Jump to content

Τα χρονικά του Δρακοφοίνικα


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Το πρώτο ελληνικό fantasy/Sword and Sorcery comic είναι γεγονός εδώ και αρκετό καιρό.

Σήμερα τελείωσα τα δύο πρώτα τεύχη (δεν έχουν βγει και άλλα) και μου άφησαν θετικές εντυπώσεις. Μια ομάδα από 7 ήρωες, διαφορετικής φυλής ο καθένας, συνεργάζονται για να εκπληρώσουν (χωρίς να το γνωρίζουν) κάποια προφητεία. Ο κόσμος είναι πολύ επιρεασμένος από D&D, έχει όμως κάποιες πρωτοτυπίες, οι διάλογοι παραπέμπουν επιτυχώς σε κλασικό S&S (αν και κάποιες φορές ακούγονται γραφικοί για το λόγο αυτό), οι χαρακτήρες καταφέρνουν να γεμίσουν το μάτι του αναγνώστη με τις ιδιαίτερότητές τους, το σκίτσο είναι πολύ καλό (αν και ασπρόμαυρο) και οι τιμή του προσιτή.

Έχει προοπτικές πάντως και αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mistseeker

    9

  • Lord_Velkion

    8

  • Nihilio

    7

  • Atrelegis

    9

Νομίζω πως είναι τρια τεύχη ως τώρα, 0,1,2. Και όντως το σχέδιο είναι εκπληκτικό και η ιστορία αν και σηκώνει καλυτέρευση είναι αξιοπρεπέστατη. Η κοσμοπλασία επίσης είναι εξαιρετική!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Το 0 δε το μετράω, επειδή είναι ένα εισαγωγικό στον κόσμο. Ναι, η ιστορία θα μπορούσε να είναι καλύτερη και ίσως καλυτερέψει με την εμπειρία που θα αποκτήσουν οι δημιουργοί. Προοπτικές όπως είπα έχει.

Η κοσμολογία είναι σχετικά τυπική για fantasy κόσμο.

ΥΓ: Το γκόμπλιν και το Χάλφλινγκ είναι ΟΛΑ τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ep! Na mai ki egw! :icon_yea:

 

Thanx gia ta kala logia paides! Sinexiste na kanete igii kritiki kai iposxomai na prospathw sinexws, na diorthwnomai pros to kalitero! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

ep! Na mai ki egw! :icon_yea:

 

Thanx gia ta kala logia paides! Sinexiste na kanete igii kritiki kai iposxomai na prospathw sinexws, na diorthwnomai pros to kalitero! :thmbup:

 

Proswpika exw dei douleia sou kai stis ekdoseis tou Aiolou kai sta Fantastika Xronika, ektos ap'to prwto tefxos tou Drakofoinika. To deftero den exei er8ei akomh sta merh mou.

 

Efxomai kalh synexeia. Mporei na yparksei prooptikh (kai) sthn Ellada toso gia to komik, oso kai gia esena proswpika ws dhmiourgo. Exw kai th dikh mou kritikh. An endiaferesai, sth stelnw se Private Message.

 

:)

 

N.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μού αρέσει πολύ το σκίτσο που κάνεις Rubus. It rocks. Αλλά η πλοκή, ο κόσμος, και το όλο στήσιμο της ιστορίας μού φαίνεται πολύ κλισέ' ακόμα κι ο χάρτης είναι ο κανονικός κόσμος με αλλαγμένα ονόματα. Γιατί δεν δοκιμάζεις να γράψεις κάτι πιο "αποκλειστικά δικό σου"; Μια ερώτηση μόνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταλάβει την πλοκή από 1 εισαγωγικό και 2 τεύχη κόμιξ. Καπληκτικό :o

 

Χωρίς πλάκα τώρα, είναι πολύ νωρίς για να βγούν συμπεράσματα για την υπόθεση και την πλοκή. Ακόμα δεν έχουμε πάρει καν είδηση τί γίνεται. Αλλά αυτά είναι τα κόμιξ. Δεν είναι λογοτεχνεία φαντασίας. Πολλές εικόνες και λίγο μπλα μπλα.

 

Τα χρονικά του Δρακοφοίνικα είναι Ηρωική φαντασία ή αλλιώς "sword and sorcery".

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έκανα στο δημιουργό. Εσύ τι το παίρνεις προσωπικά και πετάγεσαι; Άσε τον άνθρωπο αν θέλει να απαντήσει. Δεν είπαμε τίποτα κακό... Άμα δεν μπορείς να κατανοήσεις ότι δεν είναι δυνατόν τα πάντα να αρέσουν στους πάντες, το έχασες το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ Βάρδε, ξεφεύγεις... Δεν μου φαίνεται ούτε να κριτικάρισα τι σου αρέσει, ούτε να είπα τι πρέπει να σου αρέσει. Οπότε κουφό το "περι κατανόησης".

 

Απλώς είπα την γνώμη μου για τα περί πλοκής και πως είναι νωρίς ακόμα. :o

Link to comment
Share on other sites

Απλώς είπα την γνώμη μου για τα περί πλοκής και πως είναι νωρίς ακόμα. :o

 

Ας πεταχτώ κι εγώ σαν το κακό τσουτσέκι εδώ κι ας πω πως άμα μια ιστορία δε σου κρατά το ενδιαφέρον με την πλοκή της απ'την αρχή, δύσκολα θα βρεις το κουράγιο να συνεχίσεις την ανάγνωσή της. Δεν είμαστε εμείς υποχρεωμένοι ως αναγνώστες να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχτεί η πλοκή, είναι υποχρεωμένος ο αφηγητής να μας κρατάει προσηλωμένους στην αφήγηση. Δεν αναφέρομαι εδώ συγκεκριμένα στην πλοκή του Δρακοφοίνικα- πιστεύω πως αυτός ο "κανόνας" ισχύει σε κάθε αφήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Ας πεταχτώ κι εγώ σαν το κακό τσουτσέκι εδώ κι ας πω πως άμα μια ιστορία δε σου κρατά το ενδιαφέρον με την πλοκή της απ'την αρχή, δύσκολα θα βρεις το κουράγιο να συνεχίσεις την ανάγνωσή της. Δεν είμαστε εμείς υποχρεωμένοι ως αναγνώστες να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχτεί η πλοκή, είναι υποχρεωμένος ο αφηγητής να μας κρατάει προσηλωμένους στην αφήγηση. Δεν αναφέρομαι εδώ συγκεκριμένα στην πλοκή του Δρακοφοίνικα- πιστεύω πως αυτός ο "κανόνας" ισχύει σε κάθε αφήγηση.

 

καταλαβαίνω πως δεν μιλάς για τον Δρακοφοίνικα, οπότε μια ερώτηση. Έχεις διαβάσει τα 3 μέρη του Δρακοφοίνικα; Εμένα πάντως από την πρώτη στιγμή μου δημιουργήθηκε η περιέργεια για το τι ετοιμάζουν στον Αυτοκράτορα και τι θα γίνει με την προφητεία. Ιδίως στο 3ο με την ιστορία εκδίκησης, περιμένω πως και πώς να δώ τι θα κάνει ο νάνος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, ο Tolkien δε σου κρατάει το ενδιαφέρον από την αρχή; Και μόνο που εξαφανίζεται ο Bilbo και εμφανίζεται ο Gandalf είναι αρκετά hooks για να σε κάνουν να διαβάσεις παρακάτω. Τουλάχιστον, για εμένα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Βάρδε έχεις δεί και τα 3 μέρη του Δρακοφοίνικα; Ποιό σου άρεσε πιο πολύ; Εκεί με τον γέροντα σου άρεσε και τα μαγικά; (η ερώτηση πάει σε όλους)

 

[Ο χάρτης είναι σκόπιμα φτιαγμένος έτσι. ;)]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου άρεσε το γεγονός ότι φαίνεται να έχει όλα τα κλισέ του είδους και του D&D μέσα. (Και εννοείται πως είναι σκόπιμα βαλμένα, τι σχέση έχει αυτό;) Γιαυτό κιόλας ρώτησα το δημιουργό για ποιο λόγο προτίμησε αυτή την οδό, αντί να δομήσει έναν πιο "δικό του" κόσμο.

 

Επομένως, θα ήθελα ο δημιουργός να μου απαντήσει. Από περιέργεια και μόνο. Το γεγονός ότι σου αρέσει το κόμικ το δέχομαι. Δε λέω ότι δε θα έπρεπε να σου αρέσει. Έλεος, δηλαδή, μια ερώτηση κάναμε. Χουντικέ ελιτιστή. :p

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω πως δεν μιλάς για τον Δρακοφοίνικα, οπότε μια ερώτηση. Έχεις διαβάσει τα 3 μέρη του Δρακοφοίνικα; Εμένα πάντως από την πρώτη στιγμή μου δημιουργήθηκε η περιέργεια για το τι ετοιμάζουν στον Αυτοκράτορα και τι θα γίνει με την προφητεία. Ιδίως στο 3ο με την ιστορία εκδίκησης, περιμένω πως και πώς να δώ τι θα κάνει ο νάνος.

 

Έχω διαβάσει μόνο το τεύχος 1, δυστυχώς. Το 0 δεν ήρθε ποτέ εδώ, το 2 δεν έχει έρθει ακόμη.

Ο Αυτοκράτορας μου φάνηκε πολύ 'απόμακρος' για να ταυτιστώ μαζί του. Η προφητεία ήταν εντελώς κλισέ ως κόνσεπτ (αν εξαιρέσουμε τον τρόπο που δίνεται). Ένα hook και μόνο ένα υπήρχε για μένα στο τεύχος 1: Το τελευταίο καρέ με το γκολουμοειδές πλάσμα. Αν θες αναλυτική κριτική για το τεύχος 1, για να τη συζητήσουμε, μπορώ να στη στείλω σε PM.

 

[Ο χάρτης είναι σκόπιμα φτιαγμένος έτσι. ;)]

 

O Χάρτης του τεύχους ένα ήταν κάκιστος κατά τη γνώμη μου: ως ονόματα χωρών και πόλεων, ως σκίτσο και ως χρώμα, και ως γραμματοσειρές στις πόλεις. Δε σου λέω να τον συγκρίνεις με τη Μέση Γη. Σύγκρινέ τον με το χάρτη του Κόναν, με τον οποίο έχει περισσότερες ομοιότητες (Ο Χάουαρντ δεν ήταν δα και κανένας επιστήμονας, όπως ο Τόλκιν). Ελπίζω στο δεύτερο τεύχος να βελτιώθηκε, γιατί μου φάνηκε τραγικά ερασιτεχνικός σε σχέση με το υπόλοιπο τεύχος, που κινείται σε σαφώς ψηλότερο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όταν μου δάνεισαν το 0, είπα:

 

"Α, η παρέλαση με τα κλισέ. Ναι, ναι, έγινε ένας πόλεμος και υπάρχει ένα τύπος σαν τον Σάουρον και ένα μάτσο Τυχοδιώκτες..."

 

Παρόλα αυτά το διάβασα και μου φαίνεται ότι έχι προοπτικές. Σίγουρα οι ήρωες είναι πιο φυσικοί από ότι σε έλλα κόμικ αντίστοιχου περιεχομένου και η ιστορία εξαλίσσεται καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για το όνομα του Θεού!!!

 

ΠΟΙΟΣ ΕΣΒΗΣΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ;;;

 

έλεος, σε λίγο θα χρειάζεται back up για κάθε τί που γράφω εδώ μέσα...

 

Επαναλαμβάνω το πόστ παρακάτω...

 

Εσύ Βάρδε έχεις δεί και τα 3 μέρη του Δρακοφοίνικα; Ποιό σου άρεσε πιο πολύ; Εκεί με τον γέροντα σου άρεσε και τα μαγικά; (η ερώτηση πάει σε όλους)

 

Βάρδε καλά όσα λές αλλά θα απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα (παραπάνω quote); Ή να κάνω την ερώτηση 50 φόρες;

Link to comment
Share on other sites

Το post σου πρέπει να σβήστηκε γιατί γίνεσαι συνεχώς προκλητικός.

 

Αλλά, αφού είσαι τέτοιος μπέμπης που είσαι ( :crybaby: ), θα σου απαντήσω να ευφρανθείς. Όχι πως η ερώτησή σου έχει καμια σχέση με το ερώτημα που έθεσα εγώ στον Rubus, αλλά λέεεεμε τώρα. :)

 

Εσύ Βάρδε έχεις δεί και τα 3 μέρη του Δρακοφοίνικα; Ποιό σου άρεσε πιο πολύ; Εκεί με τον γέροντα σου άρεσε και τα μαγικά; (η ερώτηση πάει σε όλους)

 

Ναι, τα έχω διαβάσει και τα τρία. Τίποτα δεν μου άρεσε περισσότερο από το άλλο. Εκτός ίσως από την προφητεία που είχε κάποια σχετική πρωτοτυπία (μη-κλισέ, δηλαδή) στον τρόπο που δόθηκε.

 

Ευχαριστημένος, τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Βάρδε έχεις δεί και τα 3 μέρη του Δρακοφοίνικα; Ποιό σου άρεσε πιο πολύ; Εκεί με τον γέροντα σου άρεσε και τα μαγικά; (η ερώτηση πάει σε όλους)

 

Βάρδε καλά όσα λές αλλά θα απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα (παραπάνω quote); Ή να κάνω την ερώτηση 50 φόρες;

 

Δηλαδή θές να μου πείς ότι στο παραπάνω βλέπεις κάτι το προκλητικό, κάτι που δεν έχω δικαίωμα να ρωτήσω ή δε ξέρω τί; Επίσης πόσο προκλητικό είναι, επιδεικτικά, να μην απαντάς σε αυτά που σε ρωτούν και μάλιστα να διαγράφεται και η υπενθύμιση της ερώτησης; Για το όνομα του θεού, άν είναι κάθε πρωί να μου δίνετε από πρίν γραμμένα τα ποστς μου να τα δημοσιεύω.

 

Επίσης δεν σε χαρακτήρισα κάπως, δλδ όπως κάνεις εσύ τώρα. Όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ μου, δεν κριτικάρισα το αν σου αρέσει ή όχι, δεν σου επέβαλλα να σου αρέσει, δεν είπα άν είσαι σωστός ή λάθος. Αυτό που έκανα μόνο είναι να υπενθυσμίσω ότι είναι πολύ νωρίς για να μιλάμε για πλοκή αφού βγήκαν μόνο 3 κόμιξ του Δρακοφοίνικα.

 

Αν είναι να απαντάς στα ερωτήματά μου για να με ευχαριστείς, τότε...

 

Η συζήτηση είναι γενικά για τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα. Δεν είναι για την ερώτηση που έκανες στον Rubus. Αν σε ενοχλεί τόσο πολύ να παρεμβάλλεται η παρατήρηση, ερώτηση κάποιου άλλου τότε να στέλνεις της ερώτησή σου με pm.

 

Συνεχίζω τώρα πάνω στο κόμικ:

 

Ο αυτοκράτορας είναι όντως πολύ απόμακρος και επιβλητικός, με θεικό αίμα. Ενώ υπήρχαν πολλοί που "ταυτιστήκαν" εγώ προτίμησα το αλητήριο γκόμπλιν :worshippy: Στα επόμενα τεύχη θα έχει κάποιον διάλογο του Λεθάνιαν με τον Αυτοκράτορα, ελπίζω από εκεί και μετά να μαθαίνουμε περισσότερα πράγματα.

 

Mistseeker, στο ίδιο τεύχος που έχεις στα χέρια σου, πρόσεξες τον μεγάλο χάρτη στις τελευταίες σελίδες; Όντως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Ιδίως αν το συγκρίνεις με αυτό. Για τα ονόματα, δεν ξέρω :mellow: Πάντως το ότι μοιάζει με τον κόσμο μας, είναι ένα "clue" ;)

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

Βάρδε καλά όσα λές αλλά θα απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα (παραπάνω quote); Ή να κάνω την ερώτηση 50 φόρες;

 

Δηλαδή θές να μου πείς ότι στο παραπάνω βλέπεις κάτι το προκλητικό, κάτι που δεν έχω δικαίωμα να ρωτήσω ή δε ξέρω τί; Επίσης πόσο προκλητικό είναι, επιδεικτικά, να μην απαντάς σε αυτά που σε ρωτούν και μάλιστα να διαγράφεται και η υπενθύμιση της ερώτησης; Για το όνομα του θεού, άν είναι κάθε πρωί να μου δίνετε από πρίν γραμμένα τα ποστς μου να τα δημοσιεύω.

 

Εδώ που τα λέμε, Velkion, κι εμένα δε μου άρεσε το ύφος σου, απλά δεν το έκανα ζήτημα. Και κακώς, γιατί είμαι moderator σ'αυτό το subforum. Σέβομαι την πώρωσή σου με τα ΧτΔ, αλλά επειδή άλλοι δεν τη συμμερίζονται, δε χρειάζεται να γίνεσαι 'κάπως'. Και το σχόλιο για τα προγραμμένα πόστς δεν είναι κόσμιο. Άμα είναι να 'πλακωθείς'

με κάποιον, κάνε το σε παρακαλώ μέσω PM (όχι μόνο εσύ, όλοι μας). Δε χρειάζεται να ανέχεται τα προσωπικά του καθενός, και ίσως και τις κακοδιαθεσίες του, ο καθένας που θέλει να διαβάσει για τα ΧτΔ σ'αυτό το τόπικ.

 

Ας χαμηλώσουμε τους τόνους.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ δεν έκανα καλά όταν έγραφα τα παραπάνω επειδή σβήστηκε ένα ποστ μου, εντελώς αδικαιολόγητα ή που με αποκαλούν "μπέμπη" και προκλητικό; Δέχομαι την επίπληξη εγώ, αντί εκείνος που δημιούργησε το πρόβλημα; Δεν είναι κόσμιο το παράπονο αλλά είναι κόσμιο το να σβήνεις κάτι χωρίς λόγο ή να βάζειςλόγια στο στόμα του άλλου; Ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Mistseeker, στο ίδιο τεύχος που έχεις στα χέρια σου, πρόσεξες τον μεγάλο χάρτη στις τελευταίες σελίδες; Όντως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Ιδίως αν το συγκρίνεις με αυτό. Για τα ονόματα, δεν ξέρω :mellow: Πάντως το ότι μοιάζει με τον κόσμο μας, είναι ένα "clue" ;)

 

Δεν είπα τα του Χάρτη για να προσβάλλω κανένα. Εκτιμώ τον Rubus γιατί έχει τα κότσια να σκιτσάρει (καλά) φάντασυ στην Ελλάδα. Και θεωρώ ότι μπορεί να σχεδιάσει καταπληκτικό χάρτη, και καλύτερο απ'αυτόν του λίνκ σου. Αυτός του τεύχους ένα μου φάνκε προχειρότατος, σε σκίτσο και σε σύλληψη του κόσμου. Στα των χωρών και στα των ονομάτων, το κύριο ζήτημά μου είναι πως, σε αντίθεση με το χάρτη του Χάουαρντ, και αν και μοιάζει με τον κόσμο μας, τα περισσότερα ονόματα είναι άσχετα με τους "μελλοντικούς" τόπους (τό πιασα το clue, έτσι; :p ). Αυτό δε συμβαίνει με το χάρτη του Χάουαρντ. Ο Χάουαρντ κάθησε και σκέφτηκε λίγο πως θα ονομάσει τι, τη στιγμή που βάσισε το χάρτη του στην σημερινή Ευρασία. Αυτό, πολύ απλά, μου φαίνεται πως δε συνέβει με τα ΧτΔ. Εγώ απεκόμισα την εντύπωση πως ό,τι όνομα κατέβαινε του δημιουργού εκείνη τη στιγμή, το "κότσαρε" στην τύχη.

 

Δες στο Χάουαρντ: Τουράν, Ζινγκάρα, Σεμ, Στυγία, Κορινθία, Ακουϊλονία.

Δες στα ΧτΔ: Αν εξαιρέσουμε τη "Σοκάρα", όλα τ'άλλα μου φαίνονται άσχετα (και κακόηχα- αλλά αυτό είναι πολύ υποκειμενικό θέμα).

 

Ν.

 

 

 

Δλδ δεν έκανα καλά όταν έγραφα τα παραπάνω επειδή σβήστηκε ένα ποστ μου, εντελώς αδικαιολόγητα ή που με αποκαλούν "μπέμπη" και προκλητικό; Δέχομαι την επίπληξη εγώ, αντί εκείνος που δημιούργησε το πρόβλημα; Δεν είναι κόσμιο το παράπονο αλλά είναι κόσμιο το να σβήνεις κάτι χωρίς λόγο ή να βάζειςλόγια στο στόμα του άλλου; Ελεος...

 

Το πρόβλημα, προσωπικά θεωρώ πως το δημιούργησες εσύ, γιατί το ύφος που ίσως εσύ θεωρείς φυσιολογικό, στους άλλους φαίνεται επιθετικό (και μην ξεχνάς πως κι εμένα μου φάνηκε τέτοιο) . Το παράπονο, μπορούσες να το κάνεις μέσω PM, σ'εμένα ή στον ίδιο. Δε θα βρίσκατε λύση, ή δε θα βρίσκαμε μαζί; Μη γίνεσαι 'drama queen' που λένε και στα ξένα φόρουμ.

 

Με συγχωρείς για το χαρακτηρισμό, αλλά προσωπικά θεωρώ πως παράλογα παραπονιέσαι, και υπερβάλλεις εδώ. Αν θες να πεις κάτι παραπάνω, στείλε μου PM και θα τα βρούμε.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..