Jump to content

"Παιδικα" η οχι...


LordCeleborn
 Share

Recommended Posts

Αυτο το σκεφτομουν καιρο.

Την εποχη που και εγω σαν παιδι εβλεπα "παιδικα" στην ελληνικη τηλεοραση

πολλα παρακμιακα καναλια επαιζαν anime οπως:

 

Locke the Superman

Captain Harlok

Andromeda

Candy Candy (Ιαπωνικη Εκδοση)

 

Πολλα απο αυτα τα "παιδικα" ειχαν τρομακτικες σκηνες βιας αιματοχησιας

σεξουλικα υπονοουμενα και παρανοιας/καταθληψης, πραγματα που τωρα τα θεωρω

διασκεδαστικα... αλλα τοτε... ηταν για ολους μας ... μηπως μας εκαψαν λιγο ?

Edited by LordCeleborn
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μας εκαψαν.Εγω ειχα πορωθει και εφτιαχνα με τα τουβλακια τα οχηματα που εβλεπα στα ανιμ.Παντως ηταν πιο ωραια απο τα αλλα παιδικα γιατι ορισμενα ηταν αρκετα μεγαλα και...χορταινες!

Βεβαια στην τηλεοραση οι τυποι ειναι τοσο χαζοι που χαρακτηριζουν αυτα παιδικα και μετα τα κατακεραυνωνουν γιατι "δεν ειναι αυτα πραγματα για παιδια"!!!Ε,τοτε κυριοι μην τα δειχνετε στην παιδικη ζωνη.

Link to comment
Share on other sites

Απλά η ελληνική τηλεόραση όταν εμείς διανύαμε την παιδική μας ηλικία, ήταν σχετικά νέα και άπειρη. Όχι πως τώρα πάει καλύτερα... Η νοοτροπία του στυλ κινουμενο σχέδιο = παιδικό είναι αφελής και είναι και λάθος. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα comics. Δεν είναι όλα παιδικά, ένα μεγάλο κομμάτι τους δεν είναι υλικό για παιδιά. Τα anime συγκεκριμένα είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο. Υπάρχουν anime που δεν είναι με τίποτα για παιδιά, και στην Ιαπωνία θεωρούνται παιδικά. Αλλά όπως έχετε νομίζω ήδη διαπιστώσει, η Ιαπωνία είναι... ένας άλλος κόσμος. Ζήτω οι ανώμαλοι γιαπωνέζοι! :p

 

Η Candy-Candy ήταν kinky. :p :p :p Ειδικά κλειδωμένη στο πειθαρχείο. :secret:

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το Locke superman ήταν άστα να πάνε στο θέμα βία και σεξ. Ακόμα θυμάμαι το βγαλμένο μάτι της κακιάς να σκάει στο δάπεδο (το είχα προτοδεί όταν ήμουν 11), αλλά και το Andromenda story δε πήγαινε πίσω στο θέμα αυτό. Αφού βέβαια δε παίζανε κανένα Ninja Scroll πάλι καλά να λες...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον ειχαν παιξει και το ninja scroll και δευτερον εαν θυμασε το ματι να σου θυμισω την σκηνη στο τελος του πρωτου Locke που η γκεμενα αφου τον εχει στρημωξει στην γωνεια τον καρφωνει με το τεραστιο τρυπανι της ενω τον ρωταει "πονας?" και κανει σαν να ... ξερετε ....

 

Εγω πιστευω οτι πραγματικα μου εχουν μεινει βαθεια χαραγμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θυμάμαι ότι το έβλεπα κρυφά, αλλά σιχαινόμουνα σε πολλά σημεία! Ειδικά εκεί που πολεμούν οι psions και ο Loke σηκώνει ένν βρ΄χο και λιώνει έναν από αυτούς...

Πολύ λεπτομέρεια ρε παιδί μου!

 

To harlock και ένα άλλο με πόλεμο μηχανών ανθρώπων επίσης με εντυπωσίαζαν. Αλλά δε θυμάμαι να είχε ακατάλληλες σκηνές το Candy-Candy...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βέβαια μεγάλα κανάλια έχουν δείξει sailormoon Kenshin και Dragonball που το πρώτο είχε αρκετές σεξουαλικές αναφορές (και αρκετούς gay) και τα άλλα δύο αρκετούτσικη βία (και θανάτους).

 

Το Locke superman δυστυχώς το έχω δανείσει στον dain και δε μπορώ να το δω τώρα, αλλά γενικά είχε κάμποση βία (και λίγο γυμνό).

Το andromenda story είχε λίγο γυμνό, αρκετούς σκοτωμούς και νομίζω λίγο αίμα

Επίσης θυμάμαι το gal force το οποίο ήταν ένας συνδυασμός alien και robotech το οποίο είχε κάποιες βίαιες φάσεις

Στο ninja scroll είχαν κόψει τουλάχιστον την "λίγο ακόμα και θα ήταν hentai" απόπειρα βιασμού στην αρχή της ταινίας;

Άντε, από του χρόνου να δούμε και το Berserk στην παιδική ζώνη. Με το χαρακτηριστικό ελληνικό dubbing φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Και το μισό επεισόδιο να δείχνει άσχετες λήψεις από χωράφια και τις κραυγές των ετοιμοθάνατων καλυμμένες με lounge Μουσική...

Να κάνει ο Μπιμπίλας τον Guts και τι στον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο Βολο οχι αλλα στο χωριο εβλεπα-εκεινη την ωρα γυριζα.Ακομα και στη Χαλκιδικη που πηγα εβλεπα. :offtopic:

Καλα οι μεταγλωτισεις ειναι...Ειδικα οι γυναικες που κανουν τα αγορια!Γιατι,δεν υπαρχουν αγορια να κανουν τις φωνες?!?

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει ώρες παρακολουθώντας (με αστείρευτο) ενδιαφέρον Candy! Ήταν η αγαπημένη μου ηρωΐδα anime! Δε βαριόμουν ποτέ να το παρακολουθώ! Ωραίες εποχές! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Η Candy δεν έχει ακατάλληλες σκηνές με την κλασική έννοια, έχει όμως αρχετυπικά... υπονοούμενα, διαρκώς. Και μένα μου άρεζε απίστευτα, ακόμα μου αρέσει. Και δεν εννοώ πως μου άρεζε επειδή είχε τα υπονοούμενα. :p

 

Πάντως μερικές φορές αφυπνίζουν σεξουαλικά σαφώς περισσότερο τα υπονοούμενα από τις χύμα (άτεχνες) σκηνές. Η Sailormoon είναι άλλο ένα παράδειγμα... (και άλλο ένα anime που λατρεύω!).

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, Ισιδα πρεπει να μιλησουμε για το τι σου "αφησε" η σειρα... Τελευταια φορα που μιλησα με κοπελα που εβλεπε Candy ειδα πολλα ... "ενστικτα" κρυμμενα...

 

 

Τελικα δεν ειναι πλακα ολους μας εχουν χαρακτηρισει αλλους μας αφησαν τραυματα, ψυχωσης, ποθους, φοβιες.... μας καταστρεψαν η μας αρεσε ομως.

 

Εγω δεν μπορω να πω οτι το μετανιωσα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τα προαναφερθεντα ανιμε (καθως και καποια αλλα) ειναι ταινιες (η πληροφοριες γενικα) που εγω ο ιδιος θα εβαζα στο παιδι μου να δει.

Ο κοσμος των καρτουν εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα γιατι οτι και να γινει, και 3D να του βαλεις, φαινεται οτι δεν ειναι ο πραγματικος, κατι που χαρασσεται στο υποσυνηδητο των παιδιων και ετσι τα καλα ανιμε μπορουν να περασουν το νοημα τους.

Δεν θα βαζατε το παιδι σας να δει το Nausicaa Of the Valley Of the Wind και γενικα Studio Ghibli & αργοτερα (στα 8 ας πουμε) το Ghost in the Shell;

Edited by Saulot
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βαζατε το παιδι σας να δει το Nausicaa Of the Valley Of the Wind και γενικα Studio Ghibli & αργοτερα (στα 8 ας πουμε) το Ghost in the Shell;

Όχι μόνο θα συμφωνήσω απολύτως, αλλά θα επαυξήσω κιόλας!

 

Επιπλέον, όλα τ' ανωτέρω τα έχω δει· πιο χαρακτηριστικές ταινίες που με σόκαραν είναι τα Andromeda Story, Gal Force & Locke the Superman.

 

Όσον αφορά το θέμα καταλληλότητας, έχω να θέσω το εξής: έχει σχέση το "Blood Shadow" (hentai που καταλάθως έβαλε ο κολλητός μου να δούμε με την αδερφή του [που είναι στην ηλικία μου] πριν από 6 μήνες) με το "My Neighbours, the Totoro!";

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Καλα Rasp, αντι για Nausicaa, βαλε το Wispers from the Heart. εχεισ ακομα την ιδια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Καλα Rasp, αντι για Nausicaa, βαλε το Wispers from the Heart.  εχεισ ακομα την ιδια αποψη?

Μήπως παρεξήγησες αυτό που έγραψα; Ειδικά το Whispers of the Heart είναι ακόμα καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω την ηλικια σας αλλα αυτο συζηταμε. Οτι εμεις ειδαμε το Ναυσικα οταν ειμασταν 8 και λιγοτερο και οτι αυτο ηταν ολιγον τι ... vulgar και οτι τωρα καταλαβαινουμε οτι αυτα εμειναν μεσα μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για την Ευρω/αμερικανικη εκδοση του Nausicaa, αλλα Για την Ιαπωνική που ειναι σαφως καλλίτερη.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, Ισιδα πρεπει να μιλησουμε για το τι σου "αφησε" η σειρα... Τελευταια φορα που μιλησα με κοπελα που εβλεπε Candy ειδα πολλα ... "ενστικτα" κρυμμενα... 

Τελικα δεν ειναι πλακα ολους μας εχουν χαρακτηρισει αλλους μας αφησαν τραυματα, ψυχωσης, ποθους, φοβιες.... μας καταστρεψαν η μας αρεσε ομως.

 

Εγω δεν μπορω να πω οτι το μετανιωσα.

 

:lmao: Τι "ένστικτα" καλέ; Είχα μεγάλη τρέλα με την Candy και θα ήθελα να μάθω τι κατάλοιπα μου άφησε :hmm:

 

Καλά έχετε τρελαθεί όλοι που θα μου βγάλετε την Candy ακατάλληλη για ανηλίκους; :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω την ηλικια σας αλλα αυτο συζηταμε. Οτι εμεις ειδαμε το Ναυσικα οταν ειμασταν 8 και λιγοτερο και οτι αυτο ηταν ολιγον τι ... vulgar και οτι τωρα καταλαβαινουμε οτι αυτα εμειναν μεσα μας.

Το "Nausicaä of the Valley of Wind (Kaze no Tani no Naushika)" έχει να κάνει με την Τοξική Ζούγκλα, αν θυμάσαι... Το πρόβαλλαν συνήθως ως «Οι Μαχητές του Ανέμου», αν δεν απατώμαι. Καμιά σχέση με vulgarity, ίσα-ίσα, και πολύ οικολογικό θέμα!
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εβλεπα και δεν ηξερα πως λεγεται.Παντως ναι ηταν και καλο και με οικολογικες ευαισθησιες.Και ειχε πολλα,πολλα στοιχεια φανταστικου!!!

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω επίσης την περιοχή 88 που είχε ατελείωτη βία, μερικές ερωτικές σκηνές, αλλά πάνω απ'όλα, κα-τα-πλη-κτι-κο σενάριο.

 

Κρίμα που το remake βγήκε τόσο trend-pop, αν και δεν είναι εντελώς άθλιο.

 

Αχχχχ, Shin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..