Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Για τον Erikson:

 

Gardens of the Moon

Deadhouse Gates

Memories of Ice

House of Chains

Midnight Tides

 

Περι ελληνικών:

 

Δοκίμασε την Υπερβορέα, του Μιχάλη Αντωνόπουλου. Για περισσότερες πληροφορίες, τσέκαρε το ανάλογο topic.

Link to comment
Share on other sites

7???Εφτά;;;;; :dazzled:

 

Ωιμέ! Και ότι ήλπιζα να τέλειωνε η σειρά στα 4....Ξεκίνησα χθες το 2ο απ'το A Storm of Swords και μέχρι τώρα είμαι καθηλωμένη απ'την ιστορία. Αλλά ρε παιδιά πείτε μου ότι δεν θα μ'αφήσει ξεκρέμαστη στο τέλος. Τελειώνει κάθε βιβλίο πολύ απότομα και θα υποφέρω μέχρι να βγει το επόμενο.

 

Σιχαίνομαι να διαβάζω σύγχρονους συγγραφείς! Δεν έχουν τελειώσει ακόμα τα βιβλία τους, αναγκάζομαι να τους περιμένω και φοβάμαι μην τα τινάξουν πριν ολοκληρώσουν τη σειρά!!! It sucks! :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Έμποροι Eroviana, έμποροι.

 

Πέρα του αναμφισβήτητου ταλέντου του Martin, ρίξε μία ματιά στο βιογραφικό του. Κοίτα επίσης τις τελευταίες σελίδες. Επιτραπέζια, κάρτες... :juggle:

 

Σημεία των καιρών.

Link to comment
Share on other sites

Aσε Ερωβι,και εγω αυτο το πραγμα-να μεριμενω να βγει το επομενο βιβλιο μιας σειρας-πρωτη φορα το παθαινω με τον Μαρτιν.Και μετα μου λενε να διαβασω και Ερικσον!!!Βρε ας τελειωσει πρωτα τη σειρα του...

Link to comment
Share on other sites

7???Εφτά;;;;; :dazzled:

 

Ωιμέ! Και ότι ήλπιζα να τέλειωνε η σειρά στα 4....Ξεκίνησα χθες το 2ο απ'το A Storm of Swords και μέχρι τώρα είμαι καθηλωμένη απ'την ιστορία. Αλλά ρε παιδιά πείτε μου ότι δεν θα μ'αφήσει ξεκρέμαστη στο τέλος. Τελειώνει κάθε βιβλίο πολύ απότομα και θα υποφέρω μέχρι να βγει το επόμενο.

 

Σιχαίνομαι να διαβάζω σύγχρονους συγγραφείς! Δεν έχουν τελειώσει ακόμα τα βιβλία τους, αναγκάζομαι να τους περιμένω και φοβάμαι μην τα τινάξουν πριν ολοκληρώσουν τη σειρά!!! It sucks! :diablo:

 

Και όπως έχει πει ο ίδιος ο Martin όλη η σειρά βρίσκεται στο κεφάλι του κι αν πάθει κάτι, θα μείνουμε ξεκρέμαστοι.

 

Πάντως το SoS έχει closure για τους περισσότερους χαρακτήρες, με την έννοια ότι στο τέλος είναι έτοιμοι/αναγκασμένοι να ξεκινήσουν/αντιμετώπισουν νέες καταστάσεις στη ζωή τους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, χάθηκα τόσο καιρο γιατι έκανα θητεία σε έναν πλανήτη που λέγεται Έβρος.

 

Κοντά ήμασταν....

 

Το καλοκαίρι διάβασα Dune, Μεσσίας του Dune και Παιδιά του Dune, Clash of Kings

και πάνω από 15 φορές ένα βιβλίο με επιλεγμένα κείμενα+ποιήματα του Μπρετόν. Θέλει αρκετά για να το χωνέψεις...

 

Τώρα θ αρχίσω το Storm of Swords...

Link to comment
Share on other sites

Μπωντλαίρ!

 

Το βιβλίο "Η μελαγχολία του Παρισιού". Έχει μικρά διηγήματα μέσα... φλασάκια μάλλον, όχι διηγήματα. Διάβασα 5-6 και μπορώ να πω πως ο άνθρωπος είναι...... !!

Με άφησε με το στόμα ανοιχτό με αυτά που γράφει. Μπαίνει αμέσως στους αγαπημένους συγγραφείς μου!

Edited by King_Volsung
Link to comment
Share on other sites

"Ατροπος ή η ζωή και ο θάνατος της Βενετίας Δαπόντε" της Μαρίας Ε. Σκιαδαρέση.

Αντε, να διαβάσω και κανέναν Ελληνα συγγραφέα φέτος, γιατί τους έχω παραμελήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Blood and Cold. Δε θ'αναλύσω εδώ το πόσο καταπληκτικό ήταν το βιβλίο ή το πόσο πολύ μισώ τον Martin! Κάποια άλλη στιγμή...

 

Ξεκίνησα χθες το Άνθρωπος-Ζάρι(Diceman) του Luke Rhinehart, που παρεμπιπτόντως είναι το όνομα του ήρωα του βιβλίου. Πολύ ενδιαφέρον, ειφικά αν σκεφτείς ότι κανείς δεν ξέρει ποιος είναι ο συγγραφέας, πού βρίσκεται και αν όντως το βιβλίο είναι μια αυτοβιογραφία ή ένα λογοτέχνημα. Το σημαντικό είναι ότι δεν θέλεις να τ'αφήσεις απ'τα χέρια σου!

 

Ο Άνθρωπος-Ζάρι είναι στην ουσία μια φιλοσοφία ζωής, που σε ωθεί ν'αφήσεις τα πάντα στην τύχη, σ'ένα ζάρι. Για παράδειγμα, το εξώφυλλο σε ωθεί να ρίξεις ένα εξάζαρο κι αν φέρεις άσσο να μη διαβάσεις ποτέ το βιβλίο(εγώ έφερα 4 ;) ). Είναι η ιστορία ενός ανθρώπου που για ν'αποφασίσει ποιος είναι ρίχνει ζάρι, διαλέγει το επάγγελμά του με ζάρι, ακόμα και το τι πρόσωπο θα χρησιμοποιούσε στο βιβλίο του, τι χρόνο, πόσα κεφάλαια θα είχε, ίσως και για να δει αν πρέπει να το γράψει ή όχι.

 

Θα γράψω τη γνώμη μου όταν τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ως γνωστον δεν μπορω να διαβαζω .. αλλα μου διαβαζει η Nienna τον Αρειο Ποτηρ :)

Link to comment
Share on other sites

"Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟΥ ΧΟΥΜΑ" !!!!!!

Είμαι χαρούμενος που το dragonlance συνεχίζεται!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν συνεχίζεται όπως το εννοείς. Αυτό που διαβάζεις τοποθετείται χρονολογικά πολύ πρίν από το War of the Lance (με τους γνωστούς ήρωες Sturm, Tanis, Kitiara κτλ.) και μιλάει για τον Huma Dragonbane, έναν από τους μεγαλύτερους ήρωες της ιπποσύνης του Krynn. :worshippy:

 

Διαβάζεις την προιστορία του War of the Lance :worshippy:

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν συνεχίζεται όπως το εννοείς. Αυτό που διαβάζεις τοποθετείται χρονολογικά πολύ πρίν από το War of the Lance (με τους γνωστούς ήρωες Sturm, Tanis, Kitiara κτλ.) και μιλάει για τον Huma Dragonbane, έναν από τους μεγαλύτερους ήρωες της ιπποσύνης του Krynn.  :worshippy:

 

Διαβάζεις την προιστορία του War of the Lance  :worshippy:

 

 

....ΣΩΩΩΩΠΑ!!!!

Βρε εννοώ που συνεχίζεται η σειρα!

(και με τα starwars το ίδιο δεν παιχτηκε)?

Να σου πω, έχω πορωθεί τόσο που δε θα με χαλαγε καθόλου να βγαινουν συμπληρωματικες ιστορίες για τα επομενα 666 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό δεν είναι απλώς προιστορία του dragonlance αλλά και προιστορική έκδοση δλδ 6 χρόνια πρίν αν θυμάμαι καλά. (Χμμμ πρέπει να ανοίξουμε αλλού συζήτηση για dragonlance!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω το Ιμάτζικα του Clive Barker και παράλληλα διαβάζω και το Κρυφό παράθυρο, μυστικός κήπος του Stephen King! Το Ιμάτζικα το διαβάζω στο σπίτι και το κρυφό παράθυρο στο λεωφορείο γιατί δεν μπορώ να κουβαλάω συνέχεια μαζί μου το άλλο με τις 1000 σελίδες!

Προς το παρόν μου αρέσουν και τα δύο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....

 

Είμαι στην ευχάριστη θέση να κάνω μία ανακοίνωση! Παρακαλώ την προσοχή σας!

 

Έχω printer!!!! (:dazzled: τι είπε τώρα το άτομο!;) Σπίτι μου συνδεδεμένο με το μηχάνημα μου και σεταρισμένο!

 

Οπότε και μπορώ επιτέλους να τυπώσω! Χα!

 

Και οπότε επιτέλους :D , θα ξεκινήσω το Άρμπερνακ και πιο συγκεκριμένα Την επιστροφή των Θεών.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

τώρα γιατί ξεκίνησα μέσω Λαμίας, ε, χαίρομαι....αυτό είναι όλο :bag:

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το Possession της A. S. Byatt που κέρδισε το βραβείο Μπούκερ το 1990.

Είναι πολύ καλό μέχρι στιγμής. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι ένας δευτερεύων χαρακτήρας ονομάζεται Blackadder, οπότε κάθε φορά που εμφανίζεται αυτός, με πιάνουν αυτόματα τα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Ξανάπιασα το πρώτο βιβλίο του Λαωκχαμαρ του Λίεμπερ (και καβάτζωσα και το δεύτερο σήμερα από το Solaris) και πιο συγκεκριμένα το Σπαθιά στην ομίχλη. Μέχρι στιγμής έχω τις καλύτερες εντυπώσεις (ειδικά η ιστορία με τους θεούς στο Λάνκχαμαρ με έκανε να σκάσω στα γέλια)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Τελειώνοντας το SoS άρχισα καπάκι το Harry Potter and the Half Blood Prince. Καλό όσο το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καιρό είχα να γράψω και συσσωρεύτηκαν βιβλία:

 

Τελείωσα εδώ και κανα δυο βδομάδες το Ο Πίνακας της Φλάνδρας του Ρεβέρτε. Πολύ καλό βιβλίο, σίγουρα καλύτερο από την Λέσχη Δουμάς, στο ίσιο στυλ γραψίματος, το επηρεασμένο από τους κλασσικούς.

 

Μόλις τελείωσα και Το Εκκρεμές του Φουκώ του Έκο. Στην εξύφανση του Σχεδίου, μιλάμε για πολλές ενέσεις. Φαίνεται όμως οτί είναι προικισμένος συγγραφέας. Πότε απλός, πότε λεπτολόγος, πότε φιλόσοφος και ολίγον χιούμορ. Σίγουρα θα το ξαναδιαβάσω.

 

Ανάμεσα άρχισα και το Εγώ η Ανατολή της Καρατζά που το πήρε η μάνα μου αλλά αποφάσισα να του ρίξω μια ματιά. Το έχω παρατήσει στις 50 σελίδες για την ώρα. Πολύ μελό και πολύ γυναικείο για τα γούστα μου αλλά θα το προσπαθήσω.

 

Τώρα άρχισα το Ο Τύραννος των Συρακουσών του Μανφρέντι και είμαι στις 100 σελίδες. Άρχίσε πολύ καλά, επικά, με μάχες και ωραία γραφή. Μεχρί που έλπιζα οτί είχα ανακαλύψει και ένα από τους αγαπημένους μου συγγραφείς όταν στο τελευταίο κεφάλαιο το γύρισε προς ιστορία αγάπης. Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Τα κανει αυτα ο Μανφρεντι.Το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι στα προσεχως αρα περιμενω την τελικη σου αποψη.

Εγω διαβαζω το βιβλιαρακι της Λεγκεν με τις 2 ιστοριες."Η λεξη για τον κοσμο ειναι δασος" και "Πιο πλατια απο τις αυτοκρατοριες και πιο αργα".Το 1ο ωραιο αλλα θα μπορουσε να το αναπτυξει πιο πολυ.Σαν να βαρεθηκε και το τελειωσε γρηγορα.Το δευτερο δεν το τελειωσα ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..