Jump to content

Nuitari

Recommended Posts

Αλλά η γνώμη σου δεν είναι η υπέρτατη αλήθεια του σύμπαντος. Ούτε η δικιά του. Ούτε η δικιά μου.

Πολύ πολύ σωστά! :thmbup:

ymeο gamawa

επιτελους .... γινεται κουβεντα παιδια!

αντε βρε και νομιζα οτι μπορουσατε μονο να βλογατε τα γενια σας!

θα επιστρεψω δριμυτερος... να το κανουμε λιωμα!

καληνυχτα!

"""Αλλά η γνώμη σου δεν είναι η υπέρτατη αλήθεια του σύμπαντος. Ούτε η δικιά του. Ούτε η δικιά μου.'''

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΟ!

ειπαμε.. δε λεμε αληθειες. γνωμες λεμε! αποψεις. κριτικες.

ξερετε εσεις,,, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΡΑΜΑΤΑ!

Edited by ymeο gamawa

"αντε βρε και νομιζα οτι μπορουσατε μονο να βλογατε τα γενια σας!"

Αν δεν το νόμιζες αυτό εξ αρχής, και χωρίς μάλιστα να κάνεις τον κόπο να επικοινωνήσεις ουσιαστικά με κανέναν από μας, θα είχαμε γλυτώσει μερικά πραγματάκια, αλλά δεν πειράζει, κάλλιο αργά παρά ποτέ. :p

Edited by Nienna
Raistlin Majere

To "Weeping Darkness" ειναι εκει για να δημουργησει μια εικονα και να κανει πιο ζωντανο το ποιημα. Οσο για το οτι ειμαι κακος ποιητης το δεχομαι. Για αυτο κανω post εδω μπας και καταφερω να γινουν τα ποιηματα μου αποδεκτα απο τον περισσοτερο κοσμο σε επιπεδο ποιησης παντα (και οχι απαραιτητα νοηματος). Ο λογος που το ποιημα εχει "ασαφειες" αν θες ειναι γιατι δεν θελω να περιοριζω την φαντασια αυτου που το διαβαζει. Μπορεις να υποθεσεις ο,τι θελεις για τον χαρακτηρα του ποιηματος. Οσο για τα κλισε και τισ μαυριλες, οσο κλισε ειναι η θεματολογια και το υφος του ποιηματος, αλλο τοσο κλισε ειναι και η δικη σου αρνητικη αντιδραση. Προσεξε, δεν εννοω οτι δεν δεχομαι αρνητικα σχολια, αλλα να διαβασω τετοιες ανοησιες απο καποιον που ξερει ποιηση υποτιθεται δεν το περιμενα. Εν παση περιπτωσει δεν με πολυπειραζει μια και εισαι αρνητικα προδιαθετημενος οπως προβλεψα απο προηγουμενο σχολιο μου σε αλλο ποιημα.

Επισης αν σου φαινονται "αδεια" τα ποιηματα μου και χωρις νοημα, σου προτεινω να ακουσεις (η εστω να διαβασεις) Ved Buens Ende. Δεν λεω οτι γραφω τοσο καλα οσο εκεινοι. Απλα προσπαθω να εχω ενα παραπλησιο στυλ.

Edited by Raistlin Majere
Nihilio

Νομίζω ότι το "ποιήμα" εδώ είναι οι κριτικές του Eric. Απλά το παλικάρι "ζωγράφισε" με τα όσα έγραψε.

Πάντως λίγο θάψιμο ποτέ δεν κάνει κακό και σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ με τα όσα λέει.

Επίσης Raistlin, αναφέροντας τους VBE, αν και δεν έχω διαβάσει αρκετά καλά τους στίχους τους, έχω όμως ακούσει αρκετά Dodheimsgard (κατα 2/5 οι VBE) και εντάξει, καμία σχέση. Γενικά πάντως μην αντιγράφεις το στυλ κάποιου. Πειραματίσου, ψάξε, ακολούθησε την έμπνευσή σου, βρες το προσωπικό σου στυλ.

Κάνε αυτό και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο από το να προσπαθείς να "αντιγράψεις" κάποιον.

Raistlin Majere

Δεν αντιγραφω κανεναν. Τουλαχιστον προσπαθω να μην το κανω. Προσπαθω να γραφω με τροπο και υφος που να θυμιζει αυτους σε σημειο που να μην γινεται εκνευριστικο. Αυτο το ποιημα δεν ειναι παραδειγμα τετοιου υφους, απλα το ανεφερα σκεπτομενος οτι αν η δικη μου ποιηση φαινεται κενη, πως θα φαινοταν εκεινο το ειδος γραφης...

Nihilio

Εκείνο το είδος γραφής είναι στίχοι πάνω από "κουλή" μουσική. Αυτά εδώ είναι γραμμένα σε χαρτί. Εκείνο είναι συνειρμικό-ψυχεδελικό, αυτό είναι συνειρμικό-αφαιρετικό (πετάς τα κόκκαλα με τη σειρά και αφήνεις τον αναγνώστη να κατανοήσει τι λες).

Αυτές είναι δύο βασικές διαφορές. Αν θες να βγάλεις κάτι παρόμοιο με VBE αλλά με προσωπικό στυλ, βάλε από κάτω τη μουσική τους και γράφε αυτόματα ότι σου βγάζει. Άλλο στιχουργική, άλλο ποίηση. Η πρώτη στηρίζεται στη ραχοκοκαλιά της μουσικής, συμπληρώνοντάς την, η άλλη είναι γυμνή και στέκεται μόνη ενάντια στη δυσπιστία του αναγνώστη.

Δέν μου άρεσε, απλά και ήρεμα.

Καταλαβαίνω την μη σύνδεση που βλέπει ο Ymeo και την δική σου οπτική Raist (been there done that you know).

Μου θύμησε ενα τραγούδι απο τη Ημισκούμπρια (όχι οι στίχοι αλλα η όλη αισθηση που μου άφησε).

ymeo,

>κι εγω θεωρω υποχρεωση μου να λεω οτι τα αδεια κουτια δεν ειναι τεχνη!

Με όλο το σέβας θεωρώ πως όταν κάποιος απορρίπτει ένα ρεύμα δεν έχει λόγο [εκτός απ'το... κακό] να κριτικάρει αρνητικά κάτι που θεωρεί παραπλήσιο του ρεύματος αυτού. Εννοώ ότι αν π.χ. εγώ αντιπαθώ τα 12φθογγικά ['δημοκρατικό' μουσικό ρεύμα του 20ού αι.] κομμάτια και ακούσω ένα 12φθογγικό δημιούργημα δεν θα γράψω στην κριτική μου ό,τι θεωρώ ως μειονέκτημα του ρεύματος - εκτός από βαρετό θα ήταν και άσκοπο και ενοχλητικό, και τέτοιες διαφωνίες πάνε όντως στη φιλοσοφία ("γιατί δεν σας αρέσει ο Ιμπρεσσιονισμός").

>γιατι αν πουν οτι "κατα τη γνωμη μου αυτο το αδειο κουτι... μοιαζει απλως με αδειο κουτι" οι υπερκαλλιτεχναρες που περιφερονται με τα σανδαλια και τα ζιβαγκο στο χωρο θα τους κοιταξουν με λυπηση!

>"μα δεν καταλαβαινεις τι συμβολιζει το αδειο κουτι;"

>

>οχι ρε φιλε δε θα κατσω εγω να βγαλω το φιδι απο την τρυπα. ξερω τωρα πια οτι "οποιος ψαχνει βρισκει"! λιγο παπαρολογος ναι ειναι καποιος, με μια δυο πολυπλοκες λεξεις μπορει να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα!

Όταν δεν καταλαβαίνεις κάτι, καθώς δεν μπορείς να ξέρεις αν υπάρχει κάτι για να κατανοήσεις ή όχι, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το αγνοήσεις και να το αγνοείς. Άλλως, Φιλοσοφία.

Αλλά πάλι μιλώ περί τέχνης...

Γενικά εποικοδομητικότερο είναι να μιλάς για πράγματα που εκτιμάς αλλά πιστεύεις ότι δεν γίνονται αρκετά καλά. Θέλοντας να αλλάξεις το σκοπό του ποιητή απλώς θα τσακώνεσαι μαζί του. Στη Φιλοσοφία.

Γενικά πάντως δεν ξέρω πόσο είναι πρακτικό να περνάμε στη Φιλοσοφία κάθε αναγωγικό hijack. Μήπως δεν είναι;

Raist,

με αγνοείτε; Fie, fie, I spent time and thought on this!

Oι Μούσες μαζί σας,

-Ορφέας

Ορφέα, άφησε την παλέτα κάτω!!

Ωραία, τώρα που έβγαλα το χρώμα από την ζωή μας, να πω κάτι: αντιπαραθέτοντας και μόνο τους στίχους ενός συγκροτήματος ενώ ο άλλος σου λέει ότι ακούγιεται σα μεταλιά αποδεικνύει ότι δεν πρόσεχες το τι σου έλεγε... Πραγματικά, πίστεψέ με, κάπως έτσι ακούγεται, και δεν είναι θετικό.

Τώρα, να πω ότι δε μου φέρνει στο μυαλό κάποιον που θ' απηύθηνε έκκληση στο Νουιτάρι; Θα το πω κι αυτό: μου θύμιζε περισσότερο κάποιον κακομοίρη που νόμιζε ότι ήξερε σε τι πιστεύει («ψωφάω για δύναμη» φάση) και φτάνει βλακωδώς σ' ένα έπακρο που θα τον καταστρέψει, αφού δεν είναι ικανός να γίνει αποδέκτης της χορηγίας του Νουιτάρι.

Θα είχ' ενδιαφέρον, αλλά δε θα το έλεγα ύμνο.

Στέλλα, απλά διαφωνώ με το πόσο καλό είναι επειδή προσδένει (γνωστό στα ελληνικά και ως "ties back to") στον Κρυνν και το Νουιτάρι.

RaspK, I know my reasons, and the reasons for my means; if you would question me, question either of the reasons but leave the means to their peace.

And allow me to challenge yours: If you would offend the poet, do it within your own home, or not at all. Or be called uncivil and rude.

The Muses be with you,

-Orpheus

Nihilio

Ξέρεις Ορφέα, αυτό που μας ενώνει όλους εδώ είναι ότι μιλάμε Ελληνικά.

Εγώ νόμιζα πως μας ενώνει η αγάπη για τη φαντασία και η έλλειψη προκαταλήψεων... Αλλά αυτό ήταν πολύ παλιότερα. Από ένα σημείο και μετά προσγειώθηκα.

Aλήθεια; Νόμιζα πως δεν είχα έρθει εδώ επειδή μιλάμε όλοι μια γλώσσα με την κυριολεκτική έννοια, αλλά με τη μεταφορική. Why don't you just stick to the point, ή, αν το θες στα ελληνικά, γιατί υπεκφεύγεις λέγοντάς τη μου σε ένα ζήτημα άσχετο με το θέμα μας;

Συγχώρεσε τον τόνο μου, αλλά δεν πιστεύω πως προκάλεσα όσο προκλήθηκα τελευταία, και τα τελευταία προπύργια της εφηβίας μου αντιδρούν.

Nihilio

Επειδή είναι εντελώς ψωνίστικο το να μιλάμε στα αγγλικά ενώ μπορούμε να πούμε τα ίδια πράγματα στη μητρική μας γλώσσα.

Αν συνεχίσει αυτό το θέμα να προκαλεί προβλήματα θα το κλείσω. Δεν θα το σβήσω, αλλά θα το κλείσω. Αυτό το λένε warning.

Παρ'ότι αυτός δεν είναι λόγος για ν'αλλάζεις το θέμα [σε κάτι που πάει και πάλι στη Φιλοσοφία, btw], θα απαντήσω με δυο λόγια:

Χρησιμοποιώ όποια γλώσσα με βολεύει, με εκφράζει, μου βγαίνει σε κάθε στιγμή και για κάθε περίσταση. Αφού καταλαβαινόμαστε δε βλέπω λόγο να μην το κάνω.

Και, όσο για το 'ψωνίστικο', όταν [νοιώθω ότι] με προσβάλλουν άδικα επειδή χρησιμοποιώ τα μέσα που μου παρέχονται [χρώματα στο ποστ] νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να υψώσω τη μύτη μου.

Όταν σε μια συζήτηση κάποιος κάνει παρατήρηση για ένα άσχετο με τη συζήτηση 'λάθος' του αντιπάλου του, δείχνει αδυναμία να επιχειρηματολογήσει επί του θέματος. Να επιστρέψουμε λοιπόν εκεί;

Edited by Orpheus
ymeο gamawa

μα καλα δε μπορουμε να μεινουμε λιγο στο θεμα μας που ειναι το ποιημα του raistlin majere???

αν ειναι να τσακωνομαστε να μου το πειτε να ξεσαλωσω!

Nihilio

Νόμιζα ότι αν συνέχιζα τη συζήτηση θα δημιουργούσα προβλήματα, αλλά αφού το topic μένει ανοιχτό δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

Απλά αντιδρώ επειδή δεν είμαι τόσο σίγουρος για το "καταλαβαινόμαστε". Δυστυχώς υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι δε μιλάνε καλά αγγλικά. Και καλά, εδώ δε θα διαβάσουν, με το ποιήμα γραμμένο στα αγγλικά, αλλά κάπου αλλού; Τα χρώματα που βγάζουν μάτια δε τα συζητάω, υπάρχει και το highlight και σώζει την κατάσταση.

Παιδιά, το θέμα εδώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο τρόπος γραφής του Ορφέα. Μείνετε στο σχολιασμό του ποιήματος και τη συζήτηση που είχατε να τρέχει.

Το τζίνι ικανοποιεί τις επιθυμίες σας - και μάλιστα παραπάνω από τρεις. Θέλατε να μαλώσετε, να κατινιάσετε και να βγάλετε τα άχτια σας, το κάνατε. Θέλατε να κάνετε κριτικές, τις κάνατε. Θέλατε να σας κάνουν κριτικές, τις πήρατε, θέλατε να κλεισει το topic, κλείνει. Lucky you, all of you! (αγγλιστί!)

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..