Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Θεος,η βιογραφια

του Τζακ Μαιλς

 

Ενδιαφερον non fiction που ασχολειται με τον Θεο ως λογοτεχνικο χαρακτηρα της Βιβλου και ανασυνθετει τη βιογραφια του μεσω αυτης.Στην αρχη μου φαινοταν πιο ζωηρο(ηταν και τα ζουμερα σημεια της Γεννησεως,της Εξοδου κτλ) καπου στη μεση κανει κοιλια αλλα πεταει πραγματα που με ενδιαφερουν οπως σατανικα και θηλυκα(!) στοιχεια στο χαρακτηρα του Θεου...Αυτο το βιβλιο χαρισε Πουλιτζερ στον Μαιλς,btw.

 

Οσο ηταν χαλασμενος ο ΗΥ μου(που ακομη ειναι απλα τον εχω με γυψο για οσο παει πλεον) διαβασα και το Chrysalids του Γουινταμ αλλα αυτο θελει σχολια σε αναλογο νημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Speed Queen, του Στιούαρτ Ο' Ναν. Το βιβλίο είναι αφιερωμένο στον Στίβεν Κινγκ και υπάρχουν αρκετές αναφορές στον Στίβεν Κινγκ και τα βιβλία του. Περισσότερα όταν το τελειώσω, πάντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα χθες την Τριλογία της Νέας Υόρκης(Γυάλινη Πόλη, Φαντάσματα, Το Κλειδωμένο Δωμάτιο) του Πολ Όστερ, εκδόσεις Ζαχαρόπουλος. Φαίνεται ενδιαφέρον. Το έχει διαβάσει κανείς;

Edited by Ioannis
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει και τα τρία βιβλία, το ένα μετά το άλλο μέσα σε λίγες μέρες, το 2011. Αν ψάξεις στο τόπικ 50 βιβλία για το 2011 θα βρεις και μικρά σχόλια για τα τρία βιβλία. Εξαιρετική τριλογία, πάρα πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά σίγουρα απαιτεί προσοχή για το τι γίνεται. Και είναι από τα βιβλία που τα διαβάζεις και δεύτερη και τρίτη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τον πάρα πολύ καλό Σκλάβο του Ισαάκ Σίνγκερ. Αν εξαιρέσεις τις υπερβολικές πληροφορίες που δίνονται

για τον Ιουδαϊσμό και δεν σε ενοχλεί αυτό, ο νομπελίστας συγγραφέας πλάθει μία θρησκευτική παραβολή που παραδόξως

δεν προσβάλει ούτε αυτούς που πιστεύουν σε μια θρησκεία, ούτε και αυτούς που δεν πιστεύουν.

Επίσης τέλειωσα (ή καλύτερα έχασα το χρόνο μου με ) το άθλιο Γεννημένοι δολοφόνοι των Όγκαστ και Χάμσερ. Βία για τη βία προορισμένη να ενοχλήσει την

αμερικάνικη κοινωνία, τραβηγμένοι χαρακτήρες όπου όλοι είναι εθισμένοι κάπου και αληθοφάνεια μηδέν. Πάμε παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα με τον Μαύρο Πύργο διαβάζω και Το πηγάδι και το εκκρεμές του Poe από τις εκδόσεις Αιγόκερως.Μια ιστορία κάθε βράδυ πριν πέσω για ύπνο..Έτσι για καλό ύπνο..!!

Link to comment
Share on other sites

:book: Διαβάζω το Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα από τη σειρα του Μαύρου Πύργου του Stephen King..Σταμάτησα επίτειδες στο σημείο που αρχίζει η εξιστόρηση του παρελθόντος του Ρόλαντ για να με κρατήσει σε αγωνία..!!

 

Όταν φτάσεις στο σκηνικό που γίνεται μέσα στο σαλούν, θα καταλάβεις ποιο εννοώ όταν το διαβάσεις ;-) πες σε παρακαλώ σε ποια σελίδα είναι. Έχω το συνήθειο να σημειώνω σε κάθε βιβλίο τις σελίδες που μου αρέσουν για να ανατρέχω που και που και να τις διαβάζω ξεχωριστά, και το συγκεκριμένο το έχω ξεχάσει και δεν μπορώ να το βρω.

 

Διάβασα το ''Η Παλιά μου Γειτονιά'' του Avery Corman, είναι ο συγγραφέας του ''Κράμερ εναντίον Κράμερ''. Καλό ήταν. Η ιστορία έχει να κάνει μ' ένα μικρό παιδί που μεγαλώνοντας σε μία φτωχογειτονιά του Μπρονξ, έχει σαν όνειρο να ξεφύγει από την γενέτειρα του και αφού πάει στο κολλέγιο, να κάνει μία πετυχημένη επαγγελματική καριέρα. Και θα τα καταφέρει. Θα παντρευτεί μία όμορφη, εξίσου πετυχημένη μ' αυτόν γυναίκα και θα κάνει δύο παιδιά, θα ζήσει με άλλα λόγια το αμερικάνικο όνειρο. Μονάχα που τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα όσο φαίνονται και νιώθει μέσα στον γάμο του να ασφικτυά. Έτσι θα αναζητήσει διέξοδο στην παλιά του γειτονιά, που κάποτε ήθελε τόσο πολύ να αφήσει πίσω του. Θα επιστρέψει λοιπόν στα μέρη και τους ανθρώπους που γνώριζε από παλιά και οι αναμνήσεις θα κατακλύσουν το μυαλό του. Ωραίο βιβλίο, άλλοτε συγκινητικό και άλλοτε κυνικό. Μόνο σπάσιμο το ότι έλειπαν σελίδες, με αποτέλεσμα να μην μπορέσω να διαβάσω τις τελευταίες σκέψεις αυτού που αφηγείται την ιστορία.

 

Τώρα αν βρω χρόνο μέσα στην βδομάδα θα διαβάσω το ''Κρασί από Πικραλίδα'' του μεγάλου Ray Bradbury. Διαφορετικά από το άλλο ΣΚ το ''Ο Αγών μου'' του Χίτλερ :lol:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ανάμεσα στο Οι ωραίοι δολοφόνοι, του Τσέστερ Χάιμς και το Κυνηγός φαντασμάτων της Αθηνάς Κακούρη, και τελικά επέλεξα το δεύτερο μιας και ήθελα να διαβάσω και ένα ελληνικό αστυνομικό. Διαβάζεται πολύ εύκολα και ευχάριστα. Για να δούμε... Πάντως, μόλις το τελειώσω, θα αρχίσω το βιβλίο του Χάιμς laugh.gif.

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα το UBIK και συνεχίζω την Τύφλωση του Κανέττι, συνειδητοποιώντας μόλις προχτές ότι έχει να κάνει με την όραση. Παράλληλα μάλλον θα πιάσω μια συλλογή διηγημάτων τρόμου, μόλις έρθει στα χέρια μου.drinks.gif

Link to comment
Share on other sites

:book: Διαβάζω το Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα από τη σειρα του Μαύρου Πύργου του Stephen King..Σταμάτησα επίτειδες στο σημείο που αρχίζει η εξιστόρηση του παρελθόντος του Ρόλαντ για να με κρατήσει σε αγωνία..!!

 

Όταν φτάσεις στο σκηνικό που γίνεται μέσα στο σαλούν, θα καταλάβεις ποιο εννοώ όταν το διαβάσεις ;-) πες σε παρακαλώ σε ποια σελίδα είναι. Έχω το συνήθειο να σημειώνω σε κάθε βιβλίο τις σελίδες που μου αρέσουν για να ανατρέχω που και που και να τις διαβάζω ξεχωριστά, και το συγκεκριμένο το έχω ξεχάσει και δεν μπορώ να το βρω.

 

 

 

Λοιπόν είναι στη σελίδα 275 αλλά η δράση ξεκινάει στα μέσα της σελίδας 280 και τελειώνει στη σελίδα 293..Ελπίζω να εννοείς αυτό..!!!

Link to comment
Share on other sites

:book: Διαβάζω το Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα από τη σειρα του Μαύρου Πύργου του Stephen King..Σταμάτησα επίτειδες στο σημείο που αρχίζει η εξιστόρηση του παρελθόντος του Ρόλαντ για να με κρατήσει σε αγωνία..!!

 

Όταν φτάσεις στο σκηνικό που γίνεται μέσα στο σαλούν, θα καταλάβεις ποιο εννοώ όταν το διαβάσεις ;-) πες σε παρακαλώ σε ποια σελίδα είναι. Έχω το συνήθειο να σημειώνω σε κάθε βιβλίο τις σελίδες που μου αρέσουν για να ανατρέχω που και που και να τις διαβάζω ξεχωριστά, και το συγκεκριμένο το έχω ξεχάσει και δεν μπορώ να το βρω.

 

 

 

Λοιπόν είναι στη σελίδα 275 αλλά η δράση ξεκινάει στα μέσα της σελίδας 280 και τελειώνει στη σελίδα 293..Ελπίζω να εννοείς αυτό..!!!

 

Φυσικά και εννοούσα αυτό. Τρομερό σκηνικό έτσι; Ωραία, ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

:book: Διαβάζω το Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα από τη σειρα του Μαύρου Πύργου του Stephen King..Σταμάτησα επίτειδες στο σημείο που αρχίζει η εξιστόρηση του παρελθόντος του Ρόλαντ για να με κρατήσει σε αγωνία..!!

 

Όταν φτάσεις στο σκηνικό που γίνεται μέσα στο σαλούν, θα καταλάβεις ποιο εννοώ όταν το διαβάσεις ;-) πες σε παρακαλώ σε ποια σελίδα είναι. Έχω το συνήθειο να σημειώνω σε κάθε βιβλίο τις σελίδες που μου αρέσουν για να ανατρέχω που και που και να τις διαβάζω ξεχωριστά, και το συγκεκριμένο το έχω ξεχάσει και δεν μπορώ να το βρω.

 

 

 

Λοιπόν είναι στη σελίδα 275 αλλά η δράση ξεκινάει στα μέσα της σελίδας 280 και τελειώνει στη σελίδα 293..Ελπίζω να εννοείς αυτό..!!!

 

Φυσικά και εννοούσα αυτό. Τρομερό σκηνικό έτσι; Ωραία, ευχαριστώ πολύ.

 

Τρομερό δε λες τίποτα..Και όπως λένε και οι Φερετροκυνηγοί <<έδρασαν σαν πιστολέρο>>..

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο θάνατος του στρατηγού, της Ντόροθι Σάιερς. Είναι το γνωστό The Unpleasantness At The Bellona Club. Καλή γραφή, ευχάριστη και με χιούμορ. Και θέλω να πιστεύω ότι η έκδοση που έχω (Αλκυών, σελ. 160) δεν είναι συντομευμένη, τουλάχιστον από τα πρώτα δυο κεφάλαια δεν λείπει τίποτα (συγκριτικά με τις πρώτες σελίδες του βιβλίου στο Amazon).

 

edit: Τελικά πάει για αργότερα το βιβλίο του Χάιμς που έλεγα laugh.gif.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Για πες και τη γνώμη σου για το βιβλίο της Αθηνάς Κακούρη γιατί πιάνει σκόνη στη βιβλιοθήκη μου από το καλοκαίρι και θέλω να ξέρω αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Για πες και τη γνώμη σου για το βιβλίο της Αθηνάς Κακούρη γιατί πιάνει σκόνη στη βιβλιοθήκη μου από το καλοκαίρι και θέλω να ξέρω αν αξίζει.

 

Εμένα μου άρεσε ο "κυνηγός φαντασμάτων" της Κακούρη. Το είχα διαβάσει το καλοκαίρι που μας πέρασε, και το είχα βρει αρκετά ενδιαφέρον.

Έχει γρήγορη πλοκή και μέχρι το τέλος δε πάει ο νους σου τι γίνεται. Ίσως σε κουράσουν λίγο κάποιοι από τους διαλόγους, αλλά κατά τα άλλα είναι αρκετά καλό βιβλιαράκι.

 

 

Διάβασα πρόσφατα το "Δωμάτιο 33" από E.C. Sheedy και μου άρεσε. Θα ήθελα να υπάρχει και υπερφυσικό στοιχείο, αλλά και έτσι ήταν αρκετά ευχάριστο αστυνομικό.

Τώρα διαβάζω το "Φονικό παιχνίδι" της B.Barton, επίσης αστυνομικό, και μέχρι στιγμής φαίνεται ενδιαφέρον.

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

The Conan Chronicles vol. 2 του Robert Howard από τη σειρά της Fantasy Masterworks. Μόνο για το Τhe Hour of the Dragon το αγόρασα, καθώς είχα ξαναδιαβάσει τις υπόλοιπες ιστορίες. Με την ευκαιρία βέβαια διαβάζω και τις άλλες ιστορίες και για μια ακόμα φορά συνειδητοποιώ πόσο μέγαλος συγγραφέας ήταν ο REH.

Link to comment
Share on other sites

The Conan Chronicles vol. 2 του Robert Howard από τη σειρά της Fantasy Masterworks. Μόνο για το Τhe Hour of the Dragon το αγόρασα, καθώς είχα ξαναδιαβάσει τις υπόλοιπες ιστορίες. Με την ευκαιρία βέβαια διαβάζω και τις άλλες ιστορίες και για μια ακόμα φορά συνειδητοποιώ πόσο μέγαλος συγγραφέας ήταν ο REH.

 

Πολύ καλά κάνεις που διαβάζεις τις ιστορίες και ας τις έχεις ξαναδιαβάσει. Howard είναι αυτός, πρέπει να διαβαστεί ξανά και ξανά ;-) Εγώ διαβάζω το ''Ο Αγών μου'' του Χίτλερ. Μόλις τελείωσα τις τρεις εισαγωγές από Κλεάνθη Γρίβα και Ουίνστον Τσώρτσιλ και έχω μπει στο κυρίως κείμενο. Περισσότερα όταν το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη έχω αρχίσει τα θριλεράκια που έλεγα, αλλά δεν τα αναφέρω ακόμα στο τόπικ με τα 50 Βιβλία, όταν μπει ο Μάρτιος σε 2-3 μέρες, θα το κάνω. Διάβασα το Τέλειο όπλο των Ρ. Σαπίρ και Γ. Μέρφι, το Επιδρομή των βιοκλαδικών, του Τζόζεφ Ρόζενμπεργκερ και το Ο θάνατος ενός πολίτη, του Ντόναλντ Χάμιλτον. Με λίγα λόγια διάβασα από ένα βιβλίο για κάθε μια από τις εξής σειρές: Ο Εξολοθρευτής, Ο Έμπορος του Θανάτου και Ματ Χελμ, αντίστοιχα. Φυσικά αργότερα θα υπάρξει και μια κριτική για το κάθε βιβλίο. Αυτά τα τρία μικρά βιβλία τα διάβασα σε τρεις μέρες! Τώρα έχω αρχίσει το Ο μαραθωνοδρόμος, του Γουίλιαμ Γκόλντμαν, και υποψιάζομαι ότι θα είναι το πρώτο φετινό βιβλίο που διαβάζω, που θα πάρει πέντε αστεράκια στο goodreads... Τα "σπάει" μέχρι στιγμής!

 

edit: Δημήτρη, χαρά στο κουράγιο σου!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

edit: Δημήτρη, χαρά στο κουράγιο σου!

 

Χαχα σ' ευχαριστώ πολύ γιατί όντως θα το χρειαστώ. Έχω φτάσει στην 115 σελίδα και έχει αρχίσει πλέον να παίρνει μπρος για τα καλά :book:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το 5ο μέρος της σειράς του Μαύρου Πύργου:Οι Λύκοι της Κάλα..Είμαι στη σελίδα 160 και μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ καλό..!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το "Φονικό παιχνίδι" της B. Barton και μου άρεσε πάρα πολύ. Συνδύασε άψογα στοιχεία περιπέτειας, θρίλερ και αστυνομικού.

Μέχρι την τελευταία σελίδα, πραγματικά κρατά τον αναγνώστη σε αγωνία.

 

Συνεχίζω με το "Κάστρο του Σκότους & άλλες ιστορίες" από Χ. Κάττνερ, προσφορά του Δημήτρη!

Link to comment
Share on other sites

Τι εκδόσεις είναι αυτό το Φονικό παιχνίδι; Και ποιος είναι ο τίτλος στα εγγλέζικα;

Link to comment
Share on other sites

The Conan Chronicles vol. 2 του Robert Howard από τη σειρά της Fantasy Masterworks. Μόνο για το Τhe Hour of the Dragon το αγόρασα, καθώς είχα ξαναδιαβάσει τις υπόλοιπες ιστορίες. Με την ευκαιρία βέβαια διαβάζω και τις άλλες ιστορίες και για μια ακόμα φορά συνειδητοποιώ πόσο μέγαλος συγγραφέας ήταν ο REH.

 

Πολύ καλά κάνεις που διαβάζεις τις ιστορίες και ας τις έχεις ξαναδιαβάσει. Howard είναι αυτός, πρέπει να διαβαστεί ξανά και ξανά ;-) Εγώ διαβάζω το ''Ο Αγών μου'' του Χίτλερ. Μόλις τελείωσα τις τρεις εισαγωγές από Κλεάνθη Γρίβα και Ουίνστον Τσώρτσιλ και έχω μπει στο κυρίως κείμενο. Περισσότερα όταν το τελειώσω.

 

Τελείωσε! REH = ΘΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Βιασμό της Τζέις Καρολ Όουτς με σκοπό να το τελειώσω σήμερα επείδή είναι μικρό..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..