Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Βρε παιδιά, δεν αντιλέγω, προχωρημένο για την εποχή του, αλλά... Ειλικρινά δεν κατάφερα να το ξεκινήσω καν. Και μόνο οι πρώτες σκηνές με το ζευγαράκι  πέφτουλας-κυρατσοκατινίτσα, πώς να το πω δηλαδή, οι διάλογοι ήταν τουλάχιστον εμετικά παρωχημένοι. Το εγκατέλειψα λίγο μετά που φάνηκε ο νεαρός, γιατί ακόμη κι αυτό το προχώ κομμάτι μου φάνηκε προβληματικό. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον, να το διαβάσω, αλλά ειλικρινά, θα πρέπει να γίνω τουλάχιστον 65 ετών και να μην έχω και τίποτε -ούτε Κοσμοπόλιταν- άλλο να διαβάσω.

 

Δυστυχώς πάει καιρός που το έχω διαβάσει και δεν θυμάμαι τις πρώτες σκηνές στις οποίες αναφέρεσαι. Θυμάμαι όμως πως υπήρχαν σημεία στα οποία το βιβλίο κούραζε. Δεν ξέρω αν έφτασες εκεί που κάνει την εμφάνιση του ο μέντορας του νεαρού -που ουσιαστικά είναι ο ίδιος ο Heinlein που μιλάει- και αρχίζει τις "πρωτοποριακές" αναλύσεις. Από εκεί το βιβλίο αποκτά ενδιαφέρον.

Edited by tsathoggua
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Βρε παιδιά, δεν αντιλέγω, προχωρημένο για την εποχή του, αλλά... Ειλικρινά δεν κατάφερα να το ξεκινήσω καν. Και μόνο οι πρώτες σκηνές με το ζευγαράκι  πέφτουλας-κυρατσοκατινίτσα, πώς να το πω δηλαδή, οι διάλογοι ήταν τουλάχιστον εμετικά παρωχημένοι. Το εγκατέλειψα λίγο μετά που φάνηκε ο νεαρός, γιατί ακόμη κι αυτό το προχώ κομμάτι μου φάνηκε προβληματικό. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον, να το διαβάσω, αλλά ειλικρινά, θα πρέπει να γίνω τουλάχιστον 65 ετών και να μην έχω και τίποτε -ούτε Κοσμοπόλιταν- άλλο να διαβάσω.

 

Δυστυχώς πάει καιρός που το έχω διαβάσει και δεν θυμάμαι τις πρώτες σκηνές στις οποίες αναφέρεσαι. Θυμάμαι όμως πως υπήρχαν σημεία στα οποία το βιβλίο κούραζε. Δεν ξέρω αν έφτασες εκεί που κάνει την εμφάνιση του ο μέντορας του νεαρού -που ουσιαστικά είναι ο ίδιος ο Heinlein που μιλάει- και αρχίζει τις "προωτοποριακές" αναλύσεις. Από εκεί το βιβλίο αποκτά ενδιαφέρον.

 

 

Εμένα πάλι δεν με χάλασε η αρχή. Και το σημείο με μέντορα ήταν όντως ενδιαφέρον.

Εκεί που βαρέθηκα πάρα πολύ ήταν στις αναλύσεις όταν φτιάχτηκε το ίδρυμα, που ήταν κάτι σαν εκκλησία αν θυμάμαι. Εκεί δεν έφευγαν οι σελίδες με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου πολυάρεσε το βιβλίο αν και καταλαβαίνω γιατί έκανε πάταγο εκείνη την εποχή. Επίσης έχει φάση πόσο διαφορετικό είναι σε σχέση πχ με το Starship Troopers.

 

Έπιασα το

Η Λάμψη

του Κινγκ

 

είχα διαβάσει το πρώτο κεφάλαιο και λέω να το συνεχίσω.Κλασικά πολύ μπλα μπλά στην αρχή. Αναρωτιέμαι άμα μείνει μόνη της η οικογένεια πως θα βάλει τα κλασικά κουτσομπολιά του ο Κινγκ στην ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

στη μνημη του μεγαλου τζακ βανσ ξεκινησα τις ιστοριες της ετοιμοθανατης γης

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Μίζερι, του Στίβεν Κινγκ.

Για να δούμε βαθμό, έχει ενδιαφέρον....

Θα ξεκινήσω σήμερα το γνωστό "Fight Club"  του Palahniuk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η λίστα των 7, του Μαρκ Φροστ. Εκδόσεις Bell. Όσοι έχετε δει την τηλεοπτική σειρά Twin Peaks σίγουρα θα ξέρετε το όνομα του συγγραφέα, μιας και αυτός είναι ο σεναριογράφος της σειράς! Έχω ήδη φτάσει στην σελίδα 100 (από τις 570) και το βιβλίο τα σπάει κανονικά! Ευχαριστώ τον Electroscribe που πριν 2 χρόνια μου το είχε αναφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει καμιά 60ριά σελίδες από το "πείραμα Ντοσάντι" του Φρανκ Χέρμπερτ,αλλά δεν βλέπω να την παλεύω.

 

(Μήπως έχει να μου προτείνει κανείς κανένα τίτλο,που να έχει αγώνα για την επιβίωση σε κατεστραμμένο κόσμο,όπως για παράδειγμα ο "Ζωντανός Θρύλος","ο Δρόμος" του Μακ Κάρθυ ή η" Καμένη γη" του Dashner?)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει καμιά 60ριά σελίδες από το "πείραμα Ντοσάντι" του Φρανκ Χέρμπερτ,αλλά δεν βλέπω να την παλεύω.

 

(Μήπως έχει να μου προτείνει κανείς κανένα τίτλο,που να έχει αγώνα για την επιβίωση σε κατεστραμμένο κόσμο,όπως για παράδειγμα ο "Ζωντανός Θρύλος","ο Δρόμος" του Μακ Κάρθυ ή η" Καμένη γη" του Dashner?)

 

Χωρίς να τα έχω διαβάσει, αλλά βλέποντας ότι είναι στην ίδια κατηγορία του post apocalyptic, υποθέτω ότι το Σιλό του Hugh Howey από εκδόσεις Anubis και το Πέρασμα του Justin Cronin από εκδόσεις Λιβάνη θα κάνουν την δουλειά τους. Επίσης το Κοράκι του Stephen King είναι σίγουρα post apocalyptic και ΕΠΟΣ. Ίσως και το Η ώρα των τριφίδων του John Wyndham να ανήκει στην ίδια κατηγορία, το έχω διαβάσει και το βρήκα καταπληκτικό. Επίσης το Ο ταχυδρόμος του David Brin είναι post apocalyptic έργο, έχει γίνει και ταινία με τον Κέβιν Κόστνερ (αλλά είναι εξαντλημένο και δυσεύρετο στα ελληνικά). Επίσης υπάρχουν τα κλασικά Alas Babylon, Earth Abides και On The Beach που όμως δεν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κι ο Μπάλαρντ θα σου αρέσει (Κρυστάλλινος Κόσμος, η Πλημμύρα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κι ο Μπάλαρντ θα σου αρέσει (Κρυστάλλινος Κόσμος, η Πλημμύρα).

 

Τα ξέχασα τελείως αυτά! Ο Κρυστάλλινος κόσμος μου άρεσε πολύ. Η Πλημμύρα λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Χρήσιμα Αντικείμενα του Stephen King.Ειμαι στις 500+ σελίδες και μέχρι στιγμής μ'αρέσει χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει καμιά 60ριά σελίδες από το "πείραμα Ντοσάντι" του Φρανκ Χέρμπερτ,αλλά δεν βλέπω να την παλεύω.

 

(Μήπως έχει να μου προτείνει κανείς κανένα τίτλο,που να έχει αγώνα για την επιβίωση σε κατεστραμμένο κόσμο,όπως για παράδειγμα ο "Ζωντανός Θρύλος","ο Δρόμος" του Μακ Κάρθυ ή η" Καμένη γη" του Dashner?)

Aν βάζουμε μέσα και τα αμετάφραστα σίγουρα αξίζει το A canticle for Leibowitz. Χμ, νόμιζα υπήρχε ανάλογο topic αλλά δεν το βρίσκω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το παιχνίδι του Έντερ, του Όρσον Σκοτ Καρντ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα ηδη το Camera Obscura του adicto! Πρωτη εντυπωση (τελειωνοντας το ομωνυμο) ακρως θετικη. Προχοραω στο επομενο!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Σφαγή εν ψυχρώ, του Εντ Μακμπέιν.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο άρχοντας του ψεύδους του Masterton.Λίγο που έχω διαβάσει είναι πολύ καλό!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται του Masterton...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που τελειωσε και η τριτη σαιζον του GoT, καιρος να πιασω τα βιβλια! Με την ελπιδα να τα εχω τελειωσει πριν αρχισει ο 4ος! Το Παιχνιδι του Στεμματος λοιπον! Βαθια ανασα και βουταω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που τελειωσε και η τριτη σαιζον του GoT, καιρος να πιασω τα βιβλια! Με την ελπιδα να τα εχω τελειωσει πριν αρχισει ο 4ος! Το Παιχνιδι του Στεμματος λοιπον! Βαθια ανασα και βουταω!

 

Λες (και) γι' αυτό να καθυστερούν τόσο από τη μια σεζόν στην άλλη, για να προλαβαίνουν οι φαν να διαβάζουν τα τούβλα στο ενδιάμεσο; Εμένα δε με έχουν πείσει ακόμα, αλλάααα...

Εγώ διαβάζω, εκτός από το "Σαλτατέμπο" του Stefano Benni, την "Επιδημία" του Scott Sigler και το "Φάδερ Ημών" του Μάνου Βουράκη. Δεν έχω καταλήξει αν είναι αρκετά σαχλαμάρα για να μη θέλω να το αναφέρω εδώ, αλλά πλάκα έχει, "Ο Χριστός δεν κατάλαβε Χριστό", τέτοιο στιλ.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που τελειωσε και η τριτη σαιζον του GoT, καιρος να πιασω τα βιβλια! Με την ελπιδα να τα εχω τελειωσει πριν αρχισει ο 4ος! Το Παιχνιδι του Στεμματος λοιπον! Βαθια ανασα και βουταω!

αν σου αρεσε η σειρα τα βιβλια θα τα λατρεψεις...τιποτε αλλο...το προβλημα ειναι οταν θα τα τελειωσεις που θα ψαχνεις κατι αντιστοιχο να διαβασεις

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα ''Τα Ζωντόβολα του Διαστήματος'' του Έρικ Φρανκ Ράσσελλ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..