Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβάζω το The conspiracy club του Jonathan Kellerman. Θα αργήσω να το τελειώσω, γιατί ακολουθεί εξεταστική. Ξέρει κανείς αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά; Αν ναι, με ποιον τίτλο;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και δύο εβδομάδες να διαβάσω τον δεύτερο τόμο από το 5ο βιβλίο του Μαρτιν και με έχει γονατίσει. Μάλλον δεν θα τελειώσει ποτέ! :(

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το The conspiracy club του Jonathan Kellerman. Θα αργήσω να το τελειώσω, γιατί ακολουθεί εξεταστική. Ξέρει κανείς αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά; Αν ναι, με ποιον τίτλο;

 

Οχι δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά αυτό. Ίσως όμως να το βγάλει η Bell κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Οι θησαυροί του βασιλιά Σολομώντα, του Χένρι Ράιντερ Χάγκαρντ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το "σκοτεινό ημερολόγιο" του Graham Joyce. Είναι μεταφυσικό θρίλερ που φλερτάρει με το ψυχολογικό θρίλερ, αλλά στο τέλος το μεταφυσικό επικρατεί. Αλλη μια δημιουργία λοιπόν που πήρε τη ταμπέλα του "ψυχολογικού θρίλερ" μόνο και μόνο γιατί αν το έλεγαν αλλιώς κάποιοι θα το παρεξηγούσαν. Εκει που πάσχουν τα μεταφυσικά θρίλερ σαν αυτό, είναι ότι είναι κλισέ του κερατά. Πάντα υπάρχει μια οικογένεια που μετακομίζει σε ένα σπίτι στην ύπαιθρο (συνήθως σε έπαυλη) και εκεί υπάρχει ένα φάντασμα. Από αυτή την άποψη άργισε αρκετά να με κερδίσει και εστίαζα περισσότερο στο βοτανικό-βοτανολογικό ενδιαφέρον (έχω ασχοληθεί πολύ με αυτά) όπως και στον υπέροχο τρόπο με τον οποίο ο μεταφραστής απέδωσε την προφορά και τη διάλεκτο της γριάς του χωριού. Προς το τέλος όμως, ακόμη κι εγώ ο προκατειλημμένος αρνητικά με τέτοιες ιστορίες, ενθουσιάστηκα με την τροπή που πήραν τα πράγματα. Οι τελευταίες 50 σελίδες το ανέβασαν αρκετά στην υπόληψή μου.

 

Τώρα λέω να αφήσω τον τρόμο και να πιάσω την επιστημονική φαντασία (που έχω καιρό να διαβάσω).

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Αφήνω στην άκρη το βιβλίο του Κέλερμαν που είχα ξεκινήσει και ξεκινώ το "Μέλμοθ ο περιπλανώμενος" το οποίο χρειάζεται να το διαβάσω για να περάσω ένα μάθημα της σχολής μου. Το ξεκίνησα σήμερα με βαριά καρδιά, καθώς είναι πολλά τα βιβλία που θέλω να διαβάσω, αλλά φαίνεται πως το βιβλίο αυτό αξίζει και με το παραπάνω μία ανάγνωση. Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον μέχρι στιγμής -έχει και το στοιχείο του τρόμου μέσα-. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του καθηγητή μου "Το βιβλίο αυτό αποτελεί την πηγή πολλών άλλων μυθιστορημάτων που έχουν γραφτεί μέχρι σήμερα". Ενημερωτικά, να αναφέρω πως ο Charles R. Maturin (συγγραφέας του Μέλμοθ) ήταν θείος του Όσκαρ Ουάιλντ. Συγκεκριμένα, η αδερφή της γυναίκας του, έκανε μία κόρη -την μητέρα του Ουάιλντ-. Το βιβλίο αυτό είναι το πιο γνωστό του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφήνω στην άκρη το βιβλίο του Κέλερμαν που είχα ξεκινήσει και ξεκινώ το "Μέλμοθ ο περιπλανώμενος" το οποίο χρειάζεται να το διαβάσω για να περάσω ένα μάθημα της σχολής μου. Το ξεκίνησα σήμερα με βαριά καρδιά, καθώς είναι πολλά τα βιβλία που θέλω να διαβάσω, αλλά φαίνεται πως το βιβλίο αυτό αξίζει και με το παραπάνω μία ανάγνωση. Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον μέχρι στιγμής -έχει και το στοιχείο του τρόμου μέσα-. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του καθηγητή μου "Το βιβλίο αυτό αποτελεί την πηγή πολλών άλλων μυθιστορημάτων που έχουν γραφτεί μέχρι σήμερα". Ενημερωτικά, να αναφέρω πως ο Charles R. Maturin (συγγραφέας του Μέλμοθ) ήταν θείος του Όσκαρ Ουάιλντ. Συγκεκριμένα, η αδερφή της γυναίκας του, έκανε μία κόρη -την μητέρα του Ουάιλντ-. Το βιβλίο αυτό είναι το πιο γνωστό του.

 

Αυτό το βιβλίο εγώ δεν θα το ξεκίναγα με βαριά καρδιά, πρέπει να είναι πολύ καλό. Αυτά τα γοτθικά μυθιστορήματα μου αρέσουν. Αλλά στα ελληνικά είναι πανάκριβο να πάρει η ευχή να πάρει!

 

Στο μεταξύ άρχισα το Ο Γενναίος, του Γκρέγκορι Μακντόναλντ. Έχει γίνει και ταινία με πρωταγωνιστή τον Τζόνι Ντεπ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τη συλλογή The New Lovecraft Circle. Περιέχει διηγήματα συγγραφέων όπως οι Lin Carter, Brian Lumley, Ramsey Campbell, Thomas Ligotti, Richard L. Tierney και άλλων, λιγότερο (ή και καθόλου) γνωστών. Πηγή έμπνευσης ο μεγάλος H. P. Lovecraft. Yπάρχουν κάποιες ιστορίες που ξεχωρίζουν αλλά ως σύνολο θα χαρακτήριζα την ανθολογία μέτρια.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τη συλλογή The New Lovecraft Circle. Περιέχει διηγήματα συγγραφέων όπως οι Lin Carter, Brian Lumley, Ramsey Campbell, Thomas Ligotti, Richard L. Tierney και άλλων, λιγότερο (ή και καθόλου) γνωστών. Πηγή έμπνευσης ο μεγάλος H. P. Lovecraft. Yπάρχουν κάποιες ιστορίες που ξεχωρίζουν αλλά ως σύνολο θα χαρακτήριζα την ανθολογία μέτρια.

 

Την πετυχα στο amazon kindle store αυτη τη συλλογη. Ισως παραγγειλω την paperback εκδοση, μου φαινεται ενδιαφερουσα κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τη συλλογή The New Lovecraft Circle. Περιέχει διηγήματα συγγραφέων όπως οι Lin Carter, Brian Lumley, Ramsey Campbell, Thomas Ligotti, Richard L. Tierney και άλλων, λιγότερο (ή και καθόλου) γνωστών. Πηγή έμπνευσης ο μεγάλος H. P. Lovecraft. Yπάρχουν κάποιες ιστορίες που ξεχωρίζουν αλλά ως σύνολο θα χαρακτήριζα την ανθολογία μέτρια.

 

Την πετυχα στο amazon kindle store αυτη τη συλλογη. Ισως παραγγειλω την paperback εκδοση, μου φαινεται ενδιαφερουσα κυκλοφορια.

 

Τσέκαρε και αυτήν εδώ την ανθολογία. Την έχω στα επόμενα προς ανάγνωση.

Edited by tsathoggua
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τη συλλογή The New Lovecraft Circle. Περιέχει διηγήματα συγγραφέων όπως οι Lin Carter, Brian Lumley, Ramsey Campbell, Thomas Ligotti, Richard L. Tierney και άλλων, λιγότερο (ή και καθόλου) γνωστών. Πηγή έμπνευσης ο μεγάλος H. P. Lovecraft. Yπάρχουν κάποιες ιστορίες που ξεχωρίζουν αλλά ως σύνολο θα χαρακτήριζα την ανθολογία μέτρια.

 

Την πετυχα στο amazon kindle store αυτη τη συλλογη. Ισως παραγγειλω την paperback εκδοση, μου φαινεται ενδιαφερουσα κυκλοφορια.

 

Τσέκαρε και αυτήν εδώ την ανθολογία. Την έχω στα επόμενα προς ανάγνωση.

 

Εχει πολυ πραγμα απο συλλογες Κθουλου. Κριμα να μην μεταφραζεται τιποτα στην Ελλαδα. Για αυτο το λογο λεω να αγορασω Τις Σκιες Πανω απο το Ινσμουθ της Jemma Press μιας και ειναι η πρωτη συλλογη που μεταφραζεται αν και ειναι πανακριβο βιβλιο. Καλο ειναι να στηριζουμε και εμεις τετοιες προσπαθειες αρκει βεβαια να μην μας πιανουν και μαλακες.

 

Αυτο το ειδες ? :) Και μονο για τη θεματολογια και το ονομα πρεπει να το παρεις και ας εχεις τις ιστοριες του CAS...

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ξεκινησω το Ο Πολεμος των Θεων του Γκεϊμαν.

 

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ πάντως! Ελπίζω να το ευχαριστηθείς!

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο το ειδες ? :) Και μονο για τη θεματολογια και το ονομα πρεπει να το παρεις και ας εχεις τις ιστοριες του CAS...

 

 

Ναι, το ξέρω το βιβλίο αλλά τις ιστορίες του CAS που περιέχει τις έχω οπότε δεν αποτελεί προτεραιότητα. Θα με ενδιέφερε πάντως, ειδικά για το διήγημα του Gary Myers.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα χθες τον "Απόκρημνο Χρόνο" που θα συζητήσουμε στη ΛΑΦ Ιανουαρίου. Άντε να δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον (δεν έχω λόγια) Καπετάν Μιχάλη και είναι από τις φορές που δε θέλω να τελειώσει το βιβλίο.

Τι να πεις για τον Καζαντζάκη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το διπλό άλλοθι, του Τζέιμς Κέιν, φρεσκοαγορασμένο από το παζάρι βιβλίου. Διαβάζεται πολύ γρήγορα το άτιμο...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ένα omnibus του Βίκτωρ Ουγκώ που έχω στη σειρά ''Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων''. Το μοναδικό μυθιστόρημα, ''Η Παναγία των Παρισίων'', δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου. Γραμμένο μ' έναν περίεργο και ασυνήθιστο για σήμερα τρόπο, είχε κάποια κομμάτια που αφορούσαν την κυρίως ιστορία και τα οποία ήταν καλούτσικα. Μερικά άλλα όμως που είχαν να κάνουν με αρχιτεκτονικές εκκλησιών, φιλοσοφικά ρεύματα της εποχής και διάφορα άλλα τέτοια περίεργα, με κούρασαν πολύ. Τα πέρασα μηχανικά, χωρίς να πολυκαταλαβαίνω τι διαβάζω. Γενικά θα έλεγα ότι είναι αυτό που λέμε άνισο βιβλίο, με κυριότερο του μειονέκτημα το βαρύ του ύφος. Έκπληξη πάντως μου προκάλεσε

ο θάνατος της τσιγγανοπούλας, νόμιζα ότι θα την γλίτωνε τελικά.

 

 

Ο τόμος περιλαμβάνει επίσης και τις ιστορίες ''Η Τελευταία Μέρα ενός Κατάδικου'' και ''Ο Κλωντ Γκε''. Το πρώτο αποτελεί καταγγελία κατά της θανατικής ποινής, και το δεύτερο είναι η εξιστόρηση ενός φυλακισμένου ο διευθυντής του οποίου αποφασίζει να του κάνει την ζωή δύσκολη. Αμφότερα με άφησαν αδιάφορο. Μάπα το καρπούζι λοιπόν, αλλά δεν πειράζει. Ο Ουγκώ θα είναι πάντα ο συγγραφέας του έπους που ακούει στο όνομα ''Οι Άθλιοι'' και αυτό είναι υπεραρκετό.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Megapolisomancy- Παντελής Γιαννουλάκης (εκδόσεις Αρχέτυπο), μετά από αρκετό ψάξιμο για να το βρω αφού είναι εξαντλημένο εδώ και χρόνια. Πρέπει να είναι τρελή καλτίλα, θα σας πω εντυπώσεις κατά τη διάρκεια του διαβάσματος ή αφού το τελειώσω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Megapolisomancy- Παντελής Γιαννουλάκης (εκδόσεις Αρχέτυπο), μετά από αρκετό ψάξιμο για να το βρω αφού είναι εξαντλημένο εδώ και χρόνια. Πρέπει να είναι τρελή καλτίλα, θα σας πω εντυπώσεις κατά τη διάρκεια του διαβάσματος ή αφού το τελειώσω.

 

Μολις τελειωσα την Κυρα του Σκοταδιου και διαβαζω αυτο το μηνυμα..! Λοιπον, αυτο το βιβλιο και το "Κθουλου" ειναι τα μονα εξαντλημενα που ψαχνω και δεν εχω βρει ακομα. Περιμενω εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα ''Τα Τέρατα των Θαλασσών'' του Ιουλίου Βερν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..