Jump to content

Dragonlance


Pixie
 Share

Recommended Posts

Δυστηχώς και το Sovereign Stone Trilogy βασίζεται σε ήδη υπάρχων campaign οποτε δεν είναι ουτε αυτό αντιπροσωπευτικό! Τα άλλα που αναφέρεις δεν τα ξέρω οπότε δεν μπορώ να εκφέρω την άποψη μου :p

 

Συμφωνώ για τα Legends αλλα θα ξαναπω και για το Soulforged! Και τα τέσσερα βιβλία παρουσιάζουν τον Raistlin οπως "πραγματικά" ήταν... Καλά όσο για το War of Souls ουτε συζήτηση...Απαίσια ήταν η εμφάνιση του. Το έθεσες πολυ σωστά, Απλά βάλανε τον αγαπημένο τους χαρακτήρα γιατί έτσι θέλανε, και για τους fans.

Link to comment
Share on other sites

Το Soulforged ειναι καλυτερο να διαβαστει πριν η μετα τα Legends?Το διαβαζω και στα αγγλικα-δεν υπαρχει προβλημα.Καλα,τα Dnd μοτιβα με χαλανε αρκετα.Βλεπετε,δεν παιζω Dnd και μου φαινονται καπως...

Τελικα καλα ειχα ακουσει για το πως συνεργαζονται η Μαργκαρετ και ο Τρεηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε μου heiron το διάβασα μετα τα Legends αλλά να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να το είχα διαβάσει πριν τα Legends για να ήξερα τι ακριβώς είχε παιχτεί πριν ο Raistlin αρχίσει να αποκτά μεγάλη δύναμη! Η επιλογή είναι δική σου! Παντος σαν το βιβλίο το Soulforged για εμένα ειναι απο τα πολυ καλά του Dragonlance, συνεπώς και MUST :) :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ε, λοιπόν, εντάξει. Σας πίστεψα επιτέλους διαβάζοντας. Όντως oi Weis και Hickman, είναι καλύτερος συνδιασμός από το Σαλβατόρε και την ομάδα του. Η διαδρομή Πειραιάς - Εθνική Άμυνα έβγαινε με Σαλβατόρε σε αρκετές βαρετές ώρες, πρόσφατα παρέα με το Ρέστλιν βγήκε σε ... μερικά λεπτά.

 

Από το ένα βίπερ στο άλλο, δε θα μεγαλώσω ποτέ το έχω πάρει απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Προς ολους αυτους που δεν εχουν διαβασει το War Of Souls: ΜΗΝ το κανετε. Τεραστια ανοησια. Αντ'αυτου πηγαινετε σε καποια σχετικη ιστοσελιδα και διαβαστε το Timeline του Krynn. Μια πολυ καλη ιδεα ειναι να διαβασετε τα secondary βιβλια. Δηλαδη αυτα που δνε εχουν να κανουν με την βασικη ροη της ιστοριας του κοσμου. Εμβαθυνουν σε χαρακτηρες του (π.χ. Fistandantilus, Hederik the Theocrat, κλπ κλπ). Τα βιβλια δεν ειναι μεταφρασμενα στα ελληνικα περα απο το Legend Of Huma. Επισης..ρε παιδια το βιβλιο λεγεται The Soulforge. Το τραγουδι των Guardian λεγεται The Soulforged.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Ναι! Εχεις δίκιο! ΧΑΧΑ! Πάντα το μπέρδευα το Soulforge δεν ξέρω γιατί :D :p

 

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου για το War of Souls αλλά περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...

 

υγ. Πάντος για εμένα το Fistandantilus Reborn ήταν μια απο τις πιο απαίσιες και βερετές νουβέλες που διάβασα ποτε...Με ζόρι το τελείωσα :p

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ θα συμφωνήσω για το War of Souls. Ό,τι βιβλίο διαβάζεις καλό είναι. Ποτέ δε θα έλεγα σε κάποιον "μη διαβάσεις κάτι". Κι επιπλέον, αν έχεις φάει όλο το γαϊδούρι της DL, στην ουρά θα μείνεις; Δε λέει... (It doesn't say, dude! :D )

Link to comment
Share on other sites

Προς ολους αυτους που δεν εχουν διαβασει το War Of Souls: ΜΗΝ το κανετε. Τεραστια ανοησια. Αντ'αυτου πηγαινετε σε καποια σχετικη ιστοσελιδα και διαβαστε το Timeline του Krynn.Μια πολυ καλη ιδεα ειναι να διαβασετε τα secondary βιβλια. Δηλαδη αυτα που δνε εχουν να κανουν με την βασικη ροη της ιστοριας του κοσμου. Εμβαθυνουν σε χαρακτηρες του (π.χ. Fistandantilus, Hederik the Theocrat, κλπ κλπ).

 

Έχεις να προτείνεις κανένα; Ένας φίλος μου μου δάνεισε το Annotated Chronicles και επειδή είανι ψιλο-τούβλο, λέει ή χάνω τον χρόνο μου;

 

 

Τα βιβλια δεν ειναι μεταφρασμενα στα ελληνικα περα απο το Legend Of Huma. Επισης..ρε παιδια το βιβλιο λεγεται The Soulforge. Το τραγουδι των Guardian λεγεται The Soulforged.

 

Που η μετάφρασή του δεν έλεγε και τόσο. Ο συγγραφεύς γράφει και το Warcraft manga, που είναι μετριότατο. Το τραγούδι έχω την εντύπωση βασίζεται στην ιστορία ή στο Faust, ακόμη προσπαθώ να καταλήξω κάπου.

 

Niennor, ο Salvatore απλώς ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ. Όταν διάβαζα στην αρχή Φανταστική Λογοτεχνία την έβρισκα γιατί έπαιζα και D&D σαν τρελός, αλλά μετά μου έφυγε η καούρα όταν έπιασα Moorcock...

Link to comment
Share on other sites

Chronicles και Legends λένε. Για τα υπόλοιπα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Lord Ariakas οντως αυτο του Fistandantilus ηταν απαισιο. Bardos κι εγω αυτης της αποψης ειμαι, γι αυτο διαβασα τελικα το War Of Souls. Atrelegis σου προτεινω το Minotaur Wars το οποιο ειναι καλο κατα την γνωμη μου. Επισης το Hederic The Theocrat που ειναι ενδιαφερον. Το Legend Of Huma ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Απιστευτα καλο. Τελος, αν θες κατι στα πλαισια του War Of Souls διαβασε την τριλογια του Dhamon. Αυτα για αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Niennor, ο Salvatore απλώς ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ. Όταν διάβαζα στην αρχή Φανταστική Λογοτεχνία την έβρισκα γιατί έπαιζα και D&D σαν τρελός, αλλά μετά μου έφυγε η καούρα όταν έπιασα Moorcock...

 

Μπα, μια χαρά σε πληροφορώ, δε νομίζω πως είναι κατί δικό του που να έχει μεταφραστεί και να μην το έχω διαβάσει :bag: Απλώς σου τελειώνουνε γρήγορα και όταν γυρίσεις την τελευταία σελ. δε θυμάσαι για τι πράγμα μιλούσε το βιβλίο. Απλά την εποχή που πρωτοέπεσε στα χέρια μου είχα ξεκινήσει μαζί την Αυπνία και το Παιχνίδι του Στέμματος. Αφ'ενός δε μπορούσα να κουβαλάω κανένα από τα δύο όπου πήγαινα κι αφ'ετέρου θέλω να διαβάζω κάτι να με παίρνει ο ύπνος. Τα βίπερ είναι πιο ελαφριά όταν σου πέφτουν στο κεφάλι. :p

 

Βεβαίως πρέπει να πω ότι και το dragonlance την ίδια λειτουργία έχει, για μένα τουλάχιστον. Εντάξει είναι λιγουλάκι καλύτερο. Λίγο όμως, δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά πια. Και με τη λογική αυτή το ξεκίνησα εξ'άλλου, δεν είχα αυταπάτες.

 

Και επειδή μάλλον είμαι η μόνη που δεν τα έχω διαβάσει ακόμα όλα (για τις συμβουλές προς ναυτιλομένους :p ) μη χαλάτε σάλιο, άμα πιάσω κάτι στα χέρια μου θα το τελειώσω, όσο άθλιο κι αν είναι. Απλά δε μπορώ να σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ: όσοι διαβάζετε από τις Annotated εκδόσεις προσέξτε, γιατί έχουν αρκετά spoilers στα σχόλια των συγγραφέων. Έτσι την πάτησα κι εγώ κι έμαθα από την αρχή σχεδόν των Chronicles ότι

ο Fizban δεν είναι άλλος από τον Paladine

 

 

Γενικά, συμφωνώ με την άποψη που θέλει τα Legends καλύτερα από τα Chronicles, όχι όμως πως κι αυτά δεν έχουν τη γοητεία τους. Φαίνεται πάντως ότι είναι πρωτόλεια έργα. Από εκεί και πέρα η συνέχεια δεν ήταν πάντα τόσο καλή. Ενδιαφέρον το Summer Flame, αν και ο "τελικός κακός" μου φάνηκε κάπως κουλός... Το War of Souls πήγαινε σε άλλη κατεύθυνση, επικέντρωνε την προσοχή σε μεμονωμένους χαρακτήρες κι όχι σε μια ομάδα ηρώων (κάτι σαν το Song of Ice and Fire τώρα που το σκέφτομαι) και είχε πολύ σκοτεινή ατμόσφαιρα. Κάπου το τέλος της τριλογίας χάλασε... η λύση φάνηκε ως από μηχανής θεός

επίσης σπάστηκα που πάλι η Takhisis έβγαλε το φίδι από την τρύπα. Εξαιτίας ενός campaign που έπαιζα εκείνη την περίοδο, περίμενα να είχε αναλάβει ενεργότερο ρόλο ο Hiddukel

 

 

Το Dark Disciple μέχρι στιγμής δε λέει και πολλά. Αξίζει πάντως να διαβαστεί μόνο και μόνο για το ξεκατίνιασμα που πέφτει μεταξύ των evil θεοτήτων! Και τα κατασκευαστικά έργα ενός ορισμένου θεού στο τέλος του βιβλίου κινούν ιδιαίτερα την περιέργεια!

 

Το Soulforge μετράει άσχημα! Πολύ καλή είναι και η πρώτη από τις δυο νουβέλες που έχει κυκλοφορήσει με ήρωες τους Draconians, The Doom Brigade λέγεται. Σε σημεία, το χιούμορ της θυμίζει Pratchett!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση. Το deathgate, είναι επταλογία!!!!

 

Επίσης καλό είναι και το darksword trilogy, απο την ομάδα που ξέρουμε και αγαπάμε!!!

 

Α ναι, και η τριλογία της Jean Rabe, είναι για πέταμα!!!! Βλέπουμε βλακείες τύπου Faerun

(απο το πουθενά πετάγονται αντικείμενα το ίδιο ισχυρά με τις dragonlances...) και βιάζουν πραγματικά τον χαρακτήρα της Goldmoon!!! Άσε που σκοτώνει ένα kender, μόνο για να δείξει την διαφορά μεταξύ κανονικών και aflicted.... Γενικά, αποφύγετε την Rabe, αυτό προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Διάβασα το πρώτο μου βιβλίο απο τη σειρά, το Δράκοι στο φθινοπωρινό δειλινό και έμεινα απόλυτα ευχαρηστημένος.Μου άρεσε πάρα πολύ η όλη ιστορία, αλλά ξετρελάθηκα με τους χαρακτήρες και τη γραφή.Ειδικά ο Ρέστλιν και ο Τας είναι οι αγαπημένοι μου.Μου άρεσαν επίσης οι δράκοι, αν και στην αρχή με χάλασε που μιλούσαν και έκαναν μαγικά αλλά μετα το συνήθισα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα το Δράκοι στη χειμωνιάτικη νύχτα..Μου άρεσε πολύ, σχεδόν όσο το πρώτο, ίσως και λίγο περισσότερο.Το μόνο που με χάλασε ελάχιστα, είναι ότι κάποιοι από τους αγαπημένους μου, όπως Ρέστλιν,Κάραμον και Τάνις δεν έπαιξαν τόσο σημαντικό ρόλο στην όλη ιστορία και το βιβλίο επικεντρώθηκε περισσότερο στους λιγότερο συμπαθείς σ' εμένα Λοράνα και Στέρμ.Αν και η Λοράνα προς το τέλος παύει να είναι το κακομαθημένο κοριτσάκι και γίνεται γενναία.Μου άρεσε επίσης πολύ η ανατροπή για το ποιος είναι ο Άρχοντας των Δράκων που γνωρίζουμε στο βιβλίο αυτό.

 

Τέλος, με συγκίνησε πολύ ο θάνατος του Στέρμ.

 

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα και το Δράκοι στην ανοιξιάτικη αυγή και έτσι ολοκλήρωσα την τριλογία Dragonlance Chronicles.Τη λάτρεψα την τριλογία αυτή, τους χαρακτήρες της και κυρίως το Ρεστλιν.

Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποια άλλα βιβλία του Dragonlance είναι ο Ρεστ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποια άλλα βιβλία του Dragonlance είναι ο Ρεστ;

 

Είναι και στα Dragonlance Legends, την επόμενη τριλογία μετά από τα Chronicles.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποια άλλα βιβλία του Dragonlance είναι ο Ρεστ;

 

Είναι και στα Dragonlance Legends, την επόμενη τριλογία μετά από τα Chronicles.

 

Αν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για τον Ρεστ, αν και όλη η σειρά του Dragonlance είναι πολύ καλή, τότε δεν πρέπει να χάσεις το The Raistlin Chronicles (2 βιβλία), όπου όπως φαίνεται και από τον τίτλο, επικεντρώνεται στο παρελθόν του και το πως απέκτησε τα λευκά μαλλιά, το ραβδί κτλ. Επίσης, πρωταγωνιστεί και στο Lost Chronicles, στο 3ο βιβλίο (Δράκοι του Μάγου της Κλεψύδρας), όπου μαθαίνουμε το τι έγινε και φόρεσε τον μελανό χιτώνα. Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Edited by Alucard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις τελείωσα τα Dragonlance Chronicles και τα συναισθήματα μου είναι ανάμικτα. Τα βιβλία είναι πολύ καλά, καλογραμμένα, με ωραίες ατάκες, και πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Και στο επίκεντρο μία ωραία περιπέτεια. Υπήρχαν στιγμές που διάβαζα τις σελίδες με ρυθμό πολυβόλου, και άλλες πάλι που διάβαζα πολύ αργά, ιδίως στις κατακόμβες των ρακοσυλλεκτών νάνων. Ευτυχώς πάντως, τα νεκρά σημεία ήταν ελάχιστα. Κάτι που από ένα σημείο και μετά με κούρασε, ήταν η συνεχής αναφορά στα ειδύλλια που υπήρχαν, σε συνδυασμό με την έλλειψη δράσης. Ήθελα περισσότερες μάχες με δράκους, και περισσότερες αναφορές στους σκοτεινούς χαρακτήρες. Ο Αριάκας πχ μου άρεσε πολύ και θεωρώ ότι ήθελε περισσότερη ανάπτυξη.

 

Στα συν, το ότι επιτέλους είδα

να πεθαίνουν και οι καλοί. Στενοχωρήθηκα όσο και χάρηκα συγχρόνως με τον θάνατο των Στερμ, Φλιντ.

Η ίντριγκα όταν υπήρχε, ήταν δοσμένη με πολύ καλό τρόπο. Οι περιγραφές των δολοπλοκιών των ιπποτών και των ''ιδανικών'' που αντιπροσώπευαν, μου άρεσε πάρα πολύ. Το ίδιο και η δίψα τους για εξουσία. Και ασφαλώς, στα μεγάλα πλεονεκτήματα θα βάλω και τον φοβερό και τρομερό Ρέστλιν.

 

Η κυριότερη μου ένσταση πάντως έγκειται στο ότι άργησα πολύ να διαβάσω Dragonlance. Σε σχετική ερώτηση που μου είχε γίνει, είχα πει ότι ίσως η Dragonlance να είναι πιο κατάλληλη για αρχάριους στο φάντασυ. Και με το πέρας της ανάγνωσης, πιστεύω ότι αυτό ισχύει. Χαρακτηριστικά θα πω ότι πρωτοδιάβασα Forgotten Realms πριν από δέκα χρόνια. Αν είχε συμβεί το ίδιο και στην προκειμένη, σαφώς και θα μου είχαν αρέσει περισσότερο. Τουλάχιστον για τα Chronicles, δεν ξέρω τι παίζει με τα άλλα. Όπως επίσης φυσικά και αν είχα παίξει rpg ;-) Έστω πάντως και έτσι, πέρασα καλά και θα καταπιαστώ και με τα Legends κάποια στιγμή.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Legends, για εμένα, είναι αρκετά καλύτερα από τα Chronicles, κυρίως επειδή ακολουθούν λιγότερους χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Τα Legends, για εμένα, είναι αρκετά καλύτερα από τα Chronicles, κυρίως επειδή ακολουθούν λιγότερους χαρακτήρες.

 

Αυτό είναι ένα σχόλιο που ήθελα να κάνω και το ξέχασα. Τα Chronicles μου φάνηκαν λίγο βαριά, σαν να είχαν περισσότερους χαρακτήρες απ' ότι έπρεπε. ok, τους Τάνις, Ρέστλιν, Λοράνα κλπ από ένα σημείο και μετά τους έμαθα. Αλλά αν δεν είχα κάνει το σύστημα που εφαρμόζω πάντα, του να σημειώνω δηλαδή την σελίδα όποτε εμφανίζεται ένας καινούργιος χαρακτήρας, θα είχα χάσει την μπάλα. Ιδίως πχ με κάτι δράκους που αναφέρονται μόνο μία φορά.

 

Έχω τα Legends και το ''Δράκοι στη Φλόγα του Καλοκαιριού''. Τι να κάνω; Να συνεχίσω και με το ''Η Επόμενη Γενιά'', την ''War of Souls Trilogy'' και τα ''The Lost Chronicles''; Ολοκληρώνεται μ' όλα αυτά η ιστορία, ή όχι; Και το κυριότερο, αξίζουν τον κόπο; Διαβάζοντας το topic από την αρχή είδα ότι οι απόψεις διίστανται.

Link to comment
Share on other sites

Τα Legends, για εμένα, είναι αρκετά καλύτερα από τα Chronicles, κυρίως επειδή ακολουθούν λιγότερους χαρακτήρες.

 

Αυτό είναι ένα σχόλιο που ήθελα να κάνω και το ξέχασα. Τα Chronicles μου φάνηκαν λίγο βαριά, σαν να είχαν περισσότερους χαρακτήρες απ' ότι έπρεπε. ok, τους Τάνις, Ρέστλιν, Λοράνα κλπ από ένα σημείο και μετά τους έμαθα. Αλλά αν δεν είχα κάνει το σύστημα που εφαρμόζω πάντα, του να σημειώνω δηλαδή την σελίδα όποτε εμφανίζεται ένας καινούργιος χαρακτήρας, θα είχα χάσει την μπάλα. Ιδίως πχ με κάτι δράκους που αναφέρονται μόνο μία φορά.

 

Έχω τα Legends και το ''Δράκοι στη Φλόγα του Καλοκαιριού''. Τι να κάνω; Να συνεχίσω και με το ''Η Επόμενη Γενιά'', την ''War of Souls Trilogy'' και τα ''The Lost Chronicles''; Ολοκληρώνεται μ' όλα αυτά η ιστορία, ή όχι; Και το κυριότερο, αξίζουν τον κόπο; Διαβάζοντας το topic από την αρχή είδα ότι οι απόψεις διίστανται.

 

Εγώ θα σου πρότεινα τα Lost Chronicles για να κλείσει αυτός ο κύκλος και μετά τα Legends. Τα υπόλοιπα και να μην τα διαβάσεις, δεν χάνεις τίποτα κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα Legends, για εμένα, είναι αρκετά καλύτερα από τα Chronicles, κυρίως επειδή ακολουθούν λιγότερους χαρακτήρες.

 

Αυτό είναι ένα σχόλιο που ήθελα να κάνω και το ξέχασα. Τα Chronicles μου φάνηκαν λίγο βαριά, σαν να είχαν περισσότερους χαρακτήρες απ' ότι έπρεπε. ok, τους Τάνις, Ρέστλιν, Λοράνα κλπ από ένα σημείο και μετά τους έμαθα. Αλλά αν δεν είχα κάνει το σύστημα που εφαρμόζω πάντα, του να σημειώνω δηλαδή την σελίδα όποτε εμφανίζεται ένας καινούργιος χαρακτήρας, θα είχα χάσει την μπάλα. Ιδίως πχ με κάτι δράκους που αναφέρονται μόνο μία φορά.

 

Έχω τα Legends και το ''Δράκοι στη Φλόγα του Καλοκαιριού''. Τι να κάνω; Να συνεχίσω και με το ''Η Επόμενη Γενιά'', την ''War of Souls Trilogy'' και τα ''The Lost Chronicles''; Ολοκληρώνεται μ' όλα αυτά η ιστορία, ή όχι; Και το κυριότερο, αξίζουν τον κόπο; Διαβάζοντας το topic από την αρχή είδα ότι οι απόψεις διίστανται.

 

Εγώ θα σου πρότεινα τα Lost Chronicles για να κλείσει αυτός ο κύκλος και μετά τα Legends. Τα υπόλοιπα και να μην τα διαβάσεις, δεν χάνεις τίποτα κατά την γνώμη μου.

 

Alucard λέω να διαβάσω πρώτα τα Legends γιατί τα έχω ήδη, ενώ τα Lost όχι. Όμως θα τα πάρω και αυτά κάποια στιγμή αφού λες ότι είναι μέρος όλης της ιστορίας, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να ξεκινήσω σύντομα την συγκεκριμένη σειρά. Απο ποιά τριλογία μου προτείνετε ναρχίσω? Μιλάω πάντα για ελληνική μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..