Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβάζω λόγω κάποιας υποχρέωσης στη δουλειά μου την σειρά βιβλίων Ο Πέρσι Τζάκσον και οι Ολύμπιοι... Καλό μόνο για εφήβους που δεν έχουν σχέση με διάβασμα. Διαβάζεται χαλαρά πάντως. Το πρώτο το τελείωσα σε 2 μέρες.

 

Αλλά στο κομμοδίνο μου με περιμένει ο John Connolly και η Οργή των Αγγέλων! Για τις άλλες στιγμές αυτά! 

 

(Booklovers never go to bed alone) χιχιχι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν οι υποχρεώσεις στη δουλειά του καθένα μας ήταν να διαβάζουμε βιβλία φαντασίας, καλά θα ήταν.

Εγώ διαβάζω στα κλεφτά από τη δουλειά (πριν να έρθει η υπέυθυνη και αφού φύγει) το

 

Ο συντηρητής των κεραμικών

του Φίλιπ Ντικ

 

Αν και θεωρείται (είναι;) από τα κατώτερα του Ντικ γενικά, θα έλεγα ότι είναι ένα ωραίο βιβλιαράκι. Έχει βέβαια τον κακομοίρη ήρωα κι όλα τα κλασικά του Ντικ οπότε οι λάτρις του συγγραφέα θα το αγαπήσουν κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα σήμερα ουσιαστικά το "Οι δαίμονες του Χίλχαουζ", της Shirley Jackson (εκδ. Επιλογή). Είμαι ήδη στη μέση, πολύ ικανοποημένη και αρκετά τρομαγμένη. Έχω συμπαθήσει πολύ την πρωταγωνίστρια και η γραφή της Shirley είναι πολύ γλυκιά, χωρίς να "χάνει" στα σημεία με τα υπερφυσικά γεγονότα. Μέχρι τώρα (σελ.132 κ των 236) είμαι ενθουσιασμένη :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Τελευταίος Μονόκερως του Peter Beagle. Ενδιαφέρον και καλογραμμένο fantasy παραμύθι.

:)  Το τελείωσες; Ήταν καλό; Είχα διαβάσει μικρή (πολύ μικρότερη από ότι έπρεπε!) την "Μπαλάντα του Πανδοχέα" του, και είχα ξετρελαθεί. Επίσης διάβασα τη συλλογή του "Γιγάντια Οστά", κι αυτή μου είχε αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο Τελευταίος Μονόκερως του Peter Beagle. Ενδιαφέρον και καλογραμμένο fantasy παραμύθι.

:)  Το τελείωσες; Ήταν καλό; Είχα διαβάσει μικρή (πολύ μικρότερη από ότι έπρεπε!) την "Μπαλάντα του Πανδοχέα" του, και είχα ξετρελαθεί. Επίσης διάβασα τη συλλογή του "Γιγάντια Οστά", κι αυτή μου είχε αρέσει.

 

 

Ναι, το τελείωσα. Πολύ όμορφο βιβλίο αν και είναι έξω από το στυλ που μου αρέσει (σπαθιά και αίμα). Κάποια στιγμή θα τιμήσω και τα άλλα δύο βιβλία του που αναφέρεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εχω ξεκινησει τον φακελο γολγοθα του φιλιπ βαμτερμπεργκ. ειναι το 3ο βιβλιο του συγγραφεα που διαβαζω και τα παει και αυτο πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Εκτελεστές δίχως πρόσωπο, του Χένινγκ Μάνκελ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Μαύρος σκύλος, του Άλεξ Γκάρλαντ.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την Τελευταία Ευχή, του Αντρζέι Σαπκόφσκι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα τον Βασιλιά με τα κίτρινα, του Ρόμπερτ Γ. Τσέιμπερς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα τον Βασιλιά με τα κίτρινα, του Ρόμπερτ Γ. Τσέιμπερς.

 

Θυμάμαι πριν από πολύ καιρό που το διάβασα ότι υπήρχαν μερικές ιστορίες που το παλαιομοδίτικο τους στυλ με κούρασε πολύ. Είναι όμως και μία- δύο που είναι αρκετά δυνατές. Γενικά αξιόλογη συλλογή και ο Τσέιμπερς είναι μία από τις ισχυρότερες επιρροές του Λάβκραφτ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την Τρομερή ομορφιά, του Γκράχαμ Μάστερτον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, δεν θα έπρεπε να μιλάς για το Fight Club βρε! :secret:

 

Εγώ διαβάζω το

 

Ο Τελευταίος Μονόκερως

του Peter Beagle

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχισα Το Ρομποτ Και Αυτη Που Αγαπάς απο εκδόσεις παρα πέντε in orbit.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Χαμένο αγόρι χαμένο κορίτσι, του Πίτερ Στράουμπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με τον 2ο τομο του Χορου των Δρακων, Το Σπαθι στο Σκοταδι! Του Μαρτιν φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

The Way of Kings του Brandon Sanderson. Το 1ο βιβλίο της τριλογίας The Stormlight Archive. (Το 2ο βιβλίο βγήκε μέσα στον Μάρτιο). Είμαι μόλις στις 100 σελίδες (από τις 1100) αλλά ήδη δείχνει ότι πρόκειται για powerhouse. Όσοι αγαπάτε το epic fantasy πρέπει να το τσεκάρετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με τον Μαύρο Πύργο, του Στίβεν Κινγκ. Καλό κουράγιο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Λος Άντζελες Εμπιστευτικό'' του Τζέιμς Ελρόι.

Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φορα 2 ταυτόχρονα

Ουρσουλα λε γκεν η απελευθερωση μιας γυναικας που ειναι ηδη στη 2η ιστορια και

Αντον γκιλ η πολη του οριζοντα

Link to comment
Share on other sites

Μπιλ, ο ήρωας του γαλαξία

του Χάρι Χάρισον

 

Πήγα να αρχίσω ένα του Λαβκραφτ αλλά ήμουν κουρασμένος κι ήθελα κάτι πιο ανάλαφρο. Πήγα βέβαια στο άλλο άκρο αλλά οκ, καλό φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..