Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα Το μεγάλο μυστικό θέαμα του Barker ...(Πόσο δίκαιο είχε τελικά ο Nihilio...Δεν το πάλευα με τίποτα :( )

 

Άρχισα το Σκοτάδι στο Σέθανον του Feist!

 

Τόσο χάλια? Δεν είναι απο τα καλύτερα, αλλά καπως την παλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια? Δεν είναι απο τα καλύτερα, αλλά καπως την παλεύει.

 

Εγώ πάντως δεν την πάλευα! Στην αρχή πήγαινε μια χαρά αλλά από την μέση και μετά ζορίστηκα πολύ να το τελειώσω. Δεν μου αρέσει να αφήνω βιβλία στη μέση για αυτό και πιέστηκα λιγάκι. Καμία σχέση πάντως με τα βιβλία του αίματος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν την πάλευα! Στην αρχή πήγαινε μια χαρά αλλά από την μέση και μετά ζορίστηκα πολύ να το τελειώσω. Δεν μου αρέσει να αφήνω βιβλία στη μέση για αυτό και πιέστηκα λιγάκι. Καμία σχέση πάντως με τα βιβλία του αίματος!!!!

Θα συμφωνήσω για το πρώτο μισό. Είναι όντως ό,τι καλύτερο έχει να προσφέρει το συγκεκριμένο βιβλίο. Όμως θα έλεγα ότι το δεύτερο μέρος δεν είναι και τόσο άσχημο. Το αρνητικό του είναι πως η αχαλίνωτη φαντασία του Μπάρκερ δυσκολεύει λίγο τη δημιουργία εικόνων στο μυαλό του αναγνώστη, πράγμα που κάνει την ανάγνωση λίγο επώδυνη. :)

Επίσης πιστεύω πως το πρώτο μισό είναι πάρα πολύ καλό και μοιραία γεννάει μεγάλες προσδοκίες οι οποίες δυστυχώς δεν…οκ τα βιβλία του αίματος στάζουν περισσότερο… εεε έχουν ιστορίες που κλείνουν πολύ καλύτερα. :D

 

Edit: Διαβάζω τις ιστορίες του διαγωνισμού. Πολύ πράμα ρε παιδί μου.

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έπιασα τις νουβέλες του Warhammer 40K, είπα να τις διαβάσω απ' την αρχή κι έτσι έπιασα το Horus Rising του Dan Abnett. Για ακόμα μια φορά, η γλώσσα είναι εκπληκτική (φταίει μάλλον που όλοι οι συγγραφείς του 40Κ είναι Άγγλοι και Σκωτσέζοι και ξέρουν την γλώσσα τους) και νομίζω ότι και οι scifάδες και οι φαντασάδες μπορούν να το διαβάσουν και να το ευχαριστηθούν, καθώς δεν του λείπει τίποτα: μάχες, γενετικά τροποποιημένοι άνθρωποι, εξωγήινοι, δαίμονες, CORRUPTION (μακράν τα αγαπημένα μου σημεία :Ρ) και μια εξαιρετική εισαγωγή που δεν αφήνει κενά για το ευρύτερο περιβάλλον του Warhammer.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Βοτάνι της Μοραελίν, τρίτο βιβλίο της σειράς RiftWar Saga, του Raymond Feist. Περισσότερα στο ανάλογο τόπικ.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινησει και διαβαζω του Αντονεν Αρτω το "Ο καλογερος (του Λιουις)", καλο ειναι αν και "παλιας κοπης" γραφη και νοοτροπια.

 

Ταυτοχρονα τελειωνω και το "Χ. Φ. Λαβκραφτ Εναντιον του κοσμου Εναντιον της ζωης" του Μισελ Ουελμπεκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέει η διασκευή του Αρτώ, πάντως το αυθεντικό του Λιούις είναι πραγματικά πολύ καλό. Τρόμος βαρύς, ασήκωτος!

 

Στο τοπ-5 της δικής μου λίστας τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέει η διασκευή του Αρτώ, πάντως το αυθεντικό του Λιούις είναι πραγματικά πολύ καλό. Τρόμος βαρύς, ασήκωτος!

 

Στο τοπ-5 της δικής μου λίστας τρόμου.

 

Το αυθεντικο δε το 'χω διαβασει, αλλα απο του Αρτω, οσο εχω διαβασει ειναι αρκετα ενδιαφερον, με ενταση και σκοτεινη ατμοσφαιρα... Θα επανελθω μετα το περας της αναγνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Rocket Boys. Είχα δει την ταινία παλία και το βρήκα πάμφθηνο κάπου (hardcover παρακαλώ) οπότε είπα να διαβάσω και κάτι άλλο εκτός απο τρόμου.

Είναι λίγο καταθλιπτικό στην αρχή, αλλά ενδιαφέρον και καλογραμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ωρόρα, Ιστορίες με Πλάσματα από Μέταλλο. Από παλαιότερα που το είχα διαβάσει θυμάμαι ότι έχει μία φοβερή ιστορία του Ντικ με τίτλο Η Δεύτερη Παραλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Καρλ Γκούσταβ Γιούνγκ: Συγχρονικότητα -ο αόρατος κοσμικός ιστός.

Link to comment
Share on other sites

Night Watch, του Terry Pratchett

 

Από τα καλύτερα του Discworld, αλλά αυτό ισχύει για σχεδόν κάθε βιβλίο του Pratchett ^_^

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα από το «Τρεις ματιές τ’ αλλάζουν όλα» του εργαστηρίου της ΑΛΕΦ, το ομώνυμο διήγημα του Κώστα Χαρίτου. Το βρήκα πολύ όμορφο και στη σύλληψη αλλά και στην εκτέλεση. Μπράβο Mr Khar.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα από το «Τρεις ματιές τ’ αλλάζουν όλα» του εργαστηρίου της ΑΛΕΦ, το ομώνυμο διήγημα του Κώστα Χαρίτου. Το βρήκα πολύ όμορφο και στη σύλληψη αλλά και στην εκτέλεση. Μπράβο Mr Khar.

 

Ευχαριστώ. Κρίμα που δεν συμφωνεί το υπόλοιπο σόι μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Abhorsen του Garth Nix, και θα αρχίσω το Skulduggery Pleasint - The Faceless Ones του Derek Landy, τριτο της σειράς Skulduggery Pleasant.

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΧΕΔΙΟ ΦΡΑΚΤΑΛ του κ. Χαρίτου μπας και μάθω να γράφω Ε.Φ. καθώς μέχρι στιγμής οι μοναδικές μου επιρροές ήταν ο Mikey και το 1984.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κρίμα που δεν συμφωνεί το υπόλοιπο σόι μου. ;)

 

Είμαι σίγουρος γι αυτό! :D

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικοί Κόσμοι, ανθολογία από το Αρχέτυπο

Link to comment
Share on other sites

Φάση έχει αυτό Δημήτρη,αν και πιστεύω ότι είναι καλύτερο για κάποιον που κάνει τα πρώτα βήματά του στο φανταστικό παρά για κάποιον που είναι ήδη στα πράγματα.

 

Εγώ διαβάζω το Τζόναθαν Στραίηντζ & Μίστερ Νορελ δηλαδή το

Οι δύο μάγοι και ο βασιλιάς των κορακιών

της Σουζαννα Κλαρκ

 

Είναι όμορφο βιβλίο αλλά ρε παιδί μου...έχω διαβάσει 400 σελίδες και ακόμη δεν έχει κάποια...χμμ...βασική πλοκή-ας πουμε- που να ακολουθείς χωρίς να περισπάσαι από τις αναφορές σε φανταστικά μαγικά βιβλία και άλλα τινά μαγικά συμβάντα.Επίσης ο Τζοναθαν έκανε κάπου 200 σελίδες ώσπου να εμφανιστεί στο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Φάση έχει αυτό Δημήτρη,αν και πιστεύω ότι είναι καλύτερο για κάποιον που κάνει τα πρώτα βήματά του στο φανταστικό παρά για κάποιον που είναι ήδη στα πράγματα.

 

Ακριβώς έτσι είναι όπως το είπες Χείρωνα, περισσότερο για κάποιον που ξεκινά είναι. Το βιβλίο αυτό το βρήκα στο βιβλιοπωλείο του Ναυαρίνου με τις προσφορές των 5 ευρώ που το ξέρεις και εσύ. Είναι μία καλή δουλεία που όμως σκοπεύω να την ξεπετάξω στα γρήγορα, προτού καταπιαστώ -επιτέλους- με την Μέση Γη. Ωστόσο το κεφάλαιο του Star Wars θα αποδειχθεί ιδιαίτερα χρήσιμο για μένα, μια και -κακώς- δεν γνωρίζω τίποτα για τον συγκεκριμένο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Σπίτι της Σιωπής του Ορχάν Παμούκ. Έχοντας διαβάσει την πλειοψηφία των βιβλίων στράφηκα σε τούτο που είναι και το δεύτερο μυθιστόρημα που έγραψε, αφενός γιατί είχα ακούσει καλά λόγια για το συγκεκριμένο, αφετέρου δε επειδή ήθελα να πιάσω εν τη γενέση την εξέλιξη του συγγραφέα.

Δε νομίζω όμως πως είναι εύκολο να διακρίνεις κανείς αδυναμίες, ή έστω κάποια έλλειψη αποφασιστικότητας ή σαφούς ταυτότητας που είναι αναμενόμενη στα ξεκινήματα ενος συγγραφέα.

Πολύ δυνατή, στέρεα γραφή στο γνωστό ύφος του, με τις μακροσκελείς προτάσεις και την καταπληκτική απόδοση ζωντανών χαρακτήρων - ο καθένας με τις τόσο χαρακτηριστικές του σκέψεις και εσωτερικούς μονολόγους. Αυτό, τέλος πάντων, το παράξενο υβρίδιο κλασικής και μοντέρνας λογοτεχνίας.

Νομίζω πως αποτελεί το πιο ευκολοδιάβαστο γραπτό του μαζί με το λευκό κάστρο.

 

Ξεκίνησα το "Επιστροφή στο Μπράιντσχεντ" του Ιβλιν Γουό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Σοκ και Δέος, του Αρσένιου Μέσκου, από τις εκδόσεις Αρμός. Το βιβλίο δεν είναι από αυτά που είτε από τον τίτλο του είτε από το περιεχόμενό του θα έπαιρνα σε μια τυχαία επίσκεψη σε ένα βιβλιοπωλείο, αλλά... α) το έχει γράψει ένας συνάδελφός μου στο σχολείο (συγκεκριμένα ο θεολόγος της παρέας) και ως εκ τούτου το αγόρασα.

β) το ενδιαφέρον στο όλο θέμα είναι ότι ο κύριος, ο οποίος έχει πρώτο πτυχίο Μηχανολόγου Μηχανικού και διδακτορικό στη Θεολογία, και οποίος έχει διατελέσει και μοναχός και ιερέας και εγκατέλειψε το σχήμα για λόγους πίστης, καταφέρεται όχι εναντίον του κλήρου, που θα ήταν κάτι πολύ συνηθισμένο από τις θέσεις όπου έχει βρεθεί, αλλά εναντίον του Χριστιανισμού συνολικά, για τον οποίο έχει να πει με πολλών ειδών επιχειρήματα ότι είναι μια πραγματικά πολύ κακή θρησκεία.

Το κείμενο έχει τη μορφή εργασίας, αλλά διαβάζεται σχετικά εύκολα, γιατί ο συγγραφέας φροντίζει να μην αφήνει δυσνόητα σημεία και γενικά συνοψίζει και επαναλαμβάνει όσα θέλει να τονίσει και αποτελεί τον πρώτο τόμο μιας εκτενέστερης εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Tiessa. Το βιβλίο που λες θέλει κάποιο ιδιαίτερο ψάξιμο ή βρίσκεται και σε κεντρικά βιβλιοπωλεία;

Link to comment
Share on other sites

Tiessa. Το βιβλίο που λες θέλει κάποιο ιδιαίτερο ψάξιμο ή βρίσκεται και σε κεντρικά βιβλιοπωλεία;

 

Επειδή το βιβλίο κυκλοφόρησε πολύ πρόσφατα, υποθέτω θα μπορεί κανείς να το βρει σε κεντρικά βιβλιοπωλεία. Εγώ το πήρα από τον συγγραφέα απευθείας κι έτσι δεν προβληματίστηκα. Θα ρωτήσω τον ίδιο (αλλά δεν βρίσκεται εδώ γύρω τώρα) και θα σου στείλω ένα pm σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Με προσήλωση κι αφοσίωση συνεχίζω το Horus Heresy Series, με το False Gods του McNeill.

 

Μα καλά, ολόκληρο sff, δεν υπάρχει κανένας warhammerάς να μοιραστώ την χαρά μου; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..