Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Ο Μιχάλης το έχει δει το Lodger από την Κυριακή (ας είναι καλά το web TV πρόγραμμα του BBC) απλά έχει απογοητευτεί λιγουλάκι από τα 3 τελευταία επεισόδια και, κυρίως, βαριέται να κάνει τη σούμα.

 

Πάμε λοιπόν:

Cold Blood: Μέχρι τη μέση του θα μπορούσε να ήταν ένα από τα καλύτερα επεισόδια της σειράς, με το στόρυ να οδηγεί σε αδιέξοδο και να υπάρχει χώρος για ένα πλήρως ανατρεπτικό τέλος. Ε, από τη μέση και έπειτα όλα πέφτουν έτσι ώστε να λυθεί το δράμα εύκολα. Αν όμως η κυρίως ιστορία παραμένει απλά ικανοποιητική, το story arc έχει μια δραματικότατη ανατροπή και είναι για πολύ κλάμα.

 

Victor and the Doctor: Άνισο επεισόδιο, πολύ κακογραμμένη πλοκή, εξαιρετικοί όμως διάλογοι και ερμηνείες. Από τα μέτρια επεισόδια της σαιζόν

 

The Lodger: Αλίμονο κι αν κατάλαβα το τέλος, όμως το χιούμορ έβγαινε άνετα και έσπαγε κόκαλα, με την προσπάθεια του Doctor να ζήσει σαν κανονικός άνθρωπος. Το τέλος ήταν κλασικός Who εποχής Davies και ψιλοχαλάστηκα.

 

Και, πριν το διπλό που θα απαντήσει σε όλα τα κρίσιμα ερωτήματα (Τι τρέχει με την Amy, Τι τρέχει με τη River Song, Τι τρέχει με τις ρωγμές κτλ) μερικές εντυπώσεις από την 5η σαιζόν.

Συνολικά η σειρά είναι πολύ πιο καλογραμμένη φέτος, θυμίζοντας αρκετά περισσότερο τα παλιά κλασικά serials, χωρίς όμως τις πολλές συνέχειες. Κυρίως αυτοτελή επεισόδια που, από ένα σημείο και μετά, αποκτούν εξαιρετική αίσθηση του timing (κάτι από το οποίο υπέφεραν τα 3 πρώτα επεισόδια της σαιζόν). Πλέον δεν είναι τα πάντα υπερβολικά και μελοδραματικά, υπάρχει μια αίσθηση ισορροπίας που, σε συνδιασμό με την pulp αισθητική, δουλεύει εξαιρετικά. Το κεντρικό story arc είναι πολύ πετυχημένα δωσμένο και δένει πανέμορφα με τα επεισόδια της σαιζόν (πώς ήταν το Bad Wolf της πρώτης σαιζόν; Καμία σχέση!) ενώ σε κάνει να κολλάς και να κάνεις εικασίες για τι τι θα γίνει τελικά.

Η μεγάλη έκπληξη είναι η Karen Gillan: ο ρόλος της είναι καλογραμμένος, έχει περισσότερο βάθος από τις προηγούμενες companions και οι ερμηνείες της είναι πετυχημένες και δίνουν το κάτι παραπάνω στα επεισόδια.

Ο Smith είναι επίσης εξαιρετικός στο ρόλο του, δίνοντας έναν εντελώς alien Doctor. Καταφέρνει να παίξει τον γέροπαράξενο, κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την εμφάνισή του (κάτι που ξενίζει λιγουλάκι). Η ήρεμη δύναμη που αποπνέει ο Doctor του κάνει, στις καλύτερες στιμές του, τον προκάτοχό του David Tennant να μοιάζει περισσότερο ένα υπερκινητικό καρτούν. Έχω την εντύπωση όμως πως, σε αντίθεση με τον Tennant, ο Smith δεν μπορεί να κρατήσει στις πλάτες του ένα κατά τα άλλα κακό επεισόδιο.

 

Ραντεβού την Κυριακή με το πρώτο μέρος της τελικής ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πάει και απογειώνεται η σειρά.:) Ο Smith-άκος είναι εξαιρετικός και ο Steven Mophat δείχνει άψογος στην κλιμάκωση.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα στην πλάκα, ο Tennant θα ήταν ο ιδανικότερος για να παίξει στο The Lodger :mf_sherlock:

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα στην πλάκα, ο Tennant θα ήταν ο ιδανικότερος για να παίξει στο The Lodger :mf_sherlock:

 

Όπως και να το κάνουμε, ο D. Tennant θα μπορούσε να υποδύετε για πάντα τον Δόκτωρα και να μην βαριόμαστε ποτέ.;)

Μου αρέσουν τα νέα πρόσωπα, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα στην πλάκα, ο Tennant θα ήταν ο ιδανικότερος για να παίξει στο The Lodger :mf_sherlock:

 

Όπως και να το κάνουμε, ο D. Tennant θα μπορούσε να υποδύετε για πάντα τον Δόκτωρα και να μην βαριόμαστε ποτέ.;)

Μου αρέσουν τα νέα πρόσωπα, πάντως.

Προσωπικά, όσο βλέπω τον Smith δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει το υπερκινητικό στυλ του Tennant. Μετά από λίγο οι μανιερισμοί του εκάστοτε Doctor αρχίζουν να κουράζουν, ειδικά αν ο σεναριογράφος τους έχει αφήσει στον αυτόματο. Κι εγώ θα ήθελα άλλη 1 ή 2 σαιζόν με το δίδυμο Tennant-Tate (και guest σε μερικά επεισόδια τον παππού της Donna), αλλά κάποια στιγμή τα πρόσωπα και οι σειρές αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

spoiler αν δεν ειδατε την καινουρια σειρα και βλεπεται την παλια

η τουλαχιστον την 4 season της καινουργιας

 

μπορει να το εχετε ηδη σκεφτει

 

 

 

 

αν οι daleks επεσαν στο χρονικο πεδιο

τοτε επεσε και ο davros

αν δεν υπηρξε ο davros τοτε ουτε οι daleks υπηρξαν

ουτε ο πολεμος του χρονου εγινε ποτε

ουτε πεθαναν οι αρχοντες του χρονου ουτε η galifrey καταστραφηκε

οποτε οι αρχοντες του χρονου και η galifrey βρισκονται στην θεση τους

 

εκτος αν ο davros ξεφυγε καπως

 

 

 

τα λεω καλα;

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

spoiler αν δεν ειδατε την καινουρια σειρα και βλεπεται την παλια

η τουλαχιστον την 4 season της καινουργιας

 

μπορει να το εχετε ηδη σκεφτει

 

 

 

 

αν οι daleks επεσαν στο χρονικο πεδιο

τοτε επεσε και ο davros

αν δεν υπηρξε ο davros τοτε ουτε οι daleks υπηρξαν

ουτε ο πολεμος του χρονου εγινε ποτε

ουτε πεθαναν οι αρχοντες του χρονου ουτε η galifrey καταστραφηκε

οποτε οι αρχοντες του χρονου και η galifrey βρισκονται στην θεση τους

 

εκτος αν ο davros ξεφυγε καπως

 

 

 

τα λεω καλα;

Δεν προσπαθώ να βγάλω νόημα προσωπικά. Θα δούμε σε 2 ώρες την αρχή του τέλους της σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

5x12 - The Pandorica Opens.

Το καλύτερο ως τώρα επεισόδιο της σαιζόν, με ένα τέλειο cliffhanger που θα σας αφήσει να περιμένετε τη συνέχεια εναγωνίως...

Δένει τρομερά με την έως τώρα υποπλοκή και τα θέματα της υπόλοιπης σαιζόν, με μια εκτεταμένη εισαγωγή γεμάτη ενέργεια, το μυστήριο για τις ρωγμές στο χρόνο πυκνώνει, το μυστήριο του κουτιού κρατάει όλο το επεισόδιο (και η απάντηση στο τι κρύβεται μέσα είναι απλά εξαιρετική) ενώ έχουμε και έξτρα αγωνία φυσικά μήπως και δούμε επιτέλους ένα καλό season finale στο Doctor Who.

 

 

Καλύτερα περιμένετε την επόμενη εβδομάδα για να το δείτε μαζί με τη συνέχεια, εκτός κι αν είστε σίγουροι ότι αντέχετε την αγωνία

Link to comment
Share on other sites

Και, ενώ ο Doctor μας τελειώνει και για φέτος, ανακοινώθηκε νέα σαιζόν Torchwood. Διεθνής συνεργασία με Αμερικάνους, γυρίσματα και εκτός Βρετανίας, Eva Miles και John Barrowman επιστρέφουν, ενώ στο τιμόνι είναι ο R.T. Davies.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό κλείσιμο σειράς! Δεν περίμενα τέτοια εξέλιξη.

Ευχάριστα και τα νέα με τον τέταρτο κύκλο Torchwood.:D

Link to comment
Share on other sites

3x13 - The Big Bang.

 

H 6-λεπτη εισαγωγή του επεισοδίου είναι από τις πιο ανατριχιαστικές τηςσειράς.

 

Προβλέπεται επικό επεισόδιο.

 

Edit:

επικότατο επεισόδιο και χαλαρά το καλύτερο φινάλε στην ιστορία της νέας σειράς.

Όχι μόνο πήγαν το επικό της υπόθεσης σε νέο επίπεδο. Όχι μόνο ένας και μοναδικός dalek ήταν πολύ πιο τρομαχτικός αντίπαλος από οποιαδήποτε άλλη εμφάνιση τους στη νέα σαιζόν. Όχι ότι η River Song είναι από τους καλύτερους χαρακτήρες της σειράς. Όχι ότι τα τελευταία 20 λεπτά δεν έδιναν μαθήματα δραματικότητας. Όχι ότι μάθαμε ποια θα είναι η σειρά που θα αντικαταστήσει το Lost στο σπέκουλο των οπαδών ΕΦ με το πώς τελείωσε το επεισόδιο αυτό...

 

Ραντεβού τα Χριστούγεννα.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

3x13 - The Big Bang.

 

Κρίμα το φέσι όμως. Θα είχε πλάκα / σπάσιμο να το αποκτούσε μόνιμο. Άτιμες fashion police! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με τρέλανε, όπως το πρώτο μέρος (The Pandorica Opens), αλλά κρατώ ως τελική εικόνα ότι ο Εντέκατος είναι πειστικότατος, όπως και ο Moffat ως νέος υπεύθυνος της σειράς.

Καλά Χριστούγεννα, τώρα.:tongue:

Link to comment
Share on other sites

the pandorica opens:δεν μου αρεσε ο τιτλος , κατα τ'αλλα τελειο

 

the big bang:ωραιο επεισοδειο,πρωτη φορα μετα απο πολλα επεισοδεια η μουσικη δεν ηταν ενοχλητικη,καταλαβαμε επιιτελους τι συμβαινει με τις ρωγμες

αλλα το the pandorica opens ηταν καλυτερο

 

 

 

ενα ειναι σιγουρο

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

:fezies are cool

Edited by doctor who
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

AΑρχισα κι εγώ να βλέπω την σειρά τώρα, και έχω φτάσει ακόμα στο 3ο επεισόδιο. Αν και αγαπημένος μου Doctor παραμένει ο Tennant, ο Matt Smith τα καταφέρνει καλά. Το καλό είναι ότι δεν προσπαθεί να αντιγράψει κανέναν, και με κάθε επεισόδιο γίνεται καλύτερος, βρίσκει τον δικό του Doctor. Αυτό βέβαια με τους Dalek τι ακριβώς προετοιμάζει; Μάλλον θα δώ στο τέλος έτσι;

 

Έχω κόψει να διαβάζω οποιοδήποτε spoiler οπότε δεν ξέρω ακόμα τι γίνεται. Μάλλον μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα το έχω μάθει. Πάω να δώ το 4ο επεισόδιο με την River και τους Angels.

Link to comment
Share on other sites

O Matt Smith είναι ο απόλυτος Doctor

 

dr-who_Billie_WENN__700354a.jpg

Όχι μόνο κρεβάτωσε τη Rose Tyler (ενώ οι προκάτοχοί του ήταν αγγαλίτσες και φιλάκια) αλλά το κατάφερε σε άλλο κανάλι και πολύ πριν τον επιλέξουν για το ρόλο...

 

 

Στα πιο σχετικά: Η νέα σαιζόν θα παιχτεί σε δύο μέρη, η μισή το Καλοκαιρι και η άλλη μισή το Φθινόπωρο. Ο Moffat υπόσχεται συγκλονιστικό φινάλε για το καλοκαίρι, οπότε, όσοι θυμάστε το βδομάδα-βδομάδα-και-κάτι-ακόμα-για-τις-ρωγμές από πέρσυ, αρχίστε να ετοιμάζεστε ψυχολογικά.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δεν μου άρεσε ο smith ως doctor, τον βρίσκω κάπως υστερικό. Οσο γι'αυτά τα κόλπα μισή σιαζόν τώρα και μισή αργότερα είναι κρίμα που το bbc έχει καταφύγει στα φτηνά ( και ενοχλητικά) κόλπα των αμερικάνικων καναλιών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δεν μου άρεσε ο smith ως doctor, τον βρίσκω κάπως υστερικό. Οσο γι'αυτά τα κόλπα μισή σιαζόν τώρα και μισή αργότερα είναι κρίμα που το bbc έχει καταφύγει στα φτηνά ( και ενοχλητικά) κόλπα των αμερικάνικων καναλιών.

Αν ο Σμιθ είναι υστερικός, οι δύο προηγούμενοι τί ήταν; Πιο alienating στον Σμιθ είναι ότι παίζει έναν γέρο άντρα με την εμφάνιση ενός 26-χρονου, κάτι που ίσως να μην αρέσει σε όλους.

 

Όσο για το σπάσιμο της σαιζόν, ίσως να οφείλεται στο ότι ο Μοφατ έχει να γράψει και το σενάριο του Τεν-Τεν για την ταινία των Τζάκσον-Σπίλμπεργκ.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι ο Matt Smith τα πάει πολύ καλά ως Doctor.

 

Πραγματικά, στο Night of the Angels/Flesh and Stone ήταν απολαυστικότατος. Και θέλω να μάθω επιτέλους τι ρόλο παίζει η River Song. Από εκεί που απλά είχε ταξιδέψει με τον Doctor, με τα λίγα επεισόδια που την έχει δείξει, έχει καταφέρει ο Moffat να μας δείξει έναν πολύπλοκο χαρακτήρα που δεν ξέρουμε τι και πως και γιατί κάνει τελικά κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν ο Σμιθ είναι υστερικός, οι δύο προηγούμενοι τί ήταν; Πιο alienating στον Σμιθ είναι ότι παίζει έναν γέρο άντρα με την εμφάνιση ενός 26-χρονου, κάτι που ίσως να μην αρέσει σε όλους.

 

Όσο για το σπάσιμο της σαιζόν, ίσως να οφείλεται στο ότι ο Μοφατ έχει να γράψει και το σενάριο του Τεν-Τεν για την ταινία των Τζάκσον-Σπίλμπεργκ.

 

 

O Tennant ήταν τρελλαμένος όχι υστερικός. Υπάρχει διαφορά. Οσο για το σπάσιμο της σαιζόν είναι κόλπο που χρησιμοποιούν κάποια κανάλια για να κρατάνε το κοινό σε αδημονία. Κατά την ταπεινή γνώμη μου φτηνό κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το σπάσιμο της σαιζόν είναι κόλπο που χρησιμοποιούν κάποια κανάλια για να κρατάνε το κοινό σε αδημονία. Κατά την ταπεινή γνώμη μου φτηνό κόλπο.

Μεγάλο το ρίσκο για τέτοια κόλπα. Ακόμα και ο πιο γραβατομένος των καναλαρχών ξέρει ότι ουδείς ασταθέστερος από το τηλεοπτικό κοινό. (Μιλάμε για τον κυρίως όγκο των θεατών, τους καταναλωτές, όχι τους σκληρούς φαν οποιασδήποτε σειράς που σαφώς είναι λιγότεροι, και ξέρουμε πόσο λίγο τους λογαριάζουν αυτούς). Μετά από μεγάλη αναμονή, υπάρχει κίνδυνος ο βασικός θεατής να χάσει το ενδιαφέρον του ή να βρει άλλα καλύτερα ενδιαφέροντα - η τηλεόραση (οι ανταγωνιστές) πάντα κάτι άλλο θα έχουν να προσφέρουν. Ξέρουμε πως δουλεύουν τα εμπορικά μυαλά των καναλαρχών: Πούλα τώρα που αγοράζουν, τάισε τους τώρα που χάφτουν, στη βράση κολάει το σίδερο, και το κάνουν αυτό σε βαθμό να καίνε και με αυτόν τον τρόπο μια καλή ιδέα. Οι απεργίες των σεναριογράφων έχουν αποδείξει ότι μια άκαιρη διακοπή στη ροή μιας σειράς είναι συνήθως και η σίγουρη κηδεία της.

 

Είναι λοιπόν παράλογο ρίσκο να παίζουν έτσι με την (ισχνή) προσοχή του τηλεθεατή. Αυτό νομίζω τουλάχιστο. [Υπάρχουν άλλες ιστορίες μάλλον πίσω από αυτές τις διακοπές, διαπραγματεύσεις συμβολαίων, προβλήματα στην παραγωγή, και άλλα.]

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι αυτό το κόλπο συνήθως γίνεται μπούμερανγκ για αυτούς που το εφαρμόζουν.

Link to comment
Share on other sites

O Tennant ήταν τρελλαμένος όχι υστερικός.

 

Εδώ συμφωνώ. Και για μένα ο Tennant είναι ο αγαπημένος μου Doctor, μέχρι στιγμής.

 

Αλλά διαφωνώ με σένα, όσον αφορά τον Matt Smith. Έχει κάτι που ξεχωρίζει, και μου αρέσει και η δική του version του Doctor. Θεωρώ ότι το παίζει λίγο τρελλός ιδίως με ότι συνέβει με τον προηγούμενο (Donna, Rose, κλπ.). Ας μην ξεχνάμε ότι δεν σβήνονται οι μνήμες και τα αισθήματα του προηγούμενου.

 

Υπάρχει διαφορά. Οσο για το σπάσιμο της σαιζόν είναι κόλπο που χρησιμοποιούν κάποια κανάλια για να κρατάνε το κοινό σε αδημονία. Κατά την ταπεινή γνώμη μου φτηνό κόλπο.

 

Δεν με ενοχλεί πιά, μιας και περιμένω να ολοκληρωθεί μία σαιζόν πριν την δώ. Και τώρα έχω να δώ αρκετά από την προηγούμενη σαιζόν, και μερικά που έχω αφήσει και από άλλες, καθώς και κάτι DVD που ήρθανε οπότε έχω να βλέπω τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι, αν βάλω και τα anime που έχω μαζέψει.

Link to comment
Share on other sites

Για μας όμως που δεν έχουμε τόσα μαζεμένα να δούμε είναι εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..