Jump to content

Πυρετός - Βάγιας Νάσος


Διγέλαδος
 Share

Recommended Posts

Πήγα στον Ελευθερουδάκη ψάχνοντας το "Τα πονοτρόνια και οι αναρχικοί του απόλυτου" του Διαμαντή Φλωράκη και τελικά αγόρασα το τελευταίο αντίγραφο τουΠυρετού του Νάσου Βάγια. Η επιμέλεια των εξώφυλλων πολύ καλή, αυτό που έγραφε από πίσω με τράβηξε:

 

"Εκδόθηκε στο παρελθόν (ή θα εκδοθεί στο μέλλον) ένα μυστηριώδες βιβλίο με τίτλο Περιπλανήσεις στο Απαγορευμένο. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι το βιβλίο αυτό αφορούσε (ή θα αφορά) στην προσεχή εισβολή διαστημικών οντοτήτων στον πλανήτη Γη αλλά και στον τρόπο για να αντιμετωπίσει η ανθρωπότητα αυτόν τον κίδνυνο.

Αυτή είναι η ιστορία του συγγραφέα των Περιπλανήσεων και του διώκτη του. "

 

Από μέσα το βιογραφικό του γράφει:

"Ο Νάσος Βάγιας ζει και εργάζεται στην Αθήνα. 'Εχει σπουδάσει αγγλική φιλολογία, διατείνεται ότι έχει συνηθίσει τις αλλαγές, του αρέσουν τα ωμά θαλασσινά με λεμόνι και ασχολείται με τις λέξεις, τους ήχους και τις εικόνες για να επιστρέψει δήθεν στην κενότητα του πνεύματος του. Ο πυρετός είναι το πρώτο του βιβλίο"

 

Το αγόρασα το απόγευμα και τώρα είμαι στις τελευταίους τους σελίδες χωρίς να μπορέσω να το αφήσω κάτω. Πολύ καλόδουλεμένο και προσεγμένο. Η αφήγηση και η πλοκή θυμίζει ιστορίες του Clive Barker αλλά πρωτότυπη. Οι πρώτες δυο ενότητες είναι από δυο ιστορίες δυο διαφορετικών ανθρώπων και μετά στην τελευταία ας πούμε κάπως συναντιόνται; Η πρώτη ιστορία πάντως δείχνει τη ζωή ενός αποτυχημένου συγγραφέα ο οποιός αναγκαστικά παρανομεί για να τα βγάλει πέρα. Όσπου κάποια στιγμή φτάνει το πάτο και τότε διαβάζει στον υπολογιστή τον τίτλο "Περιπλανήσεις στο Απαγορευμένο", κι από εκεί αρχίσαν όλα!

 

Περιγραφές σκοτεινές, σκηνές αιματηρές που άνετα αποτυπώνονται στο μυαλό μας καθώς ακολοθούμε τα βήματα του ήρωα. Αν και υπάρχουν σε αρκετά σημεία φράσεις που δεν βγάζουν πολύ νόημα στους αμύητους στην φιλολογία επειδή χρησιμοποιεί δύσκολες λέξεις μαζί για να εκφράσει ίσως μια αόριστη έννοια.

 

Πάντως σίγουρα εθιστικό.

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο, αλλά σίγουρα αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σ'έναν Έλληνα συγγραφέα που γράφει φαντασία. Φαντασία δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μίξη φαντασίας και πραγματικότητας. Στο μεταξύ έψαξα για το όνομα του και δεν το βρίσκω πουθενά, αλλά κάτι μου λέει ότι είναι ψευδώνυμο γιατί υπάρχουν κείμενα που λένε ότι το πρόσωπο που είχε αυτό το όνομα (Θανάσης Βάγιας) ήταν ένας από τους επαναστάτες κατά την τουρκοκρατία! Και στο μεταξύ είχα δει εκεί κοντά ένα άλλο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας με τον τίτλο "ΨΕΥΔΗ ΣΗΜΕΙΑ ΕΠΑΦΗΣ" γραμμένο από κάποιον με το όνομα Οδυσσέα Ανδρούτσο! Γιατί έμενα κάτι μου λέει ότι είναι γραμμένα από τον ίδιο άνθρωπο;

(Το "ψευδή σημεία επαφής" εκδόθηκε πριν μερικούς μήνες και το "πυρετός" πριν 2 χρόνια)

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ακούγεται ενδιαφέρον...ίσως πρέπει να το εξετάσω. Πάντως ο Βάγιας(αν δεν είναι συνονυμία δουλεύει στο 'Τρίτο Μάτι''.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Θα μπορούσα να πω "περίεργο βιβλίο", μόνο πως δεν ήταν.

Στην πράξη είναι ένα μείγμα μεταφυσικής ΕΦ και Κρονεμπεργκικού Body Horror που το έχει σκηνοθετήσει όμως φαν του David Lynch. Το βιβλίο είναι 170 σελίδες και έχει σκληρή νατουραλιστική γραφή που σε σημεία σπάει σε αφηρημένη μεταφυσική πρόζα και καμία εξήγηση των όσων περίεργων συμβαίνουν. Ή, αλλιώς, το βιβλίο του Δ. Φλωράκη που θα έβγαινε από τις εκδόσεις Οξύ.

Είναι ενδιαφέρον βιβλίο μεν, αλλά μισοτελειωμένο. Έχουμε ρεμάλι συγγραφέα, που για να τη βγάλει πέρα σπρώχνει ναρκωτικά που μία μέρα του έρχεται η φώτιση να γράψει ένα μυστηριώδες βιβλίο που τον μεταμορφώνει και γίνεται best seller και μετα... δεν κατάλαβα, πάντως τρελαίνεται, παθαίνει σύνδρομο καταδίωξης, όποιος τον απειλεί πεθαίνει και, επίσης, διαβάζουμε ελάχιστα για αυτόν από εκεί και πέρα.

 

Στο μεταξύ έψαξα για το όνομα του και δεν το βρίσκω πουθενά, αλλά κάτι μου λέει ότι είναι ψευδώνυμο γιατί υπάρχουν κείμενα που λένε ότι το πρόσωπο που είχε αυτό το όνομα (Θανάσης Βάγιας) ήταν ένας από τους επαναστάτες κατά την τουρκοκρατία! Και στο μεταξύ είχα δει εκεί κοντά ένα άλλο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας με τον τίτλο "ΨΕΥΔΗ ΣΗΜΕΙΑ ΕΠΑΦΗΣ" γραμμένο από κάποιον με το όνομα Οδυσσέα Ανδρούτσο! Γιατί έμενα κάτι μου λέει ότι είναι γραμμένα από τον ίδιο άνθρωπο;

(Το "ψευδή σημεία επαφής" εκδόθηκε πριν μερικούς μήνες και το "πυρετός" πριν 2 χρόνια)

Αν και τα "Ψευδή Σημεία Επαφής" διαφέρουν αρκετά και στην ιδέα και στην αντιμετώπισή της, η γραφή τους μοιάζει αρκετά για να είναι αρκετά πιθανό να πρόκειται για το ίδιο άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Α, με την κριτική σου Nihilio μου κίνησες το ενδιαφέρον για το βιβλίο. Θα το ψάξω. Ελπίζω να το βρω!

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ έψαξα για το όνομα του και δεν το βρίσκω πουθενά, αλλά κάτι μου λέει ότι είναι ψευδώνυμο γιατί υπάρχουν κείμενα που λένε ότι το πρόσωπο που είχε αυτό το όνομα (Θανάσης Βάγιας) ήταν ένας από τους επαναστάτες κατά την τουρκοκρατία! Και στο μεταξύ είχα δει εκεί κοντά ένα άλλο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας με τον τίτλο "ΨΕΥΔΗ ΣΗΜΕΙΑ ΕΠΑΦΗΣ" γραμμένο από κάποιον με το όνομα Οδυσσέα Ανδρούτσο! Γιατί έμενα κάτι μου λέει ότι είναι γραμμένα από τον ίδιο άνθρωπο;

(Το "ψευδή σημεία επαφής" εκδόθηκε πριν μερικούς μήνες και το "πυρετός" πριν 2 χρόνια)

Αν και τα "Ψευδή Σημεία Επαφής" διαφέρουν αρκετά και στην ιδέα και στην αντιμετώπισή της, η γραφή τους μοιάζει αρκετά για να είναι αρκετά πιθανό να πρόκειται για το ίδιο άτομο.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο που είχα κάνει εκείνη την περίοδο τελικά απέκλεισα την πιθανότητα να είναι οι δυο συγγραφείς ο ίδιος. Το κακό είναι ότι έχασα αυτό το βιβλίο σε μια από τις συνεστιάσεις μας, μακάρι κι άλλοι να το έχουν απολαύσει. (Ακόμα θυμάμαι αυτό το βιβλίο... )

Link to comment
Share on other sites

Το Νάσος θα μπορούσε να είναι υποκοριστικό του Θανάσης?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ έψαξα για το όνομα του και δεν το βρίσκω πουθενά, αλλά κάτι μου λέει ότι είναι ψευδώνυμο γιατί υπάρχουν κείμενα που λένε ότι το πρόσωπο που είχε αυτό το όνομα (Θανάσης Βάγιας) ήταν ένας από τους επαναστάτες κατά την τουρκοκρατία! Και στο μεταξύ είχα δει εκεί κοντά ένα άλλο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας με τον τίτλο "ΨΕΥΔΗ ΣΗΜΕΙΑ ΕΠΑΦΗΣ" γραμμένο από κάποιον με το όνομα Οδυσσέα Ανδρούτσο! Γιατί έμενα κάτι μου λέει ότι είναι γραμμένα από τον ίδιο άνθρωπο;

(Το "ψευδή σημεία επαφής" εκδόθηκε πριν μερικούς μήνες και το "πυρετός" πριν 2 χρόνια)

Αν και τα "Ψευδή Σημεία Επαφής" διαφέρουν αρκετά και στην ιδέα και στην αντιμετώπισή της, η γραφή τους μοιάζει αρκετά για να είναι αρκετά πιθανό να πρόκειται για το ίδιο άτομο.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο που είχα κάνει εκείνη την περίοδο τελικά απέκλεισα την πιθανότητα να είναι οι δυο συγγραφείς ο ίδιος. Το κακό είναι ότι έχασα αυτό το βιβλίο σε μια από τις συνεστιάσεις μας, μακάρι κι άλλοι να το έχουν απολαύσει. (Ακόμα θυμάμαι αυτό το βιβλίο... )

αν θες σου το φέρνω αστο καλοκαιρινό meeting.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχεις; :dazzled:

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχεις; :dazzled:

Όχι, αλλά αν το θέλεις το βιβλίο μπορώ να σου δώσω ένα αντίτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Α, thanx man! Δεν είναι ανάγκη! Κράτα το στη βιβλιοθήκη σου, είναι διαμαντάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χεχε, σήμερα το βρήκα το βιβλίο. Θα διαβαστεί κάποια στιγμή φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Το Νάσος θα μπορούσε να είναι υποκοριστικό του Θανάσης?:hmm:

 

http://www.antidogma...&t=2378&start=0

 

Εκεί που πηγαίνουν να φτάσουν στο αποκορύφωμα για την αληθινή ταυτότητά του ως βρυκόλακας έχουμε ένα απογοητευτικό τέλος χωρίς να υπάρχει κάποιο περιθώριο αναβίωσης του θρύλου.

Πάντως νομίζω πως βρήκα τον συγγραφέα μέσα από κάποια google search ως art director / σύμβουλο έκδοσης κάποιων ελληνικών περιοδικών εναλλακτικής ενημέρωσης.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..