Jump to content

Λάνκμαρ


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Γάτου.

 

Αναμφισβήτητα μια από τις κλασικότερες sword and sorcery σειρές, τα επτά βιβλία Swords του Fritz Lieber με ήρωες το γιγαντόσωμο κοκκινομάλλη βάρβαρο-ραψωδό Φάφρντ και τον μικρόσωμο κλέφτη, ξιφομάχο και πρώην μαθητευόμενο μάγο Γκριζο Γάτο.

Το παράδοξο αυτό δίδυμο συναντιέται για πρώτη φορά στην πόλη του Λάνχαμαρ, τη μεγαλύτερη πόλη του κόσμου και αμέσως δένεται με μια ισχυρή φιλία.

Οι περιπέτειές τους θα τους φέρουν αντιμέτωπους με ανείπωτους κινδύνους και κάτοχους αμύθητων θησαυρών.

Η γραφή είναι ένα κράμα κωμωδίας και δράσης, με ελάχιστα στοιχεία τρόμου, δημιουργώντας ένα απολαυστικότατο αποτέλεσμα, ενώ ο συγγραφέας γράφει με έναν περίεργο αλλά δεξιοτεχνικό τρόπο.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Οντως φοβεροι χαρακτηρες και οι δυο.Τα βιβλια του Λαιμπερ πολυ καλα.Ελπιζω να μεταφρασουν και αλλα στο αρχετυπο γιατι τωρα στο Βολο δυσκολευομαι να βρισκω αγγλικα βιβλια.

Ο Λαιμπερ με την Λανκμαρ εκανε το πρωτο rpg "συγχρονης μορφης".Ενα...μαστ ρηντ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελείωσα πρόσφατα και το δεύτερο τόμο/7ο βιβλίο της σειράς swords και η γεύση που μου άφησε ήταν αμφιλεγόμενη. Από την μία υπάρχουν ιστορίες που έχουν όλα όσα χρειάζεται μια καλη ιστορία S&S, δράση, εξωτικά τοπία, ένταση και ατάκες που σπάνε κόκαλα. Από την άλλη όμως υπάρχουν σημεία που χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο με αυτά που διάβαζα ή βαριόμουν και διάβαζα όσο πιο γρήγορα γινόταν για να πάω στην επόμενη ιστορία μήπως και ήταν καλύτερη.

Συνολικά θα έδινα σε ολόκληρο το έργο ένα 7 στα 10, τόσο για γραφή όσο και για περιεχόμενο, με κάποιες ιστορίες να πιάνουν καθαρά δεκάρια και άλλες μετά βίας βάση.

Link to comment
Share on other sites

Nihilio, είναι Λάνκμαρ. Και το όνομα είναι Φάφρντ. Το λέω γιατί και μέσα στις ιστορίες είχε γίνει παρόμοιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ την έκδοση του Αρχέτυπου και το ξεκίνησα. Η μετάφραση είναι λιγάκι απρόσεκτη και το κάνει δυσκολότερο, με όλες τις μεγάλες προτάσεις του και τα σχετικά. Όμως είναι πολύ όμορφο και παρόλο που ξέρω την ιστορία θα το διαβάσω μέχρι τέλους, δε θα το παρατήσω νομίζω. Είναι ενδιαφέρον και το βιβλίο και ο τρόπος με τον οποίο γεννηθηκαν οι ήρωες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ηταν η ιδεα μου αλλα αυτο το κυνηγητο το βραδυ στις στεγες με τις συντεχνιες κτλ που διαβαζα στην ελληνικη εκδοση του Λανκμαρ...δεν μοιαζει να ειναι η εμπνευση για παρομοια σκηνη στο Gardens of the moon?

 

Επισης,δεν εχω καταλαβει σε ποια βιβλια αντισοιχει η ελληνικη μεταφραση.

Link to comment
Share on other sites

H Eλληνική μετάφραση από ότι κατάλαβα αντιστοιχεί στα δύο πρώτα βιβλία της εφταλογίας.

Όσο για τις στέγες, ε, αυτό έχει συμβεί γενικά πάρα πολλές φορές για να είναι η μοναδική πιθανή έμπνευση για τους κήπους του φεγγαριού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Διάβασα και εγώ την συλλογή Λάνκμαρ από τις εκδόσεις Αρχέτυπο και τα συναισθήματα μου είναι ανάμικτα. Έχει δίκιο ο Nihilio που λέει ότι κάποιες ιστορίες είναι πολύ καλές, και κάποιες άλλες πολύ βαρετές. Αν και δεν κατάλαβα καλά αν αναφέρεται σ' αυτόν καθαυτόν τον τόμο, ούτε και τον έχω μπροστά μου για να πω σε ποια ακριβώς βιβλία αντιστοιχεί. Πιο κουραστικές απ' όλες οι εισαγωγικές, και κυρίως το ''Οι Γυναίκες του Χιονιού''. Πλην όμως είναι απαραίτητες για να δει κανείς το πως έφτασαν οι δύο ήρωες να περιπλανιούνται στον κόσμο. Όλες οι άλλες είναι στο ίδιο καλούτσικο επίπεδο εκτός από δύο. Το πολύ καλό ''Το Παζάρι του Παραδόξου'' και το πραγματικά αριστουργηματικό ''Κακό Συναπάντημα στο Λάνκμαρ''. Δικαίως βραβευμένο, θα χαρακτηρίσω το συγκεκριμένο διήγημα ως must read για κάθε φίλο του φάντασυ. Λυπητερό και την ίδια στιγμή τίγκα στον κυνισμό, συνιστά την πρώτη συνάντηση των δύο χαρακτήρων, και την πρώτη αποστολή που αναλαμβάνουν μαζί με τραγικά αποτελέσματα. Παίζει να έχω διαβάσει και καμία άλλη ιστορία τους εκτός τόμου, στην Ωρόρα ίσως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Nihilio που λέει ότι κάποιες ιστορίες είναι πολύ καλές, και κάποιες άλλες πολύ βαρετές. Αν και δεν κατάλαβα καλά αν αναφέρεται σ' αυτόν καθαυτόν τον τόμο, ούτε και τον έχω μπροστά μου για να πω σε ποια ακριβώς βιβλία αντιστοιχεί.

Ο τόμος είναι τα δύο πρώτα (από τα 7) βιβλία της σειράς Swords, τα Swords and Deviltry (αυτό με τα εισαγωγικά και τη συνάντηση) και το Swords against Death. Και τα 7 βιβλία έχουν κυκλοφορήσει σε ένα δίτομο από τη σειρά Fantasy Masterworks (αν και νομίζω το δεύτερο είναι προς το παρόν out of print αλλά ίσως το βρει κανείς στο Solaris ή την Πολιτεία).

Και όταν αναφέρομαι στο επίπεδο των ιστοριών, αναφέρομαι συνολικά στα 6 από τα 7 βιβλία (το Swords of Lankhmar, το 5ο της σειράς είναι μια αυτοτελής νουβέλα). Σε μεγάλο βαθμό τα βιβλία τα βαραίνουν οι διάφορες "γέφυρες" ανάμεσα στις κυρίως ιστορίες, αν και μερικές από καθαυτές τις ιστορίες είναι... ας πούμε όχι αντάξιες των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατατοπιστικότατος όπως πάντα :good: Είδα σε άλλο topic να αναφέρεις Nihilio ότι σου άρεσε πολύ το ''House of Rogues''. Γνωρίζεις ποια ιστορία είναι αυτή στα Ελληνικά; Αν έχει βγει δηλαδή. Και επίσης πως σου φάνηκε το ''Κακό Συναπάντημα στο Λάνκμαρ''; Συμφωνούμε πάντως για το ''Παζάρι του Παραδόξου'' ;-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατατοπιστικότατος όπως πάντα :good: Είδα σε άλλο topic να αναφέρεις Nihilio ότι σου άρεσε πολύ το ''House of Rogues''. Γνωρίζεις ποια ιστορία είναι αυτή στα Ελληνικά; Αν έχει βγει δηλαδή. Και επίσης πως σου φάνηκε το ''Κακό Συναπάντημα στο Λάνκμαρ''; Συμφωνούμε πάντως για το ''Παζάρι του Παραδόξου'' ;-)

Εννοώ το Thieves' House από το δεύτερο βιβλίο (7η ιστορία στην Ελληνική έκδοση) απλά θυμόμουν την Ελληνική μετάφραση (από Ωρόρα) και το μπέρδεψα με το Rogues in the House του Howard. Είναι η ιστορία εκείνη όπου οι πρωταγωνιστές πάνε να κλέψουν το κρανίο ενός αρχικλέφτη από έναν ναό, αν σου θυμίζει κάτι. Πάιζει βέβαια να θυμάμαι ως καταπληκτική ιστορία το Ill met at Lankhmar και να τις μπερδεύω, γιατί πάνε χρόνια από τότε που τις διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το Thieves' House από το δεύτερο βιβλίο (7η ιστορία στην Ελληνική έκδοση) απλά θυμόμουν την Ελληνική μετάφραση (από Ωρόρα) και το μπέρδεψα με το Rogues in the House του Howard. Είναι η ιστορία εκείνη όπου οι πρωταγωνιστές πάνε να κλέψουν το κρανίο ενός αρχικλέφτη από έναν ναό, αν σου θυμίζει κάτι. Πάιζει βέβαια να θυμάμαι ως καταπληκτική ιστορία το Ill met at Lankhmar και να τις μπερδεύω, γιατί πάνε χρόνια από τότε που τις διάβασα.

 

Ναι νομίζω ότι κατάλαβα σε ποια ιστορία αναφέρεσαι. Πάνε να το κλέψουνε μαζί, αλλά ο ένας από τους δύο τους αιχμαλωτίζεται. Και μετά πρέπει ο άλλος να το παραδώσει ως τα μεσάνυχτα στους απαγωγείς σαν λύτρα. Καλή, χωρίς όμως να είναι τίποτα το εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το Thieves' House από το δεύτερο βιβλίο (7η ιστορία στην Ελληνική έκδοση) απλά θυμόμουν την Ελληνική μετάφραση (από Ωρόρα) και το μπέρδεψα με το Rogues in the House του Howard. Είναι η ιστορία εκείνη όπου οι πρωταγωνιστές πάνε να κλέψουν το κρανίο ενός αρχικλέφτη από έναν ναό, αν σου θυμίζει κάτι. Πάιζει βέβαια να θυμάμαι ως καταπληκτική ιστορία το Ill met at Lankhmar και να τις μπερδεύω, γιατί πάνε χρόνια από τότε που τις διάβασα.

 

Ναι νομίζω ότι κατάλαβα σε ποια ιστορία αναφέρεσαι. Πάνε να το κλέψουνε μαζί, αλλά ο ένας από τους δύο τους αιχμαλωτίζεται. Και μετά πρέπει ο άλλος να το παραδώσει ως τα μεσάνυχτα στους απαγωγείς σαν λύτρα. Καλή, χωρίς όμως να είναι τίποτα το εξαιρετικό.

Εγώ θυμάμαι ότι στο τέλος

σκάνε οι σκελετοί των Νεκρών αρχικλεφτών και τρώνε τον κακό

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το Thieves' House από το δεύτερο βιβλίο (7η ιστορία στην Ελληνική έκδοση) απλά θυμόμουν την Ελληνική μετάφραση (από Ωρόρα) και το μπέρδεψα με το Rogues in the House του Howard. Είναι η ιστορία εκείνη όπου οι πρωταγωνιστές πάνε να κλέψουν το κρανίο ενός αρχικλέφτη από έναν ναό, αν σου θυμίζει κάτι. Πάιζει βέβαια να θυμάμαι ως καταπληκτική ιστορία το Ill met at Lankhmar και να τις μπερδεύω, γιατί πάνε χρόνια από τότε που τις διάβασα.

 

Ναι νομίζω ότι κατάλαβα σε ποια ιστορία αναφέρεσαι. Πάνε να το κλέψουνε μαζί, αλλά ο ένας από τους δύο τους αιχμαλωτίζεται. Και μετά πρέπει ο άλλος να το παραδώσει ως τα μεσάνυχτα στους απαγωγείς σαν λύτρα. Καλή, χωρίς όμως να είναι τίποτα το εξαιρετικό.

Εγώ θυμάμαι ότι στο τέλος

σκάνε οι σκελετοί των Νεκρών αρχικλεφτών και τρώνε τον κακό

 

 

Χώρις να είμαι σίγουρος, δεν θυμάμαι να υπάρχει τέτοιο τελείωμα. Θυμάμαι πάντως ότι

ο Φαφρντ είχε αιχμαλωτιστεί και ο Γάτος είχε μεταμφιεστεί για να πάει να τον σώσει. Μία γυναίκα όμως που την είχε εξαπατήσει, τον κυνήγησε και όταν αυτός μπήκε στο δωμάτιο που ήταν ο Φαφρντ με τους απαγωγείς, τον πρόλαβε και άρχισαν να παλεύουν πίσω από μία κουρτίνα. Το τελείωμα δεν το θυμάμαι. Και δυστυχώς δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο για να τσεκάρω. Δεν πειράζει όμως. Αρκεί που ο Leiber μας πρόσφερε μερικές πολύ καλές ιστορίες μ' αυτό το υπέροχο δίδυμο ;-)

 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα ξαναδιαβάσω την ιστορία αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο θυμάστε καλά

 

Κατά τα άλλα, η ιστορία είναι εξαιρετική (από τις πρώτες που είχα διαβάσει στην Ωρόρα ως έφηβος κι ίσως εκείνη που έχω ξαναδιαβάσει περισσότερες φορές). Απλά φαντάζει πολύ ελαφριά και λίγη σαν συνέχεια στο Ill Met in Lankhmar όταν πια το έχει διαβάσει κανείς κι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι εξαντλημένο, στο site των εκδόσεων πάντως δεν δείχνει κάτι τέτοιο. Εγώ δεν το πήρα κατευθείαν όταν βγήκε, αλλά μετά από μερικά χρόνια σε ειδική προσφορά των πέντε ευρώ. Η κανονική του τιμή είναι νομίζω γύρω στα είκοσι. Έστω και μόνο για τις δύο- τρεις ιστορίες που αναφέρθηκαν, πιστεύω ότι αξίζει να τα διαθέσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εξαιρετικός συγγραφέας ο Leiber και αχτύπητο δίδυμο οι Φαφρντ και Γκρίζος Γάτος. Έχω και εγώ διαβάσει τα δύο πρώτα βιβλία από τις εκδόσεις Αρχέτυπο καθώς και μερικά σκόρπια διηγήματα από τα επόμενα πέντε βιβλία. Πλέον τα έχω όλα στην κατοχή μου (το Swords in the mist παίζει να το έχω εδώ και 10 χρόνια να κάθεται στην βιβλιοθήκη μου) αλλά δεν έχω αξιωθεί να κάτσω να τα διαβάσω ακόμα. Οπωσδήποτε, από τα fantasy έργα που ξεχωρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

άλματα μπροστά ακόμα και απο το σύγχρονο φάνταζυ.

 

Χαχαχα! Βλέπω Crescent Shield στο εικονίδιο και Raymond Chandler στο προφίλ και αναρωτιέμαι αν γνωριζόμαστε από κάποιο άλλο (μουσικό) φόρουμ όπου έχουμε υψώσει τα λάβαρα του Karl Edward Wagner και του Kane του καταραμένου! Γειά σου Παναγιώτη!

Link to comment
Share on other sites

άλματα μπροστά ακόμα και απο το σύγχρονο φάνταζυ.

 

Χαχαχα! Βλέπω Crescent Shield στο εικονίδιο και Raymond Chandler στο προφίλ και αναρωτιέμαι αν γνωριζόμαστε από κάποιο άλλο (μουσικό) φόρουμ όπου έχουμε υψώσει τα λάβαρα του Karl Edward Wagner και του Kane του καταραμένου! Γειά σου Παναγιώτη!

 

 

 

ΠΑΝΑΘΕΜΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Το όνομα μου είναι Γιώργος, παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το φόρουμ του sff και αποφάσισα επιτέλους να κάνω και εγγραφή. Διαβάζω κυρίως ηρωική φαντασία και λογοτεχνία τρόμου -μυθολογία Κθούλου η μεγάλη μου αδυναμία όπως φαίνεται και από το ψευδώνυμο μου- και έχω τρέλα με τις ανθολογίες των εκδόσεων Ωρόρα. Ελπίζω να τα λέμε συχνά!

 

 

άλματα μπροστά ακόμα και απο το σύγχρονο φάνταζυ.

 

Χαχαχα! Βλέπω Crescent Shield στο εικονίδιο και Raymond Chandler στο προφίλ και αναρωτιέμαι αν γνωριζόμαστε από κάποιο άλλο (μουσικό) φόρουμ όπου έχουμε υψώσει τα λάβαρα του Karl Edward Wagner και του Kane του καταραμένου! Γειά σου Παναγιώτη!

 

 

 

ΠΑΝΑΘΕΜΑ!!!!!

 

συνάντησης βετεράνων πολεμιστών! Ας το γιορτάσουμε με υδρομέλι και τις δύο νεαρές κόρες του ταβερνιάρη στα πόδια μας!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=BEjyjwO4UrY

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..