Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Συνεχίζω με το Η μεγάλη ληστεία του τρένου, του Μάικλ Κράιτον.

Link to comment
Share on other sites

Jo Nesbo, Χιονάνθρωπος (είπα να τον ξεκινήσω πια να δω γιατί γίνεται όλος ο κακός χαμός)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ο συντηρητής των κεραμικών", του Φίλιπ Κ. Ντικ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Κυλήστε δάκρυά μου, είπε ο αστυνόμος", του Φίλιπ Κ. Ντικ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ταξίδι μιας μεγάλης μέρας μέσα στη νύχτα, του Ευγένιου Ο'Νιλ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα την Σφαίρα του Crichton. Καλό ήταν. Πολύ λιτός όμως σχεδόν δημοσιογραφικός. Ξέρω ότι θεωρείται τεράστιος και λίγο ντροπή που  πρώτη φορά έτυχε να διαβάσω έργο του. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.  Ήμουν πραγματικά περίεργος έπειτα από τόσο εκθειασμό που του έχουν κάνει να δω τι πρόζα είχε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Αιχμάλωτος των Τούρκων, του Φράνσις Γέιτς-Μπράουν.

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2018 at 9:22 PM, Δημήτρης said:

Κόρμακ ΜακΚάρθυ και ''Ο Δρόμος''. 

Το διάβασα και ενώ δεν περίμενα να μου αρέσει, με διέψευσε. 

Η ιστορία λίγο- πολύ γνωστή και από την ταινία. Μία ακαθόριστη καταστροφή έχει λάβει χώρα στο κοντινό μέλλον μετατρέποντας τους ανθρώπους σε κινούμενα σκιάχτρα. Ο θάνατος σου η ζωή μου, όλοι στο δρόμο στη μάχη της επιβίωσης. Όπως καλή (ή μήπως κακή;) ώρα οι πρωταγωνιστές μας, πατέρας και γιος. Έχοντας στόχο να φτάσουν στη θάλασσα, παίρνουν σβάρνα τα βουνά και τα λαγκάδια πλιατσικολογώντας όποτε τους δοθεί η ευκαιρία. Οι ανταγωνιστές όμως πολλοί, μάτια λοιπόν ανοιχτά και το πιστόλι πάντα έτοιμο. Παράλληλα αναπόφευκτες και οι συγκρούσεις των δύο τους. 

Είχα διαβάσει το ''Καμία Πατρίδα για τους Μελλοθάνατους'' του οποίου μου άρεσε η ιδέα αλλά όχι και η εκτέλεση. Με είχε κουράσει η ακατάσχετη χρήση του ''και'' όπως επίσης η έλλειψη παύλας στους διαλόγους. Κάτι όμως που ίσχυε σε μικρότερο βαθμό εδώ. Μικρές κοφτές προτάσεις, ωραίες περιγραφές και μουντή, καταθλιπτική ατμόσφαιρα. Που σύναδε με το όλο βαρύ κλίμα. Γενικά τα δυστοπικά κείμενα δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσουν αλλά αυτό ήταν καλό. Έφυγε γρήγορα και άνετα, βοηθώντας σε αυτό και το μικρό του μέγεθος. 

Συνεχίζω με Πολ Νιούμαν και ''Η Ιστορία του Τρόμου''.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με τον πρώτο τόμο από το «Το Αυτό» του Stephen King και ξεκινάω τον δεύτερο.

                                                                                                                   

 

 

Edited by T.C.Cook
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα με το Αυτό ρίχνω και μερικές ματιές στον τσιμεντόλιθο των 840 σελίδων του Sir Ian Kershaw «Μοιραίες Επιλογές - 10 αποφάσεις που άλλαξαν τον κόσμο 1940 - 1941»

Edited by T.C.Cook
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..