Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Κι εγώ τρελλαίνομαι για Umberto Eco. Και το καλό είναι ότι ότι έχω διαβάσει από Eco το έχω διαβάσει στα ιταλικά.

Επίσης ένας άλλος καταπληκτικός Ιταλός συγγραφέας είναι και ο Italo Calvino.

Link to comment
Share on other sites

O Ουμπέρτο Έκο είναι τρομερός συγγραφέας. Ειδικά όταν διάβασα το Επιμύθιο στο Όνομα του Ρόδου κατάλαβα πολλά πράγματα, πόσο καλός συγγραφέας είναι. Έχω διαβάσει το Όνομα του Ρόδου, το Εκκρεμές του Φουκώ, Μπαουντολίνο, Εμπειρίες Μετάφρασης και το "Πώς να διαψεύσετε μια διάψευση". Είναι όλα τρομερά.

 

Τώρα διαβάζω το "Νησί της Προηγούμενης Ημερας".

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει και μένα ο Καλβίνο, αν και έχω διαβάσει μόνο τις Αόρατες Πόλεις. Είναι από τους λίγους Ιταλούς συγγραφείς φάντασυ που έργα του έχουν εκδωθεί και στα Αγγλικά, ακόμα και σε περιοδικά κλασσικής ε.φ.

Σκοπεύω να πάρω περισσότερα δικά του σύντομα, αν τα βρω στα Ιταλικά εδώ.

 

Πάντως τώρα διαβάζω το 5ο βιβλίο Χάρυ Πόττερ στα Αγγλικά (το είχα διαβάσει στα Ελληνικά αλλά τώρα ψάχνω passages για τους μαθητές μου) και επίσης περιμένω πώς και πώς να μου έρθουν τα νέα βιβλία μου, ανάμεσα στα οποία είναι το Great Book of Amber!

Link to comment
Share on other sites

Dark Tower, Book II: The Drawing of the Three.

 

Άψογο μέχρι στιγμής.

 

 

 

Ο Έκο κι εμένα μ'αρέσει, αλλά θα προτιμούσα να ξεπεράσει το σύνδρομο "Γράφω πραγματεία" και να αρχίσει να γράφει κανονικό μυθιστόρημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το the cat who walkes through walls και ίσως η άποψή μου να άλλαξε λίγο. Το τέλος ήταν πολύ καλό. Και είχε και κάποιες πρωτότυπες ιδέες περί δημιουργίας του σύμπαντος. Σε γενικές γραμμές λοιπόν μου άρεσε, μόνο που ένα κομμάτι του με κούρασε αρκετά.

Τώρα ξεκίνησα το Δέντρο του Καλοκαιριού, το πρώτο βιβλίο από το Υφαντό της Φιόναβαρ του Guy Gavriel Kay. Καλό μέχρι στιγμής, μόνο που νομίζω έχω αρχίσει να βαριέμαι λίγο αυτή την ιστορία με παράλληλους κόσμους και μάγους που περνάνε ανάμεσα και πολύπλοκα ονόματα και χάρτες περιοχών....

Το επόμενο νομίζω θέλω να είναι καθαρά SciFi. Καμμιά πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το Night's Dawn Trilogy Του Peter F. Hamilton. Διαβάζω το πρώτο και είναι καθαρά Science Fiction Και πάρα πολύ καλό.

 

Τα βιβλία είναι:

 

1. The Reality Dysfunction

2. The Neutronium Alchemist

3. The Naked God

 

Είναι πάνω από 1000 σελίδες το κάθε βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Egw diabazw (meta apo kairo)

ths Lian Hern ... Grasidi gia proskefalo (apo tin trilogia twn Otori) !!!

Einai to deutero biblio.... to prwto itan polu kalo...

 

gia na dw to deutero !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω τα του Βάρδου. "Οι μάσκες πέφτουν". Υπέροχο.

 

Γενικά έχω τις εξής βασικές παρατηρήσεις:

1)Τρομερή πλοκή, γεμάτη ανατροπές, αγωνία κτλ

2)Λίγο σπαστική η περιγραφή των ρούχων (για μένα τουλάχιστον)

3)Συχνή χρήση του ρήματος "μειδιάζω" το οποίο δεν το λέμε κάθε μέρα και ξενίζει που το χρησιμοποιείς τόσο συχνά

4)Υπάρχουν πολλές περιγραφές προσώπων, αλλά δεν είδα πολλές περιγραφές τόπων (τουλάχιστον στο 1ο βιβλίο). Για παράδειγμα, πώς είναι η Βάρμαθ, το εσωτερικό του παλατιού, το Βασίλειο του Ωκεανού... αν και σε μερικές περιπτώσεις έχεις πολύ ωραίες περιγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γενικά, στα βιβλία μου δε θα δεις και πολλές περιγραφές τόπων. Κυρίως, θα δεις τα μέρη μέσα από τους χαρακτήρες. Δε μου έρχεται φυσικά το να περιγράψω ένα τοπίο, οπότε δεν το κάνω, παρά να το έκανα στημένα. Με ενδιαφέρουν περισσότερο οι άνθρωποι, καθώς είμαι character writer, κατά κύριο λόγο. Έτσι, και στα παλιά μου έργα αλλά και στα καινούργια, έχω πάντοτε πολλούς διαλόγους, σκέψεις, αλληλεπίδραση, και μπερδεμένη πλοκή (η οποία προέρχεται από τους ίδιους τους χαρακτήρες).

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Δεν θέλω να κάνω hijack το thread :ph34r: αλλά μήπως μετά το διάβασμα κάνατε και κανένα review στα βιβλία που σας άρεσαν; Το λέω γιατί αν θυμάμαι καλά είχε προταθεί κάποια στιγμή ... anyway, μην απαντήσετε απλά αν θέλετε κάντε το review απ’ ευθείας.

 

:hideingbhindcurtian:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το Night's Dawn Trilogy Του Peter F. Hamilton. Διαβάζω το πρώτο και είναι καθαρά Science Fiction Και πάρα πολύ καλό

 

Ευχαριστώ Darkchild αλλά την τριλογία αυτή την έχω ήδη διαβάσει και είναι πράγματι εκπληκτική. Τη θεωρώ από τα καλύτερα βιβλία scifi που έχω διαβάσει και τη συνηστώ ανεπιφύλακτα. Σε κάποιες φάσεις είναι λίγο κουραστικό αλλά αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγω προτιμω το fantasy απο το scifi πριν απο λιγες μερες διαβασα το Hitchhiker's Guide to the Universe. Δεν ειναι κατι τρομερο αλλα ειναι διασκεδαστικο. Παρολαυτα προτιμω τον Pratchett για κατι χιουμοριστικο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα την εξαλογία(!) του Κόρουμ και απογοητεύτηκα. :nonono:

Δεν είχε καμία σχέση με τον Έλρικ. Δεν ένιωσα ούτε να συμπάσχω με τον ήρωα, ούτε και να με ενδιαφέρει η μοίρα του. Ειλικρινά, απορώ με τον εαυτό μου που κατάφερα να τα διαβάσω όλα.

 

Ξεκίνησα το Dune του Frank Herbert και το ρουφάω στην κυριολεξία. Βέβαια, την ιστορία την ήξερα αφού έχω ήδη δει την ταινία, αλλά τίποτα δε συγκρίνεται με ένα καλογραμμένο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Eroviana, το Dune το τέλειωσα τη προηγούμενη βδομάδα και είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!

Corum έχω διαβάσει την πρώτη τριλογία και είχε μια διαρκή πτωτική τάση. Το πρώτο βιβλίο ήταν πάρα πολύ καλό, το δεύτερο μέτριο και το τρίτο μετριότατο, με μόνη καλή στιγμή την Lady Jane Pedragon ή όπως αλλιώς λεγόταν.

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη τριλογία του Κόρουμ είναι η χειρότερη. Εμένα η πρώτη μου άρεσε, καθότι είχε έξυπνη πλοκή. Η δεύτερη ήταν Γ.Ι.Α.Κ. Αλλά, γενικώς, οι ιστορίες όπου τα πάντα περιστρέφονται γύρω από έναν και μόνο ήρωα δε μου πολυαρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το τρίτο βιβλίο του Dark Tower, The Waste Lands. Έχω κολλήσει. Άγρια.

Link to comment
Share on other sites

Molis teleiwsa ta "Matia Tou Anwterou Kosmou" grameno apo ton Jack Vance! To vivlio htan fovero. H ais8hsh tou humor autou tou vivliou htan aperigrapth! H metafrash pragmatika e3airetikh! Auto pou mou prokalese foverh ais8hsh htan to poso "prao" htan to grapsimo tou suggrafea pou sundiazai ta perierga topia kai gegonota me monadiko tropo! O Kouzel o panourgos (opws auto apokaleite o protagwnisths) mou prosefere apeires stigmes geliou me thn suberifora tou!

 

Parallhla diavasa kai to "H Akolou8ia ths O3fordhs" tou Guillermo Martinez. To vivlio htan aplo kai kala grammeno. Eixe suspence kai oi idess pou parousiaze sto vivlio htan endiaferouses.

 

Twra parallhma me to Clash of Kings diavazw to "The Last Unicorn" tou Peter S. Beagle. Mexri stigmhs den me exei en8ousiasei idietera par'olo pou exw akousei polu kala logia gi'auto to vivlio. Pados eimai sigouros oti an to evlepa se tainia (animation) 8a htan api8ano. Par'olo pou mexri stigmhs fenete ena aplo paramu8i isws ekplagw sto telos :D

 

 

EDIT: To The Last Unicorn uparxei hdh se tainia (animation) apo to '82 :doh:

An endiafereste gia thn tainia deite edw: http://www.imdb.com/title/tt0084237/

Edited by Lord Ariakas
Link to comment
Share on other sites

Are tuxere Lord Ariakas!!!panta zhleuw osous diavazoun gia prwth fora to Song of Ice and Fire.Makari na mouna sthn 8esh sou.Kala diavasmata!!!Pou na mpeis kai sto trito.Ekei 8a friksw apo thn zhleia!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράτησα το Δέντρο του Καλοκαιριού. Μου φάνηκε εξαιρετικά πολύπλοκο χωρίς λόγο. Ένας βομβαρδισμός από περίεργα ονόματα και τοποθεσίες, που δε συμβάλλει σε τίποτα. Φυσικά μπορεί αν διάβαζα λίγο παραπάνω να άλλαζα γνώμη, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω διάθεση. Κάποια άλλη στιγμή θα του δώσω μια ευκαιρία.

Αν κάποιος το έχει διαβάσει κι έχει άποψη, ας μου την πει, να ξέρει αν θα κάνω τον κόπο ή όχι.

Τώρα ξαναδιαβάζω τον Αναρχικό των Δύο Κόσμων της Le Guin. Καθαρό scifi και είμαι σίγουρη πως θα μου αρέσει (αφού το έχω ξαναδιαβάσει) -χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράτησα το Δέντρο του Καλοκαιριού. Μου φάνηκε εξαιρετικά πολύπλοκο χωρίς λόγο. Ένας βομβαρδισμός από περίεργα ονόματα και τοποθεσίες, που δε συμβάλλει σε τίποτα.

Ακριβώς έτσι ένιωθα όταν πρωτοδιάβαζα τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών :p :p

Link to comment
Share on other sites

Egw molis pira tou EDGAR ALLAN POE to ...

"Spirits Of The Dead: Tales And Poems" ... :blackcat:

 

To pira sta agglika gia na exw kai mia proklisi... :book:

Exw diabasei merika poiimata tou kai emeina Ma***as !!!! :cold:

a kai olo auto me 2.64 Euro ... (pali kala giati den exoumai kai polla lefta)

Edited by Balidor
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το the warhound and the world's pain του Moorcock και συνεχίζω τη τριλογία με το The city of Automn stars.

Το σκυλί του πολέμου μου άρεσε αρκετά. Είναι σίγουρα πιο ώριμο από τα πρώιμά του (πχ Έλρικ) αν και στο μεγαλύτερό μέρος του μου φάνηκε κοινότυπο. Το τέλος όμως άξιζε και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα απο μια μικρή περίοδο κατά την οποία δεν διάβαζα τίποτα, άρχισα το Dune του Frank Herbert, με την ευγενική χορηγεία του Nihilio.

 

Μπορεί να είμαι ακόμα στην αρχή, αλλά φαίνεται ότι το βιβλίο είναι τρομερό. Ελπίζω να συνεχίσει να είναι έτσι σε όλη του την έκταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..