Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τεισιφονη λενε και την δαιμονισσα στο "τραγουδι της αυγης" ολως περιεργως....

 

Οσο για τις Αρπυιες, οντως τα ονοματα τους ειναι εμπνευσμενα. Ξεσκονιζοντας λιγο τα αρχαια μου (εχω να τα πιασω δεκα χρονια) παρατηρω οτι σχετιζονται κυριως με τους ανεμους και τις θυελλες. Ιδιως η Ωκυπετη (ή Ωκυπόδη), η "ταχυτατη"...

Edited by Dark desire
Link to comment
Share on other sites

Εχθές τελείωσα την Νεράιδα των Δοντιών του Graham Joyce, και τώρα ξαναδιαβάζω στα ελληνικά αυτή τη φορά το "Οι Επικυρίαρχοι" του Κλαρκ. Το είχα διαβάσει πολλά χρόνια πριν στα αγγλικά σε έκδοση τσέπης. Τουλάχιστον, ξαναβρίσκω παλιούς γνωστούς και καταστάσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρθηκε ο Joyce, να σας θυμίσω ότι έχουμε και τόπικ για το συγγραφέα (Eric, ειδικά για το Indigo περιμένω σχόλια, το περιμένα αρκετά αυτό το βιβλίο, αλλά ακόμα δεν το έχω πάρει...Και για τη νεράιδα των δοντιών υπάρχει μια ολόκληρη συζήτηση εκει ;) ) Επίσης έχουμε και μια συνέντευξη του ίδιου του Joyce ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρθηκε ο Joyce, να σας θυμίσω ότι έχουμε και τόπικ για το συγγραφέα (Eric, ειδικά για το Indigo περιμένω σχόλια, το περιμένα αρκετά αυτό το βιβλίο, αλλά ακόμα δεν το έχω πάρει...Και για τη νεράιδα των δοντιών υπάρχει μια ολόκληρη συζήτηση εκει ;) ) Επίσης έχουμε και μια συνέντευξη του ίδιου του Joyce ;)

 

Eννοείται, όταν το τελειώσω θα γράψω στο τόπικ του Γκράχαμ! Είμαι σχεδον στη μέση. Αυτος ο συγγραφέας γράφει πολύ όμορφα..

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον "Στρατιώτη του Χριστού" του Φύσσα και τις "Τελευταίες Αμαζόνες" του Πρέσφιλντ (μόλις κυκλοφόρησε το καινούριο του για όσους είναι φαν- έχει να κάνει με τον Ρόμελ).

Ξεκινώ το "Ανάμεσα" του Π.Μ. Ζερβού.

Link to comment
Share on other sites

The Sword of the Lictor

Το 3ο μέρος του Βιβλίου του Νέου Ηλιου από τον Τζην Γουλφ.Αυτο πλέον το διαβάζω στα Αγγλικά για να τελειώσω με τη σειρά φέτος κι όχι σε μια τριετία(επίσης είναι πιο φθηνά έτσι).Μερικές παράγραφοι ήταν πολύ αποκαλυπτικές για το τι στο καλό συνέβη όλους αυτούς τους αιώνες στη Γη.Πάντως έχει ψωμί ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον "Στρατιώτη του Χριστού" του Φύσσα και τις "Τελευταίες Αμαζόνες" του Πρέσφιλντ (μόλις κυκλοφόρησε το καινούριο του για όσους είναι φαν- έχει να κάνει με τον Ρόμελ).

Ξεκινώ το "Ανάμεσα" του Π.Μ. Ζερβού.

 

 

Oι τελευταίες Αμαζόνες' καλό? Σε κρατάει όπως οι 'Πύλες..'?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Windhaven, των G.R.R. Martin και Lisa Tuttle. Δεν είμαι σίγουρος σε ποιό είδος να κατατάξω το βιβλίο, μάλλον είναι science fantasy. Πρόκειται για μια πολύ όμορφη και συγκινητική ιστορία, χωρίς μάχες ή μεγάλους κακούς.

 

O Windhaven είναι ένας πλανήτης που δεν έχει ηπείρους αλλά μικρά διασκορπισμένα νησάκια μέσα σε έναν απέραντο ωκεανό. Στο μακρινό παρελθόν, ένα αποικιστικό διαστημόπλοιο έκανε αναγκαστική προσγείωση (αυτό είναι το μοναδικό SF στοιχείο του βιβλίου) και οι επιζώντες εγκαταστάθηκαν στα νησιά αυτά και δημιούργησαν μια φεουδαλιστική κοινωνία. Εξαιτίας των ισχυρών ανέμων που φυσούν διαρκώς στο Windhaven τα μακρινά ταξίδια με πλοίο είναι σχεδόν αδύνατα και έτσι ο πιο σίγουρος τρόπος επικοινωνίας ανάμεσα στα νησιά είναι μέσω των flyers. Οι flyers είναι απευθείας απόγονοι του πληρώματος του διαστημοπλοίου που κράτησαν κομμάτια από τον σκελετό του σκάφους και κατασκεύασαν τεράστια φτερά που σε συνδιασμό με τους ισχυρούς ανέμους και την χαμηλή βαρύτητα του πλανήτη τους επιτρέπει να πετάνε. Η ιδιότητα του flyer είναι κληρονομική: τα πρωτότοκα παιδιά των flyers αποκτούν τα φτερά του γονέα τους μόλις γίνουν 13 ετών. Αυτό φυσικά έχει ως αποτέλεσμα η κάστα των flyers να έχει γίνει ιδιαιτέρως κλειστή και οι ίδιοι να θεωρούνται ισάξιοι με τους άρχοντες των νησιών. Η πρωταγωνίστρια της ιστορίας, η Μάρις, είναι ένα κορίτσι που προέρχεται από μια φτωχή "land-bound" οικογένεια, έχει όμως το άσβεστο όνειρο να αποκτήσει κάποτε φτερά και να γίνει flyer. Η προσπάθειά της να πραγματοποιήσει το όνειρό της, θα φέρει καταλυτικές αλλαγές στην κοινωνία του Windhaven.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο πολύ γλυκιά ιστορία (μου θύμισε και λίγο ΛεΓκεν) αλλά και πολύ ωραία δοσμένη από σένα τον-τον, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Nησάκια σε ένα απεραντο ωκεανό? Μου θύμισε Waterworld (αν το θυμάται κανείς).

Στα Ελληνικά έχει βγει??

Link to comment
Share on other sites

Το Waterworld δεν θυμάμαι να είχε και πολλά νησάκια...Πιο πολύ Earthsea θυμίζει.

 

Όσον αφορά τα βιβλία του Πρέσφηλντ,οι Τελευταίες αμαζόνες είναι χειρότερο από τις καταπληκτικές Πύλες της Φωτιάς,αλλά σαφώς καλύτερο από το Άνεμοι Πολέμου πχ.Θυμάμαι που το διάβαζα στο λεωφορείο κάποτε και σε μια διαδρομή 2,5 ωρών διάβασα γύρω στις 160 σελίδες.Σε απορροφά δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και για το "Ματωμένη εκστρατεία". Δηλαδή, ένα αρκετά καλό βιβλίο, χειρότερο όμως απο τις "Πύλες τις φωτιάς". Το τελευταίο αποτελεί ένα εξαιρετικό μυθιστόρημα, με εκπληκτική γραφή, εθιστικότατο, χωρίς να πέφτει ούτε στιγμή σε υπερβολές και γυαλισμένους χαρακτήρες. Η ισορροπία που βρίσκει μεταξύ ρεαλιστικής απόδοσης/ιστορικής προσέγγισης και μυθοπλαστικής διήγησης είναι απόλυτα επιτυχής με αποτέλεσμα κάθε σύγκριση μαζί του να αποβαίνει μοιραία για τα υπόλοιπα βιβλία του.

Θα τσιμπήσω το τελευταίο του που ανέφερε η Αραχνίδα με τίτλο, "Σκοτώστε τον Ρόμελ". Περιμένω κάτι πολύ δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Nησάκια σε ένα απεραντο ωκεανό? Μου θύμισε Waterworld (αν το θυμάται κανείς).

Στα Ελληνικά έχει βγει??

 

Δεν νομίζω. Και από ό,τι κοίταξα δεν το βρήκα και σε κάποια καλή - οικονομική - αμεταχείριστη έκδοση στα αγγλικά, από εκεί που συνήθως ψωνίζω. Βρήκα όμως αφορμή να πάρω το Hunters' Run που έχει γράψει ο Μάρτιν με τον Gardner Dozois (πρώην Asimov's κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις τελειωσα το Ο Δρακος της αυτου μεγαλειοτητας της σειρας Τεμεραιρ αρκετα καλα θα ελεγα το ιδος ειναι ιστορικη φαντασια και καποιος μπορει να βρει αρκετες ομοιοτητες με το Εραγκον( μονο που η Ναομη γραφη πολυ καλυτερα!!!).

Τωρα επισης παραλληλα και λιγο Λοβεκραφτ συγγεκριμενα την αναζητηση της Αγνωστης Κανταθ.

Link to comment
Share on other sites

Το πέτυχα τις προάλλες και θυμήθηκα την ταινία που έλεγαν να κάνουν.Φαινεται καλό(αν και αυτός ο παραλληλισμός με το Έραγκον με ανησυχεί!)οπότε ίσως το διαβάσω.Αλλά δεν ξέρω πώς πάει η σειρά.Τα έχουν μεταφράσει όλα;Πόσα είναι;Κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με το Έραγκον, η Νόβικ είναι αναγνωρισμένη από τους συναδέλφους της με πολλά βραβεία (καλύτερος πρωτοεμφανιζόμενος συγγραφέας για το 2006, υποψηφιότητες για Hugo κλπ) αλλά και γενικά η σειρά έχει πάρει πολύ καλές κριτικές. Είναι η επόμενη fantasy σειρά που θα αρχίσω όταν ξεμπλέξω με τον Χάρρυ Πότερ.

 

5 είναι τα βιβλία μέχρι τώρα και μάλλον θα φτάσει μέχρι 9 όπως λέει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω το "Η θεωρία των χορδών", το καινούργιο μυθιστόρημα του Χοσε Καρλος Σομοθα.

Υποσχόμενο φαίνεται και ξεκινάει δυνατά..

 

post-1610-1227085566_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω το "Η θεωρία των χορδών", το καινούργιο μυθιστόρημα του Χοσε Καρλος Σομοθα.

Υποσχόμενο φαίνεται και ξεκινάει δυνατά..

 

post-1610-1227085566_thumb.jpg

Αυτό το έχει επιμεληθεί η αδερφή μου, και μου έλεγε ότι είναι καλό (δε θυμάμαι αν είπε και πολύ ή αρκετά)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Dreamsongs I, a Rretrospective του George R.R. Martin. Είναι μια συλλογή διηγημάτων, φαντασίας αλλά πιο πολύ ε.φ. και science fantasy. Ξεκινάει απ' τα πρώτα-πρώτα που έχει γράψει και είμαι ενθουσιασμένη.Τα έχει χωρίσει σε μέρη, με βάση τη χρονολογία αν δεν κάνω λάθος, και το κάθε μέρος ξεκινάει με κειμενάκια στα οποία περιγράφει ο συγγραφέας πώς ήταν η συγγραφική του πορεία, πώς άρχισε να γράφει αυτά τα διηγήματα, οι δυσκολίες, οι χαρές κλπ. Σαν μίνι αυτοβιογραφία δηλαδή. Μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα κειμενάκια, είναι σα να ερχόμαστε πιο κοντά στην αληθινή ζωή του Μάρτιν. Άσε που με ενεργοποιεί και να γράψω. Μέχρι τώρα, το καλύτερο που διάβασα ήταν το A Song for Lya.

Link to comment
Share on other sites

The citadel of the Autarch

by Gene Wolfe

Επιτέλους τελειώνει η τετραλογία.Αλλά είναι και λίγο κρίμα γιατί είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

"Καιάδας", από Διαμαντή Φλωράκη.

"Ο Γιατρός Ινεότης" και "Μυθιστόρημα" από Γιώργο Χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχει επιμεληθεί η αδερφή μου, και μου έλεγε ότι είναι καλό (δε θυμάμαι αν είπε και πολύ ή αρκετά)

 

 

..και έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, να της πείς. ;)

Link to comment
Share on other sites

..και έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, να της πείς. ;)

Γενικά κάνει καλές δουλειές, αλλά δε της το λέω για να μην παίρνουν τα μυαλά της αέρα :p

 

Και, in topic, τα on writing horror από το Horror Writer's Association (το οποίο και έχει διάφορα ωραία δοκίμια μέσα και κάμποσες χρήσιμες πληροφορίες για την Αμερικάνικη αγορά) και κούτσα κούτσα ξεκινάω και τους Ονειροψιθυριστές

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..