Jump to content

Ελληνικός Κινηματογράφος


Nienor
 Share

Recommended Posts

1. Υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας που να παρακολουθούν τις εξελίξεις του; Που να βλέπουν τις καινούργιες Ελληνικές ταινίες; Ή τουλάχιστον που να γνωρίζουν την ύπαρξή τους;

 

2. Πως θα σας φαινόταν μια ελληνική προσπάθεια για μια ταινία με θέμα sf ή f; Με ελληνικό σενάριο (?) ελληνικούς διαλόγους και έλληνες ηθόποιους -όλο το πακέτο δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας που να παρακολουθούν τις εξελίξεις του; Που να βλέπουν τις καινούργιες Ελληνικές ταινίες; Ή τουλάχιστον που να γνωρίζουν την ύπαρξή τους;

 

Παρακολουθώ τι βγαίνει, αλλά σπάνια τυχαίνει να δω καμια ελληνική ταινία. Εντάξει, ίσως να μην το κυνηγάω κιόλας όσο θα έπρεπε. Επίσης, σε γενικές γραμμές, όλες αυτές οι ταινίες δεν έχουν κάτι που να αισθάνομαι ότι με τραβάει. Και δεν είναι θέμα "Είναι ελληνικές, άρα είναι κακές". Απλά, συνήθως, η θεματολογία τους δε με ελκύει. Ειλικρινά.

 

2. Πως θα σας φαινόταν μια ελληνική προσπάθεια για μια ταινία με θέμα sf ή f; Με ελληνικό σενάριο (?) ελληνικούς διαλόγους και έλληνες ηθόποιους -όλο το πακέτο δηλαδή;

 

Μα, αυτό είναι που περιμένουμε εδώ και χρόνια. Αιώνες, ίσως. :D

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας που να παρακολουθούν τις εξελίξεις του; Που να βλέπουν τις καινούργιες Ελληνικές ταινίες; Ή τουλάχιστον που να γνωρίζουν την ύπαρξή τους;

Τις παρακολουθώ στο πλαίσιο της γενικότερης κινηματογραφικής ενημέρωσής μου. Σπάνια χάνω κάποια.

2. Πως θα σας φαινόταν μια ελληνική προσπάθεια για μια ταινία με θέμα sf ή f; Με ελληνικό σενάριο (?) ελληνικούς διαλόγους και έλληνες ηθόποιους -όλο το πακέτο δηλαδή;

Την αναμένω με ανυπομονησία! Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι κυρίως το χαμηλό budget. Νομίζω ηθοποιοί και σκηνοθέτες και σεναριογράφοι βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρακολουθώ και πολύ, κυρίως γιατί -όπως και ο Βάρδος- δε με ελκύουν τα περισσότερα από αυτά που βγαίνουν..

 

Την αναμένω με ανυπομονησία! Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι κυρίως το χαμηλό budget. Νομίζω ηθοποιοί και σκηνοθέτες και σεναριογράφοι βρίσκονται.

ακριβώς!

Θα μπορούσε να γυριστεί όμως και κάτι καλό, με χαμηλό budget.. ας είναι κάτι απλό, δεν χρειάζεται να έχει άπειρα εφέ και μάχες και τέρατα για να είναι καλό.

 

Α, νομίζω υπάρχει μια ελληνική ταινία δράσης με zombie σε στυλ resident evil (δεν ξέρω πόσοι το ξέρετε το παιχνίδι αυτό..) που βγήκε σχετικά πρόσφατα αλλά δεν έτυχε να την δω και έχω ξεχάσει και πως τη λένε.

 

Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι με το Εφιαλτικό Σύνδρομο εδώ πάνω, νομίζω... we shall see...

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχα κάνει αναφορά στους Έλληνες που γίνονται Zobies, εδώ (λέγεται "το κακό").

Κι επειδή δεν περιμένω κάτι τέτοιο, (αν και το BBC στην εποχή που ξεκίνησε το Doctor Who δεν νομίζω να ξοδέψανε και πολλά, αφού όλο ΜcGuyverίστικους αυτοσχεδιασμούς κάνανε), και μια Noir ταινία όπως το "Κουράστηκα Να Σκοτώνω Τους Αγαπητικούς Σου" στην οποία τραβάει πλάνα από κάποια κομμάτια μιας μεγαλούπολης με έναν ατμοσφαιρικό τρόπο όπως τους σκοτεινούς δρόμους της Αθήνας και neon φώτα σε διαδρόμους, μου αρκεί (περισσότερα για την ταινία εδώ)

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Α, νομίζω υπάρχει μια ελληνική ταινία δράσης με zombie σε στυλ resident evil (δεν ξέρω πόσοι το ξέρετε το παιχνίδι αυτό..) που βγήκε σχετικά πρόσφατα αλλά δεν έτυχε να την δω και έχω ξεχάσει και πως τη λένε.

Δεν είμαι σίγουρη αν εννοείς αυτή Το κακό γιατί προφανώς δεν την έχω δει ακόμα :p

 

 

Την αναμένω με ανυπομονησία! Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι κυρίως το χαμηλό budget. Νομίζω ηθοποιοί και σκηνοθέτες και σεναριογράφοι βρίσκονται.

 

Ναι προφανώς τα budget είναι αρκετά σημαντικό πρόβλημα, όμως εγώ ξέρω ότι άμα το μόνο που σου λείπει είναι τα λεφτά για να γυρίσεις κάτι, ε, αργά η γρήγορα θα τα βρεις. Είναι δύσκολο, όχι ακατόρθωτο. Εγώ βασικά νομίζω πως στην ουσία το μεράκι και η όρεξη για δουλειά είναι αυτό που λείπει από την ελληνική ταινία, αλλά δεν εννοούσα ακριβώς αυτό στην ερώτηση.

 

Εννοούσα πιο πολύ πως θα σας φαινόταν ένα ξωτικό που θα μιλάει Ελληνικά; Μια νεράιδα που θα την υποδύεται η Παπαχαραλάμπους και ένας μάγος που θα είναι ο Τζόρτζογλου; δεν είναι λιγάκι αστείο; ή μάλλον λίγο προβληματικό;

 

Τελοσπάντων νομίζω πως θα φανεί λίαν συντόμως, διότι θα ξεκινήσει στην ελληνική τηλεόραση ένα καινούργιο σήριαλ Οι μάγισσες της Σμύρνης (δε μπορώ να βρω καλύτερη σελ. αυτή τη στιγμή, ρίξτε μια ματιά στα καστ, έχει την πλάκα του) το οποίο το έχει κάνει ο Κουτσομύτης (πέραν της τελευταίας σειράς που ήταν τελείως άκυρη έχει φτιάξει καλά πράγματα - ίσως είναι κι ο μόνος) οπότε θα δούμε πως φαίνεται ένα spell αλά ελληνικά :p -αν κι από αυτά που έχω ακούσει για τα γυρίσματα....

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ γενικά τι βγαίνει, αν και πάω ελάχιστα στον κινηματογράφο και σε DVD club, με αποτέλεσμα ότι ελληνική ταινία έχει βγει να την έγω δει στην τηλεόραση (που έχω σταματήσει να βλέπω). Οι Ελληνικές ταινίες δεν είναι απαραίτητα κακές, απλά έχουν χαμηλό budget, πολλές δε πέφτουν στην παγίδα της κουλτούρας (πχ θυμάμαι μία ταινία που είχα δει που πουλούσε "μπερδεμένο σενάριο" σε βαθμό που νόμιζα ότι είχαν γυρίσει την ταινία μέχρι ενός σημείου, μείναν από λεφτά και την έκοψαν όπως την έκοψαν στο μοντάζ για να το κρύψουν - ή απλά ότι το αρχικό αποτέλεσμα ήταν κακό) ή είναι σαν βγαλμένες από τηλεοπτική σειρά.

Αν βγει κάτι sci-fi ή τρόμου και αξίζει ευχαρίστως θα το δω. Αλλά πόσο κοινό θα έχει μια τέτοια ταινία για να της δοθεί ικανοποιητικό budget;

Βέβαια μπορεί πάντα να βγει κάτι σαν το Καράτε:Τυφλή Φυγή, αλλά, όπως είπε και ο σκηνοθέτης της ταινίας, "Με μηδενικό budget κωμωδία θα βγει έτσι κι αλλιώς, οπότε το κάναμε κωμωδία κι εμείς." Τα παιδιά όμως είχαν μεράκι και η όλη "φτήνια" κάνει την ακόμα πιο cult.

Nienor, για τις μάγισσες της Σμύρνης (το βιβλίο) έω ακούσει σχόλια για τραυματικές εμπειρίες όσων το διάβασαν. Κάνε ένα search στο forum πάνω στο θέμα αυτό και διάβασε τα post που θα βγουν για να πάρεις μια ιδέα

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα πιο πολύ πως θα σας φαινόταν ένα ξωτικό που θα μιλάει Ελληνικά; Μια νεράιδα που θα την υποδύεται η Παπαχαραλάμπους και ένας μάγος που θα είναι ο Τζόρτζογλου; δεν είναι λιγάκι αστείο; ή μάλλον λίγο προβληματικό;

Οτιδήποτε και να παίζουν οι συγκεκριμένοι προβληματικό θα είναι! :p

[...]οπότε θα δούμε πως φαίνεται ένα spell αλά ελληνικά [...]

Μπουγιούμ, όχι spell :p Και είναι παραδόσεις βαθειά επηρεασμένες από την Ανατολίτικη κουλτούρα. Δεν ήταν όλες οι Σμυρνιές έτσι. Οι συγκεκριμένες (του βιβλίου) κατάγονταν από την Καππαδοκία.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσουν οι Ελληνικές ταινίες και τις βλέπω. Μάλλον για τον ίδιο λόγο που μ'αρέσουν κι οι Ισπανικές. Έχουν κάτι...χμ...ψυχεδελικό και άρρωστο θα το αποκαλούσα, με την καλή έννοια. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

 

Όσο για φάντασυ, μάλλον εδώ συνδέεται και το θέμα που έθεσε ο Βάρδος σε άλλο topic. Η ερώτησή σου αναφέρεται σε ξωτικά και νάνους Έλληνες, οπότε θα σου πω ότι έχω δει θεατρικό απ'το Σύλλογο Φίλων Τόλκιν (η Sonya μπορεί να σας εξηγήσει καλύτερα) και δε μου φάνηκε ούτε αστείο ούτε περίεργο. Το απόλαυσα θα'λεγα.

 

Αυτό που σκέφτομαι όμως και που θα'θελα να δω, δεν είναι LOTR ή D&D movies αλά Ελληνικά, αλλά καθαρό φάντασυ, ανεπηρέαστο και απαγκυστρωμένο απ'τον Μεσαίωνα και οτιδήποτε άλλο έχει ήδη γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την έλλειψη χρημάτων, μην ξεχνάμε ότι σήμερα πολλά από τα ειδικά εφέ φτιάχνονται με υπολογιστή. Οπότε, υπόθετω (δεν ξέρω ακριβώς), αυτό δεν πρέπει να είναι και τόσο ακριβό, σωστά; Θέμα προθυμίας είναι νομίζω, και του κλασικού κολλήματος του Έλληνα.

 

Εντάξει, δε μπορεί σίγουρα να γυριστεί κάτι σαν τον Άρχοντα (κάστρα, άλογα, εκατοντάδες κομπάρσοι, και περιέργα κοστούμια), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα, ειδικά κάτι σε urban fantasy, με μάγους και μαγικά πλάσματα κρυμμένα μέσα στην πόλη.

 

Εννοούσα πιο πολύ πως θα σας φαινόταν ένα ξωτικό που θα μιλάει Ελληνικά; Μια νεράιδα που θα την υποδύεται η Παπαχαραλάμπους και ένας μάγος που θα είναι ο Τζόρτζογλου; δεν είναι λιγάκι αστείο; ή μάλλον λίγο προβληματικό;

 

Μπα, όχι: γιατί να μου φαίνεται παράξενο; Εδώ έχουμε δει άλλα κι άλλα. Επιπλέον, θα πρέπει να ψάξεις να βρεις τους κατάλληλους ηθοποιούς για την κάθε περίπτωση.

 

Τελοσπάντων νομίζω πως θα φανεί λίαν συντόμως, διότι θα ξεκινήσει στην ελληνική τηλεόραση ένα καινούργιο σήριαλ Οι μάγισσες της Σμύρνης (δε μπορώ να βρω καλύτερη σελ. αυτή τη στιγμή, ρίξτε μια ματιά στα καστ, έχει την πλάκα του) το οποίο το έχει κάνει ο Κουτσομύτης (πέραν της τελευταίας σειράς που ήταν τελείως άκυρη έχει φτιάξει καλά πράγματα - ίσως είναι κι ο μόνος) οπότε θα δούμε πως φαίνεται ένα spell αλά ελληνικά :p -αν κι από αυτά που έχω ακούσει για τα γυρίσματα....

 

Αυτό δεν είναι από το γνωστό βιβλίο; Είχε μέσα φάντασυ στοιχεία;

 

Αυτό που σκέφτομαι όμως και που θα'θελα να δω, δεν είναι LOTR ή D&D movies αλά Ελληνικά, αλλά καθαρό φάντασυ, ανεπηρέαστο και απαγκυστρωμένο απ'τον Μεσαίωνα και οτιδήποτε άλλο έχει ήδη γίνει.

 

Ditto.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω κάτι επ' αυτού...

 

Ξαναδιάβασα τις τελευταίες μέρες το The Chrysalids του John Wyndham... Ξέρετε τι συμπέρανα; Είν' ένα εύκολο, μάλλον, σκηνικά έργο για να γυριστεί, τα ειδικά εφέ που θέλει είναι σχετικά λίγα, και θα μπορούσε να το μεταφέρει κάποιος λάτρης της επιστημονικής φαντασίας στη μεγάλη οθόνη. Και ξέρετε κάτι ακόμα; Το έργο ανήκει στα κλασικά του είδους, η γραφή του συγγραφέα είναι καταπληκτική, και είναι διαχρονικό παρά το πόσο παλιό είναι (ο εξαίσιος αυτός συγγραφέας πέθανε το 1969)!

 

 

Παραθέτω αυτήν τη διεύθυνση για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν μερικά πολύ πετυχημένα αποσπάσματα...

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν είναι ένα λογοτέχνικο έργο εύκολο να γυριστεί! Το θέμα είναι να έχει ο σκηνοθέτης το κατάλληλο όραμα/ταλέντο να το γυρίσει έστω και με λίγα μέσα!

 

Το να γίνει μια ακαδημαική μεταφορά δεν σημαίνει τίποτα ιδιαίτερο! Πιστεύω πάντως ότι το πρόβλημα του ελληνικού κινηματογράφου είναι ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι στο χώρο που να έχουν μια συγκεκριμένη ταυτότητα και αν υπάρχουν τους τρώει το ίδιο το σύστημα γιατί δεν φαντάζουν εμπορικοί όσο πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Αν βγει κάτι sci-fi ή τρόμου και αξίζει ευχαρίστως θα το δω. Αλλά πόσο κοινό θα έχει μια τέτοια ταινία για να της δοθεί ικανοποιητικό budget;

 

;) Για πες, πόσο κοινό θα είχε μια πραγματικά καλοφτιαγμένη τέτοια ταινία;

 

Nienor, για τις μάγισσες της Σμύρνης (το βιβλίο) έω ακούσει σχόλια για τραυματικές εμπειρίες όσων το διάβασαν. Κάνε ένα search στο forum πάνω στο θέμα αυτό και διάβασε τα post που θα βγουν για να πάρεις μια ιδέα

 

Το έχω διαβάσει το βιβλίο όπως έχω διαβάσει και μέρος της διασκευής του σεναρίου. Τραυματική εμπειρία δεν είναι -έχω διαβάσει και χειρότερα πράγματα στη ζωή μου- ίσως είναι τραυματικό το να τη βλέπεις μετά στην τηλεόραση...να μιλάει περί δημιουργίας....τέλοσπαντων

 

Όσο για φάντασυ, μάλλον εδώ συνδέεται και το θέμα που έθεσε ο Βάρδος σε άλλο topic. Η ερώτησή σου αναφέρεται σε ξωτικά και νάνους Έλληνες, οπότε θα σου πω ότι έχω δει θεατρικό απ'το Σύλλογο Φίλων Τόλκιν (η Sonya μπορεί να σας εξηγήσει καλύτερα) και δε μου φάνηκε ούτε αστείο ούτε περίεργο. Το απόλαυσα θα'λεγα.

 

Ναι αλλά το θέατρο είναι ένας τελείως διαφορετικός κόσμος. Από τη στιγμή που θα μπεις στη θεατρική αίθουσα έχεις υπογράψει μια τελείως διαφορετική συνθήκη από αυτή που υπογράφεις όταν μπαίνεις στην κιν/φική αίθουσα. Καμία σχέση το ένα με το άλλο.

 

 

Αυτό που σκέφτομαι όμως και που θα'θελα να δω, δεν είναι LOTR ή D&D movies αλά Ελληνικά, αλλά καθαρό φάντασυ, ανεπηρέαστο και απαγκυστρωμένο απ'τον Μεσαίωνα και οτιδήποτε άλλο έχει ήδη γίνει.

 

Συμφωνώ απολύτως

 

Σχετικά με την έλλειψη χρημάτων, μην ξεχνάμε ότι σήμερα πολλά από τα ειδικά εφέ φτιάχνονται με υπολογιστή. Οπότε, υπόθετω (δεν ξέρω ακριβώς), αυτό δεν πρέπει να είναι και τόσο ακριβό, σωστά; Θέμα προθυμίας είναι νομίζω, και του κλασικού κολλήματος του Έλληνα.

 

Εντάξει, δε μπορεί σίγουρα να γυριστεί κάτι σαν τον Άρχοντα (κάστρα, άλογα, εκατοντάδες κομπάρσοι, και περιέργα κοστούμια), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα, ειδικά κάτι σε urban fantasy, με μάγους και μαγικά πλάσματα κρυμμένα μέσα στην πόλη.

 

Όντως σε υπολογιστές γίνονται αλλά τα προγράμματα που έχει συνηθίσει το μάτι μας να αποδέχεται πλέον είναι πανάκριβα και θέλουν διάφορους επίσης πανάκριβους προσομοιωτές. Πιστεύω πως κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν σίγουρα και με αυτά που κυκλοφορούν εδώ απλά θέλουν όντως πάρα πολύ δουλειά και προφανώς και μπορούν να βγάλουν πράγματα είδους μη άρχοντα όχι μόνο σε πόλη. Που να δεις τι γίνεται μόλις απομακρυνθείς λιγουλάκι από την Αττική, έχεις πλάνα παντού γύρω σου άμεσα χρησιμοποιήσιμα.

 

 

Αυτό δεν είναι από το γνωστό βιβλίο; Είχε μέσα φάντασυ στοιχεία;

 

Το ίδιο το βιβλίο όχι, αν και οι μάγισσες είναι όντως μάγισσες, δεν είναι αλληγορία (?) -οπότε όπως και να το κάνουμε η ιστορία που έχει μέσα φανταστική είναι- όμως τα σκηνικά που έχουν στήσει για να κάνουν γύρισμα που και που είναι λίγο σαν αντιγραφή του Άβαλον....Δεν είμαι σίγουρη για το αν αυτό είναι καλό η κακό...

 

 

Το θέμα δεν είναι αν είναι ένα λογοτεχνικό έργο εύκολο να γυριστεί! Το θέμα είναι να έχει ο σκηνοθέτης το κατάλληλο όραμα/ταλέντο να το γυρίσει έστω και με λίγα μέσα!

 

Εδώ διαφωνώ. Εκτός από όραμα/ταλέντο πρέπει να έχει και τη σύνεση να επιλέξει ένα πραγματοποιήσιμο σενάριο. Και πάνω από όλα όρεξη να δουλέψει.

 

Το να γίνει μια ακαδημαϊκή μεταφορά δεν σημαίνει τίποτα ιδιαίτερο! Πιστεύω πάντως ότι το πρόβλημα του ελληνικού κινηματογράφου είναι ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι στο χώρο που να έχουν μια συγκεκριμένη ταυτότητα και αν υπάρχουν τους τρώει το ίδιο το σύστημα γιατί δεν φαντάζουν εμπορικοί όσο πρέπει!

 

Μα σκέψου το! Συνήθως μια ακαδημαϊκή ταινία στην Ελλάδα κάνει επιτυχία. Συνήθως οι Έλληνες σκηνοθέτες μάλλον παραψάχνουν την ταυτότητα τους και χάνουν την ουσία της ταινίας με τον τρόπο αυτό.

 

 

 

Να και τώρα ξέχασα τελείως τι ήθελα να πω :dazzled: ....κάθε φορά αυτό παθαίνω...θα επιστρέψω

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως μαζί με το ταλέντο/όραμα εμπεριέχεται κ η ικανότητα να βρει ένα σενάριο της προκοπής!

 

 

Διαφωνώ με το θέμα ταυτότητας, δεν υπάρχει συγκεκριμένη γιατί προσπαθούν στην πλειοψηφία τους να μιμηθούν κάτι άλλο μην έχοντας το πολιτισμικό υπόβαθρο για να μπορέσουν να το κάνουν! Η ακαδημαική μεταφορά είναι πάντοτε η εύκολη λύση κατά την άποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν γινει μια καλη ταινια εφ με υψηλο μπατζετ,πιστευω οτι μπορει να βγαλει τα λεφτα της.Πως;(Χμ,σπανια χρησιμοποιω ελληνικο ερωτηματικο!)Μα με μπολικη διαφημιση!!!Αν σου λενε στην τηλεοραση καθε λιγο και λιγακι οτι ειναι μια ελληνικη υπερπαραγωγη και μπλα μπλα μπλα,θα πανε να την δουν ακομα και ατομα ασχετα με το ειδος.Εχετε προσεξει τι ατομα πηγαν να δουν Αρχοντα και Ματριξ;Ασχετα(παντελως ασχετα) με το φαντασυ και την εφ!

Φαντασυ ειτε με ορκ ειτε με κενταυρους θα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να γυριστει.Αλλα ενα εργο εφ που θα λαμβανει χωρα στην Ελλαδα του 2020 ας πουμε ειναι μαλλον ευκολο.Ποσο νομιζετε θα εχει αλλαξει η ελλαδα ως τοτε;Ελαχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μεγαλώσει με τις ταινίες του 80 (Ψάλτης, Μουστάκας και Σία) πάντα δίνω στον Ελληνικό κινηματογράφο ευκαιρίες. Εχω ανταμειφθεί με διαμάντια όπως το "Λούφα και Παραλαγή", "Ο χαμένος τα παίρνει όλα", "Οι Γενναίοι της Σαμοθράκης", "Πολίτικη Κουζίνα" και γιατί όχι "Safe Sex". Απλώς τα γούστα των περισσοτέρων έχουν αλλάξει. Πλέον, και με τις ταινίες που έχει δει ο κόσμος, είναι λίγο δύσκολο να αξιολογήσει κανείς με αντικειμενικά κριτήρια. Ακόμη κι εγώ, μάλλον υποκειμενικά κρίνω τις ταινίες. Σίγουρα δεν είμαστε βιομηχανία σαν χώρα, αλλά μια στο τόσο βγαίνουν καλες ελληνικές ταινίες. Όσο για φάντασυ, μάλλον να το ξεχάσουμε. Κάτσε να δούμε πρώτα φάντασυ λογοτεχνία στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας που να παρακολουθούν τις εξελίξεις του; Που να βλέπουν τις καινούργιες Ελληνικές ταινίες; Ή τουλάχιστον που να γνωρίζουν την ύπαρξή τους;

 

Παρακολουθώ τι βγαίνει αλλά σπανίως βλέπω. Στις ελάχιστες ευκαιρίες που έχω δώσει στον σύγχρονο ελληνικό κινηματογράφο, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, έχω απογοητευτεί, οπότε είμαι φειδωλός πλεόν. Για σινεμά, δε το συζητάμε καν. Και φυσικά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το budjet αλλά επίσης φυσικά, δεν είναι και μόνο αυτό. Έχουν βγει πολλά διαμάντα και από την Ελλάδα αλλά κυρίως από άλλες χωρες με χαμηλά budjet. Καλό σενάριο να υπάρχει πάνω απ' όλα και μετά με λίγη θέληση και δουλεία, κάτι μπορεί να γίνει.

 

2. Πως θα σας φαινόταν μια ελληνική προσπάθεια για μια ταινία με θέμα sf ή f; Με ελληνικό σενάριο (?) ελληνικούς διαλόγους και έλληνες ηθόποιους -όλο το πακέτο δηλαδή;

 

Μακάρι.

Link to comment
Share on other sites

Ειδε κανεις "ΤΟ ΚΑΚΟ" ???

 

θα ηθελ να το δω, αλλα ειδα αργα το ΠΟΣΤ μαμωτο !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν, ανοιγμένο από τον Σεπτέμβρη του 2005 κι ως σήμερα Ιανουάριος του 2007 (χμμμ... δεν είναι και τόσο πολύ ενάμισης χρόνος έτσι?) με ενδιαφέρει ακόμα. Καμία εξέλιξη? Είδατε κάτι καινούργιο?

 

Οι μάγισσες της Σμύρνης ήταν άθλιο τελικά, πολλά λεφτά για το τίποτα κι ο Κουτσομύτης νομίζω έχει χάσει πλέον τη ματιά που είχε στο παρελθόν ή ίσως απλά μεγάλωσε κι αυτός και παραξένεψε.

 

Κάτι άλλο με ξόρκια δεν έχω δει δυστυχώς (όχι πως κι αυτό τελικά το είδα ολόκληρο για να είμαι ειλικρινής, βαρέθηκα απίστευτα από ένα σημείο και μετά) το οποίο να μιλάει ελληνικά.

 

Επίσης, έχω (κατά κάποιον τρόπο όχι εντελώς) αλλάξει γνώμη για ένα πραγματάκι: δεν πιστεύω πλέον πως μας φταίει αποκλειστικά ο προϋπολογισμός. Η αλήθεια είναι πως δε θυμάμαι αν πίστευα ποτέ πως μας έφταιγε αυτός εξ ολοκλήρου. Σίγουρα το να κάνει κανείς μια ταινία αξιοπρεπή (και για μένα αυτό σημαίνει σίγουρα με φιλμ, όχι βίντεο, προσεγμένα σκηνικά κι ερμηνείες -για αρχή) χρειάζεται ένα κάποιο κεφάλαιο το οποίο δε βρίσκεται στο δρόμο. Όμως (κι ερχόμενη στα λόγια του Βάρδου) η έλλειψη της όρεξης μας φταίει κατά κύριο λόγο και το ότι δεν έχουμε μάθει να δουλεύουμε "κανονικά" για μια ταινία. Και το λέω αυτό γιατί τελικά το κεφάλαιο βρίσκεται (έστω κι από χορηγίες) ενώ η όρεξη?

Link to comment
Share on other sites

Όρεξη φαίνεται να υπάρχει μόνο σε c-movies τύπου Καράτε: Τυφλή φυγή δυστυχώς, όπου συμμετέχουν ερασιτέχνες, με μηδενικό μπάτζετ, αλλά υπάρχει κέφι και ταλέντο. Τελικά ίσως η μόνη λύση είναι αυτό, ερασιτέχνες με κέφι και χωρίς λεφτά, μήπως και ξυπνήσουν και οι επαγγελματίες τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα αυτό το post, νιώθω πως θέλω να πω πολλά, γι αυτό συγχωρέστε με αν τα θέσω λίγο μπερδεμένα.

 

Προσωπικά, ενώ θα ήταν το καλύτερο μου να γυρίζονταν ελληνικές ταινίες ε.φ. και φάντασυ, δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος.

 

Κατ’αρχήν δεν έχουμε το κατάλληλο υπόβαθρο υποδοχής του είδους. Πώς να το εξηγήσω αυτό. Κάποτε για παράδειγμα, εμείς οι έλληνες, πιστεύαμε πως μέσα στους βαλτότοπους μπορούσες να συναντήσεις ένα τέρας σαν την Λερναία Ύδρα. Αργότερα, ενώ η υπόλοιπη Ευρώπη είχε την τύχη/ατυχία να μπει στον Μεσαίωνα, και ο κανονικός κοσμάκης έτρεμε μάγισσες, ξωτικά, δράκους, βρικόλακες και λυκάνθρωπους, εμείς οι έλληνες είχαμε την τύχη/ατυχία να μας κάτσει μια τουρκοκρατία, και η κυριότερη μας έγνοια (που κρατάει μέχρι σήμερα) ήταν πως θα γεμίσουμε το στομάχι μας. Μας κράτησε ίσως ρεαλιστές, χάσαμε όμως την φαντασία.

 

Το διάστημα 1982-1988 έζησα στο Λος Άντζελες. Τι απόλαυση να βλέπεις ε.φ. και τρόμου στην οθόνη με κοινό που συμμερίζεται τη φάση μαζί σου! Δεν μπόρεσα να απολαύσω ποτέ ταινία τρόμου στην Ελλάδα, χωρίς τις εξυπνάδες που φωνασκούσαν μέσα στην αίθουσα στις κύριες σκηνές, ορδές ηλιθίων που πλήρωσαν για να μπουν όχι για να δουν ταινία αλλά να…τι;! Ας μου το αναλύσει κάποιος άλλος. Είχα την τραυματική εμπειρία να πάω να δω το «Ουρλιαχτό» του Ντάντε στην Χαλκίδα, όταν πρωτοβγήκε, σε τρεις διαφορετικές προβολές, με διαφορετικούς θεατές την κάθε φορά, και από την αρχή μέχρι το τέλος, ακούραστοι οι μαλάκες, δεν έπαψαν την καζούρα στις καλύτερες στιγμές της ταινίας.

 

Έθεσες και ένα ερώτημα Nienor. Από την στιγμή που το έθεσες, το πράγμα είναι καταδικασμένο. Γιατί το ελληνικό κοινό είναι προκατειλημμένο, είσαι κι εσύ, είμαι κι εγώ, είμαστε όλοι μας. Ενώ θα δεχτούμε φυσιολογική μια υπέροχη ερμηνεία από την Μέριλ Στρίπ σαν βαμπίρ, όπου θα μπορούσε να πάρει και Όσκαρ γι αυτό, την ίδια όμως ερμηνεία από μια Καραμπέτη π.χ. ίσως και να την βρούμε αστεία. Γιατί αυτοί είμαστε, μικρή η Ελλάδα, νιώθουμε σαν να γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας και μας έρχεται ένα «Σιγά μωρέ Καριοφηλιά…» Ενώ έξω από την Ελλάδα, που δεν την ξέρουν, θα την έβλεπαν σαν μια τέλεια performance.

 

Εδώ βλέπω τους κινέζους να εκμεταλλεύονται το παρελθόν τους με ιπτάμενους δράκους κλπ, τους ιάπωνες με τους σαμουράι, και κανείς στην Ελλάδα δεν σκέφτεται να κάνει μια κανονική ταινία περιπέτειας με χλαμύδα ή ένα βαρβάτο γουέστερν με φουστανέλα, και θέλετε ε.φ. και φάντασυ εφόσον δεν είχαμε καν παππού που πίστευε στα φαντάσματα;!! (Λες την ιδέα σε ανθρώπους του χώρου και πρώτη τους φοβία: «Μη μας πάρουν στο ψιλό ρε συ…»)

 

Αυτά σαν πρώτες σκέψεις. Θα ήθελα να πω και το εξής. Υπάρχουν κάποιοι ανάμεσα μας που όταν γράφουν ε.φ. οι ήρωες τους, οι αστροναύτες τους, ονομάζονται Τζακ ή Τζον! Σας γαργαλάει το ελληνικό όνομα και σας πιάνουν γέλια μήπως;

 

Και μία ερώτηση. Κάποτε παλιά, στην τηλεόραση υπήρχε μια εκπομπή για τον κινηματογράφο που παρουσίαζε ο Ίων Νταϊφάς. Είχε δείξει πολλές φορές μια σκηνή από ελληνική ταινία με ένα υπόστεγο στο οποίο φυλασσόταν μια διαστημική ρουκέτα. Εκεί δούλευαν τρεις αστείοι τύποι, ο ένας ήταν ο Κώστας Βουτσάς, ο δεύτερος ίσως ήταν ο Βέγγος, δεν είμαι σίγουρος για τον τρίτο. Ποτέ δεν είδα αυτή την ταινία, ούτε ξέρω τον τίτλο της. Αν ξέρει κανείς ας με διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Και το λέω αυτό γιατί τελικά το κεφάλαιο βρίσκεται (έστω κι από χορηγίες) ενώ η όρεξη?

 

Ναι το κεφαλαιο για μια καρα-lowbudgetia μικρου μηκους βρισκεται... Καποιοι απο αυτους που ξερω να το το βρηκαν, ειναι ακομα με υποθηκες :)

Και πες πως φτυνεις αιμα και το βρισκεις το κεφαλαιο, τι το πρωτοκανεις? Σου δινεται η ευκαιρια να κανεις ταινια. Ποσο ψυχραιμος εισαι σε μια χωρα που πιθανοτατα θα γυρισεις μια και μοναδικη ταινια μεχρι να πεθανεις; Προσπαθεις μαλλον να χωσεις οτι ιδεα εχεις μαζεψει για 10 ταινιες σε μια... ή πας να το παιξεις one shot ταρζαν του πειραματισμου πανω σε δικο σου σεναριο και τρως τα μουτρα σου προσπαθοντας να κανεις τις εμμονες σου ταινια- εμμονες στις οποιες δε καταφερνεις να κανεις ποτε κοινωνο τον θεατη γιατι ακομα εισαι νεος και απειρος και εχεις πιασει δυσκολο θεμα (ποσοι παγκοσμιως ειναι οι γαματοι σκηνοθετες που εχουν και ταλεντο στο γραψιμο; ). Και καλα το γυρισες το εργακι σου... Ποιος στο προβαλει; Τι γινεται με τη διανομη; Και τα ελληνικα δεν ειναι και ευκολη γλωσσα για να το τρεξεις εξω μπας και "φταιει το ελληνικο κοινο"...

 

well, η απαντηση στην ερωτηση σου νομιζω ειναι απλη: δεν υπαρχει βιομηχανια :)

Τα αμερικανικα στουντιο εχουν το εξης συστημα: γυριζουν πχ 10 ταινιες το χρονο. Σου λεει: οι 6 θα ειναι whatever, ισως οχι πολυ εμπορικες, ισως λιγο πιο art, να δωσουμε μια ευκαιρια και σε ενα οχι τοσο πιασαρικο αλλα παρολαυτα ενδιαφερον σεναριο ή εναν καινουριο σκηνοθετη με φρεσκια ματια, αργοτερα μπορει να βγαλουμε απο αυτο... Οι αλλες 3 θα πρεπει να ειναι ταινιες που θα βγαλουν τα λεφτα τους τουλαχιστον γιατι εχουμε και τα συμβολαια που τρεχουν και κοσμο να βολεψουμε κτλ και η ΜΙΑ που απομενει πρεπει να ειναι το Blockbuster που θα μας ξελασπωσει και θα δωσει κερδος για να καλυψει τη χασουρα ολων των αλλων. Ναι, 6 στις 10 ταινιες ΔΕΝ βγαζουν τα λεφτα τους... Αυτο για το τι καλα ειναι να εχεις βιομηχανια. Αν δεν υπαρχει βιομηχανια mainstream δεν υπαρχει και underground. Το fantasy και ακομα περισοτερο το scifi γενικα δεν ανηκουν στο mainstream (εκτος των ταινιων που εχουν θεαμα και ως εκτουτου ΔΕΝ ειναι lowbudget) και οι εταιριες παραγωγης πρεπει να βγαλουν τα λεφτα τους απο καπου για να επενδυσουν και σε καποια λιγοτερο επικερδη projects.

 

Επιπλεον τυγχανει τα συγκεκριμενα ειδη στην πλειοψηφια τους να ειναι απο τα πιο ακριβα στην παραγωγη γιατι:

α) τα props... ολα αυτα τα ακτινοπιστολα/οχηματα/σπαθια/ρουχα ή δεν ξερω και εγω τι αλλο πρεπει να κατασκευαστει... Πολλα λεφτα/υλικα/εργατοωρες/εξειδικευση.

β) ναι "τα εφφε γινονται στα computer" αλλα δε γινονται ουτε μονα τους ουτε πατωντας ενα κουμπι... κοστιζουν και κοστιζουν πολλα. Δεν ειναι μονο τα μηχανηματα, ειναι και οι εξειδικευμενοι χειριστες τους, ειναι και οι concept artists και οι art directors... Σκεφτειται πως το Final Fantasy: The Spirits Within, μια ταινια αποκλειστικα computer generated στοιχισε $137000000. Ακραιο το παραδειγμα μιας και περιεχει animation σε μεγαλο βαθμο (στοιχιζει πολλα το hobby) αλλα απο την αλλη η πλειοψηφια του προυπολογισμου πηγε μονο σε μηχανηματα και τους χειριστες τους:) Αλλα αυτα τα κανει η SONY.

Ας το αφησουμε στην ακρη λοιπον το εξειδικευμενο θεμα sci fi/fantasy...

 

Γιατι δε γινεται γενικα cinema στην ελλαδα;

Χεχ, φυσικα παλι τα λεφτα. Ουτε ελλειψη κεφιου/ ορεξης/ ιδεων ουτε τιποτα τετοιο. Και για να εχουμε και μια ιδεα ας δουμε τις ελληνικες διαφημισεις... Ποιος δε θυμαται τις απαισιες (αλλα πλεον cult) διαφημισεις των 80s? Μπορουν να συγκριθουν με τις σημερινες τεχνικα αψογες βραβευμενες διεθνως ελληνικες διαφημισεις; Οχι. Γιατι εκει προχωρισε το πραγμα; Φταιει το μερακι ή τα τρελα λεφτα που προσφερονται για τα γυρισματα διαφημισεων; Μαλλον το 2ο.

Για αρχη τα χρηματα των χορηγων υπαρχουν μονο στην περιπτωση που οι ανθρωποι αυτοι πιστευουν πως θα εχουν καποιο αντιστοιχο οφελος. Δεν ειναι λογικο; Εχω πεσει μπροστα σε κουβεντα χρηματοδοτη με σκηνοθετη οπου ο πρωτος απεσυρε την χορηγια του γιατι η γνωστη ηθοποιος- πολος ελξης θεατων που ηταν να παιξει τελικα δε θα το εκανε. There goes the project. Δε γυριστηκε ποτε. Οι παραγωγοι σε ολο τον κοσμο βασιζονται περισοτερο στον σταρ που θα παιξει παρα σε οτιδηποτε αλλο... Θα μου πεις, αν το σεναριο ειναι γαμω δε θα παει κοσμος να το δει; Ελα ντε... Ρωτα τον μεσο θεατη που βγαινει απο το σινεμα να σου πει κατι για την ταινια που ειδε. Ελαχιστοι θα σου πουν τι γινοταν στην ταινια, κατα πασα πιθανοτητα θα σου πει "ειναι κωμωδια με τον Ταδε και την Ταδε"... Ενας γνωστος σταρ εξασφαλιζει σχεδον παντα και κονδυλια και διανομη...

Τι γινεται ομως αν δεν εχεις τον superstar ή καποιο τρελα πιασαρικο θεμα (τυπου Safe Sex) ωστε να ψησεις καποιον να σε χρηματοδοτισει? Βρισκεται το κεφαλαιο αλλιως; (εδω μπορειτε να ξαναδιαβασετε το ποστ απο την αρχη).

Link to comment
Share on other sites

Και μία ερώτηση. Κάποτε παλιά, στην τηλεόραση υπήρχε μια εκπομπή για τον κινηματογράφο που παρουσίαζε ο Ίων Νταϊφάς. Είχε δείξει πολλές φορές μια σκηνή από ελληνική ταινία με ένα υπόστεγο στο οποίο φυλασσόταν μια διαστημική ρουκέτα. Εκεί δούλευαν τρεις αστείοι τύποι, ο ένας ήταν ο Κώστας Βουτσάς, ο δεύτερος ίσως ήταν ο Βέγγος, δεν είμαι σίγουρος για τον τρίτο. Ποτέ δεν είδα αυτή την ταινία, ούτε ξέρω τον τίτλο της. Αν ξέρει κανείς ας με διαφωτίσει.

 

Η ταινια ειναι του 1962 και οντως επαιζε ο Βεγγος, λεγοταν δε "Αστροναύτες" :) Αλλα μην ξεχναμε και το αλησμονητο "Ο Κωτσος και ο Εξωγηινοι" παλι με Βουτσα... αυτο μαλλον κανει τον Βουτσα τον πιο scifi ηθοποιο :Ρ (τι να πει κανεις). Παντως αν και το προηγουμενο ποστ μου φανταζει λιγο "μαυρο" πιστευω πως καθως η ψηφιακη τεχνολογια γινεται ολο και πιο προσιτη (μιλαω για εξοπλισμο- επαγγλεματιες παντα υπαρχουν απλα ασχολουνται με πραγματα που τους βαζουν ψωμι στο τραπεζι) ισως να γινει κατι τι και στο σινεμα στην Ελλαδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ναι... οταν πεφτει το - σχεδον cliche πλεον - επιχειρημα 'τα λεφτα φταινε ρε', λιγοι το αναγουν στο θεμα της βιομηχανιας... Απλα δεν υπαρχει βιομηχανια κινηματογραφου στην Ελλαδα, και δυσκολα μπορει να υπαρξει οπως ειναι αυτη τη στιγμη τα πραγματα, και στη χωρα και διεθνως.

 

Οσο για τα εφφε, δεν ειναι μονο 'αυτα που γινονται στον υπολογιστη' ουτε το να βαλεις απλα ενα green screen και να βαλεις τον καημενο που κανει τις διαφημισεις της Tellas ξερωγω να σου κανει μονος του ολοκληρο 3D animation να μπει απο πισω με τρεις τονους φιλτρα απο πανω και textures και φωτορεαλισμο... Ασε που τα εφφε μεν μπορουν να γινουν σε εναν υπολογιστη, αλλα οταν σου κοστιζει παραπανω να κλεισεις τον εξοπλισμο και το crew για μια μερα παραπανω, ωστε να κανεις 'εκεινη την απλη σκηνη που ερχεται ο αλλος και τον γυριζουμε απλα απο 3 γωνιες, η μια με travelling γυρισμενο με trail κιολας', οχι μονο το σκεφτεται ο παραγωγος για να κανει μια σκηνη που στην ταινια κραταει 5 δευτερολεπτα, αλλα δεν εχει συνηθισει ο επαγγελματιας να δουλευει ετσι, δεν εχει παιξει, δεν εχει μαθει, και το αντιμετωπιζει ως 'ελα τωρα, μαλακιες'. Και ναι, δε θα το 'νοιωσει' αυτο ο απλος θεατης, αλλα αλλαζει το πραγμα απ τη ριζα του, αλλαζει το πως θα γραφτει ενα σεναριο, πως θα σκηνοθετηθει, πως θα γινει edited, γενικα πως θα δουλευτει - γιατι καμμια ταινια δεν ειναι 'νησι' δημιουργικοτητας, ολες εξαρτωνται απο παραγοντες που η λιστα τους εκτεινεται χιλιομετρα.

 

Και κανεις δε θα βγαλει κατι arty & low budget που να εχει σκοπο να 'αλλαξει την ιστορια του κινηματογραφου' γιατι οι κακομοιροι που ισως αξιζουν, η τουλαχιστον θελουν, καλυτερα θα πληρωθουν στις διαφημισεις ;)

 

Γενικα, καπου-καπου κατι θα βγει, μια στα 5 χρονια αν συνυπολογισουμε και το διαφορετικο γουστο του καθενος. Αλλα παραπανω δε νομιζω.

 

Οσο για τις ερωτησεις που τεθηκαν:

 

1. Υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας που να παρακολουθούν τις εξελίξεις του; Που να βλέπουν τις καινούργιες Ελληνικές ταινίες; Ή τουλάχιστον που να γνωρίζουν την ύπαρξή τους;

 

...καποιες φορες, αμα κατσει κι αμα με τραβηξει... Γενικα, θα τις κρινω σαν 'κανονικες' ταινιες, οπως θα πω 'αυτο το Κορεατικο δεν εχει τιποτα, αλλα το αλλο ειναι Park' η θα πω 'αυτο φαινεται ενδιαφερουσα ιδεα ενω το αλλο ειδα το trailer και φανηκε μλκια', ετσι και τα Ελληνικα αν τυχει να με τραβηξει κατι να τα δω - οχι βεβαια η ιδεα 'το πρωτο ελληνικο ταδε' ξερη και απο μονη της - θα προσπαθησω να τη δω.

 

2. Πως θα σας φαινόταν μια ελληνική προσπάθεια για μια ταινία με θέμα sf ή f; Με ελληνικό σενάριο (?) ελληνικούς διαλόγους και έλληνες ηθόποιους -όλο το πακέτο δηλαδή;

 

Οχι. Δεν πιστευω, οπως εξηγησα και παραπανω, οτι υπαρχει η υποδομη για να βγει κατι τετοιο που εστω να 'βλεπεται'. Και λυπαμαι να βλεπω 'αποτυχημενες προσπαθειες' να κλαιγονται. Ουτε μπορει να γυριστει κατι τετοιο, ουτε θα επρεπε να γυριστει - εκτος φυσικα απο κανενα modern day thingie που να ειναι περισσοτερο 'περιπετεια' παρα sf, χωρις βλεψεις στην παραγωγη και με 'φρεσκο' κοσμο που να εχει εμπειρια εξω κατα προτιμηση, sorry κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..