Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Εγώ διαβάζω τώρα το Neuromancer του William Gibson (Νευρομάντης) που πραγματικά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Τρελα σκηνικά, σε ένα τρελό και παράξενο περιβάλλον. Σαν concept απίστευτο, ατμόσφαιρα τέλεια! Το μονο κακό που έχει είναι ότι στην αρχή του βιβλίου είναι αρκετά μπερδεμένο και σε κάποια φάση χάνεσαι, παρ'όλα αυτά συνιστώ σε όλους να το διαβάσουν!

 

 

Παράλληλα διαβάζω και το The Miracle Strain από Michael Cordy (Το Κλειδί της Ζωής), το οποιο μου έχει αφήσει παρα πολύ καλές εντυπώσεις. Έχει μια δόση μυστηρίου (το οποιο πάντα με συναρπάζει) αλλα και ταυτοχρόνως είναι αρκετά επιστημονικό, με ορους βιολογίας που τους επεξηγεί πολύ καλά έτσι ώστε όλοι να καταλαβαίνουν χωρίς όμως να κουράζει.Το μονο κακό που ίσως έχει είναι οι cliche χαρακτήρες ΧΩΡΙΣ όμως να είμαι ακόμα σίγουρος γιατί είμαι ακόμα στην αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν εγώ διαβάζω το Absolute Friends του John le Carre. Δεν είναι κλασικό κατασκοπικό σαν τα περισσότερα βιβλία του. Αντίθετα πραγματεύεται την απογοήτευση δυο φίλων, ενός αριστερού και ενός αναρχικού, με τη σημερινή κατάσταση των πραγμάτων τη διεθνή πολιτική σκηνή. Πολύ ενδιαφέρον και πολύ καλογραμμένο με καλοφτιαγμένους χαρακτήρες... :book: :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όσο πιο πολλή διαβάζω τα μυστικά της Βαβυλώνας , του Μπάρκερ, τόσο πιο πολλή γουστάρω. Η σκηνή της περιγραφής του δωματίου με τα πλακάκια ήταν απίστευτη. Επίσης μου άρεσε το κεφάλαιο με το σκύλο του ηθοποιού. Από τις καλύτερες σκηνές.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο τελείωσα το Wizardry and Wild Romance του Moorcock (yep, Zoyki, τόσο γρήγορα το διάβασα -- μονορούφι, ουσιαστικά :D ). Το βρήκα πολύ εύστοχο, κυρίως γιατί συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τις απόψεις του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Magician του R.A.Feist. Από τα έξι πρώτα κεφάλαια που έχω διαβάσει, δε με έχει καταπλήξει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει να διαβάζω τη σειρά The Dark Tower του Stephen King, τώρα που έμαθα ότι επιτέλους την τελείωσε! Βρίσκομαι στο 3ο βιβλίο (The Waste Lands) και περιμένω να έρθουν και τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς στο βιβλιοπωλείο.

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά σε όλους.... εγώ εν αναμονή κάποιων συνεχειών σε σειρές που διαβάζω και δεν έχουν κυκλοφορήσει καν σε hardback ακόμα αποφάσισα επιτέλους να διαβάσω το Complete Robot του Asimov, το οποίο είχα και σκονιζόταν σε ένα ράφι στη βιβλιοθήκη. Καλά ο άνθρωπος ήταν χρόνια μπροστά από την εποχή του και ένα τρόπο σκέψης που σε τρομάζει....

 

 

Εδώ που τα λέμε θα πρέπει να ξεκινήσω και το 10ο του Wheel of Time του Jordan, που δεν έχω αξιωθεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ασε το 10ο του Jordan καλύτερα... Το χειρότερο από τα 10 βιβλία το οποίο δεν έχει τίποτα να πεί. Καλύτερα περίμενε το 11ο, διάβασε την περίληψη του 10ου μπροστά και δεν θα χάσεις τίποτα σημαντικό. Πίστεψέ με, ούτε στην μέση δεν κατάφερα να το φτάσω, και μία φίλη μου που το διάβασε μπυ είπε ότι δεν έχει κάτι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσα το Absolute Friends το οποίο το συνιστώ γενικώς ανεπιφύλακτα έπιασα το δεύτερο βιβλιο του Έλρικ του Μουρκοκ... Λογικά σήμερα αύριο το τελειώνω. Δεν με συνεπαίρνει αλλά το γράψιμο είναι καλό. Άντε Βάρδε μια που το τελείωσες και δεν θα το αργήσεις όπως με απειλούσες φερ΄το κι απο δω το Wizardry and Wild Romance να χω να διαβαζω και τίποτα στο τραίνο από και προσ τη σχολή :book: :lolipop: ....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει διαβάσει κανείς τα μυστικά της Βαβυλώνας του Μπάρκερ;

 

Είναι πολύ καλό τώρα που το διαβάζω αλλά με χαλάει που σε πολλά σημεία του είναι ένα κανονικότατο πορνογράφημα. Δεν έχει απλά κάποιες ερωτικές σκηνές. Οι περιγραφές του θυμίζουν πολύ σενάριο από ταινία του Γκουσγκούνη...ή κάνω λάθος;;; :angry:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τελικά το Κλειδί της Ζωής, του Μάικλ Κόρντυ. Μου άρεσε πάρα πολύ το βιβλίο. Καλογραμμένο, απλό και ευχάριστο. Το μόνο κακό που έχει είναι ότι οι χαρακτήρες του δεν είναι καλά δουλεμένοι :( ...κρίμα γιατί θα μπορούσε να ήταν τέλειο.

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον The Blackcloak, που μου κίνησε το ενδιαφέρον να αγοράσω το Σπήλαιο των Ιδεών του Χοσέ Κάρλος Σομόθα...Πραγματικά εξαίσιο βιβλίο!! Όταν το τελειώσω θα σας δώσω και μια συνολική εικόνα του βιβλίου. Παρ' όλα αυτά όποιος ενδιαφέρετε να μάθει τι είναι πάνω-κάτω, ιδού το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου, όπως επίσης και το εξώφυλλο: http://www.in.gr/books/somoza/default.htm

Link to comment
Share on other sites

Ego diavazo to Fear and loathing in las vegas (tou Hunter an den kano la8os)...

drowvarius, h glossa tou barker se erotikes kai horror skhnes einai elafros hardcore kai o an8ropos den exei polla taboo...an diabaseis kai kapoia alla dika tou 8a katalabeis ti ennoo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτο τον καιρο γραφω ενα μυθιστορημα και προσπαθω να μη διαβαζω κατι αλλο γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα επηρεαστω ασχημα ;). παρ' ολ' αυτα ο Asgaroth μου εχει δωσει μερικα αποσπασματα απο το βιβλιο του Βαρδου :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ένα βιβλίο του Donald Tyson Ο Άρχοντας της Αβύσσου. Βρισκόμαστε στη Μεσσαιωνική Ευρώπη του 16ου αιώνα και κάποιος κλέβει από έναν τύπο ένα βιβλίο με απόκρυφα πραγματάκια. Έιμαι ακόμη στην αρχή. Κάτι λέει για ενωχιανούς αγγέλους, δαίμονες κλπ. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διαβάζω και ένα μικρό βιβλιαράκι. Κλασσικές ιστορίες φαντασμάτων, επιλογές του Μάκη Πανώριου.

 

Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει. Η ο παλαιός τρόπος γραφής δεν μου αρέσει ή η μετάφραση είναι χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τόμο του Night's Dawn Trilogy από τον Peter F. Hamilton με τίτλο The Reality Dysfunction. Ύστερα θα πιάσω το δεύτερο ονόματι The Neutronium Alchemist και το τρίτο The Naked God.

 

Αυτά θα με κρατήσουν περίπου ένα μήνα μιας και είναι κάπου 1200 σελίδες το κάθε βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβάζω από τα Forgotten Realms το The Cleric Quintet το πρώτο βιβλίο. Ξέρω ότι οι πιο πολλοί απεχθάνεστε τον Salvatore και ότι το έχει παρατραβήξει με αυτές τις ιστορίες, αλλά εμένα μου αρέσει πολύ ο συγκεκριμένος κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

diabazo ta ekshs(nai, taytoxrona):

Kingdom of fear by Thompson

Diary by Chuck Palahniuk

Angela's Ashes by...exm...de 8ymamai

Link to comment
Share on other sites

Χμ εγώ με τη βοήθεια του κυριου Μαυροκούκουλου έκανα μια μικρή διατριβή πάνω στον Νίκο Τσιφόρο... Πολύυυυυυυυυυυυ καλός... Ιδιαίτερα ο Μίλων Φιρίκης ήτανε θεός (μου θύμισε και τον αγαπημένο μου χαρακτηρα τον Σέλμαρ οπότε δε χρειαστηκε και πολύ για να τον συμπαθήσω). Αυτή την περίοδο Διαβάζω όσα βιβλία του Μούρκοκ μπόρεσα να σηκώσω από τη βιβλιοθήκη του πατέρα μου :blush: ... Προς το παρόν διαβάζω μια τριλογία του Erekose... Και μετά με περιμένουν Corum και Hawkmoon... Ο,τι είχε από Elric το διάβασα αν και μου λείπουν κάμποσα βιβλία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από λογοτεχνία φαντασίας τελευταία διάβασα Carol Berg και μου άρεσε ομολογουμένως πάρα πολύ. Υπέροχα βιβλία. Διάβασα την πρώτη της τριλογία, ένα μεμονωμένο βιβλίο της και το πρώτο βιβλίο της δεύτερης τησ τριλογίας. Εκπληκτική.

Link to comment
Share on other sites

Prin liges meres teleiwsa to prwto vivlio thn neas trilogias tou Dragonlance, Amber & Ashes, Dark Disciple I grammeno apo thn Margaret Weiss... Par'olo pou eimai fan tou Dragonlance 8a a3iologhsw to vivlio ws kako... Dusthxws to Dragonlance exei pia parakmasei, oi suggrafeis pou to genhsan exoun parakmasei... To War of Souls trilogy otan bghke, hr8e kai eswse thn katastash. Tote pistepsa oti kati borouse na ginei kai to Dragonlance na epistrepsei stis palies kales meres alla dusthxws to feeling exei xa8ei edw kai kairo :crybaby:

E twra pia fainete oti den 8a ade3ei gia polu akoma...Den borei mia toso kalh suggrafeas na bgazei ena vivliaraki pou stis toses selides exei mono 1 h 2 "eikones", einai droph! Gia thn akriveia epeidh den exei kati ousiastiko na pei xrhsimopoiei 2 aples idees kai tis ebloutizei me perigrafes :cold:

 

Apo pou ki ws pou akousthke o Lord of Death, o Chemosh na eroteuete mia 8nhth? :doh:

 

Tespa egw sas proteinw na mhn to agorasete an kai kapioi pou to exete programatisei fadazomai oti, oti kai na pw 8a to parete...

 

****

Twra arxisa na diavazw ton Neo Eklekto tou 8anash Nikolaou... Mexri stigmhs den fenete kako...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..