Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω ξεκινήσει το πολύ ωραίο (μιας και είμαι πέρα από τα μισά) The woman in black της Susan Hill. 

Link to comment
Share on other sites

Πυθαγόρεια εγκλήματα του Τεύκρου Μιχαηλίδη. Αρκετά ενδιαφέρον προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το συλλογικό έργο ''Επτά καπνισμένα μολύβια: Ο Πικραμένος, το παρδαλό κατσίκι και ο τελευταίος''. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2018 at 5:39 PM, Δημήτρης said:

Συνεχίζω με το συλλογικό έργο ''Επτά καπνισμένα μολύβια: Ο Πικραμένος, το παρδαλό κατσίκι και ο τελευταίος''. 

Το διάβασα και ήταν καλό. Μία παρέα έγραψε και εξέδωσε εμπειρίες που ο καθένας έχει βιώσει σε διάφορες περιόδους της ζωής του. Η πρώτη με τίτλο ''Συνέντευξη (Τύπου) με δύο Τύπους'' ήταν και η καλύτερη. Πρωταγωνιστεί ο Ηλίας, αρχιτέκτονας με σπουδές στο εξωτερικό. Δεχόμενος κλήση για συνέντευξη από εταιρεία στην οποία άφησε βιογραφικό, πάει να δει τι μέλλει γενέσθαι. Και το τι θα συναντήσει εκεί είναι πραγματικά άλλο πράμα. Δύο μυστήριοι θα τον πάρουν παραμάζωμα για οτιδήποτε άλλο εκτός από την δουλειά. Και αφού του τα κάνουν τσουρέκια, θα περάσει και καλά θα κάνει, στην αντεπίθεση. Εν πολλοίς θα απαιτήσουν να σκλαβιάζεται (νομίζω ότι ταιριάζει περισσότερο από το να εργάζεται) δεκαέξι ώρες την ημέρα. Θα δεχόταν αν είχαν την οξυδέρκεια να του παρέχουν και αντίσκηνο. Μόλις τελείωνε να το έστηνε και να κοιμόταν εκεί. Τι δηλαδή, θα είχε την απαίτηση να γυρίζει σπίτι για να βλέπει την οικογένεια του; Δεν το κατάλαβα αυτό :) Το λοιπόν είναι ότι αν υπάρχει κάτι που πραγματικά απεχθάνομαι, αυτό σαφώς και είναι τα κλαμπ. Έχω πάει σίγουρα μία φορά προ αμνημονεύτων χρόνων, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν έχω πάει και δεύτερη. Απλά δεν μου αρέσουν και αυτό είναι όλο. Καταλαβαίνω λοιπόν τον Μπάμπη στο ''Χαραλαμπάμπης ο Φλου'' που περιγράφει τις δύσκολες στιγμές που πέρασε. Και προσοχή αν μείνουμε κάποια στιγμή σε χοστέλ. Δεν αφήνουμε δευτερόλεπτο τα πράγματα μας από τα μάτια μας. Όχι, αν δεν θέλουμε να πάει η ψυχή μας στη κούλουρη όπως π.χ. στο ''Μία Μαύρη Βαλίτσα και Δύο Μαύροι''. Στο ''Αμνησία'' ένα γερό ποτήρι περιγράφει διάφορα τυχερά που του έχουν συμβεί, ενώ στο ''Ο Προστάτης των Μηχανικών'' ένας πράος άνθρωπος έχει τον τρόπο του να τα βγάζει πέρα με τους γραφειοκράτες υπαλλήλους της πολεοδ(ρ)ομίας. Τέλος, τι θα λέγατε για ένα ταξιδάκι στα πάτρια εδάφη; Όπως στο ''Σπρώξε και Φτάσαμε- Το έπος του Κλειτσού'' με τις ραψωδίες του; Βάζουμε ζώνη, αφετηρία η Θεσσαλονίκη και προορισμός η Ευρυτανία. 

Ωραίο ήταν. Απολαυστικό φλασάκι με ιστορίες ανθρώπων της διπλανής μας πόρτας. Φάση είχε, προτείνεται.   

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού πρώτα, όπως έπιασα να διαβάζω το Ύζαμπελ του Guy Gavriel Kay με τον ίδιο τρόπο το άφησα, τώρα διαβάζω το Μίζερι του Κινγκ. 

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

Μετά τη συλλογή διηγημάτων "Πριν το ξημέρωμα" του Σελαχαττίν Ντεμίρτας, που διάβασα εν ριπή οφθαλμού, συνεχίζω με το Γενική θεωρία της λήθης, του Ζοζέ Εντουάρντο Αγκουαλούζα.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει την συλλογή διηγημάτων Όσα χάσαμε στις φλόγες, της Μαριάνα Ενρίκες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Ακούω τις σειρήνες στον δρόμο, του Έιντριαν ΜακΚίντι.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με το τελευταιο -μαλλον- βιβλιο για το 2018, Ο Ανθρωπος στο Ψηλο Καστρο, του Φιλιπ Ντικ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..