Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Ο David Tennant ανακοίνωσε πως εγκαταλείπει το Doctor Who.

 

Θα συμμετάσχει μόνο στα τέσσερα specials που θα γυριστούν και θα παιχτούν στα τέλη του 2009 και το 2010 (γιατί μόνο τέσσερα;! γιατί τόσο αργά;!) και μετά πάπαλα για εκείνον. Δεν θα είναι λέει στον επόμενο κύκλο που θα ξεκινήσει το 2010.

 

Δεν ξέρω με τι να πρωτοσυγχιστώ. Που φεύγει ο Tennant ή που θα δούμε τόσο λίγο Who, και τόσο μακριά;! :crybaby:

Κρίμα.

 

Να δούμε τώρα πώς θα είναι ο 11

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάθε φορά που βλέπω ένα επεισόδιο torchwood αναρρωτιέμαι πώς γίνεται μια τόσο μέτρια σειρά μπορεί να έχει τους ίδιους παραγωγούς με τον εξαιρετικό Δόκτορα.

Τελειώνοντας τη δεύτερη σαιζόν μπορώ να πω ότι, ενώ ξεπέρασε τις περισσότερες αδυναμίες που βάραιναν την πρώτη σαιζόν του, έχει ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να φτάσει στο επίπεδο μιας καλής σειράς. Αν και κάποια επεισόδια και arcs δουλεύουν καλά, συνολικά λείπει η κατεύθυνση και η συνοχή σε κάθε κύκλο και στη σειρά γενικότερα. Οι χαρακτήρες αρχίζουν να γίνονται πιο προσεγμένοι, αναγνωρίσιμοι και στηρίζουν/οδηγούν πλέον τη σειρά. Δυστυχώς όμως σε πολλά επεισόδια η μπάλα χάνεται πολύ εύκολα ή καλές ιδέες μένουν μισοϋλοποιημένες.

 

Στα του Δόκτορα τώρα, πόσοι από εσάς είδατε το Χριστουγεννιάτικό επεισόδιο "The Next Doctor". Σε αυτό, ο Ten ταξιδεύει στο Λονδίνο του 19ου αιώνα, όπου και συναντάει τον... Doctor και την companion του. Μόνο πως ο Doctor φαίνεται να έχει χάσει τη μνήμη του. έχει και Cybermen, αλλά μου φάνηκε μάλλον μέτριο και σίγουρα όχι... special

Link to comment
Share on other sites

post-59-1231066876_thumb.jpgpost-59-1231066974_thumb.jpgpost-59-1231067126_thumb.jpg

 

BBC names Matt Smith as new Doctor Who

 

 

Sat Jan 3, 1:38 pm ET

 

The BBC named Matt Smith to replace Tennant as the new Doctor ?

 

 

LONDON (AFP) ? The BBC named Matt Smith as the new Doctor Who on Saturday, with the relatively unknown 26-year-old becoming the youngest ever actor to play the Time Lord in the cult sci-fi television drama.

 

Smith has previously appeared in Alan Bennett's play "The History Boys" at the National Theatre in London, and alongside Christian Slater in the play "Swimming With Sharks". He has also acted in several TV productions.

 

He said he was delighted to take on the role as the 11th doctor, replacing David Tennant when the series returns to the small screen in 2010.

 

"I've got this wonderful journey in front of me. I've got six months to build this Time Lord and that's such an exciting prospect," Smith said.

 

"I feel proud and honoured to have been given this opportunity to join a team of people that has worked so tirelessly to make the show so thrilling."

 

He paid tribute to Tennant's performance in the role, which was created in 1963, saying he played the Time Lord "brilliantly, with grace, talent and persistent dedication".

 

"The challenge for me is to do justice to the show's illustrious past, my predecessors, and most importantly, to those who watch it. I really cannot wait," Smith said.

 

Rumours about the next occupant of the Tardis were rife before the announcement in a special TV programme, with some even suggesting Hollywood superstar Catherine Zeta Jones could be in the running.

 

BBC Wales' head of drama, Piers Wenger, said it had been a "nail-biting Christmas" trying to keep the identity of the new doctor under wraps, but said he hoped he would "bring something very special to the role".

 

The show's outgoing executive producer, Russell T Davies, outlined what would be expected of the new arrival: "Whoever becomes the doctor has got to take on a whole life. It's not just becoming a part of a TV show."

 

Tennant's final shows as the doctor are expected to be shown at the beginning of next year.

 

No comment από μένα... Ακόμα...

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Θα έχει δύσκολο έργο, να συγκριθεί με τον Tennant.

Αλλά θα κρατήσω επιφυλλάξεις, επειδή προσωπικά ούτε ο Tennant ούτε η Tate μου είχαν γενίσει το μάτι όταν είχα πρωτοδεί φωτογραφίες τους. Επίσης, παραγωγός είναι πλέον ο Moffat (σεναριογράφος σχεδόν ΟΛΩΝ των καταπληκτικών επεισοδίων της νέας σειράς), άρα μπορούμε να ελπίζουμε

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι χαλαστηκα οταν εμαθα οτι ο Tennant θα σταματησει, ειναι ο αγαπημενος μου. Αλλα ειδα ενα βιντεο απο doctor who confidential που μιλαει ο νεος ηθοποιος, και ομολογω οτι εχει ενα εντονο quirkyness που ταιριαζει. Τον θεωρω σκατοφατσα αλλα αμα δεις το βιντεο οντως κολλαει σαν Doctor. http://blog.wired.com/underwire/2009/01/new-doctor-spea.html

Επισης, συνειδητοποιησα οτι ο Tennant θα κλεισει τα 5 χρονια, 2005-2010. Τα παντα αλλαζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Planet of the Dead. Το δεύτερο, πασχαλινό σπέσιαλ, αρκετά καλό επεισόδιο με ψιλοκλασική πλοκή, αλλά με companion-action hero (και πανέμορφη - H Michelle Ryan που πρωταγωνιστούσε και στο Bionic Woman) και ενδιαφέρον δόσιμο του κλασικού "οι εξωγηίνοι που θα μας φάνε" σεναρίου.

Link to comment
Share on other sites

Planet of the Dead. Το δεύτερο, πασχαλινό σπέσιαλ, αρκετά καλό επεισόδιο με ψιλοκλασική πλοκή, αλλά με companion-action hero (και πανέμορφη - H Michelle Ryan που πρωταγωνιστούσε και στο Bionic Woman) και ενδιαφέρον δόσιμο του κλασικού "οι εξωγηίνοι που θα μας φάνε" σεναρίου.

 

Συμφωνώ πως ήταν όντως ένα πολύ καλό επεισόδιο. Το αστείο: Τσουπ μας μπαίνει ο γιατρός και προσφέρει στην Λαίδη ένα σοκολατένιο αβγό. Και είναι Το Πασχαλινό Σπέσιαλ!

 

(Στο τούνελ περίμενα να φέρουν την ομάδα του Torchwood. Τι έγινε με αυτούς;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως ήταν όντως ένα πολύ καλό επεισόδιο. Το αστείο: Τσουπ μας μπαίνει ο γιατρός και προσφέρει στην Λαίδη ένα σοκολατένιο αβγό. Και είναι Το Πασχαλινό Σπέσιαλ!

 

(Στο τούνελ περίμενα να φέρουν την ομάδα του Torchwood. Τι έγινε με αυτούς;)

Παίζει να έληξε η σειρά τους. Ή απλά να ήθελαν κάποια σοβαρή ομάδα να πολεμήσει τους εξωγηίνους, αντί αυτοί να βγούνε και να κατασπαράζουν τον κάπταιν Τζακ και τους αστυνομικούς που θα έκαναν όργια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο μεταξύ κοίταζα σήμερα για τα επόμενα specials και είδα ότι το Waters of Mars θα είναι στις 14 Νοέμβρη του 2009 και το τέταρτο special τα Χριστούγεννα. Πρωτοχρονιά ξεκινάει η νέα σαιζόν με ακόμα αλλαγή σε ηθοποιό που παίζει έναν Timelord, αφού το νέο Master που θα τον παίζει ο Timothy Dalton!

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, τώρα που φεύγει ο Tennant διαλύεται και το storyline που ξεκίνησε με το Silence in the library... αυτή την τρύπα πώς θα την καλύψουν; Κρίμα, και φαινόταν ωραία η ιδέα και ήταν και του Moffat, άρα θα ήταν εύκολο να την αναπτύξει τώρα που ανέλαβε αυτός τη σειρά

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, τώρα που φεύγει ο Tennant διαλύεται και το storyline που ξεκίνησε με το Silence in the library... αυτή την τρύπα πώς θα την καλύψουν; Κρίμα, και φαινόταν ωραία η ιδέα και ήταν και του Moffat, άρα θα ήταν εύκολο να την αναπτύξει τώρα που ανέλαβε αυτός τη σειρά

Όχι, προχωράει το storyline.

Αν θυμάσαι

η River Song λέει στον doctor "Μπορεί να μην είσαι ο ίδιος, αλλά αυτά τα μάτια δεν θα τα ξεχνούσα ποτέ"

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ο διάλογος πάει ως εξής:

 

 

Look at you!

You're young.

I'm really not, you know.

No, but you are.

Your eyes.

You're younger

than I've ever seen you.

You've seen me before, then?

Doctor...

 

 

Και εκτός αυτού, τον βλέπει με τη μορφή του Tennant και

δεν ξέρει αν έχουν κάνει μια σειρά πράγματα, άρα προφανώς αυτά έγιναν στο δικό του μελλον και το δικό της παρελθόν αλλά με την ίδια όψη (του)

. Υποθέτω ότι μπορεί να ισχυριστούν ότι υπάρχει χρονικό κενό ανάμεσα στα επεισόδια που μας δείχνουν και ο Doctor έχει ερωτικές περιπέτειες σε διάστημα δεκαετίας (;;;)

 

ΥΓ. Με όλα αυτά τα μαύρα των spoiler νιώθω ότι κάνει η CIA την επιμέλεια των απαντήσεών μου!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ο διάλογος πάει ως εξής:

 

 

Look at you!

You're young.

I'm really not, you know.

No, but you are.

Your eyes.

You're younger

than I've ever seen you.

You've seen me before, then?

Doctor...

 

 

Και εκτός αυτού, τον βλέπει με τη μορφή του Tennant και

δεν ξέρει αν έχουν κάνει μια σειρά πράγματα, άρα προφανώς αυτά έγιναν στο δικό του μελλον και το δικό της παρελθόν αλλά με την ίδια όψη (του)

. Υποθέτω ότι μπορεί να ισχυριστούν ότι υπάρχει χρονικό κενό ανάμεσα στα επεισόδια που μας δείχνουν και ο Doctor έχει ερωτικές περιπέτειες σε διάστημα δεκαετίας (;;;)

 

ΥΓ. Με όλα αυτά τα μαύρα των spoiler νιώθω ότι κάνει η CIA την επιμέλεια των απαντήσεών μου!

Xμ, εγώ είχα καταλάβει ότι τον είχε δει με άλλη μορφή (εφόσον ήταν αμφίβολο ότι ο Tennant θα συνέχιζε). Με βάζεις τώρα σε πειρασμό να ξαναδώ το "διπλό" για να το φρεσκάρω στη μνήμη μου.

Και βέβαια, πάντα, υπάρχουν άλλα δύο specials μέσα που μπορεί να το διορθώσουν αυτό.

 

Edit: Είδα τη σκηνή και, πράγματι,

τον ήξερε με τη μορφή του Ten. Μάλλον καταστρέφεται όλο το subplot, αν και, με τη λογική της σειράς, δικαιολογείται (αφού ο χρόνος ξαναγράφεται με τα ταξίδια στο χρόνο και μάλλον για το θάνατο του Ten θα ευθύνεται άλλος time traveller

 

 

Edit2:

Και δωράκι η companion του 11ου Doctor

Ηθοποιός η άγνωστη Karen Gillanpost-54-1245004508_thumb.jpg

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Να μην είμαι πολύ κακιά, αλλά φαίνεται ήδη έτοιμη για το κλασσικό "Oh, Doctor..." . Πού οι μέρες της Donna

(σ.τ.ε. νεύρα με τις αλλαγές cast... δεν τα πάω καλά με τις εκπλήξεις!)

Link to comment
Share on other sites

Να μην είμαι πολύ κακιά, αλλά φαίνεται ήδη έτοιμη για το κλασσικό "Oh, Doctor..." . Πού οι μέρες της Donna

(σ.τ.ε. νεύρα με τις αλλαγές cast... δεν τα πάω καλά με τις εκπλήξεις!)

Ευτυχώς που παραγωγός θα είναι ο Moffat, αλλιώς θα έβαζα στοίχημα ότι, με τόσο νεαρούς πρωταγωνιστές, θα το έκαναν εντελώς Twilight

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο μεταξύ φέτος το καλοκαίρι έπαιξε και μια μίνι σειρά 5 επεισοδίων από Torchwood, με τίτλο Children of Earth. Ένα ωραίο πρωί λοιπόν όλα τα παιδιά της γης παγώνουν. Το ίδιο απόγευμα το ξανακάνουν, αλλά αυτή τη φορά λένε και εν χωρώ "We are coming". Τα πέντε επεισόδια διαρκούν μία ώρα έκαστο και καλύπτουν το καθένα και από μια μέρα από ότι έχω καταλάβει.

 

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο και ευθύς φάνηκε η αλλαγή σε σχέση με τις προηγούμενες σαιζόν. Είναι πιο σφιχτογραμμένο, με καλύτερη παραγωγή και RTD στο σενάριο. Είναι ίσως πιο κοντά από κάθε άλλο επεισόδιο της σειράς με τον Doctor Who (ίσως επειδή φέτος δεν είχαν φουλ σαιζόν και έτσι τους περίσσεψε μια ιδέα για το πως ο Doctor θα έσωζε τη σύγχρονη Αγγλία για να μπει στο Torchwood) αλλά εντάξει, όλοι το ξέρουμε ότι τα γαμάτα επεισόδια του Who τα γράφει ο Moffat και όχι ο RTD.

Θα δω και τα υπόλοιπα επεισόδια και θα μπορώ να κρίνω πιο αναλυτικά αν το Children of Earth είναι η αναβροχιά στο χαλάζι ή αν αξίζει και από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειδα, δεν μπορω να πω οτι με συγκλονισε ομως. Οντως ειναι πιο πιστο στο στυλ της οριτζιναλ σειρας. Το μονο σιγουρο ειναι οτι το Torchwood κλεινει μονιμα με αυτα τα επεισοδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις είδα και το τρίτο επεισόδιο, και μπορώ να πω ότι μέχρι εδώ το βρίσκω αρκετά καλό. Μέχρι στιγμής, το πρώτο μου φάνηκε το καλύτερο, από ένα σημείο και μετά αισθάνθηκα ότι γίνεται αρκετά αναμενόμενο, αλλά δεν λέω άλλα, γιατί έπονται άλλα δύο επεισόδια.

Edited by manstredin
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το Torchwood ήταν πάντα η σειρά που δούλευε τέλεια ως pitch αλλά το τελικό αποτέλεσμα δε βλεπόταν για πολλούς και διάφορους λόγους (ένας από τους οποίους και το ότι τις καλές ιδέες τις έπαιρνε πάντα ο Δόκτορας). Φέτος που έχει μόνο 4 specials Doctor Who μάλλον περίσσεψε και μια καλή ιδέα για να μπει στο Torchwood.

Και πράγματι, τα 3 πρώτα επεισόδια δουλεύουν αρκετά καλά, ενώ και τα δύο επόμενα δεν απογοητεύουν όσο οι προηγούμενοι κύκλοι. Το βασικό πρόβλημα όμως είναι το εξής. Στο τέλος μπορούσα στο μυαλό μου να δω τον Δόκτορα να προσγειώνεται στο Κάρντιφ, να ακούει παιδιά να μιλάνε εν χωρώ, να συναντάει την ομάδα του Torchwood

να τρέχουν με τον Jack, τη Gwen, τον Ianto και τον άντρα της Gwen από τους δολοφόνους, να φτάνουν στο Λονδίνο, να χακάρουν τις κάμερες του συμβουλείου με το sonic screwdriver και να ανακαλύπτουν ότι είναι ένα από τα παιδιά που είχαν χαθεί.

Συνεχίζεται

Στο επόμενο ανακαλύπτουν τον τρελό, αποκαλύπτεται ότι ο Jack είχε βοηθήσει στην απαγωγή, ο Doctor είναι συγκλονισμένος "How could you, they were just children" και, ενώ έχει αρχίσει το παιδομάζωμα κάνει κάτι μαγκιές με το Sonic Screwdriver και οι κακοί πεθαίνουν όπως έγινε και στο Torchwood

 

 

Ποιο είναι το κακό σε όλο αυτό; Ότι τράβηξε ένα απλό twoparter σε 5 επεισόδια. Κατά τα άλλα είναι καλή ταφόπλακα πάνω στην εποχή του Davis και δίνει καλό closure (αν και θα ήθελα να ξαναδούμε τη Gwen guest star σε επόμενα επεισόδια του Doctor Who)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ' ότι διάβασα, ο δημιουργός (μου διαφεύγει το όνομα αυτή τη στιγμή) είναι πρόθυμος να αναστήσει τη σειρά (δεν έχω δει το τελευταίο επεισόδιο, οπότε δεν ξέρω πόση δουλειά μπορεί να χρειάζεται κάτι τέτοιο) αν το BBC του δώσει το ok. Κι αν αναλλογιστούμε την τηλεθέαση με την οποία έκλεισε (που ήταν πολύ καλή), ίσως και να υπάρχει πιθανότητα. Τωρα, αν αυτό είναι καλό...θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ' ότι διάβασα, ο δημιουργός (μου διαφεύγει το όνομα αυτή τη στιγμή) είναι πρόθυμος να αναστήσει τη σειρά (δεν έχω δει το τελευταίο επεισόδιο, οπότε δεν ξέρω πόση δουλειά μπορεί να χρειάζεται κάτι τέτοιο) αν το BBC του δώσει το ok. Κι αν αναλλογιστούμε την τηλεθέαση με την οποία έκλεισε (που ήταν πολύ καλή), ίσως και να υπάρχει πιθανότητα. Τωρα, αν αυτό είναι καλό...θα δείξει.

Κάθε σαιζόν ήταν και καλύτερη από την προηγούμενη, άρα γιατί όχι; Αν και, δεδομένου ότι ο δημιουργός φεύγει από chief writer του Dr. Who δεν ξέρω κατά πόσο το BBC θα δεχτεί να συνεχίσει στο spin off.

Link to comment
Share on other sites

Αχά, μάλιστα, αυτό δεν το ήξερα. Οπότε μένει να δούμε...

O νέος executive producer btw είναι ο Steven Moffat. Αν δε σου λέει κάτι το όνομα ήταν αυτός που έγραψε τα επεισόδια: Empty child/the doctor dances (1x09,1x10 όταν πρωτοεμφανίζεται ο Captain Jack Harkness), Girl in the fireplace (2x04) Blink (3x10) και Silence in the library/forest of the dead (4x08-4x09) δηλαδή μερικά από τα καλύτερα επεισόδια της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..