Jump to content

Βαλέριαν -ο χωροχρονικός πράκτορας


brave
 Share

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ τη σειρά στα Αγγλικά ? γιατί αν περιμένω τις μεταφράσεις της Μαούθκόμιξ μάλλον θα γεράσω!

Βρήκα στη Γαλλική σελίδα πως υπάρχει ολόκληρη σειρά απο καμιά εικοσαριά τόμους, αλλα με τα Γαλλικά δεν τα πάω και πολύ καλά (παρότι είμαι απο Παρίσι).

Link to comment
Share on other sites

ΦΤΟΥ... Έψαχνα στο amazon και δεν έβρισκα παρα μόνο στα Γαλλικά... αλλα... έγραφα τους τιτλους στα Γαλλικά :whistling:

τελικά ναι, υπάρχει όλη η σειρά....

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

βγάλαν και το δεύτερο μετά απο ένα χρόνο....... (www.mamouthcomix.gr) αλλά με αυτή τη συχνότητα για να εκδώσουν και τα 23 που βρήκα στον κατάλογο των Mezieres & Christin χρειάζονται 21 χρόνια ακόμη....... :p

Το δεύτερο πάντως που είναι συνέχεια του πρώτου πρέπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να το πάρεις... είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ! Σαν πορωμένος αδιόρθωτα με το hardcore SCI FI έχω ήδη ταυτιστεί με τον ήρωα.....

Link to comment
Share on other sites

βγάλαν και το δεύτερο μετά απο ένα χρόνο....... (www.mamouthcomix.gr) αλλά με αυτή τη συχνότητα για να εκδώσουν και τα 23 που βρήκα στον κατάλογο των Mezieres & Christin χρειάζονται 21 χρόνια ακόμη....... :p

Το δεύτερο πάντως που είναι συνέχεια του πρώτου πρέπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να το πάρεις... είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ! Σαν πορωμένος αδιόρθωτα με το hardcore SCI FI  έχω ήδη ταυτιστεί με τον ήρωα.....

 

Μια που έχετε ανοίξει το τόπικ, παιδιά, πείτε λίγα πράγματα για την υπόθεση και σ'εμάς τους πληβείους :book:

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Μια που έχετε ανοίξει το τόπικ, παιδιά, πείτε λίγα πράγματα για την υπόθεση και σ'εμάς τους πληβείους :book:

 

Ν.

 

hard sci fi

είναι ένας τύπος και η δικιά του που διορθώνουν διάφορα λάθη της ιστορίας.

Στα μεταφραμένα απο τη μαμουθκομιξ βρίσκονται σε διαφορετικα σημεία στο χρόνο και στο χώρο και επικοινωνούν με ένα μηχανηματάκι που τους έχουν φυτέψει στον εγκέφαλο..

έχει δράση, έχει πλάκακαι πάνω απ όλα είναι επιστημονική φαντασία

δε spoilαρω παραπάνωγιατί είναι ενοχλητικό για κάποιον που θέλει να τα διαβάσει για πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

hard sci fi

είναι ένας τύπος και η δικιά του που διορθώνουν διάφορα λάθη της ιστορίας.

Στα μεταφραμένα απο τη μαμουθκομιξ βρίσκονται σε διαφορετικα σημεία στο χρόνο και στο χώρο και επικοινωνούν με ένα μηχανηματάκι που τους έχουν φυτέψει στον εγκέφαλο..

έχει δράση, έχει πλάκακαι πάνω απ όλα είναι επιστημονική φαντασία

δε spoilαρω παραπάνωγιατί είναι ενοχλητικό για κάποιον που θέλει να τα διαβάσει για πρώτη φορά.

 

Να σου πω την αλήθεια, μου ακούγεται τελείως cheesy σαν ιστορία. Αλλά θα το πάρω nevertheless, γιατί τα ταξίδια στο χρόνο είναι απ'τα αγαπημένα μου θέματα sci-fi.

 

Να'σαι καλά για την περίληψη.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για δες και μου είχε ξεφύγει το τόπικ αυτό! Η σειρά με τον Βαλεριάν είναι από τα αγαπημένα μου Γαλλικά κόμικς, τόσο σαν ιστορία όσο και σαν σκίτσο, και θυμάμαι πως τα αγόραζα από τη Φωλιά του Βιβλίου στα Γαλλικά.

Γενικά είναι space opera φάση, αλλά κάθε αυτοτελής τόμος μπορεί να "ανήκει" σε διάφορα υποείδη της ε.φ. από cyberpunk και hard sci-fi μέχρι ταξίδια στο χρόνο, space spy adventures, σε άλλες διαστάσεις, στο κοντινό μέλλον κλπ. Υπάρχει όμως και κάποιο metastory αλλά δεν ξέρω και πολλά γι'αυτό μια που δεν έχω όλους τους τόμους.

Η σειρά έχει και αρκετό χιούμορ χωρίς να είναι χιουμοριστική και μάλιστα τις πιο απίθανες στιγμές. Ο τόμος που μ'άρεσε περισσότερο και ήταν από τους πρώτους που είχα διαβάσει είναι το L'Empire des Mille Planetes (H Αυτοκρατορία των Χιλίων Πλανητών :tongue: ) που διαδραματίζεται σε ένα και μοναδικό Ηλιακό σύστημα με πολλαπλούς ήλιους και με 1000 περίπου πλανήτες, οι περισσότεροι των οποίων βρίσκονται μέσα στις "life zones" των άστρων του συστήματος (ή συστημάτων καλύτερα). Το πιο παράξενο είναι πως οι κόσμοι αυτοί έχουν πολύ διαφορετικό πολιτισμικό επίπεδο ο ένας από τον άλλον. Τα δύο αυτά στοιχεία ήταν που με έκαναν να αγαπήσω τη σειρά και αυτό τον τόμο ειδικά.

O Βαλεριάν πρωτοεμφανίστηκε στο Γαλλικό περιοδικό (ανθολογία κόμικς) Pilote το 1967 με συγγραφέα τον Pierre Christin, πολύ γνωστό και στην Ελλάδα κυρίως από τη συνεργασία του με τον Enki Bilal, και ζωγράφο τον επίσης γνωστό Jean-Claude Mezieres.

O Mezieres σ'αυτή τη σειρά ειδικά δίνει ρέστα στη δημιουργία παράξενων κόσμων, εξωγήινων όντων, αλλόκοσμης χλωρίδας και πανίδας, σε βαθμό κάθε πάνελ στις πιο "εκεί έξω" ιστορίες να είναι γεμάτο από λεπτομέρειες. Μάλιστα έχει βγει και τόμος ειδικά για όλα τα όντα, χαρακτήρες και κόσμους, που έχουν εμφανιστεί στους 20 τόμους της σειράς! Tη συστήνω χωρίς καμμία επιφύλαξη. Οι τόμοι στα Γαλλικά μπορούν είτε να βρεθούν είτε να παραγγελθούν από τα Γαλλόγλωσσα βιβλιοπωλεία της Αθήνας και ειδικά τον Καουφμάν στη Σταδίου.

Ακολουθεί ένα λινκ προς μια ιστοσελίδα στα Αγγλικά και το εξώφυλλο από το L'Empire des Mille Planetes.

 

http://www.coolfrenchcomics.com/valerian.htm

 

post-59-1181753670_thumb.jpg

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..