Jump to content

[RolePlay] Ιερέας του Πολέμου


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Αφού ο θεός σου είναι κάτι που πηγάζει μέσα από τις καρδιές όλων των ανθρώπων και τον βρίσκουν όταν έρχεται η κατάλληλη στιγμή, ποιος ακριβώς είναι ο δικός σου ρόλος; Αν πραγματικά πιστεύεις στο θεό σου θα τον αφήσεις να τραβήξει προς αυτόν μόνος του τους πιστούς, χωρίς να επεμβαίνεις, λέγοντας λόγια που ίσως είναι για αυτόν περιττά ή ανούσια και που πιθανόν αποξενώνουν από αυτόν τους ανθρώπους (ακόμα κι αν ο σκοπός σου είναι ο αντίθετος). Ο θεός σου ξέρει καλύτερα από εσένα τις ανθρώπινες καρδιές και δε χρειάζεται δόγματα για να λειτουργήσει. Για την ακρίβεια δε χρειάζεται κάν όνομα αφού για τον καθένα μπορεί να έχει διαφορετική μορφή και να του παρουσιάζεται σε διαφορετικές στιγμές, με διαφορετικούς τρόπους κι έστω κι αν δεν έχει κάποιο όνομα γι αυτόν. Ο θεός σου δε σε έχει ανάγκη, όπως η βροχή και ο ήλιος δεν έχουν ανάγκη κανένα ιερέα, αφού είτε οι άνθρωποι το θέλουν είτε όχι, είτε παρακαλέσουν γι αυτό είτε όχι, αν είναι να εμφανιστούν, αυτές οι δυνάμεις θα εμφανιστούν και το αντίθετο. Για την ακρίβεια νομίζω πως είναι γελοίο να λατρεύεις μια τέτοια δύναμη σα να ήταν όν ανθρώπινο ή ανθρωποειδές κι όχι κάτι ανώτερο και αδέσμευτο από τους ανθρώπους, που δρά πάνω σε αυτούς χωρίς αυτοί να μπορούν να το αποτρέψουν, παρεκτός πεθαίνοντας. Επειδή λίγοι είναι αυτοί που θέλουν να πεθάνουν και σίγουρα αν το θέλουν πραγματικά ανήκουν ήδη σε άλλο θεό, η δουλειά σου δεν έχει νόημα. Άσε τους ανθρώπους να βρούν το θεό με το δικό τους τρόπο ο καθένας και χωρίς να δεσμεύεις τα μυαλά τους σε περιττά ονόματα και φτωχές λέξεις ή τελετές.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο θεός σου είναι κάτι που πηγάζει μέσα από τις καρδιές όλων των ανθρώπων και τον βρίσκουν όταν έρχεται η κατάλληλη στιγμή, ποιος ακριβώς είναι ο δικός σου ρόλος; Αν πραγματικά πιστεύεις στο θεό σου θα τον αφήσεις να τραβήξει προς αυτόν μόνος του τους πιστούς, χωρίς να επεμβαίνεις, λέγοντας λόγια που ίσως είναι για αυτόν περιττά ή ανούσια και που πιθανόν αποξενώνουν από αυτόν τους ανθρώπους (ακόμα κι αν ο σκοπός σου είναι ο αντίθετος).

 

Σκοπός μου είναι να καθοδηγώ τους πιστούς. Αυτό είναι το λειτούργημά μου, κι αγνοώντας το είναι σαν να προδίδω τον εαυτό μου, τον Κύριό μου, αλλά και εσάς. Κάποιες φορές, δεν καταλαβαίνουμε πόσο ανάγκη έχουμε από καθοδήγηση στις δύσκολές μας ώρες.

 

Ο θεός σου ξέρει καλύτερα από εσένα τις ανθρώπινες καρδιές και δε χρειάζεται δόγματα για να λειτουργήσει.

Για την ακρίβεια δε χρειάζεται κάν όνομα αφού για τον καθένα μπορεί να έχει διαφορετική μορφή και να του παρουσιάζεται σε διαφορετικές στιγμές, με διαφορετικούς τρόπους κι έστω κι αν δεν έχει κάποιο όνομα γι αυτόν. Ο θεός σου δε σε έχει ανάγκη, όπως η βροχή και ο ήλιος δεν έχουν ανάγκη κανένα ιερέα, αφού είτε οι άνθρωποι το θέλουν είτε όχι, είτε παρακαλέσουν γι αυτό είτε όχι, αν είναι να εμφανιστούν, αυτές οι δυνάμεις θα εμφανιστούν και το αντίθετο.

 

Πώς γνωρίζεις τι ξέρει ο Άνκαραζ; Μην γίνεσαι βλάσφημος!

 

Για την ακρίβεια νομίζω πως είναι γελοίο να λατρεύεις μια τέτοια δύναμη σα να ήταν όν ανθρώπινο ή ανθρωποειδές κι όχι κάτι ανώτερο και αδέσμευτο από τους ανθρώπους, που δρά πάνω σε αυτούς χωρίς αυτοί να μπορούν να το αποτρέψουν, παρεκτός πεθαίνοντας.

 

Κάνεις λάθος. Λατρεύεις τον Κύριό μου μέσα από τον Αγώνα, όχι μέσα πό το θάνατο. Κι αν ο θάνατος έρθει, θα τιμηθείς ανάλογα με τις πράξεις σου.

 

Επειδή λίγοι είναι αυτοί που θέλουν να πεθάνουν και σίγουρα αν το θέλουν πραγματικά ανήκουν ήδη σε άλλο θεό, η δουλειά σου δεν έχει νόημα. Άσε τους ανθρώπους να βρούν το θεό με το δικό τους τρόπο ο καθένας και χωρίς να δεσμεύεις τα μυαλά τους σε περιττά ονόματα και φτωχές λέξεις ή τελετές.

 

Όπως είπα ήδη, είμαι καθοδηγητής. Αυτό είναι το λειτούργημά μου. Μη βιάζεσαι να κατακρίνεις, προτού κατανοήσεις. Και κατανοείς μόνο όταν βρεθείς στην πραγματική ανάγκη να έρθεις σε επαφή με τον Κύριό μου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο πόλεμος έρχεται και τα παίρνει όλα από τα χέρια των ανθρώπων (όπως λες), τότε θα πάρει και από σένα το ρόλο σου ως καθοδηγητής αλλά και από τους πιστούς την ανάγκη καθοδήγησης.

Η ζωή θα έχει πάρει ένα ντετερμινιστικό δρόμο και όλα τελειώνουν εκεί. Εσύ, ο ρόλος του θεού σου και οι άνθρωποι.

Ο θεός σου και όλα όσα πιστεύεις έχουν ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο πόλεμος έρχεται και τα παίρνει όλα από τα χέρια των ανθρώπων (όπως λες), τότε θα πάρει και από σένα το ρόλο σου ως καθοδηγητής αλλά και από τους πιστούς την ανάγκη καθοδήγησης.

 

Όταν δεν είμαι, πλέον, χρήσιμος για το θεό μου, εκείνος θα κρίνει και θα με διώξει από τις υπηρεσίες. Ωστόσο, ως τώρα, αυτό δεν έχει ποτέ συμβεί σε κάποιον από τους ιερείς του. Μόνο ο θάνατος τους έχει απομακρύνει από τις υπηρεσίες του Κυρίου μου.

 

Η ζωή θα έχει πάρει ένα ντετερμινιστικό δρόμο και όλα τελειώνουν εκεί. Εσύ, ο ρόλος του θεού σου και οι άνθρωποι.

Ο θεός σου και όλα όσα πιστεύεις έχουν ημερομηνία λήξης.

 

Αυτό πιθανώς να ισχύει για όλα τα πράγματα. Εκείνο, όμως, που ξέρω και μπορώ να απαντήσω είναι πως σήμερα, και για πολλά ακόμα χρόνια, υποπτεύομαι, ο πόλεμος θα συνεχίσει να υφίσταται στις καρδιές των ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

[just some questions]

 

Αλήθεια Βάρδε, αναρωτιόμουν τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτόν το χαρακτήρα. Τον θέλεις να πείσει κάποιον? Ή έστω να τον επηρεάσει? Κι αν ναι, τι είδους άνθρωπο θέλεις να πείσει? (Γιατί κάποιους υποθέτω θα τους είχες ήδη πείσει)¨Η επηρεάζει την πλοκή με κάποιον άλλο τρόπο, οπότε απλα πρέπει να είναι δομημένος και αληθινός? ("απλά"...λέμε τώρα )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιθανώς να ισχύει για όλα τα πράγματα. Εκείνο, όμως, που ξέρω και μπορώ να απαντήσω είναι πως σήμερα, και για πολλά ακόμα χρόνια, υποπτεύομαι, ο πόλεμος θα συνεχίσει να υφίσταται στις καρδιές των ανθρώπων.

Ο θεός δεν είναι πράγμα. Κι αν είναι θεός και κατέχει τόση δύναμη, πώς θα επιτρέψει να τελειώσει κι εκείνος μαζί με τα δημιουργήματά του;

 

Για να έχει ημερομηνία λήξης πάει να πει πως ο θεός σου είναι άβουλος μπροστά στο δημιούργημά του. Το δημιούργημά του φέρνει το θάνατο. Αν ο θεός σου πεθάνει τότε αποδεικνύεται πως ο θεός σου δεν έχει περισσότερη δύναμη από κανέναν άνθρωπο. Άρα δεν είναι θεός.

 

Trillian, το παρόν topic είναι roleplay μετά από μια ιδέα του Panou. Λεπτομέρειες εκεί και περαιτέρω απορίες επίσης εκεί.

Edited by Isis
Link to comment
Share on other sites

Ο θεός δεν είναι πράγμα. Κι αν είναι θεός και κατέχει τόση δύναμη, πώς θα επιτρέψει να τελειώσει κι εκείνος μαζί με τα δημιουργήματά του;

 

Για να έχει ημερομηνία λήξης πάει να πει πως ο θεός σου είναι άβουλος μπροστά στο δημιούργημά του. Το δημιούργημά του φέρνει το θάνατο. Αν ο θεός σου πεθάνει τότε αποδεικνύεται πως ο θεός σου δεν έχει περισσότερη δύναμη από κανέναν άνθρωπο. Άρα δεν είναι θεός.

 

Παράξενο ορισμό έχεις για τους θεούς. Οι θεοί δεν έχουν δημιουργήσει τίποτα. Ίσως, μάλιστα, οι άνθρωποι να έχουν δημιουργήσει τους θεούς. Αλλά, όπως και νάχει, εγώ δεν έχω αυτές τις απαντήσεις. Αν τις είχα, δε θα ήμουν ιερέας, αλλά κάτι ανώτερα κι από τους θεούς, υποθέτω. Εγώ, απλώς, ακούω το κάλεσμα του Κυρίου μου, ο οποίος υπάρχει. Αυτό ξέρω, και μ'αυτό είμαι ικανοποιημένος. Πλήρης.

 

[just some questions]

 

Αλήθεια Βάρδε, αναρωτιόμουν τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτόν το χαρακτήρα. Τον θέλεις να πείσει κάποιον? Ή έστω να τον επηρεάσει? Κι αν ναι, τι είδους άνθρωπο θέλεις να πείσει? (Γιατί κάποιους υποθέτω θα τους είχες ήδη πείσει)¨Η επηρεάζει την πλοκή με κάποιον άλλο τρόπο, οπότε απλα πρέπει να είναι δομημένος και αληθινός? ("απλά"...λέμε τώρα )

 

Βασικά, ο Άντολβαρ είναι ένας σχετικά δευτερεύον χαρακτήρας στην ιστορία όπου παρουσιάζεται, αν και έχει τις στιγμές του. Η θρησκεία του Άνκαραζ παίζει, ωστόσο, κάποιο βασικό ρόλο σε διάφορα σημεία. Για να εξηγήσω περισσότερα, πραγματικά θα μου έπαιρνε πολύ χώρο εδώ πέρα. Πάντως, ο Άντολβαρ είναι από τους πιο συζητήσιμους από τους ακόλουθους του Πολέμαρχου.

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο ορισμό έχεις για τους θεούς. Οι θεοί δεν έχουν δημιουργήσει τίποτα. Ίσως, μάλιστα, οι άνθρωποι να έχουν δημιουργήσει τους θεούς.

Ένας ιερέας δεν έχει την παραμικρή απορία γύρω από την ύπαρξη του θεού του. Δεν έχει φιλοσοφικές αναζητήσεις τέτοιου είδους. Αν έστω και λίγο αμφισβητούσε την ύπαρξη του θεού του δε θα τον ακολουθούσε. Τέτοιες σκέψεις απλά...δεν υπάρχουν στο μυαλό του! Μετά λες πως εσύ γνωρίζεις πως υπάρχει. Πως είσαι απόλυτα σίγουρος. Με τέτοιες σκέψεις, χλωμό. Άρα φάσκεις και αντιφάσκεις. Για...ψάξε τον εσωτερικό σου κόσμο; πόσο καλά ξέρεις το θεό σου τελικά;

 

Τελικά υπακούς σε κάτι που θα τελειώσει; υπακούς σε ένα θεό που δεν είναι αιώνιος; που δεν είναι αθάνατος; τότε δεν είναι θεός! είναι άνθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

Ένας ιερέας δεν έχει την παραμικρή απορία γύρω από την ύπαρξη του θεού του. Δεν έχει φιλοσοφικές αναζητήσεις τέτοιου είδους. Αν έστω και λίγο αμφισβητούσε την ύπαρξη του θεού του δε θα τον ακολουθούσε. Τέτοιες σκέψεις απλά...δεν υπάρχουν στο μυαλό του! Μετά λες πως εσύ γνωρίζεις πως υπάρχει. Πως είσαι απόλυτα σίγουρος. Με τέτοιες σκέψεις, χλωμό. Άρα φάσκεις και αντιφάσκεις. Για...ψάξε τον εσωτερικό σου κόσμο; πόσο καλά ξέρεις το θεό σου τελικά;

 

Έχω αισθανθεί τον Κύριό μου μέσα μου. Δεν έχω αμφιβολίες για την ύπαρξή του. Τον βλέπω, τον ακούω, τον νιώθω. Αυτό είναι που μετράει. Η πίστη. Οι αναζητήσεις και τα αναπάντητα ερωτήματα είναι για τους φιλοσόφους. Δεν είμαι φιλόσοφος: είμαι ιερέας. Πιστεύω σ'αυτό που αισθάνομαι και ξέρω ότι υπάρχει.

 

Τελικά υπακούς σε κάτι που θα τελειώσει; υπακούς σε ένα θεό που δεν είναι αιώνιος; που δεν είναι αθάνατος; τότε δεν είναι θεός! είναι άνθρωπος!

 

Η βλασφημία δεν είναι ενάρετη οδός, καλή μου κυρία. Αν ο Άνκαραζ ήταν άνθρωπος, θα είχε σάρκα και οστά, θα τον άγγιζες. Αλλά δεν είναι έτσι. Ο Κύριός μου είναι μια δύναμη, όπως και πολύ άλλοι θεοί. Για το αν οι θεοί είναι αθάνατοι, αιώνιοι, ή μη, δε με έχει απασχολήσει ποτέ, ούτε και θα έπρεπε. Όπως είπα πιστεύω σ'αυτό που υπάρχει. Αν κάποτε όλα καταστραφούν, αυτό δεν είναι δική μου, προσωπική αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Άνκαραζ ήταν άνθρωπος, θα είχε σάρκα και οστά, θα τον άγγιζες. Αλλά δεν είναι έτσι. Ο Κύριός μου είναι μια δύναμη, όπως και πολύ άλλοι θεοί.

Η δύναμη παράγει έργο. Το έργο δίνει ενέργεια. Η ενέργεια ποτέ δε χάνεται, ανακυκλώνεται. Ο δικός σου θεός όμως θα τελειώσει. Άρα ο δικός σου θεός δεν είναι δύναμη. Δεν είναι άνθρωπος. Τι είναι λοιπον;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, δεν καταλάβαινω αυτούς τους ορισμούς με το έργο και τη δύναμη. Πιθανώς αναφέρεσαι σε κάποιου άλλου είδους "δύναμη". Τον Κύριό μου πρέπει να τον αισθανθείς για να τον κατανοήσεις, ή πρέπει ν'ακούσεις τις διδαχές του ιερατείου του. Υπάρχει: μόνο αυτό ξέρω, μόνο αυτό μπορώ να πω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, δεν καταλάβαινω αυτούς τους ορισμούς με το έργο και τη δύναμη. Πιθανώς αναφέρεσαι σε κάποιου άλλου είδους "δύναμη". Τον Κύριό μου πρέπει να τον αισθανθείς για να τον κατανοήσεις, ή πρέπει ν'ακούσεις τις διδαχές του ιερατείου του. Υπάρχει: μόνο αυτό ξέρω, μόνο αυτό μπορώ να πω.

Είσαι ιερέας. Κι εσύ μέλος του ιερατείου δηλαδή. Δε γνωρίζεις τίποτε παραπάνω για το θεό σου, πέραν του ότι είναι δύναμη και υπάρχει; Κι εγώ είμαι δύναμη και υπάρχω. Είμαι θεός;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ιερέας. Κι εσύ μέλος του ιερατείου δηλαδή. Δε γνωρίζεις τίποτε παραπάνω για το θεό σου, πέραν του ότι είναι δύναμη και υπάρχει;

 

Τι άλλο πιστεύεις ότι θα έπρεπε να γνωρίζω;

 

 

Κι εγώ είμαι δύναμη και υπάρχω. Είμαι θεός;

 

Έχω ξαναπεί ότι δεν είναι συνετό να προκαλείτε ύβρι. Ήδη με έχει ρωτήσει ένας αυτό το πράγμα. Οι άνθρωποι δεν είναι θεοί. Δεν είναι δυνάμεις. Έχουν σώμα, σάρκα, κόκαλα, και αίμα. Πιστεύεις ότι είσαι θεός; Έχω ακούσει και πιο παράξενα στη ζωή μου... O Άντολβαρ γελάει, και τελειώνει το κρασί του.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γνωρίζεις τι ξέρει ο Άνκαραζ; Μην γίνεσαι βλάσφημος!

 

Δηλαδή πιστεύεις πως ξέρεις τους ανθρώπους καλύτερα από το θεό σου; Πιστεύεις πως ο θεός σου σε χρειάζεται για να επικοινωνήσει με τους πιστούς του; Είναι μήπως εξαρτημένος αυτός από εσένα; Μήπως δεν υπήρχε πριν τον λατρέψεις εσύ κι ακόμα πριν ξεκινήσει η θρησκεία σου να υπάρχει; Οι άνθρωποι δεν πολεμούσαν και πρίν από αυτή. Μήπως αν δεν υπήρχε οι άνθρωποι θα σταματούσαν να πολεμούν; Μήπως οι άνθρωποι που ζούν σε άλλες χώρες και δε δέχονται το κύρηγμά σας πολεμούν χειρότερα από εσάς; Μήπως ποτέ δε νικηθήκατε στη μάχη από ανθρώπους που δε γνώριζαν το θεό σας μέσα από εσάς, αλλά απλά τον είχαν γνωρίσει μόνοι τους, μέσα από την άσκηση στην τέχνη του ή τον είχαν γνωρίσει με άλλο όνομα και από άλλη θρησκεία;

 

Κάνεις λάθος. Λατρεύεις τον Κύριό μου μέσα από τον Αγώνα, όχι μέσα πό το θάνατο. Κι αν ο θάνατος έρθει, θα τιμηθείς ανάλογα με τις πράξεις σου.

 

Μα δεν είπα πως τον λατρεύεις μέσα από το θάνατο, είπα ότι όταν ο κύριός σου χτυπήσει την πόρτα σε κάποιους ανθρώπους μέσα από την έναρξη ενός πολέμου αυτοί θα έχουν την επιλογή είτε να αντισταθούν πολεμώντας, είτε να υποταχθούν και να τεθούν στο έλεος του αντιπάλου που ουσιαστικά ισοδυναμεί με θάνατο(αφού ο εχθρός μπορεί να σε σκοτώσει όποτε θέλει, ακόμα και αν λόγω άλλων συμφερόντων δε το κάνει).

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις πως ξέρεις τους ανθρώπους καλύτερα από το θεό σου; Πιστεύεις πως ο θεός σου σε χρειάζεται για να επικοινωνήσει με τους πιστούς του; Είναι μήπως εξαρτημένος αυτός από εσένα; Μήπως δεν υπήρχε πριν τον λατρέψεις εσύ κι ακόμα πριν ξεκινήσει η θρησκεία σου να υπάρχει; Οι άνθρωποι δεν πολεμούσαν και πρίν από αυτή. Μήπως αν δεν υπήρχε οι άνθρωποι θα σταματούσαν να πολεμούν;

 

Ο Άνκαραζ δε γεννήθηκε σήμερα ή χτες. Δε γεννήθηκε καν. Οι άνθρωποι τον επικαλούνται όταν μάχονται. Ίσως κάποτε να του έδιναν άλλο όνομα, ποιος ξέρει; Αλλά δεν έχει σημασία. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι. Είναι ο ίδιος θεός. Είναι ο ίδιος πόλεμος.

 

Μήπως οι άνθρωποι που ζούν σε άλλες χώρες και δε δέχονται το κύρηγμά σας πολεμούν χειρότερα από εσάς;

 

Δε νομίζω.

 

Μήπως ποτέ δε νικηθήκατε στη μάχη από ανθρώπους που δε γνώριζαν το θεό σας μέσα από εσάς, αλλά απλά τον είχαν γνωρίσει μόνοι τους, μέσα από την άσκηση στην τέχνη του ή τον είχαν γνωρίσει με άλλο όνομα και από άλλη θρησκεία;

 

Δε με καταλαβαίνεις. Τα ονόματα δεν έχουν σημασία. Και δε μάχομαστε εμείς εναντίον κάποιου άλλου θεού. Δεν είναι αυτό το λειτούργημά μας. Θα ήταν αστείο να ήταν. Εμείς καθοδηγούμε τους πολεμιστές. Τους βοηθάμε. Και στον πόλεμο μπαίνουμε σε παρατάξεις όπως κάθε άλλος άνθρωπος. Μπορείς να δεις ιερείς μας στα στρατόπεδα και των δύο αντιπάλων.

 

Μα δεν είπα πως τον λατρεύεις μέσα από το θάνατο, είπα ότι όταν ο κύριός σου χτυπήσει την πόρτα σε κάποιους ανθρώπους μέσα από την έναρξη ενός πολέμου αυτοί θα έχουν την επιλογή είτε να αντισταθούν πολεμώντας, είτε να υποταχθούν και να τεθούν στο έλεος του αντιπάλου που ουσιαστικά ισοδυναμεί με θάνατο(αφού ο εχθρός μπορεί να σε σκοτώσει όποτε θέλει, ακόμα και αν λόγω άλλων συμφερόντων δε το κάνει).

 

Αυτό είναι επιλογή δική σου, του ανθρώπου, όχι του θεού μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..