Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ξεκίνησα την ανθολογία τρόμου ''Όταν Ξυπνούν οι Εφιάλτες''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα τους Παίκτες του Τιτάνα (Phillip K. Dick) και μπαίνω σε pulp mode με το Lost on Venus του E.R. Burroughs. Είναι το δεύτερο βιβλίο της σειράς και δεν έχω διαβάσει το πρώτο, συνεπώς είμαι και γω λίγο...lost! Θα δούμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω παράλληλα ιστορίες από τα

 

Βιβλία του αίματος

του Κλάιβ Μπάρκερ

 

και

 

Ματαίως ζουν οι σαρωτές

του Κορτγουέινερ Σμιθ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με Τζο Χιλ και Φαντασματα του 20ου Αιωνα!

 Είναι καλό; κάπου το χα πετύχει 5 ευρά, του βάζεις ένα 5/10 δηλ τη βάση;

Link to comment
Share on other sites

Kάποιος να μου εξηγήσει γιατί τον πορώνει ο Jo Nesbo; σχεδόν τελείωσα τον κοκκινολαίμη, αστυνομικό μυθιστόρημα του μέσου όρου, που διαβάζεται ευχάριστα. Γιατί τόσο μάρκετινγκ; Και εγώ ψάρωσα σαν βλάκας και αγόρασα μαζί το Νέμεσις και τη Νυχτερίδα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τα κάνεις δώρο σε καποιον φιλο σου που του αρέσουν τα αστυνομικά, αν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ή να κάνεις δώρο σε εμένα τη Νυχτερίδα, που δεν είμαι φίλη σου αλλά δεν πειράζει. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Συνεχιζω με Τζο Χιλ και Φαντασματα του 20ου Αιωνα!

 Είναι καλό; κάπου το χα πετύχει 5 ευρά, του βάζεις ένα 5/10 δηλ τη βάση;

 

 

 

Καλα, τρεις ιστοριες εχω διαβασει μεχρι τωρα, οποτε δεν μπορω να ειμαι απολυτα σιγουρος αν ειναι καλο. Μολις τελειωσω θα πω. Προς το παρον, παντως, το βρισκω θετικο. Οπως και στο "Κουτι σε Σχημα Καρδιας", που ειχα διαβασει πριν κατι μηνες, μου αρεσει πολυ ο τροπος που γραφει ο Χιλ.

Link to comment
Share on other sites

Ή να κάνεις δώρο σε εμένα τη Νυχτερίδα, που δεν είμαι φίλη σου αλλά δεν πειράζει. :)

 Αυτό που μου άρεσε πάντως είναι ότι οι λύσεις στους γρίφους δεν έρχονται ουρανοκατέβατες, ούτε είναι ο super ξερόλας τύπου αμερικανιάς αστυνομικής σειράς που από μια κλωστή ξεσκεπάζει ολόκληρο τον υπόκοσμο σε χρόνο dt. O Χάρι  Χόλε αν κ κάπως αυτοκαταστροφικός, με κέρδισε, ήταν ανθρώπινος κ στην τελική τον συμπαθούσες κιόλας.  Απλά δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί θεωρείται τόσο σούπερ σειρά. Εγώ το διάβασα σχεδόν σε 2 μέρες, αλλά δεν ξετρελάθηκα. Επίσης μου άρεσε που είχε κάποια κοινωνικά σχόλια για το ρατσισμό, τη βία,  ιστορικές πληροφορίες και συγκινητικές ερωτικές ιστορίες . Το συγκεκριμενο βιβλίο το θεωρώ ένα από τα πιο ολοκληρωμένα αστυνομικά μυθιστορήματα που διάβασα ποτέ κ τον ήρωα έναν από τους καλύτερους σε βιβλίο σειράς, αλλά δεν ξετρελάθηκα... :)

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ή να κάνεις δώρο σε εμένα τη Νυχτερίδα, που δεν είμαι φίλη σου αλλά δεν πειράζει. :)

 ...Το συγκεκριμενο βιβλίο το θεωρώ ένα από τα πιο ολοκληρωμένα αστυνομικά μυθιστορήματα που διάβασα ποτέ κ τον ήρωα έναν από τους καλύτερους σε βιβλίο σειράς, αλλά δεν ξετρελάθηκα... :)

 

 

 

 

Νομίζω, ότι το τελείωμα του σχολίου σου δείχνει ακριβώς το λόγο που δεν σου άρεσε. :p

 

Πάντως, δώσε του κανα δυο ευκαιρίες ακόμα. Είναι καλός ο Νέσμπο αν και από ένα σημείο και μετά οι ιστορίες του μοιάζουν με το ανέκδοτο με τον παππού (που τον πυροβόλησαν στο τέλος γιατί δεν έλεγε να πεθάνει με τίποτα) και ο Χάρι Χόλε αρχίζει και χάνει κομμάτια...


 

 

 

 

Ή να κάνεις δώρο σε εμένα τη Νυχτερίδα, που δεν είμαι φίλη σου αλλά δεν πειράζει. :)

 ...Το συγκεκριμενο βιβλίο το θεωρώ ένα από τα πιο ολοκληρωμένα αστυνομικά μυθιστορήματα που διάβασα ποτέ κ τον ήρωα έναν από τους καλύτερους σε βιβλίο σειράς, αλλά δεν ξετρελάθηκα... :)

 

 

Νομίζω, ότι το τελείωμα του σχολίου σου δείχνει ακριβώς το λόγο που δεν σου άρεσε το βιβλίο. :p

 

Πάντως, δώσε του κανα δυο ευκαιρίες ακόμα. Είναι καλός ο Νέσμπο αν και από ένα σημείο και μετά οι ιστορίες του μοιάζουν με το ανέκδοτο με τον παππού (που τον πυροβόλησαν στο τέλος γιατί δεν έλεγε να πεθάνει με τίποτα) και ο Χάρι Χόλε αρχίζει και χάνει κομμάτια...

 

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Βιβλίο χωρίς όνομα, του Ανώνυμου. Πολύ κατατοπιστικός, ε; :p Εκδόσεις Μονόκερως.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ εκεί πάνω στη στίβα με τα αδιάβαστα και το ζαχαρώνω. Περιμένω να το τελειώσεις, για να δω πόσο σύντομα θα το πιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ εκεί πάνω στη στίβα με τα αδιάβαστα και το ζαχαρώνω. Περιμένω να το τελειώσεις, για να δω πόσο σύντομα θα το πιάσω.

 

Θα έβαζα στοίχημα ότι το έγραψε ο Tarantino, σε συνεργασία ίσως με τον Robert Rodriguez. Δεν θα περιμένεις και πολύ, διαβάζεται γρήγορα το άτιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την ανθολογία τρόμου ''Όταν Ξυπνούν οι Εφιάλτες''.

 

Την τελείωσα και δεν έλεγε πολλά πράγματα. Μισά άγνωστα ονόματα, μισά γνωστά, όλα τους όμως σε μέτριες στιγμές. Οι ιστορίες καλούτσικες, αλλά πολύ απλοϊκές και τίποτα το τρομερό. Καλύτερη όλων ''Το Γουρούνι'' του Ουίλλιαμ Χόουπ Χότζσον, αλλά μου φάνηκε κάπως φλύαρη. Κάτι πήγε να πει και το ''Στη Σκηνή του Άμουντσεν'' του Τζων Μάρτιν Λήχυ. Έχοντας ως φόντο την Ανταρκτική, Κθουλοέφερνε και αυτός είναι ένας συνδυασμός που μου αρέσει πολύ. Ήταν όμως το αντίθετο της προηγούμενης μιας και μου φάνηκε σαν κάτι να της λείπει. Καλοί και ωραίοι οι υπαινιγμοί και οι υπεκφυγές, αλλά θα μου άρεζε περισσότερο αν ήταν μία ιδέα μεγαλύτερη.

 

Συνολικά όχι κακή ανθολογία, αλλά μπορεί κανείς να ζήσει άνετα και χωρίς αυτή.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την συλλογή ''Και Μετά δεν Απέμεινε Κανείς'' του Έρικ Φρανκ Ράσσελλ.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Κάθε νεκρό πράγμα, του Τζον Κόνολι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο άνθρωπος φάντασμα, του Ρότζερ Χομπς. Σήμερα κυκλοφόρησε, το αγόρασα και το άρχισα άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..