Jump to content

Howl's moving Castle (Hauru no ugoku shiro)


mistseeker
 Share

Recommended Posts

Είναι του Θεού Miyazaki.

 

Link για IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0347149/

 

Μαγευτική ιστορία, απίστευτο σκίτσο και πολύ συναίσθημα. Ονειρικό, όπως έπρεπε να είναι.

 

Δεν ξέρω πως, πότε, και αν θα έρθει Ελλάδα. Αλλά ψάξτε το.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

apla fovero! allh mia istoria kata tou polemou kai tautoxrona ena mageutiko paramithi.

Auta ta anime tha eprepe na provalonde sta cinema. (an kai kati exw akousei oti ondws tha provlithei!)

Link to comment
Share on other sites

Είχε κόσμο twocows;

 

Νόμιζα ότι δεν θα το ξαναπαίξει αλλά τελικά θα ξαναπροβληθει στο Δαναό στις 25 του μήνα ώρα 20:30!

Edited by Canopus
Link to comment
Share on other sites

αν είχε λέει; εγώ είχα πάρει απο εχθές εισιτήριο και βρήκα μόνο μπροστά... Πολλές ομοιότητες με την προηγούμενη ταινία (Spirited Away) αλλά σε έναν τελείως διαφορετικό κόσμο, μάγοι, μάγισσες, μηχανές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει trailer και φαινόταν αρκετά καλό! Μου τη σπάνε οι νύχτες πρεμιέρας γιάτι τα 2 τελευταία χρόνια πάντα γίνεται ψιλοπανικός! Την έχω πατήσει 2 φορές. Την μία δεν κατάφερα να μπω με καμία κυβέρνηση και ήμουνα στημένη μισή ώρα και απέξω και την δευτερή φορά μπήκα άλλα στραβολαίμιασα εκεί που καθόμουν και από τότε απόφασισα να κόψω το άθλημα! Θα προσπαθήσω όμως στο Δαναό την κυριακή μπας και βγάλω καμιά άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθες! Μπορώ να πω ότι είναι ακόμη πιο μαγικό, εντυπωσιακό, όμορφο από το Spirited Away και ότι στα αλήθεια αξίζει να το δεις οπωσδήποτε, έστω για την ηρωίδα!

Link to comment
Share on other sites

Ε, βασικά, άκουγα όλους σας να λέτε ουάου ναι! απίστευτο θα το δω οπωσδήποτε! και μετά δεν λέγατε αν σκοπεύετε να πάτε...μερικοί γκρινιάζατε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Ε, βασικά, άκουγα όλους σας να λέτε ουάου ναι! απίστευτο θα το δω οπωσδήποτε! και μετά δεν λέγατε αν σκοπεύετε να πάτε...μερικοί γκρινιάζατε κιόλας...

 

Παρανοϊκό και αξιαγάπητό μου κουταβάκι, εγκώ στο Κρήτη είμαι. :p

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν αναφέρομαι σε όσους δεν μπορούσαν αν έρθουν λόγω απόστασης, αλλά καθαρής βαρεμάρας/αναβολής.

 

Μα δεν είμαι γλυκούλης; :dancing4dh:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν αναφέρομαι σε όσους δεν μπορούσαν αν έρθουν λόγω απόστασης, αλλά καθαρής βαρεμάρας/αναβολής.

 

Μα δεν είμαι γλυκούλης; :dancing4dh:

 

Απροσδόκητα, αναπόφευκτα και συγκλονιστικά γλυκούλης :p

 

N.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σας, αλλά μου θύμησε πολύ το Μάγο του Οζ. Το κάνει κατά τύχη ο αγαπήμενος μας σκηνοθέτης; Πριν προσάρμοσε την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων στην Γιαπωνέζικη μυθολογία και τώρα αυτό; Ποιο παραμύθι is next;

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω δει ολη αλλα απο το λιγο που λαθροειδα :p ηταν αρκετα ενδιαφερουσα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ λέω να κανονίσουμε έναν animομαραθώνιο με Miyazaki ή στην ανάγκη να μαζευτούμε να δούμε το Howl΄s Moving Castle άμα βγει!

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα παντα απο studio Ghibli!!!!

(αυθεντικα Robbin)

Εκτος απο το Howl΄s Moving Castle εννοείται.

Οπότε, κανονίζεται χαλαρα!!!!

Αλλα, προσοχή, στα Ιαπωνικά με αγγλικούς υπότιτλους.

Link to comment
Share on other sites

Μα, αυτό είναι το καλύτερο, αγαπητέ μου! Κανονίζουμε για μετά τις 27;

Link to comment
Share on other sites

Ghibli Telemarathon!! Woo Star, oh!

 

Αφήνοντας τα engrish, τι θα λέγατε να κάναμε κάτι τέτοιο; :yeah:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο λόγος για τον οποίο γράφτηκα στο forum είναι επειδή έψαχνα καταχωρήσεις στο Google για τον Hayao Miyazaki. Έχοντας δει το Spirited Away και το Princess Mononoke, ψάχνω να βρω και τις υπόλοιπές του ταινίες. Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου πει αν θα μπορούσα να τις βρω κάπου στην Ελλάδα; Δε με ενδιαφέρει ο ελληνικός υποτιτλισμός και είμαι σίγουρος (απ'όσο έχω ψάξει) πως δεν υπάρχει.

 

Το Howl's Moving Castle δεν το έχω δει όμως σίγουρα δεν το χάνω...

 

edit: Σύμφωνα με τον κανονισμό του forum απαγορεύεται η παράνομη διανομή υλικού που υπόκειται σε copyrights

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε σε Amazon και DVD-άδικα του κέντρου και θα βρεις κάποιες από τις ταινίες του.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε σε Amazon και DVD-άδικα του κέντρου και θα βρεις κάποιες από τις ταινίες του.

 

Amazon δεν έχει λογική να ψάξω γιατί δε θέλω να ασχοληθώ με κάρτες για να πληρώσω. Τα DVDάδικα του κέντρου ίσως μου έκαναν, αν δεν έμενα στη επαρχία! Είναι πιο δύσκολο, από όσο φαίνεται λοιπόν:-(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..