Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβάζω άλλο ένα κλασικό βιβλίο τρόμου, το Οι δαίμονες του Χιλ Χάουζ, της Σίρλεϊ Τζάκσον. Εξαιρετική γραφή, αληθινοί χαρακτήρες, ωραία ατμόσφαιρα. Περιμένω να πάρει και μπρος τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίπου στη μέση του Firewall του Henning Mankel που πήρα φέτος στο πρωτοχρονιάτικο bookcrossing και μέχρι τώρα είναι πολύ ωραίο. Αν και δεν έχω διαβάσει άλλα βιβλία της σειράς με τον επιθεωρητή Wallander, έχω δει πολλά επεισόδια της σουηδικής σειράς και νομίζω ότι ήταν πολύ καλή η επιλογή του ηθοποιού που τον υποδύεται.

Σίγουρα θα διαβάσω κι άλλα δικά του.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Καταβάλλω τεράστια προσπάθεια να συνεχίσω το Μαύρο Σπίτι των King και Straub.Έχω φτάσει στην εκατοστή σελίδα.Οι 70 πρώτες σελίδες ήταν σκέτο μαρτύριο, ανούσιες περιγραφές τοπίων και αυτοκινητόδρομων που κούραζαν απίστευτα, αλλά οι υπόλοιπες 30 ήταν κάπως πιο ενδιαφέρουσες.Εύχομαι να στρώσει στη συνέχεια!!

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα χθες το βιβλίο "Στοιχειωμένη Ελλάδα" του Νίκου Θάνου, και οι εντυπώσεις μου είναι μέτριες.

Η αλήθεια είναι ότι ο αναγνώστης πρέπει να έχει πολύ ανοιχτό μυαλό για να δεχτεί τα "αληθινά" περιστατικά που παρουσιάζει ο συγγραφέας του βιβλίου ως τέτοια.

Μου θύμισε λίγο το βιβλίο "Αστικοί Θρύλοι" που είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό, μόνο που τώρα υπάρχει η κανονική καταγραφή των γεγονότων, προσώπων, χρονολογιών και τοποθεσιών. Βέβαια, στο συγκεκριμένο βιβλίο υπάρχει αρκετά μεγάλη θεματολογία, που φυσικά είναι πολύ δύσκολο να καλύψει κανείς μόνο με ένα βιβλίο.

Το σίγουρο είναι ότι μετά από την εξιστόρηση του εκάστοτε περιστατικού σου μένουν πολλά αναπάντητα ερωτήματα, τα οποία προβληματίζουν έντονα. Είναι όμως από εκείνες τις καταστάσεις που κανείς δε παραδέχεται ότι είναι αληθινές, μέχρι (ίσως!) να συμβούν στους ίδιους.

 

Σήμερα ξεκίνησα το βιβλίο "Η Βάσω"first.gif του Παναγιώτη Δημητρίου, δώρο του φίλου μου.

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και τη "Βάσω" του Π. Δημητρίου (αποτελούνταν μόνο από 90 σελίδες).

Είναι χωρισμένο σε 3 μέρη: Πρωί, Μεσημέρι και Βράδυ, και παρουσιάζει τη ζωή της χήρας Βάσως.

Είναι πολύ χαρακτηριστικό και ιδιαίτερο το γράψιμό του, καθώς πρόκειται για βιβλίο του 1982.

Γενικά με άφησε ικανοποιημένη και η ιστορία, αλλά και το τέλος της.

 

Ξεκινάω σήμερα το τελευταίο αστυνομικό που έχω αδιάβαστο, "Η κρυφή ώρα" της L. Rice.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γρήγορα που διαβάζεις, θα με περάσεις laugh.gif.

 

Και on topic, άρχισα το Το κορίτσι της διπλανής πόρτας, του Τζακ Κέτσαμ (εκδόσεις Λογείον). Ήδη τελείωσα το πρώτο μέρος, μέχρι τη σελίδα 65 δηλαδή. Εξαιρετική γραφή και αληθινοί χαρακτήρες, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει κάτι. Σίγουρα όμως θα γίνει στη συνέχεια...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Έτσι γρήγορα που διαβάζεις, θα με περάσεις laugh.gif.

 

Και on topic, άρχισα το Το κορίτσι της διπλανής πόρτας, του Τζακ Κέτσαμ (εκδόσεις Λογείον). Ήδη τελείωσα το πρώτο μέρος, μέχρι τη σελίδα 65 δηλαδή. Εξαιρετική γραφή και αληθινοί χαρακτήρες, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει κάτι. Σίγουρα όμως θα γίνει στη συνέχεια...

 

Να είσαι σίγουρος :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γρήγορα που διαβάζεις, θα με περάσεις laugh.gif.

 

Μπα...κανείς δε σε περνάει εσένα!!aarambo.gif

 

Εγώ τελείωσα τη "Κρυφή ώρα" της L. Rice και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Είναι ένα αξιόλογο αστυνομικό με ωραία υπόθεση και άφθονη αγωνία μέχρι το τέλος.

 

Συνεχίζω με κάτι ανάλαφρο, αλλά όχι χιουμοριστικό (από ό,τι μου είπαν), το βιβλίο "ο Κύριος τέλειος" της Λ. Χάουαρντ.

Είναι το τελευταίο - τελευταίο αδιάβαστο βιβλίο στο ράφι. Από 'βδομάδα περιμένω τις παραγγελίες μου...biggrin.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την Τριλογία των Λαξευτών της Tiessa.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες διαβάζω το Η φρουρά του Διαβόλου του George Robert Elford. O συγγραφέας συνάντησε σε κάποια ασιατική χώρα έναν Γερμανό ο οποίος είχε υπηρετήσει στα SS -σε αντιαντάρτικη μονάδα, με ό,τι συνεπάγεται αυτό- και στη συνέχεια στη Λεγεώνα των Ξένων στην Ινδοκίνα. Το βιβλίο υποτίθεται πως αφηγείται τις εμπειρίες του συγκεκριμένου Γερμανού στρατιώτη-μισθοφόρου κατά τον πόλεμο των Γάλλων εναντίον των ανταρτών Βιετμίνχ στο Βιετνάμ. Και λέω "υποτίθεται" επειδή υποψιάζομαι πως πολλά περιστατικά που περιγράφονται στο βιβλίο είναι επινοημένα. Ωστόσο έχει ενδιαφέρον, κυρίως για την περιγραφή των αγριοτήτων που διέπραξαν και οι δύο πλευρές κατά τη διάρκεια ενός πολύ σκληρού πολέμου. Σίγουρα αξίζει να διαβαστεί απ' όσους ενδιαφέρονται για πολεμικές αφηγήσεις, Β' ΠΠ και στρατιωτική ιστορία γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Νανούρισμα, του Τσακ Πόλανικ.

 

Σε λυπάμαι. Ευτυχώς διαβάζεις πολύ γρήγορα, οπότε, οκ, δεν θα χάσεις και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

χέχε, και εγώ το χω παρατημένο στην σελίδα 30 από πέρσι.Καλό κουράγιο και από μένα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί μου αρέσει; (μέχρι την σελίδα 85 που είμαι τώρα). Ίσως επειδή είμαι φαν του Πόλανικ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

ο μαυρος πυργος 6:το τραγουδι της σουζανα.

λιγο πριν το τελος ειμαι,μουφα εως τωρα.με απογοητευσε εδω ο βασιλιας.:(

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα σήμερα το βιβλίο "Ο κύριος τέλειος" της Λ. Χάουαρντ και μου άρεσε αρκετά. Τελικά είναι χιουμοριστικό, αλλά από τη μέση και μετά γίνεται ένα καλό θριλεράκι, που θυμίζει κάπως το Ψυχώ σαν ιδέα, και κρατά τον αναγνώστη σε αγωνία.

Συνεχίζω τώρα με τις νέες αφίξεις: Ξεκινάω με τις "Υπερφυσικές ιστορίες από τους μετρ του Φανταστικού".book.gif

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω:

  • Baptism of Fire - A. Sapkwoski
    fan translation από Πολωνικά στα Αγγλικά, στο κινητό. 3ο βιβλίο του The Witcher Saga, φαίνεται σαν ο Geralt (ο ήρωας της σιεράς) να κάνει και κάτι σε αυτό το βιβλίο...
  • Ιστορίες από παράξενους κόσμους - Ωρόρα #1
    Αυστηρά Sci Fi, έπεσα πάνω σε έναν Arthur Clark και με αποτέλειωσε, θα ξαναπιάσω το βιβλίο μόλις ξεπεράσω τον πόνο που λέγεται Hard SciFi διήγημα ή, αλλιώς, παραπάνω αριθμοί από όσους αντέχει ο μέσος αναγνώστης
  • Ο εφιάλτης παραφυλάει - Dean Koontz
    50 σελίδες στο βιβλίο (που θα έπαιρνα όρκο ότι ήταν μόλις 10-15) και πολύ κλασικός Koontz ως τώρα (δυστυχώς), αλλά ακούω πολύ καλά λόγια και κρατάω μικρό καλάθι. Θα δούμε, μάλλον είναι η τελευταία ευκαιρία που δίνω στο συγγραφέα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω:

  • Ιστορίες από παράξενους κόσμους - Ωρόρα #1
    Αυστηρά Sci Fi, έπεσα πάνω σε έναν Arthur Clark και με αποτέλειωσε, θα ξαναπιάσω το βιβλίο μόλις ξεπεράσω τον πόνο που λέγεται Hard SciFi διήγημα ή, αλλιώς, παραπάνω αριθμοί από όσους αντέχει ο μέσος αναγνώστης
     
 
Πολύ καλή ανθολογία αυτή, μου άρεσαν όλα τα διηγήματα. Η ιστορία του Asimov από τις κλασικότερες στον χώρο της επιστημονικής φανατασίας, ''Η Μέδουσα'' παρ' όλο που ήταν σκληρή μου άρεσε, ενώ αυτή του Dick πιστεύω ότι θα σε εκπλήσει ευχάριστα. Από τα καλά βιβλία της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω:

  • Ιστορίες από παράξενους κόσμους - Ωρόρα #1
    Αυστηρά Sci Fi, έπεσα πάνω σε έναν Arthur Clark και με αποτέλειωσε, θα ξαναπιάσω το βιβλίο μόλις ξεπεράσω τον πόνο που λέγεται Hard SciFi διήγημα ή, αλλιώς, παραπάνω αριθμοί από όσους αντέχει ο μέσος αναγνώστης
     
 
Πολύ καλή ανθολογία αυτή, μου άρεσαν όλα τα διηγήματα. Η ιστορία του Asimov από τις κλασικότερες στον χώρο της επιστημονικής φανατασίας, ''Η Μέδουσα'' παρ' όλο που ήταν σκληρή μου άρεσε, ενώ αυτή του Dick πιστεύω ότι θα σε εκπλήσει ευχάριστα. Από τα καλά βιβλία της σειράς.

 

Είχα ξεχωρίσει τα διηγήματα των Ασίμοφ και Σέκλυ. Του Κλαρκ ήταν λίγο κουραστικό ενώ τα υπόλοιπα συμπαθητικά.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα το Ο Συντηρητης των Κεραμικων του Φιλιπ Ντικ και ξεκινησα το Κερασφορος του Τζοε Χιλ

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα το Ο Συντηρητης των Κεραμικων του Φιλιπ Ντικ και ξεκινησα το Κερασφορος του Τζοε Χιλ

 

Όταν τελειώσεις τον Κερασφόρο, πες μας αν θες πως σου φάνηκε... Mε ενδιαφέρει και εμένα να το διαβάσω κάποια στιγμή...:)

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα το Ο Συντηρητης των Κεραμικων του Φιλιπ Ντικ και ξεκινησα το Κερασφορος του Τζοε Χιλ

 

 

 

Όταν τελειώσεις τον Κερασφόρο, πες μας αν θες πως σου φάνηκε... Mε ενδιαφέρει και εμένα να το διαβάσω κάποια στιγμή...:)

 

Ευχαριστως! Οι πρωτες 100 σελιδες μεχρι τωρα ηταν πολυ καλες παντως.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα, του Στίβεν Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστως! Οι πρωτες 100 σελιδες μεχρι τωρα ηταν πολυ καλες παντως.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Εγώ τελείωσα χθες τις "Υπερφυσικές Ιστορίες":

 

- Τα φτερά του Ώρου - Α.Μπλάκγουντ : Πρόκειται για την ιστορία ενός ανθρώπου που έχει εμμονή με τα πτηνά, και θεωρεί προστάτη-θεό του τον Ώρο. Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω Μπλάκγουντ, ενώ τον έχω εδώ και καιρό στα υπόψιν μου. Γενικά η ιστορία και η ατμόσφαιρά της μου άρεσε αρκετά.

- Οι νυχτερίδες της τρέλας - Ω.Ντέρλεθ : Από τις πολύ καλές ιστορίες της συλλογής. Μέσω ενός ημερολογίου μαθαίνουμε για τα περίεργα περιστατικά στα οποία γίνεται μάρτυρας ο ένοικος του στοιχειωμένου εξοχικού του. Το διήγημα είναι αρκετά σύντομο, αλλά με κέρδισε, αφού τα στοιχειώματα μου κινούν πάντα το ενδιαφέρον. Επίσης, μου άρεσε πολύ η τόσο απλή φράση

"νιώθω να μου κεντάνε το λαιμό πένθιμα..."

στο τέλος της ιστορίας.

- Ο Λευκός λαός - Α. Μάχεν : Το διήγημα αυτό είναι από τα καλύτερα που έχω διαβάσει μέχρι σήμερα. Ξεκινάει με έναν εκπληκτικό και πανέξυπνο διάλογο περί αμαρτίας, και συνεχίζει με την εξιστόρηση γεγονότων μέσα από ένα βιβλίο που κρατούσε σαν ημερολόγιο ένα κορίτσι που ασχολούνταν με μαγεία. Υ-πέ-ρο-χο! Δε μπορώ να πω κάτι άλλο. Σίγουρα θα ξαναδιαβάσω Μάχεν, δεν υπάρχει περίπτωση..

- Το Γκουλ - Κ. Α. Σμιθ : Έχω ξαναδιαβάσει κάπου την ιστορία παλιότερα, και μου άρεσε. Πρόκειται για τη συμφωνία που είχε γίνει μεταξύ του ήρωα και ενός δαίμονα μετά το θάνατο της αγαπημένης του. Σύντομο, αλλά πολύ καλό.

- Μεσάνυχτα στον κόσμο του Καθρέπτη - Φ. Λάιμπερ : Ο ήρωας της συγκεκριμένης ιστορίας νιώθει να απειλείται από τη παρουσία μιας μορφής στον καθρέφτη. Πολύ καλή ατμόσφαιρα, ανατριχιαστική σε κάποια σημεία.

- Η Αδρανής Πόλη - Λόρδος Ντάνσανυ : Όποιος θέλει να μπει σε αυτή τη πόλη πρέπει να πληρώσει φόρο. Διαβάζουμε κάποιες ιστορίες που διηγούνται ταξιδιώτες στους φύλακες της πύλης, προκειμένου να εισέλθουν. Πέρα από τις δύο τελευταίες παραγράφους, δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε και τόσο η συγκεκριμένη ιστορία.

- Ο Άρχοντας των ηλεκτρογεννητριών - Χ.Τζ. Γουέλς : Ο αρχιεπιστάτης των ηλεκτρογεννητριών και ο βοηθός του είναι οι ήρωες του διηγήματος. Η συνεργασία αυτή θα αποβεί μοιραία για κάποιον από τους δύο εξαιτίας μιας ...περίεργης και ιδιότυπης λατρείας. Μου άρεσε πολύ. Τη βρήκα πολύ έξυπνη.

 

Γενικότερα έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη από αυτή τη συλλογή. Προτείνω, όσοι δεν έχετε διαβάσει τον "Λευκό λαό" του Άρθουρ Μάχεν, να το κάνετε.

 

Συνεχίζω αύριο με "Εναλλακτικές Πραγματικότητες 2" του Φ. Ντικ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..