Jump to content

Ισχυρότερες Επιρροές


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ποιοι συγγραφείς έχουν, κατά τη γνώμη σας, επηρεάσει περισσότερο το είδος fantasy; Και δε μιλάω μόνο για τους παππούδες, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

O Tolkien, βέβαια, που έθεσε πολλά απο τα στερεότυπα, τα οποία τελευταία καταρρίπτονται (ξωτικά, νάνοι, Κακός Άρχοντας Στο Βουνό κλπ).

 

Ο Moorcock, με τον τριαδισμό Νόμος-Ισορροπία-Χάος, και, υποθέτω (γιατί δεν ξέρω αν είχε χρησιμοποιηθεί νωρίτερα) το Multiverse.

 

O Howard, με το στερεότυπο του Κόναν.

 

Αυτά για τους παππούδες. Τώρα, για τους πιο νέους... Πως θα ξέρουμε απο τώρα πως επηρρέασαν το fantasy; Υποθέτω πως αυτό θα το δούμε στις γενιές μετά απο αυτούς, όταν οι ίδιοι θα θεωρούνται "παππούδες".

Link to comment
Share on other sites

Ο Tolkien σίγουρα (όχι μόνο για τα στερεότυπα αλλά και για τη συνολική ιδέα του ολοκληρωμένα δομημένου μεσαιωνικά τοποθετημένου κόσμου) κι ο Herbert αναμφιβήτητα (γιατί μετέφερε το σκηνικό του νέου κόσμου σε νέους πλανήτες και έφτιαξε ένα έπος!)!

 

Δεν ήταν τυχαίο που όλοι όσοι διαβάζουν sci-fi γνωρίζουν (και προτείνουν) τα έργα τους!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, ναι...

 

Τολκιν βεβαια, μου φαινεται λιγο δυσκολο να μην αφου μεσα απο τα βιβλια του γνωρισα την "πηγη" του φαντασι.

 

Φρανκ Χερμπερτ

 

Λουις, ενας απο τους προπατορες μαζι με τον Τολκιν

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν είναι μόνο οι παππούδες που το διαμόρφωσαν. Ο Robert Jordan, ας πούμε, έκανε κάτι πολύ σημαντικό για την εποχή του, κάτι που άλλαξε το είδος γιατί πολλοί το μιμήθηκαν: δημιούργησε ένα πολύτομο έπος, που είναι μόνο μία ιστορία, όχι πολλές η μία κατόπιν της άλλης. Κι έτσι, έχουμε σήμερα κάτι φανταστικούς συγγραφείς σαν τον Martin και τον Erikson, οι οποίοι επίσης έχουν διαμορφώσει το είδος: το έχουν πάει προς το πιο ρεαλιστικό και αιματηρό. Κι αυτή είναι μια ροπή πολύ ισχυρή τελευταία. Μετά, βέβαια, είναι κι ο Mieville, που πηγαίνει τα πράγματα σ'άλλο επίπεδο.

 

Πάντως, αν δεν ήταν ο Jordan, και ο Feist, θα κυκλοφορούσαν ακόμα πράγματα όπως το Sword of Shannara.

 

Σίγουρα ξεχνάω και κάμποσους άλλους.

 

Υπάρχουν, φυσικά, κι ορισμένοι συγγραφείς που είναι τρομαχτικά καλοί, αλλά δεν έχουν επηρεάσει τόσο το είδος, γιατί δεν είναι πολύ εμπορικοί (συνηθισμένο φαινόμενο, δυστυχώς), όπως ο Gene Wolfe.

 

Πάντως, σχετικά με τον Dunsany και τον Lewis διαφωνώ. Δε νομίζω ότι έχουν επηρεάσει τόσο πολύ. Το ύφος του πρώτου είναι πολύ ονειρικό για να πιάσει στη σύγχρονη λογοτεχνία, και ο δεύτερος είναι πολύ χριστιανική προπαγάνδα, πράγμα που ο περισσότερος κόσμος δε θέλει --υπάρχει το κατηχητικό για αυτό.

 

Ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση που δεν ανέφερε κανένας είναι τα role playing games. Νομίζετε δεν έχουν επηρεάσει καθόλου το είδος; Ποια είναι η γνώμη σας για τα RPG και την επιρροή τους;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν, φυσικά, κι ορισμένοι συγγραφείς που είναι τρομαχτικά καλοί, αλλά δεν έχουν επηρεάσει τόσο το είδος, γιατί δεν είναι πολύ εμπορικοί (συνηθισμένο φαινόμενο, δυστυχώς), όπως ο Gene Wolfe.

 

Ο εν λόγω κύριος είναι αρκετά γνωστός έξω, τουλάχιστον στους λάτρεις του είδους, Δεν έχω διαβάσει ακόμα κάτι δικό του, αλλά τον έχω ακούσει.

 

Τα rpg σίγουρα έχουν επηρεάσει το είδος και πολύ μάλιστα. Παίζοντας, έχεις απίστευτο υλικό για ιστορίες, έτοιμο και σε περιμένει να το γράψεις. Δε λέω ότι θα'ναι αριστουργήματα(όλοι ξέτουμε τα dragonlance και τις FRs νουβέλες), αλλά δε συζητάμε κάτι τέτοιο εδώ. Εφόσον υπάρχουν rpg για τα πάντα, κι όχι μόνο μεσαιωνικού στυλ, δίνει πολλές δυνατότητες. Επίσης, γνωρίζω πολλά άτομα που δεν έγραφαν αλλά ξεκίνησαν γράφοντας τα δικά τους campaign και κάποια στιγμή αποφάσισαν να το συνεχίσουν παραπέρα. Εξάλλου το campaign θα πρέπει να'ναι μια καλοστημένη ιστορία' αν ο DM ξέρει να χειρίζεται καλά το λόγο μπορεί άνετα να εξελιχθεί σε συγγραφέας(αδιάφορο το αν θα'ναι καλός ή όχι).

 

Και αφού δεν αντέξατε και αναφέρατε και τους παππούδες βάλτε και τον Πόε και τον Λάβκραφτ μέσα. Η επιροή τους είναι εμφανής σε πάρα πολλά έργα (ιδιαίτερα στα έργα του Λάβκραφτ από τον Πόε).

Link to comment
Share on other sites

'Οσον αφορά τον Hebert ποιους ακριβώς συγγραφείς του fantasy έχει επηρεάσει;

 

Δεν διαβάζω πολύ fantasy γι'αυτό κάνω την συγκεκριμένη ερώτηση!

Edited by Canopus
Link to comment
Share on other sites

'Οσον αφορά τον Hebert ποιους ακριβώς συγγραφείς του fantasy έχει επηρεάσει;

 

Δεν διαβάζω πολύ fantasy γι'αυτό κάνω την συγκεκριμένη ερώτηση!

 

Robert Jordan, Scott Bakker μού έρχονται αμέσως στο μυαλό. Ο Bakker, μάλιστα, το έχει δηλώσει κιόλας: "δανείζομαι από Herbert".

Link to comment
Share on other sites

Στους παππούδες να προσθέσω τον Fritz Leiber με 2 από τους πρώτους αντιήρωες στην ιστορία του fantasy (Fafhrd και Grey Mouser) και από την ενδιάμεση γενιά τον Zelazny που νομίζω βοήθησε να ξεφύγει το fantasy από έναν συγκεκριμένο ψιλοπομπώδες και λόγιο είδος γραφής. Αν και δεν έχω δει τον Martin να το αναφέρει κάπου, o Tyrion ειδικά μου φαίνεται κλασσικός Ζελαζνικός ήρωας.

 

Νομίζω ότι ο Herbert, πάλι μαζί με τον Zelazny, δημιούργησε το είδος του science fantasy, πάντρεψε δηλαδή κλασσικά fantasy themes με τεχνολογία και στοιχεία science fiction.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

ok thnx! Για Jordan είναι λίγο πολυγραφότατος για να τσεκάρω οτιδήποτε! Αλλά διάβασα για Bakker μια μικρή περίληψη του πρώτου βιβλίου της τριλογίας του, δανείζεται όντως αρκετά, υπερβολικές ομοιότητες στα μοτίβα μέχρι και breeding programme έχει μέσα. Βασικά αν το βιβλίο είναι έτσι όπως το παρούσιαζει η περίληψη μοιάζει να είναι το Dune γραμμένο σαν καθαρό fantasy :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω δει τον Martin να το αναφέρει κάπου, Ο Tyrion ειδικά μου φαίνεται κλασσικός Ζελαζνικός ήρωας.

 

Γιατί το λες αυτό; Αν κρίνω από το Amber κι από ένα άλλο διήγημα, το οποίο είναι scifi και τώρα μου διαφεύγει το όνομα, οι χαρακτήρες του Ζελάζνυ μού έχουν φανεί τελείως large-than-life. Δηλαδή, το άκρως αντίθετο από αυτούς του Μάρτιν. Με ποιον χαρακτήρα κάνεις τον παραλληλισμό;

 

 

Άλλος ένας που δεν αναφέρθηκε, παππούς βέβαια, είναι ο Jack Vance, ο οποίος επίσης συνέθεσε στοιχεία fantasy με στοιχεία scifi, πολύ παλιότερα. Βασικά, ο Gene Wolfe λένε ότι ακολουθεί το παράδειγμα του Vance. Νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) ότι το έχει δηλώσει κι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό; Αν κρίνω από το Amber κι από ένα άλλο διήγημα, το οποίο είναι scifi και τώρα μου διαφεύγει το όνομα, οι χαρακτήρες του Ζελάζνυ μού έχουν φανεί τελείως large-than-life. Δηλαδή, το άκρως αντίθετο από αυτούς του Μάρτιν. Με ποιον χαρακτήρα κάνεις τον παραλληλισμό;

 

 

Κοίτα, larger-than-life δεν σημαίνει απαραίτητα και μη ρεαλιστικός. Και ο Tyrion σίγουρα χρειάστηκε να επιδείξει larger-than-life χαρακτηριστικά για να γίνει αυτός που είναι αν λάβουμε υπόψην τα σωματικά μειονεκτήματά του. Αλλά δεν είναι εκεί που βλέπω την ομοιότητα. Ο Tyrion μοιάζει στον κλασσικό Ζελαζνικό ήρωα στο πνεύμα του, στην ικανότητα του να επιβιώνει και να προσαρμόζεται σε δύσκολες καταστάσεις, στο γεγόνος ότι είναι κάτι μεταξύ flawed hero και virtuous villain. Είναι καλόκαρδος αλλά θα παίξει και βρώμικα αν χρειαστεί. Είναι με λίγα λόγια κατεργάρης, "trickster", και αυτό το στοιχείο το έχουν όλοι οι πρωταγωνιστές του Zelazny.

 

Under various names, this basic figure crops up in most of Roger Zelazny's books: wisecracking, melancholic, romantic, sentimental, lonely, metamorphosing into higher states whenever necessary to cope with the plot...

 

O Tyrion ταιριάζει σε αυτήν τη περιγραφή νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Με την εμφάνισή τους τα Παιχνίδια Ρόλων έχουν αλλάξει αρκετά την αντίληψή μας για τη Φανταστική Λογοτεχνία.Λίγο-πολύ όλοι έχουμε επηρρεαστεί, είτε χωρίζοντας κοινωνίες και χαρακτήρες σε κάστες-κλάσεις ή θέτοντας κανόνες στη μαγεία, παρουσιάζοντας στοιχεία της λογικής τους στο πλαίσιο του έργου.

Πάντως άλλος συγγραφέας που πρακτικά έφτιαξε ένα είδος Λογοτεχνίας ήταν ο Gibson. Και δε θέλω αντιρρήσεις για αυτό.

(Καλά εννοείται ότι ο Moorcock είναι θεός, έτσι;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..