Jump to content

Μύθος


brave
 Share

Recommended Posts

Δέν ξέρω άν γνωρίζετε το κόμικ με τις περιπέτειες του Μύθου,

Για όσους ενδιαφέρονται για ένα φάντεσυ κόμικ Ελληνικής (παρα)μυθολογίας θα κάνω μια σύντομη παρουσίαση - πριγραφή.

 

Ο Μύθος ο Αρκάδιος, ένας ήρωας πλασμένος απο την πένα του Κ. Φραγκιαδάκη, θα έδενε άνετα με την παρουσία του με τις παλαιότερες ιστορίες που έγραψαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι.

Στο κόμικ εξιτορούνταιι οι περιπέτειες ενός ημίθεου, ο οποίος αμφισβητεί την εξουσία των Ολύμπιων (όπως και των Γήινων βασιλιάδων), και τολμά να βρίσκεται σε διαρκή σύγκρουση με τους ισχυρούς υπερασπιζομενος περισσότερο τους ανθρώπους αλλά και το δίκαιο.

Η μυθολογία έχει εμπλουτιστεί (αλλά καθόλου άσχημα αν και λιγάκι ασαφή ) με τις ανώτερες "Αρχαίες" ομάδες, των "Ε" (οπου ανήκει και ο ήρωας) των "Η" κτλ.

στις ιστορίες διακρίνονται (ευχάριστες) επηρροές απο Conan, ενώ ο Μύθος δείχνει να έχει πεπρωένο να είναι παρόν όπου πρέπει να μπεί μια τάξη στις -όχι και τόσο θεμιτές- παρεμβάσεις των Ολύμπιων.

Η εικονογράφηση δεν είναι κακή, αν και θα μπορούσε να είναι πιο προσεγμένη σε ορισμένα σημεία, και η εικονογράφιση των εξώφυλων είναι αρκετά προσεγμένη.

 

Νομίζω πως αξίζει την προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Eμ... Προσεγμένα εξώφυλλα; Κοίτα πιο προσεκτικά το δεύτερο τεύχος. Εγώ το είδα προσεκτικά... και αποφάσισα να μη δώσω στο κόμικ μια ευκαιρία διαβάζοντάς το...

Link to comment
Share on other sites

Λες κείνο που ο Μύθος έχει καρφώσει ο βλέμα του στα οπίσθια της Αθηνάς? Ναι το μοντάζ είναι φανερό (προφανώς το photoshop έκανε απεργεία) αλλά σε μερικά χρωματικά λαθάκια πρέπει να είμαστε λιγάκι εποιηκείς.

(πρώτη φορά βρε nihilio βλέπεις κάποιον να έχει κόκκινο σώμα και πράσσινο κεφάλι)? :harhar1:

Χμμ αν δε διάβασες το 2ο τεύχος μάλλον έχασες μια πολύ καλή ιστορία (με λιγο παραπάνω επηρροές απο Conan)

Link to comment
Share on other sites

Brave, είμαι κακός δηλαδή αν αποφασίσω να μην ανταμείψω με τα χρήματα μου τον εκδότη που κάνει μια τόσο κακή δουλειά; Σε τελική μπορούσε ο ίδιος ο σκιτσογράφος να έφτιαχνε το εξώφυλλο. Πώς κάνουν οι δημιουργοί του Ύψιλον και του Δρακοφοίνικα; Εντάξει, δε λέω, τα εξώφυλλα που έχει φαίνονται ομορφότερα, αλλά μη πρακτικά για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πέραν από τον όντως πολύ κακό σχεδιασμό εξωφύλλου, μου έκαναν εντύπωση αυτά που έγραφε το οπισθόφυλλο. Μα ήταν ανάγκη να είναι ΤΟΣΟ μεγάλη αντιγραφή του Κόναν;

 

Απλά με βάζει σε απορία.

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο μια μήνυση να φάει για καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων...

 

Αν δε διαβάσω το έσω, δε θα μπορώ να κρίνω, αλλά το έξω απλ' απογοητεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ, πολύ μέτριο (τουλάχιστο το τρίτο τεύχος, που διάβασα).

 

Ίσως ο δημιουργός του να είχε προοπτικές, μετά από πολλή πολλή εξάσκηση, τόσο στο σκίτσο όσο και στην αφήγηση. Θεωρώ πως με το να εκδοθεί τόσο "νωρίς", "κάηκε" ως χαρτί. Για να με πείσει να αγοράσω ιστορία του ξανά, πρέπει να μου παρουσιάσει κάτι πολύ καλό στο μέλλον. Συμφωνώ απόλυτα με το Nihilio.

 

N.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πληροφοριακά, είδα πως κάποιος μακρυνός γνωστός μου φιλοτέχνησε το νέο εξώφυλο, κι έκανε πραγματικά πολύ καλή δουλειά. ("τεραστιε" Κώστα έκανες πολύ καλή δουλειά) Όσο για το μέσα, νομίζω πως σε όσους αρέσει ο Κόναν θα αρέσει και ο Μύθος ....αν και,.. ρε παιδιά, δεν μοιάζουν καθόλου σα χαρακτήρες. απλά οι περιπέτειες έχουν αρκετές επηρροές. (και ψιλο-οικείο μου φαίνεται σε κόμικ ηρωικής φαντασίας να υπάρχουν επηρροές Χάουαρντ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σε ολους!..Ειμαι ο δημιουργος του "Μυθος-Περιπετειες στην Αρχαια Ελλαδα", και δυστυχως μολις σημερα καταφερα να ενταχθω στο forum του sff.gr.Ευχαριστω ολους οσους εγραψαν τα σχολια τους για το κομικ μου ,καθως και τον mistseeker για την παρουσιαση του καινουργιου εγχρωμου τευχους(Νο 6),στο τοπικ με τις νεες κυκλοφοριες.Oποιοσδηποτε θελει καποια πληροφορια για το κομικ , η θελει να δεξει καποια σχετικη δουλεια του ας ποσταρει εδω η ας μου στειλει p.m....

 

Να'στε ολοι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!..Ειμαι ο δημιουργος του "Μυθος-Περιπετειες στην Αρχαια Ελλαδα", και δυστυχως μολις σημερα καταφερα να ενταχθω στο forum του sff.gr.Ευχαριστω ολους οσους εγραψαν τα σχολια τους για το κομικ μου ,καθως και τον mistseeker για την παρουσιαση του καινουργιου εγχρωμου τευχους(Νο 6),στο τοπικ με τις νεες κυκλοφοριες.Oποιοσδηποτε θελει καποια πληροφορια για το κομικ , η θελει να δεξει καποια σχετικη δουλεια του ας ποσταρει εδω η ας μου στειλει p.m....

 

Να'στε ολοι καλα...

 

Κώστα, καλώς ήλθες στο forum. Καλή συνέχεια με την έκδοσή σου. Μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις ;)

 

Ν. :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!..Ειμαι ο δημιουργος του "Μυθος-Περιπετειες στην Αρχαια Ελλαδα", και δυστυχως μολις σημερα καταφερα να ενταχθω στο forum του sff.gr.Ευχαριστω ολους οσους εγραψαν τα σχολια τους για το κομικ μου ,καθως και τον mistseeker για την παρουσιαση του καινουργιου εγχρωμου τευχους(Νο 6),στο τοπικ με τις νεες κυκλοφοριες.Oποιοσδηποτε θελει καποια πληροφορια για το κομικ , η θελει να δεξει καποια σχετικη δουλεια του ας ποσταρει εδω η ας μου στειλει p.m....

 

Να'στε ολοι καλα...

 

 

Welcome, welcome

Link to comment
Share on other sites

Το σκίτσο είναι μια χαρά,με πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Τα εξώφυλλα είναι ψιλομούφα,άλλα δεν αγοράζεις το εξώφυλλο,ε?Το περιτύλιγμα δεν κάνει το περιεχόμενο...

Η ιστορία είναι conan.Όχι επιρροές άπο conan,άλλα conan κανονικότατα!!!Σε 'οσους αρέσουν αυτές οι ιστορίες,θα βρουν την χαρά τους..Και να μην ακούσω τίποτα για αντιγραφές!Τα conan-style διηγήματα/κόμιξ δεν έχουν και πολλές επιλογές για πρωτοτυπία και νέα βήματα...Το είδος είναι σταθερό και οι κανόνες αυστηροί,οπότε βλακείες περί "αντιγραφής" και τα σχετικά νομίζω πως είναι άκυρες.

Α,και ο λόγος φυσικά που δεν το αγοράζω,είναι αυτά τα πέρι ομάδας Ε στο σενάριο.Επικίνδυνα πράγματα αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να βρει εικονα η οτιδηποτε και να ποσταρει γιατι για κομικ λετε και κομικ δεν βλεπω...

Υπαρχει site i link ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να βρει εικονα η οτιδηποτε και να ποσταρει γιατι για κομικ λετε και κομικ δεν βλεπω...

Υπαρχει site i link ?

 

 

 

Mολις μαθω να ποσταρω εικονες θα ανεβασω μερικες να δειτε...Μεχρι τοτε αν μπορει ο Νεκταριος να βοηθησει ανεβαζοντας μερικες εικονες θα ημουν υποχρεος...

Οσον αφορα τα οσα εγραψε ο ανεργος χαρος πιο πανω σε γενικες γραμμες συμφωνω..Απλα νομιζω οτι οι ιστοριες μου εχουν επιρροες Κοναν και δεν ειναι 100% Κοναν μιας και οι βασεις των σεναριων στηριζονται στην ελληνικη μυθολογια..Τωρα για ομαδες Ε και τετοια μαλλον ο ανεργος χαρος δεν εχει διαβασει ουτε μια ολοκληρωμενη ιστορια για να καταλαβει πως το κομικ μου δεν εχει να κανει με τετοια πραγματα παρα μονο σε επιπεδο sci-fi και μονο...

Link to comment
Share on other sites

Mολις μαθω να ποσταρω εικονες θα ανεβασω μερικες να δειτε...Μεχρι τοτε αν μπορει ο Νεκταριος να βοηθησει ανεβαζοντας μερικες εικονες θα ημουν υποχρεος...

Οσον αφορα τα οσα εγραψε ο ανεργος χαρος πιο πανω σε γενικες γραμμες συμφωνω..Απλα νομιζω οτι οι ιστοριες μου εχουν επιρροες Κοναν και δεν ειναι 100% Κοναν μιας και οι βασεις των σεναριων στηριζονται στην ελληνικη μυθολογια..Τωρα για ομαδες Ε και τετοια μαλλον ο ανεργος χαρος δεν εχει διαβασει ουτε μια ολοκληρωμενη ιστορια για να καταλαβει πως το κομικ μου δεν εχει να κανει με τετοια πραγματα παρα μονο σε επιπεδο sci-fi και μονο...

 

Κώστα, ευχαρίστως. Θ'ανεβάσω μερικές από το 6ο τεύχος, με την άδεια σου.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, ευχαρίστως. Θ'ανεβάσω μερικές από το 6ο τεύχος, με την άδεια σου.

 

Ν.

 

 

Εννοειται οτι εχεις την αδεια μου Νεκταριε..Μου εχεις αποδειξει και με το παραπανω οτι εισαι πολυ καλος φιλος εκτος απο εξαιρετικος συγγραφεας....

Link to comment
Share on other sites

Εκανα οτι μπορουσα..Οριστε μια σελιδα απο το τευχος#1:

6giaweb5op.jpg

 

Μια σελιδα απο το τευχος #2:

 

b19giaweb5gi.jpg

 

Ακομη μια απο το τευχος #3:

 

91535giaweb2jn.jpg

 

 

Περισσοτερα μπορει να ανεβασει ο Νεκταριος λογω μεγαλυτερης εμπειριας και ανεσης χρονου,μιας κι εγω με το τευχος #7 του ΜΥΘΟΥ ,ΤΟ τευχος# 3 του ΡΑΚΑΝ και την συνεχεια της ιστοριας "Υπο το μηδεν" στο Real Comics

πνιγομαι κομματακι....

 

Να'στε καλα...

Link to comment
Share on other sites

151zp7ql.th.jpg

 

Πάρε κι άλλο ένα, απ'το έκτο, συλλεκτικό, τεύχος. Σύντομα θα κάνω παρουσίαση και γι'αυτό αλλά και για το Rakan εδώ, οπότε θα ανεβάσω και μια δυο σελίδες ακόμα. Ελπίζω να σε βαρυστομάχιασαν οι τηγανίτες :whistling:

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω άνθρωπε μου ότι βασίζεσαι στην ελληνική μυθολογία...άλλα εγώ δεν μιλάω για τον κόσμο,μιλάω για την δράση.Υπάρχουν ΟΛΑ τα μοτίβα του conan!Και επαναλαμβάνω πως δεν το θεωρώ κακό...Αν είναι έτσι να διαβάζουμε μόνο μια ιστορία του Χάουαρντ,γιατί άπο κει και πέρα "αντιγράφει τον εαυτό του"...

Και παρόλο που δεν αγοράζω,διαβάζω,και ξέρω πολύ καλά σε τι επίπεδο αναφέρεται το πέρι ομάδας "Ε".Και συνεχίζω να βλέπω τον εαυτό μου εχθρικό απέναντι στην χρήση τέτοιων συμβόλων,ακόμα και για ψυχαγωγικούς sci-fi σκοπούς.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει πάρει το μάτι μου αυτά τα ελληνικά κόμικς,σε διάφορα σχετικά μαγαζιά.Μόνο όμως όταν κατεβαίνω Αθήνα.Εδω στην επαρχία,δεν φτάνει η χάρη τους.Δεν έχει τύχει να διάβάσω συγκεκριμένα τον Μύθο,αλλά έχω ξεφυλλίσει κάποια τεύχη του.Μου φάνηκε λιγάκι ακριβή η τιμή του,αλλά πρέπει να πω οτι είναι κάτι πρωτοποριακό για την χώρα μας,ένα περιπετειώδες κόμικ,απο έλληνες συντελεστες κι απ'αυτην την άποψη είναι αξιέπαινο.Αν έχει επιτυχία μπορεί ν'ακολουθήσουν κι άλλοι στο μέλλον και να μας δώσουν ίσως και σπουδαία πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μυθος, οτι ισχυει για εμενα και τα κομικ μου, ισχυουν και για εσενα.

Και για τους δυο μας, χρειαζεται ενα καλο μαθημα ανατομιας, Εχω αρχισει και δουλευω με μοντελα, και προσεχω περισσοτερο την προοπτικη τοσο στα σωματα, τοσο και στα αντικειμενα στον χωρο.

Πηρε το ματι μου μια κοπελα σε μια μπανιερα που φαινοταν ο ποπος της!!!

Τον εχεις κανει σαν να γυαλιζει.

Προσοχε τις επιφανειες και πως τις παρουσιαζεις.

Εν θες δες την γκαλερυ μου εδω στο Σ.Φ.Φ.

Τα λεμε και ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..