Jump to content

Howl's moving Castle (Hauru no ugoku shiro)


mistseeker
 Share

Recommended Posts

Το είδα στο φεστιβάλ. Ήταν όντως απίστευτο. Βέβαια, έχω καταφέρει να έχω δεί σχεδόν όλο το έργο του Myiazaki, αλλά δεν έχω δεί το Spirited Away (?!?).

Link to comment
Share on other sites

Κακώς! Πολύ κακώς!

Δεν ήταν πολύ περίεργη όμως η τελική σκηνή; Εγώ θα προτιμούσα να είχε τρία λεπτά ακόμη το έργο να μας εξηγούσε...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα μια αφίσα της ταινίας στα προσεχώς ενός κινηματογράφου. Ο καιρός γαρ εγγύς.

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΘΑΝΟ SPOILER (αλλά το έχω κάνει αρκετά ασαφές)

|

|

|

|

|

|

|

|

|

|

|

Κι εγώ δεν κατάλαβα τι ήταν τελικά αυτό που καταπιε ο νεαρός μαγός, δεν ρωτάω αυτό που έγινε μετά, αλλά αυτό που ήταν .. από που δηλαδή προέρχεται. Και τι συβολίζει;

Το τέλος πιστεύω ότι ήταν κάπως άτσαλο, ξέρετε πότε λέω (βλέπε σκιάχτρο) σαν να βιαζόταν ο σκηνοθέτης (μπορεί να μην έφτανε το budget/χρόνος)

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

 

Μάλλον εννοείς την καρδιά του, τον μικρό δαίμονα που ήταν ένα πεφταστέρι. Όταν το έφαγε, αυτό έγινε ένα με την καρδιά του και πηγή της δύναμής του.

Και εγώ είχα πρόβλημα με το σκιάχτρο. Πιστεύω ότι το έβαλε για να ενισχύσει το εξωτικό στοιχείο του δυτικού παραμυθιού στο ιαπωνικό κοινό του και λόγω πίεσης χρόνου, δεν κατάφερε να το δικαιολογήσει επαρκώς...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To ειδα χτες και είναι η πρώτη ταινια του Miyazaki που βλέπω (δεν ξέρω πως το κατάφερα αυτο).Μαγευτικότατο θα έλεγα, με πολύ ωραίο σχέδιο και απίστευτη μουσική, αλλά...γιατί έχω την εντύπωση ότι κάτι μου διαφεύγει απο το νόημα της ταινίας?

 

ολα αυτά με τον πόλεμο και στο τέλος όταν ο χάουλ "θεραπεύεται" η σάλιμαν απλά λέει "εντάξει, ας σταματήσουμε τώρα τον πόλεμο, άλλωστε τελειώνει και τη ταινία" ?Θα έλεγα οτι και το σκιάχτρο κάποιο ρόλο παίζει τελικα, αλλά δεν ξέρω ποιον...

 

θα πρεπει να το ξαναδώ, και θα το ξαναδώ σίγουρα!

:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

To είδα πριν λίγο. Παραμύθι μεν, αλλά μαγευτικό. Όχι η καλύτερη ταινία του, αλλά εμένα μου άρεσε. Το τέλος ήταν λίγο απογοητευτικό, αλλά το σύνολο ήταν απλά υπέροχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί όλοι το αντιμετωπίζουν έτσι. Δεν υπήρχε κάτι που να έλειπε από την ταινία. Βέβαια είναι βασισμένη σε βιβλίο, οπότε ίσως και η έλλειψη χρόνου να τον έκανε να κόψει την ταινία αρκετά, όμως ήταν πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

Περί σκιάχτρου:

 

Δε ξέρω αν το προσέξατε, αλλά όλοι οι υπηρέτες της μ΄'αγισσας έμοιαζαν του πρίγκιππα...

 

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου θύμησαν τον δράκο-ποτάμι-νεαρό από το spirited away και στην αρχή νόμιζα ότι ήταν όντως αυτός! Atrelegis απλώς λέμε για το τρόπο που έγινε η μεταμόρφωση και ο πόλεμος τελειώσε στα γρήγορα. Φυσικά όλη η υπόλοιπη ταινία ήταν υπέροχη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ αυτό έλεγα.

 

Nihilio, έχεις δίκιο. Δεν το είχα πολυπροσέξει στην αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν όντως ένα ακόμα εκπληκτικό anime από τον Miyazaki.

 

Μία μαγευτική ιστορία, ένα παραμύθι που μπορούν όλα τα παιδιά, μικρά και μεγάλα να το δούνε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! (όπως και ήταν αναμενόμενο...) Επειδή κάνω ένα γκάλοπ από περιέργεια:

 

Ποιά πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη ταινία του Miyazaki;

 

Έχοντας δει της 2 τελευταίες (Spirited Away και Howl's moving Castle) και το Princess Mononoke θα επιλέξω το τρίτο.

 

Επίσης, ποιο σας άρεσε περισσότερο ανάμεσα στα δύο τελευταία του; (εγώ κλίνω προς Spirited Away).

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη ταινία: Nausicaa of the valley of the wind

Από τα δύο τελευταία προτιμώ το κινούμενο κάστρο.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έλεγα ότι είναι υποχρεωτικά το καλύτερο, κι ας το έχω λατρέψει...

 

Grave of the Fireflies, My Neighbours the Totoro, Whispers of the Heart, The Cat Returns, Porco Rosso, Pom Pocco - The Great Raccoon Battle, όλα έχουν τη χάρη τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελευταία είδα το κινούμενο κάστρο.Έμεινα για μια ακόμη φορά εξτασιασμένος με το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας.Για ακόμη μια φορά συγκινήθηκα και με συνεπήρε το ιδιαίτερο σύμπαν αυτού του δημιουργού.

Για μια ακόμα φορά με προβλημάτισαν αυτά που διαπραγματεύτηκε η ταινία,αν και κινήθηκε σε πολύ απλοικά μονοπάτια.Αγαπητοί συνδαιτημόνες μπορείτε να μου αναφέρετε,αν είδατε την ταινία,τι σας έκανε περισσότερο να προβληματιστείτε και ποιος από τους χαρακτήρες σας εντηπωσίασε περισσότερο.Εμένα μου έκανε περισσότερη εντύποση το σκιάχτρο,γιατί μου θύμησε χαρακτήρα από τον ιδιαίτερο παραμυθένιο κόσμο του Τιμ Μπάρτον.Μου θύμισε την αρχοντική,μαύρη παρουσία του Ψαλιδοχέρη.

Το οπτικό αποτέλεσμα μπορώ να πω πως είναι μοναδικό.

Edited by KUBRICK
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έκανα move το άλλο topic εδώ.

Αλήθεια, έχει τσεκάρει κανείς τη μεταφορά σε DVD; Δεν την έχω πετύχει ακόμα - μήπως εγώ είμαι γκαβός;!

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όχι, δεν ήσουν γκαβός, γιατί μόλις αυτη την εβδομάδα βγήκε σε dvd :D. Αναζητήστε το! :D.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έλεγα ότι είναι υποχρεωτικά το καλύτερο, κι ας το έχω λατρέψει...

 

Grave of the Fireflies, My Neighbours the Totoro, Whispers of the Heart, The Cat Returns, Porco Rosso, Pom Pocco - The Great Raccoon Battle, όλα έχουν τη χάρη τους...

 

Το Grave of the fireflies νομίζω δεν το έγραψε ο Miyazaki παρόλο που είναι του studio Ghibli.

 

Εμένα η αγαπημένη μου ταινία του Miyazaki είναι το Spirited Away.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν το έχει γράψει ο Miyazaki, ούτε και η σκηνοθεσία είναι δική του: αυτή η τιμή (της σκηνοθεσίας) πέφτει στον Isao Takahata, αν θυμάμαι καλά τ' όνομα.

 

Η αλήθεια είναι ότι το Nausicaä είναι από τ' αγαπημένα μου manga/anime που έχω δει, και αξίζει απίστευτα να δει κανείς και τα δύο, αν και καταλήγουν να είναι άλλα έργα, αφού το anime είναι πολύ βαθύτερα αντιπολεμικό από το σαφώς πολύ πιο πολύπλευρο manga...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..