Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Το Survivor του Chuck Palahniuk Τελειώνω σύντομα βέβαια.

 

Βρε καλως τον!!

Εγω διαβαζω Οπτικη(για τη σχολη).Κλαψ!!!

 

Οπτική; ΤΕΙ Αθήνας; Να που πέτυχα και συνάδελφο :p

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε πότε θα διαβάσω τη συνέχεια από το song of ice and fire...Ναι, αυτό σημαίνει ότι μου άρεσε πολύ και η μεταφράστρια ήταν αρκετά καλή!

 

Τώρα ξεκίνησα το Τρεις άντρες σε μια βάρκα(χώρια ο σκύλος) του Τζερομ Τζερομ και το ΒΟΗΘΕΙΑ!Με κρατούν φυλακισμένο του Donald E. Westlake. Και τα δύο απίστευτα ξεκαρδιστικά, non-fantasy, αλλά ευφάνταστα πάραυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

"Οπτική; ΤΕΙ Αθήνας; Να που πέτυχα και συνάδελφο "

Θα σε απογοητευσω αλλα εννοουσα το μαθημα Οπτικη.Σπουδαζω φυσικη στο ΑΠΘ.Παρεπιπτοντως,κοπηκα μμφ...(μαθηματικες μεθοδοι φυσικης-κατι με μιγαδικους,αναλυση Φουριε,..).Αληθεια Ερωβιαννα στο song of ice and fire πως μεταφραζει το bastard?Στην αρχη το σκεφτομουν ως "νοθο","ξωγαμο" αλλα μερικες φορες ειναι λιγο βρισια-απο τον εκπαιδευτη στον Τοιχο ας πουμε-αρα ειναι "μπασταρδο".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα εδώ και λίγο καιρό το "Ούρσους, το πνεύμα των σπηλαίων". Είναι εκδόσεις Bell και μπορώ να πω πως ήμουν λίγο προκατειλημένη.

Αλλά με ξάφνιασε ευχάριστα. Ήταν ενδιαφέρον, διαφορετικό από άλλα βιβλία που έχω διαβάσει, σου προκαλούσε σκέψεις και με λίγα λόγια το ρούφηξα.

Η συγγραφέας λένε πως έχει κάνει καλή δουλειά και έχει ξοδέψει χρόνια μελέτης για να γράψει το βιβλίο. Μετά από αυτό έχουν ακολουθήσει άλλα τέσσερα (ελπίζω πως θα πέσουν στα χέρια μου).

Έμαθα πως έχει γυριστεί και ταινία με τον τίτλο:The Clan of the Cave Bear, με την Darryl Hannal, αλλά δεν έχει και τόσο καλές κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο τελείωσα το Midnight Tides του Steven Erikson. Ό,τι και να πω είναι λίγο. Αν όχι το καλύτερο, απο τα καλύτερα βιβλία που διάβασα ποτέ μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω το "Φάντασμα της Όπερας" του Γκαστόν ΛεΡου. Δεν ήταν η πρόθεσή μου να το διαβάσω, αλλά με βρήκε σε μια στιγμή αδυναμίας και δεν μπόρεσα να αντισταθώ...

 

Κλασσικό παλαιο(μοδίτικο) ύφος του 1800, μ' αρέσει πώς τεκμηριώνει στην αρχή με πληροφορίες και υπαρκτά πρόσωπα την ιστορία, και σε κάνει να πιστεύεις πως είναι αληθινή!

 

Θ' αρχίσω ν' αγοράζω και βιβλία για το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα το Speaker for the Dead (Εκπρόσωπος των Νεκρών). Με το Ender's game και αυτό το βιβλίο ο Card πέτυχε ένα ρεκόρ που είναι ακατάρριπτο μέχρι τώρα νομίζω, να κερδίσει τα βραβεία Hugo και Nebula για 2 συνεχόμενες χρονιές. Το βιβλίο είναι πολύ καλό, εντελώς διαφορετικό από το στυλ του Ender's Game που ήταν μια ιδιότυπη space opera. Στον Εκπρόσωπο τα πάντα κινούνται αργά και δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου δράση αλλά τα ζητήματα που θέτονται είναι πολύ ενδιαφέροντα. Ο Card είναι ένας πολύ ταλαντούχος συγγραφέας και είναι κρίμα που ως άνθρωπος δεν αξίζει τίποτα (μισαλλόδοξος και ρατσιστής όπως αποκαλύπτουν κάποιες απόψεις του που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο).

 

Τώρα διαβάζω το A clash of kings αλλά πολύ πολύ αργά - ένα κεφάλαιο κάθε 3-4 μέρες. Ρούφηξα το A game of thrones πολύ γρήγορα και θέλω αυτό να το απολαύσω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα επιτέλους το Kushiel's dart της J. Carrey, που ήταν καλό μεν, αλλά δε μου άρεσε πολύ. Σε κάποιες φάσεις ειδικά καταντούσε πιστεύω κουραστικό. Είχε όμως πολλή και καλοστημένη δράση, αυτό θα το παραδεχτώ. Αν πετύχω πουθενά το δεύτερο της σειράς μάλλον θα το αγοράσω κι αυτό, δε θα το κυνηγήσω όμως.

Τώρα, πέρα από τα της σχολής ξεκινάω τον Μεσσία του Dune του F. Herbert.

Link to comment
Share on other sites

Ξανάρχισα το Σπήλαιο των Ιδεών, του Χοσέ Κάρλος Σομοθα, και επίσης ξεκίνησα το Q, του Luther Blisset.

Edited by Rikochet
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καμιά εβδομάδα έχω τελειώσει το Fahrenheit 456 του Ray Bradbury και τώρα δεν ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω... Ίσως το Poets and Murder του Robert Van Gulik στην επόμενη εβδομάδα, και το πρώτο της σειράς Dark Tower του Stephen King. Kάποια στιγμή πρέπει να τυπώσω και να διαβάσω Βουλαζέρη( :p ).

 

Riko το Q του Blisset είναι αρκετά βαρύ από όσο ξέρω, αν και δεν το έχω διαβάσει ακόμα. Μάλλον το καλοκαίρι με βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές τελείωσα το Οκτώ της Katherine Neville!

 

Πέρα από το τελευταίο κεφάλαιο που ήταν γραμμένο σα σενάριο κλασικής ταινίας Χόλιγουντ του στυλ: σκοτώσαμε τους κακούς και κάναμε ένα τεράστιο πάρτυ, ήταν ένα εξαίσιο βιβλίο με λεπτομερείς περιγραφές και εξαιρετική δομή και μια καταπληκτική πλοκή που σε αφήνει άφωνο σελίδα σελίδα!

 

Τώρα ξεκινάω το "Αυτό" του Stephen King το οποίο (κρίνοντας από το μέγεθός του) μάλλον θα μου πάρει μέρες να το τελειώσω...

 

:book:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το δεύτερο τόμο του Night's Dawn Trilogy και τώρα θα αρχίσω να διαβάζω το τρίτο "The Naked God".

Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρή παρένθεση στο φάντασμα της όπερας, άρχισα (και τελειώνω) να διαβάζω το Game of Thrones. Με έχει απορροφήσει, γι' αυτό θέλω να το τελειώσω και να συνεχίσω με το φάντασμα...ας ελπίσουμε ότι θα κρατηθώ και δε θα βουτήξω και το επόμενο. :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την ευγενική χειρονομία του Nihilio προμηθεύτηκα και διάβασα την "Περίπτωση του Τσαρλς Ντεξτερ Γουορντ" του Λάβκραφτ, την οποία βρήκα αφάνταστα καλή!!!

 

(Πάμε το "Αυτό" του St. King τώρα...) :beach:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα από τα Χρονικά της Νάρνια το 1ο βιβλίο! Πολύ ωραίο πραμυθάκι! Ανυπομονώ να διαβάσω και τα υπόλοιπα...

 

Τώρα θα συνεχίσω με ένα βιβλίο που μου έδωσε ο Έλσανορ ("Το μεγαλύτερο μάθημα της ζωής" του Μιτς Άλμπομ) και μετά με την Νάρνια.

 

 

 

 

 

 

Πάω να διαβάσω :book:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον Μεσσία του Dune του F. Herbert (που ήταν πολύ καλό, αλλά όχι όσο το πρωτότυπο) και σύντομα θα αρχίσω τους "Αρνητές της Ουτοπίας" από την τριλογία της Υπερβορεάς του Μ. Αντωνόπουλου.

Link to comment
Share on other sites

Εύγε Μίχαλε, καιρός ήταν για την Υπερβορέα... :icon_yea:

 

Εγώ διαβάζω μία νουβέλα του Warhammer 40000 το Crusade for Armageddon όπου εξιστορείται η σταυροφορία εκδίκησης των Black Templars στον πλανήτη Armageddon. Δεν ξέρω άν είναι τόσο καλογραμμένο, αλλά επειδή μιλάει για το αγαπημένο μου τάγμα 40K και έχει πολλές περιγραφές μαχών (που πάντα είχα την περιέργεια να δώ γραμμένες στο χαρτί) το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.

 

Για τους γνώστες του θέματος να πώ ότι μέσα στους κεντρικούς ήρωες/ομάδες ηρώων υπάρχουν:

 

Venerable Dreadnought

Emperor's Champion

Imperial Titan και το πλήρωμά του

Armageddon Legionaires (στρατιώτες της αυτοκρατορικής φρουράς)

 

Μπορείτε να βρείτε και λίγες σελίδες του βιβλίου εδώ

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

Ε, 2 χρόνια μας λες να διαβάσουμε Υπερβορέα, καιρός δεν ήταν να αρχίσω κι εγώ (ήδη ο Elsanor έχει υποκύψει...)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Ταράς Μπούλμπα του Νικολάι Γκόγκολ, που μπορώ να πω ότι το λάτρεψα! Οι περιγραφές του, αν και δεν είναι γλαφυρές, έχουν την κατάλληλη ποιητική νότα για να αποτυπωθούν στη φαντασία σου και είναι η πρώτη φορά (μετά την Ιλιάδα) που έχω δει καποιον αν χρησιμοποιεί τις πλατιές παρομοιώσεις με τόση επιτυχία!

Προ ολίγων εβδομάδων ολοκλήρωσα την Θεια Κωμωδία του Δάτη. Θα μιλήσω με τα λόγια του Σατανά στο Hellblazer: "Remember Dante, that ol' chap from Italy? Nice ideas, a vivid imagination, horrible way of putting them on paper?"

Link to comment
Share on other sites

Προ ολίγων εβδομάδων ολοκλήρωσα την Θεια Κωμωδία του Δάτη. Θα μιλήσω με τα λόγια του Σατανά στο Hellblazer: "Remember Dante, that ol' chap from Italy? Nice ideas, a vivid imagination, horrible way of putting them on paper?"

 

Προσωπικά μου άρεσε η Κόλαση περισσότερο από τα τρία βιβλία. Ήταν το πιο ενδιαφέρον απ'όλα. Βέβαια έχει μεγάλη διαφορά το να τα διαβάζεις στην ιταλική γλώσσα από μετάφραση (και ελπίζω η μετάφραση να ήταν καλή).

Link to comment
Share on other sites

Η Μετάφραση (Εκδόσεις Τυπωθήτω) ήταν ικανοποιητική, όμως ο Δάντης έχει ένα βασικό πρόβλημα: επιθυμώντας να χρησιμοποιήσει πλατιές παρομοιώσεις, κουράζει τόσο πολύ, που στο τέλος ξεχνάς το σκοπό για τον οποίο την ξεκίνησε! :nea:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς όμως πότε γράφτηκε, και το λογοτεχνικό στυλ που χρησιμοποιούσαν τότε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..