Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Απόψε (αν με αφήσει η νύστα, που έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος τρεις μέρες), αρχίζω το Πέδρο Πάραμο! Είμαι ενθουσιασμένη. (Εκεί που έψαχνα στη βιβλιοθήκη Ιωαννίνων σήμερα, να 'σου άλλος ένας τίτλος που ήθελα καιρό :man_in_love: ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

House of Leaves και ηδη έχω πάθει ζημιά...

θα χειροτερεύει και θα χειροτερεύει η ζημιά...

 

κοοοοοοόλλησα και τα φάρμακα δεν κάνουν τίποτα, που λέει και το σύνθημα... σοκαμοκικό βιβλίο.- Δύσκολο να καταταχτεί, αν μπορεί καν να καταταχτεί, σε κάποιο είδος.1

 

1Ως το απόλυτο μεταμοντέρνο μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας, λογοτεχνικό θρίλερ, ιστορία τρόμου και ταυτοχρόνως λαμπρό δοκίμιο για τη σχέση πραγματικότητας και αναπαράστασης, το χαρακτηρίζει το σαιτ της Βιβλιονέτ2

 

                            2http://www.biblionet.gr/book/102242/Danielewski,_Mark_Z./Σπίτι_από_φύλλα

 

"Ολόκληρο το βιβλίο μπορεί, λοιπόν, να θεωρηθεί μία κειμενική καταγραφή των επάλληλων εγχειρημάτων αναπαράστασης ενός χώρου ο οποίος αναμφισβήτητα υπάρχει κι όμως – από την ίδια του την φύση – καθίσταται μη-αναπαραστήσιμος. Πρόκειται για μία άβυσσο που δε σταματά να μεταμορφώνεται και να μεταλλάσσεται, αναγκάζοντας όχι μόνο τις τυπωμένες λέξεις, αλλά ακόμη και τις γλώσσες του κινηματογράφου και της αρχιτεκτονικής να έλθουν αντιμέτωπες με τα ίδια τους τα όρια. Ακόμα και το θεωρητικό, ψευδο-ακαδημαϊκό εγχείρημα του Ζαμπανό καταδεικνύει τελικά την ανεπάρκεια οποιουδήποτε ανεξάρτητου θεωρητικού μοντέλου – από την «σκληροπυρηνική» επιστήμη μέχρι την ψυχολογία, την φιλοσοφία και τις αρχιτεκτονικές θεωρίες – στην απέλπιδα προσπάθεια να συγκροτηθεί μία πλήρης και ακριβής εξήγηση του σπιτιού και των συμβάντων που λαμβάνουν χώρα εντός του. Κι όμως, είναι ακριβώς αυτή η εμμονή στην χρήση αυτών των γλωσσών (δηλ. αυτών που στην συγκεκριμένη στιγμή είναι οι τρέχουσες και μοναδικές διαθέσιμες) προκειμένου να συγκροτηθεί η ακριβής περιγραφή, καταγραφή ή αναπαράσταση αυτού του χώρου που τελικά αναγκάζει τις ίδιες τις γλώσσες να δημιουργήσουν – σχεδόν αντανακλαστικά – σημεία συνάντησης ή ακόμα και να συγκλίνουν – σχεδόν προσαρμοστικά".3

 

3 http://concretecircus.wordpress.com/2009/01/11/αναπαριστώντας-το-αδύνατο-σε-ένα-σπίτ/

 

 

:8): 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Πάντα ο διάβολος, του Ντόναλντ Ρέι Πόλοκ, και μέχρι στιγμής είναι όπως το περίμενα: Εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω στο προτζεκτ τρομου, με το 4ο βιβλιο, το οποιο ειναι το Παλουκι στην Καρδια, του Ριτσαρντ Λεϋμον!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τη "Γυναίκα με το νούμερο 13" του Χοσέ Κάρλος Σομόθα. Είμαι στις 200 σελίδες από τις 500, μου αρέσει πολύ μέχρι τώρα, παρά κάποια ψιλοπροβλήματα που έχω συναντήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βιβλίο της σειράς Witchfinder: Η επιστροφή των Δαιμόνων. Μέχρι το σημείο που έφτασα φαίνεται καλό. :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

Marcello simoni ο λαβύρινθος στην άκρη του κοσμου. Το τριτο βιβλιο του συγγραφέα που διαβαζω

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα αργά-αργά και διστακτικά τον Δόκτωρ Ύπνος του Stephen King. Ενδιαφέρον μου φαίνεται, μετά την ανάγνωση του πρώτου κεφαλαίου.

Edited by GeoVa
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον Βασιλιά με τα Κίτρινα, το έχει διαβάσει κανείς; Πολύ παράξενο βιβλίο, δεν ξέρω,  έχω καιρό να τρομάξω διαβάζοντας μια μικρή ιστορία. Και το έπαθα χθες το βράδυ με το κίτρινο σημάδι, πολύ ανατριχιαστική ιστορία. Μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί  με το θέμα, να μου εξηγήσει τι ήθελε να πει ο ποιητής;;; Και αυτός ο φύλακας της εκκλησίας... τι στο διάολο είναι όλα αυτά ρε παιδιά, θα κάνω ευχέλαιο μου φαίνεται. Εντωμεταξύ είδα και κάτι περίεργα όνειρα, ενώ συνήθως κοιμάμαι σαν μοσχάρι :)

Edited by Anwrimos23
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον Βασιλιά με τα Κίτρινα, το έχει διαβάσει κανείς; Πολύ παράξενο βιβλίο, δεν ξέρω,  έχω καιρό να τρομάξω διαβάζοντας μια μικρή ιστορία. Και το έπαθα χθες το βράδυ με το κίτρινο σημάδι, πολύ ανατριχιαστική ιστορία. Μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί  με το θέμα, να μου εξηγήσει τι ήθελε να πει ο ποιητής;;; Και αυτός ο φύλακας της εκκλησίας... τι στο διάολο είναι όλα αυτά ρε παιδιά, θα κάνω ευχέλαιο μου φαίνεται. Εντωμεταξύ είδα και κάτι περίεργα όνειρα, ενώ συνήθως κοιμάμαι σαν μοσχάρι :)

Το τέλειωσα χτες το βιβλίο. Γενικά ο Τσέιμπερς είναι αρκετά ασαφής πάνω στο θέμα, κάτι που κάνει τα διηγήματα ακόμα πιο ενδιαφέροντα. Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι όποιος διαβάζει αυτό το βιβλίο τρελαίνεται με κάποιο τρόπο. Πάντως το δεύτερο μισό του βιβλίου ίσως να σε απογοητεύσει, καθώς τα διηγήματα ουδεμία σχέση με τρόμο ή φανταστικό έχουν. Είναι καλογραμμένα ωστόσο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάζω τον Βασιλιά με τα Κίτρινα, το έχει διαβάσει κανείς; Πολύ παράξενο βιβλίο, δεν ξέρω,  έχω καιρό να τρομάξω διαβάζοντας μια μικρή ιστορία. Και το έπαθα χθες το βράδυ με το κίτρινο σημάδι, πολύ ανατριχιαστική ιστορία. Μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί  με το θέμα, να μου εξηγήσει τι ήθελε να πει ο ποιητής;;; Και αυτός ο φύλακας της εκκλησίας... τι στο διάολο είναι όλα αυτά ρε παιδιά, θα κάνω ευχέλαιο μου φαίνεται. Εντωμεταξύ είδα και κάτι περίεργα όνειρα, ενώ συνήθως κοιμάμαι σαν μοσχάρι :)

Το τέλειωσα χτες το βιβλίο. Γενικά ο Τσέιμπερς είναι αρκετά ασαφής πάνω στο θέμα, κάτι που κάνει τα διηγήματα ακόμα πιο ενδιαφέροντα. Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι όποιος διαβάζει αυτό το βιβλίο τρελαίνεται με κάποιο τρόπο. Πάντως το δεύτερο μισό του βιβλίου ίσως να σε απογοητεύσει, καθώς τα διηγήματα ουδεμία σχέση με τρόμο ή φανταστικό έχουν. Είναι καλογραμμένα ωστόσο.

 

Τι στα διάλα, τι είναι τα υπόλοιπα το μικρό σπίτι στο λιβάδι ή η μικρή Χάιντι;  Εγώ νόμιζα ότι κινούνται όλα στο ίδιο μοτίβο, με λίγα λόγια θα ξενερώσουμε για τα καλά :p

Link to comment
Share on other sites

 

 

Διαβάζω τον Βασιλιά με τα Κίτρινα, το έχει διαβάσει κανείς; Πολύ παράξενο βιβλίο, δεν ξέρω,  έχω καιρό να τρομάξω διαβάζοντας μια μικρή ιστορία. Και το έπαθα χθες το βράδυ με το κίτρινο σημάδι, πολύ ανατριχιαστική ιστορία. Μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί  με το θέμα, να μου εξηγήσει τι ήθελε να πει ο ποιητής;;; Και αυτός ο φύλακας της εκκλησίας... τι στο διάολο είναι όλα αυτά ρε παιδιά, θα κάνω ευχέλαιο μου φαίνεται. Εντωμεταξύ είδα και κάτι περίεργα όνειρα, ενώ συνήθως κοιμάμαι σαν μοσχάρι :)

Το τέλειωσα χτες το βιβλίο. Γενικά ο Τσέιμπερς είναι αρκετά ασαφής πάνω στο θέμα, κάτι που κάνει τα διηγήματα ακόμα πιο ενδιαφέροντα. Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι όποιος διαβάζει αυτό το βιβλίο τρελαίνεται με κάποιο τρόπο. Πάντως το δεύτερο μισό του βιβλίου ίσως να σε απογοητεύσει, καθώς τα διηγήματα ουδεμία σχέση με τρόμο ή φανταστικό έχουν. Είναι καλογραμμένα ωστόσο.

 

Τι στα διάλα, τι είναι τα υπόλοιπα το μικρό σπίτι στο λιβάδι ή η μικρή Χάιντι;  Εγώ νόμιζα ότι κινούνται όλα στο ίδιο μοτίβο, με λίγα λόγια θα ξενερώσουμε για τα καλά :p

 

Εκτός από ένα ενδιαφέρον πειραματικό κάπως διήγημα και ένα πολύ ωραίο πολεμικού/δραματικού περιεχομένου, ε τα άλλα ας πούμε πως κινούνται στο μοτίβο του "Με συγχωρείτε δεσποινίς, σας είδα μία φορά αλλά νομίζω πως σας αγαπώ" :p

Edited by Snowghoul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ντόναλντ Χάμιλτον - Αόρατοι δολοφόνοι.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Ο Χάρι Πότερ και ο Αιχμάλωτος του Αζκαμπάν''.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν και το τελείωσα:Helmet for my Pillow Robert Leckie.

Πολύ ωραίο βιβλίο και προκαλεί έκπληξη η μίξη αντιπολεμικών μυνήματων,Ol' classic 'murican πατριωτισμού και κάποιες φορές νιχιλισμού σε τέτοιου είδους βιβλίου.

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη κλιματος και συνεχιζω με το Ο Θειος Πετρος και η Εικασια του Γκολντμπαχ, του Αποστολου Δοξιαδη.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Ο Χάρι Πότερ και ο Αιχμάλωτος του Αζκαμπάν''.

Πιο πολύ από όλα μου είχε αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

 

Άρχισα το ''Ο Χάρι Πότερ και ο Αιχμάλωτος του Αζκαμπάν''.

Πιο πολύ από όλα μου είχε αρέσει!

 

 

Για να δούμε πως θα μου φανεί και μένα. Ωραία μέχρι στιγμής η ιδέα του δραπέτη.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η νύχτα του κακού, του Πίτερ Στράουμπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..