Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Οσο για το σπάσιμο της σαιζόν είναι κόλπο που χρησιμοποιούν κάποια κανάλια για να κρατάνε το κοινό σε αδημονία. Κατά την ταπεινή γνώμη μου φτηνό κόλπο.

Μεγάλο το ρίσκο για τέτοια κόλπα. Ακόμα και ο πιο γραβατομένος των καναλαρχών ξέρει ότι ουδείς ασταθέστερος από το τηλεοπτικό κοινό. (Μιλάμε για τον κυρίως όγκο των θεατών, τους καταναλωτές, όχι τους σκληρούς φαν οποιασδήποτε σειράς που σαφώς είναι λιγότεροι, και ξέρουμε πόσο λίγο τους λογαριάζουν αυτούς). Μετά από μεγάλη αναμονή, υπάρχει κίνδυνος ο βασικός θεατής να χάσει το ενδιαφέρον του ή να βρει άλλα καλύτερα ενδιαφέροντα - η τηλεόραση (οι ανταγωνιστές) πάντα κάτι άλλο θα έχουν να προσφέρουν. Ξέρουμε πως δουλεύουν τα εμπορικά μυαλά των καναλαρχών: Πούλα τώρα που αγοράζουν, τάισε τους τώρα που χάφτουν, στη βράση κολάει το σίδερο, και το κάνουν αυτό σε βαθμό να καίνε και με αυτόν τον τρόπο μια καλή ιδέα. Οι απεργίες των σεναριογράφων έχουν αποδείξει ότι μια άκαιρη διακοπή στη ροή μιας σειράς είναι συνήθως και η σίγουρη κηδεία της.

 

Είναι λοιπόν παράλογο ρίσκο να παίζουν έτσι με την (ισχνή) προσοχή του τηλεθεατή. Αυτό νομίζω τουλάχιστο. [Υπάρχουν άλλες ιστορίες μάλλον πίσω από αυτές τις διακοπές, διαπραγματεύσεις συμβολαίων, προβλήματα στην παραγωγή, και άλλα.]

Γενικά δε θα διαφωνούσα, αλλά this is the bloody Doctor, mate. 30 σαιζόν μετά και δε φοβάται το BBC ότι θα κοπεί για ένα καλοκαιρινό cliffhanger. Υπόψη βέβαια ότι το BBC δεν έχει διαφημίσεις, συντηρείται με τα τηλεοπτικά τέλη (που είναι ετήσια) και πωλήσεις από DVD-merchantise (άρα τους hardcore fans) ενώ ο μέσος θεατής μπορεί να ξαναδεί τη σειρά μία βδομάδα μετά την προβολή της από τον υπολογιστή του, ακόμα κι αν δεν έχει κεραία (έτσι έβλεπα εγώ πέρσι τις περιπέτειες του Doctor, κάθε Σάββατο, 15 λεπτά μετά τη λήξη του επεισοδίου). Δες το και σα "νέο lost" σε τελική, αυτό προσπαθούν να κάνουν δίνοντας απαντήσεις με το σταγονόμετρο.

Για εμένα βγάζει περισσότερο νόημα να παίζει ένα κανάλι ένα από τα πιο δυνατά του σήριαλ το φθινόπωρο παρά το καλοκαίρι. Βέβαια, θυμάμαι τι speculation έριχνα πέρσι που έβλεπα τη σειρά ως επεισόδια με τα cliffhanger του Moffat (ειδικά πριν το The Big Bang) και θα μας ψήσει άσχημα αυτό το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

θα μας ψήσει άσχημα αυτό το καλοκαίρι.

Το ανωτέρω και το παρακάτω...

Η νέα σαιζόν θα παιχτεί σε δύο μέρη, η μισή το Καλοκαιρι και η άλλη μισή το Φθινόπωρο.

 

...ή έχω πάθει σοκ ή δεν κατάλαβα καλά... Για το καλοκαίρι του 2011 λες; :eek:

Link to comment
Share on other sites

Η νέα σαιζόν θα παιχτεί σε δύο μέρη, η μισή το Καλοκαιρι και η άλλη μισή το Φθινόπωρο.

 

...ή έχω πάθει σοκ ή δεν κατάλαβα καλά... Για το καλοκαίρι του 2011 λες; :eek:

 

Ναι, το καλοκαίρι του 2011, μιας και η σαιζόν του 2010 τέλειωσε. Ή μάλλον θα πρέπει να έχουμε το Christmas Special. Οπότε μέχρι το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

θα μας ψήσει άσχημα αυτό το καλοκαίρι.

Το ανωτέρω και το παρακάτω...

Η νέα σαιζόν θα παιχτεί σε δύο μέρη, η μισή το Καλοκαιρι και η άλλη μισή το Φθινόπωρο.

 

...ή έχω πάθει σοκ ή δεν κατάλαβα καλά... Για το καλοκαίρι του 2011 λες; :eek:

Ναι. Τα χριστούγεννα το σπέσιαλ (νομίζω με το Όριεντ Εξπρές και την Κλεοπάτρα) και μετά 6 επεισόδια την άνοιξη του 2011 και 7 από Σεπτέμβρη (ή ανάποδα).

 

Και, αν έχεις δει τη σαιζόν μέχρι τέλους, ξέρεις ότι τα δύο τελευταία επεισόδια μας έχουν αφήσει με τεράστια ερωτηματικά ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Okay,

 

Τώρα θα πάθω πάλι στέρηση μου φαίνεται. Είναι η καλύτερη σειρά ΕΦ αυτή την στιγμή στην τηλεόραση. Τι φινάλε ήταν αυτό; Και ποιά είναι επιτέλους η River Song?

 

Ο Matt Smith όσο προχωρούσε η σαιζόν, γινόταν και καλύτερος, πιο άνετος στον ρόλο του. Περιμένω το Xmas special πως και πως...

Link to comment
Share on other sites

Okay,

 

Τώρα θα πάθω πάλι στέρηση μου φαίνεται. Είναι η καλύτερη σειρά ΕΦ αυτή την στιγμή στην τηλεόραση. Τι φινάλε ήταν αυτό; Και ποιά είναι επιτέλους η River Song?

 

Ο Matt Smith όσο προχωρούσε η σαιζόν, γινόταν και καλύτερος, πιο άνετος στον ρόλο του. Περιμένω το Xmas special πως και πως...

Mercy! Mercy! :p

Link to comment
Share on other sites

Στον επόμενο κύκλο, για πρώτη φορά στην ιστορία του Doctor Who, γυρίσματα στην Αμερική. Από την έρημο της Utah μέχρι και τον Λευκό Οίκο! Τάδε έφη το imdb τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το σημαδι ειναι Ω μηπως εχει σχεσει με τον Ωμεγα?

Ακούγεται πολύ αυτό το speculation, αλλά ακόμα είναι νωρίς για να ξέρουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

TO ΣΩΣΤΟ POST ΑΜΑ ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΕ Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΗΓΕΝΕΤΕ ΣΤΟ 1:1:42-43

 

Λάθος Post Πάλι, μόνο ένα jpg και τίποτε άλλο. Για δώσε το url του youtube.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους αξιώθηκα και εγώ να ξεκινήσω την 5η season.... 

 

Μόνο στο σύμπαν του Dr. Who ένα μικρό κοριτσάκι αντί να φρικάρει εντελώς θα πίστευε ότι 

ο Dr είναι η απάντηση στις προσευχές της για κάποιον να φτιάξει τον τοίχο

και επιπλέον 

θα είχε τόσο ωραά πόδια όταν μεγάλωνε

!!!

 

 Προμηνύεται πανηγύρι η season (κάλλιο αργά παρά ποτέ). :holiday:  :holiday:  :holiday:  

 

 

 

 

 

 

 

2ο: Μετριότατο. Ακόμα και το μη προβλέψιμο, αλλά κλισέ φινάλε-ανατροπή... το 3ο όμως φαίνεται ενδιαφέρον στο preview!

 

 

 

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο σύμπαν του Dr. Who ... και επιπλέον 

θα είχε τόσο ωραά πόδια όταν μεγάλωνε

!!!

Δυστυχώς όχι επί RTD

 

To 2o της σαιζόν το θεωρώ ως το 2ο χειρότερο της σαιζόν και είναι πραγματικά εκπληκτικό το ότι είναι σε σενάριο του Moffat και τόσο τρελό Miss. Θα μπορούσε να το είχε γράψει κάποιος από τους υπόλοιπους σεναριογράφους της σειράς και ίσως το κατάφερνε καλύτερα.

 

Τώρα, για το ποιο θεωρώ με διαφορά το χειρότερο επεισόδιο της σαιζόν... δε θα κάνω spoiler, αλλά θεωρώ πιθανό ότι θα συμφωνήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

RTD == ??

 

Ξέχασα να αναφέρω πόσο φρικιαστικά ίδια ήταν τα πλοκάμια του 2ου επεισοδίου με αυτά του Half-Life 1 (μέχρι και ο ήχος στο μέταλλο).

 

 

 

 

Συνεχίζω...

 

3ο επεισόδιο:

Daleks

από τόσο νωρίς;; Εκτός του ότι τα έχω σιχαθεί πια και αυτά (αμάν με

τη-βεντούζα-που-τα-κάνει-όλα

) και με τον ποιον α-φάνταστο τρόπο επανέρχονται ξανά και ξανά. Κατά τ'άλλα πολύ "Independence Day" το φινάλε, αλλά αρκετά exciting η μάχη θα έλεγα (το λίγο που κράτησε).   Μέτριο προς καλό. :book:

 

4ο επεισόδιο: You just can't go wrong with them

angels

, can you?  :thmbup: :thmbup:  :first: Και 2nd part κιόλας;; Θα αντέξω να μην το δω σήμερα άραγε;; :) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το 3ο ήταν με διαφορά το πιο απογοητευτικό επεισόδιο της σαιζόν. Το 4ο ήταν το πρώτο πραγματικά καλό επεισόδιο της σαιζόν imho και μετά περίμενα σαν τρελός το επεισόδιο της εβδομάδας (τα έβλεπα στο BBC) για να δω τί θα γίνει με τις ρωγμές.

 

RTD = Russel T. Davies, ο παλιός παραγωγός της σειράς και διαβόητος για τις gay αναφορές σε κάθε (μα κάθε) επεισόδιο του Doctor.

Link to comment
Share on other sites

 

RTD = Russel T. Davies, ο παλιός παραγωγός της σειράς και διαβόητος για τις gay αναφορές σε κάθε (μα κάθε) επεισόδιο του Doctor.

 

 

Το είχε παρακάνει είναι η αλήθεια. <_<

Στο Torchwood, μάλιστα, ήταν εντονότερο. Δεν ήταν τυχαία και η επιλογή του John Barrowman ως πρωταγωνιστή, άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Oh i see....

 

συνεχίζω το χαβά μου εγώ...

 

5ο -> ψιλό-απογοήτευση με τις πολλές εύκολες λύσεις, (απομυθοποίησε και λίγο τους αγαπημένους μου "κακούς")

 

το 6ο φαίνεται πατάτα στο trailer...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Oh i see....

 

συνεχίζω το χαβά μου εγώ...

 

5ο -> ψιλό-απογοήτευση με τις πολλές εύκολες λύσεις, (απομυθοποίησε και λίγο τους αγαπημένους μου "κακούς")

 

το 6ο φαίνεται πατάτα στο trailer...

To 5o δε μου άρεσε όσο το 4ο να πω την αλήθεια, αλλά το έσωσε στο τέλος. Μάλλον έχουμε διαφορετικά γούστα

 

Το 6ο είναι αυτό με τους βρικόλακες στη Βενετία;

Link to comment
Share on other sites

Ε, Nihilio το ίδιο λέμε. Ούτε εμένα μου άρεσε το 5ο όσο το 4ο !!! :)

Ναι, αυτό...

 

 

 

 

Και ήταν ένα κανονικά μέτριο επεισόδιο Dr. Who.

 

Το 7ο (Amy's Choice) νόμιζα ότι ήταν μέτριο, μέχρι την ανατροπή στο φινάλε (οπότε και έφτιαξε, τρελαίνομαι για ανατροπές που δεν μπορώ να προβλέψω)!!

 

 

 

 

Μιας που είμαι στα μισά της season να πω ότι ο Matt Smith  είναι πολύ συμπαθητικός Doctor. Δίνει αυτό το κάτι "γέρικο" στον όλο χαρακτήρα.

 

 

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

8ο και 9ο (Hungry Earth, Cold Blood): Παραδόξως από τα καλά της σεζόν! Συμπαθητικά, με ηθικό δίδαγμα, κτλ, κτλ

 

Όμως, έχουν περάσει 9 επεισόδια ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ "ΦΥΓΕΙ" ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!!!! (έλεος!!!)

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..