Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Επιτέλους τέλειωσαν τα διαγωνίσματα στο φροντιστήριο και έδωσα στον εαυτό μου μια μέρα άδεια για να ασχοληθεί με το δεύτερο αγαπημένο του χόμπι: το διάβασμα. Συγκεκριμένα έπεσε στα χέρια μου το Ινκάρσερον της Catherine Fisher. Πραγματικά πολύ καλό.

 

 

Η Φίσερ έχει φοβερή πένα και η ατμόσφαιρα στα βιβλία της είναι τρομερά λεπτομερής. Καλή επιλογή, Χάντερ. Tο έχω βάλει κι εγώ στο μάτι αυτό.

 

Επειδή το έχω βάλει κι εγώ στο μάτι αυτό, άλλες γνώμες; Ναρού, το διάβασες τελικά;

Link to comment
Share on other sites

 

Επιτέλους τέλειωσαν τα διαγωνίσματα στο φροντιστήριο και έδωσα στον εαυτό μου μια μέρα άδεια για να ασχοληθεί με το δεύτερο αγαπημένο του χόμπι: το διάβασμα. Συγκεκριμένα έπεσε στα χέρια μου το Ινκάρσερον της Catherine Fisher. Πραγματικά πολύ καλό.

 

 

Η Φίσερ έχει φοβερή πένα και η ατμόσφαιρα στα βιβλία της είναι τρομερά λεπτομερής. Καλή επιλογή, Χάντερ. Tο έχω βάλει κι εγώ στο μάτι αυτό.

 

Επειδή το έχω βάλει κι εγώ στο μάτι αυτό, άλλες γνώμες; Ναρού, το διάβασες τελικά;

 

Μπα.  Ακόμα παλεύω με κάτι άλλα τούβλα, ονόματα δε λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Νύχτα χωρίς τέλος, του Άλιστερ Μακλίν.

Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια, γιατί τα έχω μπερδέψει

 

αγόρασα προχτές από παζάρι το guilty pleasures της Laurell Hamilton, σε ελληνική μετάφραση από ΟΞΥ

 

στο οπισθόφυλλο αναφέρεται ότι "...συνδυάζει αποτελεσματικά το αφηγηματικό ύφος του σκληρού νουάρ και το μεταφυσικό σύμπαν της λογοτεχνίας τρόμου, με μεγάλες δόσεις αγωνίας, ερωτισμού και κυνικού χιούμορ. Είναι το πρώτο βιβλίο της εξαιρετικά δημοφιλούς σειράς με ηρωίδα την Εκτελέστρια Ανίτα Μπλέικ και πωλήσεις εκατομμυρίων αντιτύπων σε όλο τον κόσμο..."

 

εγώ διαβάζω 50 σελίδες τώρα την περιγραφή ενός strip club όπου χορεύουν άνδρες strippers βρικόλακες. Και μάλιστα υπνωτίζουν, πίνουν το αίμα θαμώνων σε κοινή θέα, αλλά όλα καλά και ο κόσμος πάει εκεί και χαίρεται. 

 

στο δια ταύτα : 

 

είμαι εγώ γέρος και ξενέρωτος και αδυνατώ πλέον να εκτιμήσω το μεταμοντέρνο του πράγματος...

 

...ή απλά διαβάζω μπούρδες;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια, γιατί τα έχω μπερδέψει

 

αγόρασα προχτές από παζάρι το guilty pleasures της Laurell Hamilton, σε ελληνική μετάφραση από ΟΞΥ

 

στο οπισθόφυλλο αναφέρεται ότι "...συνδυάζει αποτελεσματικά το αφηγηματικό ύφος του σκληρού νουάρ και το μεταφυσικό σύμπαν της λογοτεχνίας τρόμου, με μεγάλες δόσεις αγωνίας, ερωτισμού και κυνικού χιούμορ. Είναι το πρώτο βιβλίο της εξαιρετικά δημοφιλούς σειράς με ηρωίδα την Εκτελέστρια Ανίτα Μπλέικ και πωλήσεις εκατομμυρίων αντιτύπων σε όλο τον κόσμο..."

 

εγώ διαβάζω 50 σελίδες τώρα την περιγραφή ενός strip club όπου χορεύουν άνδρες strippers βρικόλακες. Και μάλιστα υπνωτίζουν, πίνουν το αίμα θαμώνων σε κοινή θέα, αλλά όλα καλά και ο κόσμος πάει εκεί και χαίρεται. 

 

στο δια ταύτα : 

 

είμαι εγώ γέρος και ξενέρωτος και αδυνατώ πλέον να εκτιμήσω το μεταμοντέρνο του πράγματος...

 

...ή απλά διαβάζω μπούρδες;

Ήταν πρωτοποριακό για την εποχή του. Επίσης, τα δύο πρώτα ήταν καλά βιβλία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Red November του Reed.Πραγματικές ιστορίες-γεγονότα του που έζησε ο συγγραφέας και ο πατέρας του(και αφηγήσεις από Ρώσους υποβρυχιάδες) από τον Ψυχρό πόλεμο στο Αμερικάνικο ναυτικό. 

Ωραίο μέχρι τούδε,αν και έχει προβλήματα έκφρασης ο τύπος και κάπου κάπου χαλάει,τις κατά τα άλλα,εξαιρετικές ιστορίες.

Διαβάζεται εύκολα από φίλους της ιστορίας.

 

The Way of Kings του Brandon Sanderson. Το 1ο βιβλίο της τριλογίας The Stormlight Archive. (Το 2ο βιβλίο βγήκε μέσα στον Μάρτιο). Είμαι μόλις στις 100 σελίδες (από τις 1100) αλλά ήδη δείχνει ότι πρόκειται για powerhouse. Όσοι αγαπάτε το epic fantasy πρέπει να το τσεκάρετε.

Δεκαλογία το αναφέρει στο wiki.Δηλαδή καλή εικοσαετία και βάλε...

Πάντως  θα το δοκιμάσω να δω εάν κατάφερε να βάλει λίγο μπριο στους χαρακτήρες/κόσμο του,το mistborn δεν με ενθουσίασε.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΚΑΛΟΓΙΑ?!?!?!

...

Skitbra! που θα 'λεγαν κι οι φίλοι μας οι Σουηδοί :) Ήδη ήλπιζα να μην τελειώσει ποτέ, (ναι, είναι τόσο καλό), οπότε προφανώς και εισακούστηκα :)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την Σφαίρα, του Μάικλ Κράιτον.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το The X-Files: Τελώνια, του Τσαρλς Γκραντ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Τα βιβλία του αίματος ΙΙΙ, του Κλάιβ Μπάρκερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι με την αρχή του Απρίλη θα έπιανα Steven Erikson, το Dust of Dreams. Αλλά τελικά έχω καταλήξει να διαβάζω το Dead Beat, 7ο βιβλίο των Dresden Files του Jim Butcher, το οποίο πιάνει τους νεκρομάντες. Και, αν έχουμε από την Τετάρτη ως σήμερα μόνο 200 σελίδες διαβασμένες σημάινει ότι έχω αρχίσει να γερνάω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα άρχισα το Robopocalypse του Daniel Wilson.

 

Τους Γήινους τους τελείωσες;

Link to comment
Share on other sites

ΙΝDIGO - To xρώμα του θανάτου-Graham Joyce

Τόσα βιβλία πήρες, από αυτό βρήκες να ξεκινήσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

 

ΙΝDIGO - To xρώμα του θανάτου-Graham Joyce

Τόσα βιβλία πήρες, από αυτό βρήκες να ξεκινήσεις;;;

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα από που να ξεκινήσω..και εκανα γκάλοπ κ όλοι μου είπαν αυτό!!!!Δεν είναι καλό????

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τώρα άρχισα το Robopocalypse του Daniel Wilson.

 

Τους Γήινους τους τελείωσες;

Ναι το τελείωσα αυτό. Ενδιεφέρων ήταν , μου άρεσε που η ιστορία ήταν γραμμένη απο την πλευρά του "επισκέπτη". Το τέλος το βρήκα λίγο χλιαρό, δεν θα πω όμως άλλα για να μην κάνω spoil. :cc_jockey:

 

 

Άρχισα το 5ο Κύμα, του Ρικ Γιάνσεϊ.

Το εχω αγοράσει, είναι το επόμενο στη σειρά που θα διαβάσω. Ούτε συνεννοημένοι να ήμασταν! :abiggrin:

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

 

Άρχισα το 5ο Κύμα, του Ρικ Γιάνσεϊ.

Το εχω αγοράσει, είναι το επόμενο στη σειρά που θα διαβάσω. Ούτε συνεννοημένοι να ήμασταν! :abiggrin:

 

 

Χαχα, κατά 90% το επόμενο που θα πιάσω θα είναι το Robopocalypse που διαβάζεις τώρα! Μέχρι στιγμής το 5ο Κύμα είναι εξαιρετικό, το δικό σου πως είναι;  :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..