REUEL TOLKIEN: 07

MICHAEL MOORCOCK : 07

CLIVE BARKER : 06

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα περισσότερα είναι του H. P. Lovecraft από τις Εκδόσεις Αίολος, αλλά και κάποια άλλων εκδόσεων. Μετά έρχεται ο Michael Moorcock.

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε...τα περισσοτερα ειναι Στιβεν Κινγκ 38 τον αριθμο... Αν προσθεσεις και αυτα που εγραψε ως Μπάκμαν και εχω στη βιβλιοθηκη μου (5 απο τα 6 νομιζω συνολικα που εγραψε ως Μπακμαν) φτανω 43...

 

Μαλλον συντριπτικη υπεροχη...Τελος παντων, πρεπει να στραφω καπου αλλου :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 months later...

Ωραία...

 

Τέρρυ Πράτσετ, 38

Αγκάθα Κρίστι, 38

Λίντσεϊ Ντέιβις (αστυνομικά στη Ρώμη του 70 μχ, πολύ καλή φάση), 18

Έλλις Πήτερς (αστυνομικά στη μεσαιωνική Αγγλία) 17

Τζακ Βανς, 15

Σέλμα Λάγκερλεφ, 12

 

Και τα υπόλοιπα είναι μονοψήφια.

Link to comment
Share on other sites

Έντγκαρ Ράις Μπάροουζ, (Ταρζάν, Τζόν Κάρτερ, Κάρσον Νάπιερ). Μη γελάτε, έχει φοβερή γλώσσα στο πρωτότυπο!

 

Αρτούρο Πέρεθ Ρεβέρτε, σχεδόν ό,τι έχει βγει στα εληνικά.

 

Λουίς Σεπούλβεδα, σίγουρα όλα όσα έχουν βγει στα ελληνικά.

 

Και Μούρκορ αρκετό, και καμπόση θεία Άγκαθα και σχεδόν όλος ο Χάουαρντ που έχει εκδοθεί στην Ελλάδα.

 

 

Αχούμ, έχουν αλλάξει τα πράγγματα από τότε...

 

Μόλις τρία χρόνια μετά (τα οποία τα διένυσα με σταθερή και καλούτσικα πληρωμένη δουλειά) κατάφερα:

 

Να πάρω μια καλή παρτίδα

 

α) Πράτσετ (πάνω από 25 βιβλία)

 

β) Goodkind,

 

γ) Gemmel

 

δ) Brooks,

 

ε) Martin,

 

στ) Doyle (Sherlock Holmes άπαντα),

 

ζ) και τον αγαπημένο μου πια Brust, με τον Βλαντ Τάλτος του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάλλον πάνε έτσι:

 

Ντοστογιέφσκι

 

Κάφκα

 

Ντε Μωπασάν

 

Πόε

 

Λάβκραφτ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακριβή νούμερα, αλλά αν καλοσκεφτώ ότι έχω διαβάσει 17 βιβλία του Δισκόκοσμου και έχω άλλα 6 τουλάχιστον αδιάβαστα σίγουρα ο Πράτσετ φιγουράρει ψηλά.

Από την άλλη όμως, μου λείπουν 2 βιβλία για να συμπληρώσω τον κύκλο του Eternal Champion του Moorcock (τα Earl Aubek και το δεύτερο του Κόρουμ) ενώ Count Brass και Jerry Cornelious τα έχω αυτοτελή και όχι σε τόμους.

 

Υποθέτω λοιπόν ότι πρώτος είναι ο Πράτσετ, ακολουθέι ο Μούρκοκ (αν μετράμε τους τόμους ως ένα βιβλίο) και έπειτα νομίζω Masterton.

Link to comment
Share on other sites

Ασίμοφ 29 και νομίζω τα έχω διαβάσει όλα

Γιάννης Μαρής, 29 επίσης. Τα είχε το Βήμα κάποια στιγμή, έχω διαβάσει 6-7 και τα πέρασα καλά.

Ντικ 26 (διαβασμένα τα 20 περίπου), από 21 οι Κλαρκ (διαβασμένα τα 16-17) και Ντοστογιέβσκι (αλλά μιλώ για τόμους, πχ. Καραμάζοβ=4, διαβασμένα τα 19-20), Βαν Βογκτ 18 (διαβασμένα ίσως τα 15, τα περισσότερα είναι βίπερ 25ετίας) Λε Γκεν 16 (διαβασμένα τα 14 νομίζω), Χάισμιθ 8 (διαβασμένα όλα)

 

Α, και στη βιβλιοθήκη του πατρικού, σίγουρα 20+ Βερν, διαβασμένα μάλλον όλα.

 

Όλα αυτά από λογοτεχνία. Γιατί έχω και σε δοκίμια, πολιτική κλπ. συγγραφείς με αριθμούς άνω των 10.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με τα σημερινά δεδομένα, έχω:

 

Ζεράρ Ντε Βιλιέ, 19 βιβλία(τα είχε το Βήμα, γι'αυτό)

Στήβεν Κινγκ, 14 βιβλία.

Ιούλιος Βερν, κάπου 10 βιβλία.

Φίλιπ Ντικ, 10 βιβλία.

Ντάγκλας Άνταμς, 6 βιβλία.

 

Και έχω δεκάδες άλλους συγγραφείς, απο ένα, δυο, τρια κλπ βιβλία ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο βασιλιάς στη δική μου βιβλιοθήκη είναι ο Βερν.

Ακολουθούν, Λαβκραφτ-Κινγκ-Μπαρκερ και εσχάτως Γιόκο Ογκάουα, Χαρούκι Μουρακάμι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μια που επανηλθε στην επικαιροτητα το θεμα να σημειωσω ότι πλεον έχω 14 βιβλια του Ντικ.Νομιζω τα εξης γιατι ειναι διασκορπισμενα εδω κι εκει ενω εχω διαβασει και μερικα που δανειστηκα(οποτε ισως εχω διαβασει πανω απο 20).

 

  1. Κυληστε δακρυα μου,ειπε ο αστυνομικος
  2. Ουμπικ
  3. Ο ανθρωπος στο απορθητο καστρο
  4. Εμεις οι Αρειανοι
  5. Το ουρανιο ματι
  6. Οι παικτες του Τιτανα
  7. Δρ Μπλαντμανεη
  8. Μειψηφικη αναφορα και αλλες ιστοριες
  9. Κολπο ΑΕ
  10. Τα ομοιωματα
  11. Οι φυλες του αλφανου φεγγαριου
  12. Τωρα περιμενε το χτες
  13. Λαβυρινθος θανατου
  14. Αντιστροφος κοσμος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο συγγραφεις που εχω πανω απο 5 βιβλια και χωρις τα πολιτικα και δοκιμια κ.α. η λιστα προς το παρον ειναι

Ποε 21

Ντοστογιεβσκη 12

Ασιμωφ 11

Κλαρκ 9

Ντικ 8

Καφκα 5

Link to comment
Share on other sites

Ισαάκ Ασίμωφ: όλα τα βιβλία των Ρομπότ και της Γαλαξιακής Αυτοκρατορίας.

Άρθουρ Κλάρκ: Ράμα (όλα), Οδύσσεια του Διαστήματος (όλα), Οδύσσεια του Χρόνου (το μαντέψατε...όλα:tongue:), Γαιόφως, Τιτανικός, Imperial Earth (αγγλικός τίτλος, διότι το έχω στα αγγλικά)...αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλιπ Κ. Ντικ

Αγκάθα Κρίστι

Ιούλιος Βερν

 

(Τα κόμικ/graphic novels δε μετράνε)

Link to comment
Share on other sites

1) Rowling με 10 (όλα στα ελληνικά και τα 5,6,7 και στα αγγλικά) θα τα έδινα αν δεν ήμουν κατά του να ξεφορτωθείς βιβλία

2) Tolkien και Lewis με 7 (από τον πρώτο έχω 3 του άρχοντα, χόμπιτ, σιλμαρίλλιον και ατέλειωτες ιστορίες στα ελληνικά και έναν τόμο στα αγγλικά με τα 3 βιβλία του άρχοντα μαζί, από τον δεύτερο έχω όλα τα βιβλία Νάρνια.)

Link to comment
Share on other sites

Φίλιπ Κ. Ντικ

Αγκάθα Κρίστι

Ιούλιος Βερν

 

(Τα κόμικ/graphic novels δε μετράνε)

 

Ιούλιος Βέρν: Ξέχασα τον πρώτο συγγραφέα που διάβασα (μάλλον ξέχασα κι άλλους):(. Απαράδεκτο!:angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στη δική μου βιβλιοθήκη(μαζί με του πατρικού, δηλαδή) ο κυρίαρχος πρέπει να είναι ο Γρηγόριος Ξενόπουλος με καμιά 25ριά τουλάχιστον. Τον άρχισα πρώτη λυκείου επειδή διαβαζόταν εύκολα και μετά κόλλησα, αλλά τώρα τον έχω βαρεθεί και μου φαίνονται όλα του ίδια πάνω κάτω. Δεύτερος μάλλον είναι ο Σαλβατόρε με τουλάχιστον 17(δε φταίω εγώ, ήταν το πρώτο φάντασυ που μου έπεσε στα χέρια). Ύστερα 13 του Stefano Benni, αν και δεν τα έχω διαβάσει όλα. 9 της Diana Gabaldon (σειρές Outlander και Lord John) και κάπου εκεί πρέπει να είναι και ο Stephen King και η chick-lit Sophie Kinsella (αυτή με τα Shopaholic-παρεκτρέπομαι προς κάτι τέτοια λογοτεχνικά ισοδύναμα του ποπκόρν καμιά φορά).

 

Έλλις Πήτερς (αστυνομικά στη μεσαιωνική Αγγλία) 17

 

Μπα; Έχω διαβάσει κι εγώ 2-3 από τις περιπέτειες του αδελφού Κάντφελ, αλλά τα βαρέθηκα γρήγορα. Πάρα πολύ παλιομοδίτικο γράψιμο, ούτε καλόγρια να ήτανε. Εκτός αν φταίει η μετάφραση, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η απάντηση είναι ο Michael Moorcock με 21 βιβλία. Όλα τα ελληνικά +1 (Glorianna) in English.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο Jim Butcher είναι πρώτος με δεκατέσσερα βιβλία

μετά ακολουθεί ο Ian Rankin με έντεκα

Στη τρίτη θέση υπάρχει ισοβαθμία μεταξύ των C.S Lewis και του Πέτρου Μάρκαρη με εφτά βιβλία έκαστος

Τέλος, τη τιμητική τέταρτη θέση παίρνει ο Jeff Lindsay με έξι.

Μετά όλοι οι υπόλοιποι είναι από τέσσερα και κάτω...

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..