Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τελείωσα χθες το βιβλίο "Με το θάνατο στα χείλη" της Linda Howard.

Για αστυνομικό ήταν αρκετά καλό, αν και είχε αρκετά κοινά στοιχεία με το άλλο αστυνομικό της ίδιας που έχω διαβάσει, τον "Κύριο Τέλειο".

Γενικά, πάντως, μου άρεσε.

 

Συνεχίζω με το βιβλίο του Παντελή Γιαννουλάκη, "Κούφια Γη" με μεγάλο ενδιαφέρον.book.gif

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η ζωή μετά το Θεό, του Ντάγκλας Κόπλαντ.

Link to comment
Share on other sites

Ok,βρηκα που εβοσκε το ποστ μου(στη Συγκλητο...αρα ειναι οκ και εκει ως οφ τοπικ):mf_sherlock:

Διαβασα λιγο χτες κι ενω εκλειναν τα ματια μου απο τη νυστα τα 2 πρωτα κεφαλαια απο το

Αλμουρικ

του Ρομπερτ Χαουαρντ

 

Κλασικο ηρωικο φαντασυ σε εξωγηινο πλανητη.Νομιζω θυμιζει αρκετα Τζον Καρτερ οποτε ειναι επικαιρο φετος.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Άνθρωποι και ποντίκια, του Τζον Στάινμπεκ.

Link to comment
Share on other sites

 

Συνεχίζω με το βιβλίο του Παντελή Γιαννουλάκη, "Κούφια Γη" με μεγάλο ενδιαφέρον.book.gif

 

 

Τρομερό! Είχε κάνει πολύ θόρυβο τότε ο Γιαννουλάκης με την Κούφια Γη. Πιστεύω πως με το πέρασμα του χρόνου αυτός και η ομάδα του κάπως το κουράσανε το όλο θέμα αλλά το βιβλίο παραμένει άκρως ενδιαφέρον με πάρα πολλά στοιχεία και άφθονες παράξενες θεωρίες.

 

Εγώ διαβάζω το Μετρο 2033 του Dmitry Glukhovsky. Μέχρι τη σελίδα 300 που έχω φτάσει παραμένει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό! Είχε κάνει πολύ θόρυβο τότε ο Γιαννουλάκης με την Κούφια Γη. Πιστεύω πως με το πέρασμα του χρόνου αυτός και η ομάδα του κάπως το κουράσανε το όλο θέμα αλλά το βιβλίο παραμένει άκρως ενδιαφέρον με πάρα πολλά στοιχεία και άφθονες παράξενες θεωρίες.

 

Πράγματι, οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές και τα θέματα με τα οποία καταπιάνεται, τεράστια!

Είμαι περίπου στα μισά του βιβλίου και έχω εκπλαγεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Μονσινιόρ Κιχότης, του Γκράχαμ Γκριν. Και είναι πάρα πολύ καλό μέχρι στιγμής! Περισσότερα αύριο, όταν το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω το "στη φωλιά του κούκου" του Ken Kesey

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ το "παιδί του Οκτώβρη" του Φιλίπ Μπεσόν

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ ξεκίνησα τον Μεγάλο Αποχαιρετισμό του Raymond Chandler

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την "Κούφια Γη" του Παντελή Γιαννουλάκη.

Το βιβλίο είναι εκπληκτικό. Ο συγγραφέας προσπαθεί να παρουσιάσει στον αναγνώστη ένα μέρος της αθέατης, και συνεπώς άγνωστης, πλευράς του κόσμου και του σύμπαντος, εκείνης που δεν είναι αντιληπτή από τους ανθρώπους.

Ξεκινώντας με έναν πολύ καλό πρόλογο για το ταξίδι που θα ακολουθήσει όποιος διαβάσει το βιβλίο, ανακαλύπτουμε υπόγειους και ανεξερεύνητους κόσμους, μέσα από αρχαία κείμενα, νύξεις μέσα στη μυθολογία, επιγραφές που βρέθηκαν σε ανασκαφές, αλλά και θρύλους που μεταφέρονται από στόμα σε στόμα στο πέρασμα των χρόνων.

Το συγκεκριμένο βιβλίο, πρέπει να προειδοποιήσω ότι δεν είναι για να περάσει κανείς την ώρα του, αλλά αντίθετα απαιτεί αρκετή συγκέντρωση κατά την ανάγνωση, καθώς οι πληροφορίες που δίνει είναι πολλές. Υπάρχουν αρκετές επαναλήψεις των θεωριών σε κάθε κεφάλαιο, προφανώς γιατί ο όγκος τους είναι τεράστιος. Βέβαια, το κάθε κεφάλαιο ανοίγει πολλά θέματα, που είναι λογικό να μη μπορεί να καλύψει με τις σελίδες του ένα μόνο βιβλίο.

Άσχετα τελικά, αν πιστεύει κανείς όλα όσα διαβάσει σε αυτό, το σίγουρο είναι ότι έχει κάνει ένα εκπληκτικό ταξίδι.

Τα επιπλέον λόγια είναι περιττά. Όσοι το πετύχετε, διαβάστε το. 100%good.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το "Μαύρο φιλί" του Μένιου Σακελλαρόπουλου. Το βιβλίο είναι ένα ερωτικό θρίλερ, με αρκετά καλό και απρόσμενο τέλος.

Γενικά πάντως δε με ενθουσίασε ο τρόπος γραφής του. Αν και είναι το 6ο βιβλίο του, μάλλον θέλει δουλειά ακόμα..huh.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα την "Κυρία Κατάκη" της Ιωάννας Καρυστιάνη, μια συλλογή διηγημάτων που, για όσους συντονίζονται στο ύφος της Καρυστιάνη, ήταν εξαιρετική.

Ξεκίνησα το Abarat του Clive Barker, εντυπωσιασμένος και από την έκδοση αλλά δεν με βλέπω να το συνεχίζω. Ίσως η μετάφραση, ίσως να είμαι ακόμα επηρεασμένος από το προηγούμενο βιβλίο, ποιος ξέρει, δεν μου κάθεται. Θα το αφήσω γι αργότερα.

Παράλληλα διαβάζω το "Δοκίμια Για Τον Θάνατο" Στην Δύση του Φίλιπ Άριες. Κείμενα γύρω από τον θάνατο και το πως διαμορφώθηκε η στάση του δυτικού κόσμου απέναντι στο φαινόμενο την τελευταία χιλιετία. Πάρα πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Σατόρι στο Παρίσι, του Τζακ Κέρουακ.

 

Αυτό ήταν και το τελευταίο βιβλίο μέσα στον μήνα Μάιο. Ο Ιούνιος είναι αφιερωμένος αποκλειστικά και μόνο στο fantasy (κάθε είδους), και θα είναι ο τελευταίος θεματικός μήνας. Στο δεύτερο εξάμηνο, κάθε μήνα, θα διαβάζω απ'όλα τα είδη. Είναι καλύτερα έτσι.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το χιουμοριστικό και ανάλαφρο "Γάμος αλά ιταλικά" της N. Pellegrino, το οποίο λάτρεψα, ως γνήσια φαν της Ιταλίας.

Το σίγουρο είναι ότι θα αναζητήσω και άλλα βιβλία της συγγραφέως, που από ό,τι είδα κυμαίνονται στο ίδιο στυλ.

 

Έχω ξεκινήσει από το πρωί το βιβλίο του Γ. Παπαχρήστου "Το 3 και το 7".

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω και ξαναδιαβάζω (και δε χορταίνω) τη νοβελέτα "Αμμοβασιλιάδες" του Martin (στο βιβλίο: Ιστορίες βραβευμένες με Hugo, εκδόσεις Parsec)...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Neverwhere του Neil Gaiman που είναι πολύ καλό στις 100 περίπου πρώτες σελίδες του.

 

Έχει ήδη γίνει και σειρά του BBC, την οποία είδα πριν κάποια χρόνια, αλλά εκτός από την ατμόσφαιρα δεν θυμάμαι και πάρα πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το Ubik και για να συνελθω απο το Σ-Ο-Κ επιασα το το Red του Ketchum και το διαβασα και αυτο σε λιγες ωρες. Νεο Σ-Ο-Κ... Τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το Ubik και για να συνελθω απο το Σ-Ο-Κ επιασα το το Red του Ketchum και το διαβασα και αυτο σε λιγες ωρες. Νεο Σ-Ο-Κ... Τωρα?

Dune έχεις διαβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Ειναι ενα ειδος το οποιο δεν με συγκινουσε καθολου μεχρι προσφατα. Βεβαια τα γουστα και οι επιθυμιες μεταβαλλονται με τον καιρο και το Dune ειναι κατι που πρεπει να διαβαστει. Λογικα υπαρχουν διηγηματα του Χερμπερτ στις Ωρορες, οποτε θα ξεκινησω απο εκει σαν ζεσταμα για να δω αν μου ταιριαζει το υφος του. Ευχαριστω, Nihilio!

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Ειναι ενα ειδος το οποιο δεν με συγκινουσε καθολου μεχρι προσφατα. Βεβαια τα γουστα και οι επιθυμιες μεταβαλλονται με τον καιρο και το Dune ειναι κατι που πρεπει να διαβαστει. Λογικα υπαρχουν διηγηματα του Χερμπερτ στις Ωρορες, οποτε θα ξεκινησω απο εκει σαν ζεσταμα για να δω αν μου ταιριαζει το υφος του. Ευχαριστω, Nihilio!

Αυτό πήγαινε στα δύο απανωτά Σ-Ο-Κ που έφαγες, για να τριτώσει το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τη συλλογή Black wings of Cthulhu που έχει επιμεληθεί ο S. T. Joshi. Λαβκραφτικά διηγήματα από νεώτερους συγγραφείς. Κάποια από αυτά είναι σχετικά προβλέψιμα αλλά περιέχονται και κάποιες πολύ δυνατές ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το βιβλίο "Το 3 και το 7" του Γ. Παπαχρήστου.

Μου άρεσε αρκετά το γράψιμό του, παρόλο που η υπόθεση είχε κάποια κλισέ.

Γενικά πέρασε ευχάριστα η ώρα με το συγκεκριμένο βιβλίο.

 

Έχω ξεμείνει από βιβλία προς το παρόν και περιμένω (ακόμα) τις παραγγελίες μου...

Ανάθεμα τα ΕΛΤΑ!!!angry.gifangry.gifangry.gifangry.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..