Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Πάντως ψάχνοντας δεν έχω βρεί αναφορά σε δεύτερη σαιζόν ακόμα. Ούτε στο BBC, μάλλον εννοείς ότι θα παιχτεί στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο Araquel. Μπερδεύτηκα. Τελείωσε η πρώτη σαιζόν και πάει για δεύτερη, αλλά του χρόνου! Τα επεισόδια του παλιου Who υπάρχουν και σε dvd πια, και αλλέως πως! ;)

 

Αναφορά στη 2η σαιζόν του Τorchwood υπάρχει στο σχετικό λήμμα στη Wiki, αλλά και στο www.gallifreyone.com όπου λέει το εξής:

 

February 11, 2007 • Posted By Marcus

John Barrowman has revealed that he expects Season Two of Torchwood to premier early in 2008.

 

Speaking on BBC Radio Two, where he was the stand-in presenter for Elaine Paige, he told listeners that he will be recording Torchwood until November and the series will be shown in the New Year.

 

John also confirmed that he is at present filming Doctor Who. He describes the new series as fantastic and full of surprises with a spectacular season finale. The programme also featured Neil Hannon's recording of Love Don't Roam.

 

Να και το σχετικό λινκ

http://www.gallifreyone.com/news-archives....EkEuZAZfOWttEep

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έπιασα κι εγώ (καθυστερημένα, το ξέρω) την πρώτη σαιζόν του νέου Δόκτορα και έχω απορροφηθεί. Πολύ κέφι, ωραία σενάρια, πλούσιος κόσμος (και πώς να μην είναι με 26 σαιζόν και τόσα βιβλία/κόμιξ). Έχω δει κάπου 9 επεισόδια ως τώρα και με έχει εντυπωσιάσει. Πράγματι, υπάρχει ένα πολύ έντονο horror κλίμα, κυρίως λόγω του γενικού weirdness που έχουν πάρα πολλά επεισόδια.

(την παλιά σειρά δεν την είχα δει καθόλου, και δε θυμάμαι το λόγο για την οποία μου είχε ξεφύγει)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΕΝΑΡΞΗ ΧΘΕΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΕΖΟΝ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ

PARTNERS IN CRIME

post-1004-1207501329_thumb.jpg

Περιπετειώδες, ξεκαρδιστικό, σου-φου και χου!

Την άλλη βδομάδα: Αρχαία Ρώμη και Πομπηία πριν το μεγάλο μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Tέλεια! Και μάλιστα companion θα είναι σ'αυτή τη σαιζόν αυτή η μουρλή από το Christmas Special (η νύφη, ντε!) που έχει και μια πρωτιά. Όταν ο Doctor της έκανε ένα scanning με το sonic screwdriver, ήταν η πρώτη και μοναδική σύντροφος που του "έδωσε το δάχτυλο"!!! Δε νομίζω καμμία άλλη να έκανε ποτέ κάτι τέτοιο σε κανέναν άλλο Doctor! :alaugh: Προμηνύεται γέλιο σ'αυτή τη σαιζόν! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πω για το παγερό, φοβιστικό, μεταφυσικό και υπέροχο σαν sci-fi σύλληψη διπλό επεισόδιο The Impossible Planet/The Satan Pit!! :cold: :scared:

Κάπου εδώ πρέπει να διακόψω τη θέαση και να συμφωνήσω με αυτό εδώ. Έως τώρα μάλλον είναι το καλύτερο "διπλό" της νέας σειράς.

Link to comment
Share on other sites

The Fires of Pompeii.

 

Ένας καλοκάγαθος Ρωμαίος, έμπορος μαρμάρων, που αγοράζει το tardis για να στολίσει το σπίτι του. Μια φιλόδοξη σύζυγος που έχει μεγάλες προσμονές από την μέλλουσα ιέρεια κόρη της. Ένας επαναστάτης γιος που το έχει ρήξει στις κραιπάλες και δεν σέβεται τους θεούς της οικογενειακής οικίας. Μόνο εμένα μου φαίνεται ή ζωντάνεψαν κάποιες σελίδες του Αστερίξ;!

 

Καλό επεισόδιο με τρομερή ιδέα: Όλοι ξέρετε τα τρομερά εκμαγεία που υπάρχουν σήμερα με τα θύματα της Πομπηίας... Λοιπόν...Οι κάτοικοι της Πομπηίας μετατρέπονται σε πέτρινα ομοιόματα των εαυτών τους πριν την έκρηξη του Βεζούβιου!!!

Link to comment
Share on other sites

αναφορικά με το doctor who, θέλω να τα ψάξω και τα παλιά επεισόδια, να τα βρω, και να τα πιάσω με χρονολογική -όσο το δυνατόν- σειρά.

Χμμ... θα δεις 26 seasons; Καλό κουράγιο! Πάντως σαν teaser σου λέω ότι κάποια από τα επεισόδια τα έγραψε ο Douglas Adams!

Link to comment
Share on other sites

Πάει και η δεύτερη σαιζόν (ξέρω, έχω μείνει πίσω). Το girl by the fireplace και τα τρία διπλά ήταν εκπληκτικά επεισόδια, το επεισόδιο με τη Νέα Νέα Υόρκη και αυτό με το γκρουπ που έψαχναν τον Δόκτορα (όλα τα λεφτά η κωμική εκδοχή του θέματος των Χ-files που έπαιζε από πίσω) αρκετά καλά, αλλά ρτα υπόλοιπα 4 μου φάνηκαν ψιλοαδύναμα - για τα δεδομένα πάντα της σειράς. Το ενδιαφέρον ήταν ότι το subplot αυτής της σαιζόν έμοιαζε λίγο πιο δεμένο

Ο Tenth πραγματικά δίνει άλλον αέρα, αν και συνεχίζω να προτιμώ τον Eccleston, που έφερνε λίγο περισσότερο σε παραδοσιακό action hero, όχι βέβαια ότι έχω πρόβλημα με τον Tennant, η υπερκινητική παρουσία του έχει ενδιαφέρον. Η Billie Piper συνεχίζει να είναι απολαυστική ως Companion.

 

Onward to Torchwood.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την άλλη, μου άρεσε τόσο ο Tennant που νομίζω θα μου κακοφανεί πολύ όταν αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω δε θα αλλάξει για το μεσοπρόθεσμο μέλλον, αλλά κάτι διάβαζα πως ίσως το 2009 να μην υπάρχει κανονική σειρά αλλά κάμποσα σπέσιαλς γιατί ο Τennant θα έχει κάποιες θεατρικές υποχρεώσεις. Ελπίζω να μην είναι έτσι. Πάντως έχει πει πως θα είναι Δόκτωρ σίγουρα μέχρι και το 2010, στο οποίο θα υπάρχει κανονική σαιζόν.

 

To Girl In The Fireplace κέρδισε για το 2007 και το Hugo Award for Best Dramatic Presentation, Short Form.

 

Μιχάλη, βρες και την 3η σαιζόν. Έχει πολλά και καλά επεισόδια, και ειδικά το Blink εμένα με ξετρέλλανε (και το τριπλό στο τέλος βέβαια)! Το Blink και ένα διπλό της 3ης σαιζόν είναι επίσης υποψήφιο για το Hugo 2008!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Την έχω και την τρίτη σαιζόν σε αναμονή Διονύση. Το Blink δεν ήταν το επεισόδιο που βλέπαμε στο σπίτι του Ηλία;

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είχαμε δει κανα δεκάλεπτο αν θυμάμαι καλά. Αλλά στην αρχή δεν καταλαβαίνεις και πολλά από το τι μέλλει γενέσθαι. Εμένα πάντως δε με τρόμαξε, ίσως γιατί είχα απορροφηθεί τόσο πολύ από τα sci-fi στοιχεία του που είχα βαρέσει κάτι σαν trance! (To είδα μέρα πάντως.) :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είχαμε δει κανα δεκάλεπτο αν θυμάμαι καλά. Αλλά στην αρχή δεν καταλαβαίνεις και πολλά από το τι μέλλει γενέσθαι. Εμένα πάντως δε με τρόμαξε, ίσως γιατί είχα απορροφηθεί τόσο πολύ από τα sci-fi στοιχεία του που είχα βαρέσει κάτι σαν trance! (To είδα μέρα πάντως.) :atongue2:

Εσύ όμως είχες δει το: "πήραμε το doom και το κάναμε διπλό επεισόδιο" και ήξερες τι μπορείς να περιμένεις σε ένα επεισόδιο του Who...

Link to comment
Share on other sites

Μπα μην το λες. Ένα από τα πράγματα που μ'αρέσει στο Who είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις. (Εκτός από τους εξωγήινους που θα είναι ή πολύ ηλίθιοι από I.Q. ή πολύ κακοί).

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Δύο επεισόδια torchwood πάντως και σκέφτομαι σοβαρά αν θα συνεχίσω να το βλέπω. Μου θυμίζει κάτι μεταξύ Χ-files, Nikita και Buffy/Angel, αλλά χωρίς τα δυνατά στοιχεία των τριών αυτών σειρών: ούτε ένα ισχυρό metaplot πίσω από τα monsters of the week (κάτι που τα X-files έκαναν από τον πιλότο κιόλας) ούτε τους καλογραμμένους και συμπαθητικούς χαρακτήρες του Buffy/Angel, ούτε και την over the top "τρέλα" του Doctor Who.

Link to comment
Share on other sites

Keep on watching. Υπάρχει ένα metastory που θα γίνεται όλο και πιο εμφανές και τα τρελά του Who υπάρχουν και δω. Και έχει και "σέχ"! :awink:

Link to comment
Share on other sites

Το 'σεχ' το προσέξαμε. Το high adventure όμως λείπει μέχρι στιγμής. Όπως και το instant characterisation, κάτι που μειώνει την απόλαυση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη σαιζόν Torchwood τέλος και:

Σε γενικές γραμμές έχουμε μια σειρά όπου M.I.B.'s (σε φάση Nikita) προστατεύουν τον κόσμο από εξωγηίνους σε MotW επεισόδια (όπως X-files) στον κόσμο του Doctor Who, αλλά με μια πιο ενήλικη και σκοτεινή αντιμετώπιση (όπως Angel). Και φυσικά, με ένα τόσο δυνατό κόνσεπτ η σειρά είναι γαμάτη...

Μπα, όχι. Αντίθετα, με μια τόσο δυνατή κεντρική ιδέα και τόσα ενδιαφέροντα πιθανά επεισόδια, βλέπουμε μια σειρά που είναι one big big mess. Το επίπεδο συγγραφής μου φέρνει περισσότερο σε fanfic παρά σε επαγγελματική δουλειά, οι χαρακτήρες είναι κακογραμμένοι, μονοδιάστατοι, φέρονται εντελώς out of character, εξελλίσσονται εντελώς παράλογα και καταλήγουν αδιάφοροι μετά από λίγο, καταβαραθρόνοντας την, κατά τα άλλα υποσχόμενη, σειρά.

Υποθέτω όμως ότι θα δω και τη δεύτερη σαιζόν, με την ελπίδα ότι θα φτιάξει... edit: είναι guest σε 3 επεισόδια ο James Masters. Σίγουρα θα τη δω.

 

Το ρεαλιστικό όμως είναι ότι επιτέλους κατάλαβα γιατί ο Doctor σώζει τη Μ. Βρετανία τρεις φορές ανά σαιζόν: αυτοί που την προστατεύουν από εξωγηίνους είναι ένα μάτσο ανίκανοι πράκτορες που απειλούν τον κόσμο και τους συναδέλφους τους πιο συχνά από ότι οι εξωγηίνοι εισβολείς.

 

ΥΓ: Εντάξει όμως, έχει και σεξ.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είσαι μάλλον άδικος ειδικά όταν θεωρείς καλύτερο το γενικά βαρετό και angsty Αngel, αλλά εντάξει. Γούστα είναι αυτά. Καλό θα ήταν πάντως να είχες παρακολουθήσει αυτή τη σαιζόν του Τorchwood παράλληλα με την αντίστοιχη του Doctor Who γιατί υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που είναι φαινομενικά άσχετες και ανεξήγητες στο Τorchwood οι οποίες όμως εξηγούνται στο Who. Ίσως τότε (ειδικά τα τελευταία επεισοδια) να μη σου φαίνονταν τόσο "messy".

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είσαι μάλλον άδικος ειδικά όταν θεωρείς καλύτερο το γενικά βαρετό και angsty Αngel, αλλά εντάξει. Γούστα είναι αυτά. Καλό θα ήταν πάντως να είχες παρακολουθήσει αυτή τη σαιζόν του Τorchwood παράλληλα με την αντίστοιχη του Doctor Who γιατί υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που είναι φαινομενικά άσχετες και ανεξήγητες στο Τorchwood οι οποίες όμως εξηγούνται στο Who. Ίσως τότε (ειδικά τα τελευταία επεισοδια) να μη σου φαίνονταν τόσο "messy".

α) Δεν ήξερα ότι έτρεχαν παράλληλα. Αλλά εντάξει, η τρίτη σαιζόν του Who έχει σειρά, θα δω πώς κολλάει με το Torchwood. Αν και το messy πήγαινε κυρίως στους χαρακτήρες, που είναι η αχίλλειος πτέρνα. Και, από ότι βλέπω, δεν είμαι μόνο εγώ που το λέω αυτό.

β) Βαρετό και angsty το Angel; Μπορεί, αν είχες δει μόνο τη δεύτερη ή μόνο την τρίτη σαιζόν ή έστω σκόρπια επεισόδια. Αλλιώς πετύχαινε πολύ καλύτερα το 'ενήλικο' ύφος σε μια πιο 'ανάλαφρη' σειρά, κυρίως επειδή είχε δουλεμένους χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως έχω δει μόνο σκόρπια επεισόδια αν και όχι πολύ λίγα και προτιμώ τη Buffy.

 

Το Who και το Torchwood δεν είναι ακριβώς παράλληλα με την έννοια οτι πρέπει να βλέπεις και τα δύο ταυτόχρονα, αλλά υπάρχει μια παραλληλία ειδικά όσο αφορά στον Jack Harkness. Τα τελευταία επεισόδια της 1ης σαιζόν όμως είναι παράλληλα με τα αντίστοιχα του Who και στα ενδιάμεσα υπάρχουν, όπως είπα, details που από μόνες του δεν έχουν "λογική" αλλά ειδωμένες μέσω και των δύο σειρών τελικά εξελίσσουν κάποιο metastory, από όσο έχω παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως έχω δει μόνο σκόρπια επεισόδια αν και όχι πολύ λίγα και προτιμώ τη Buffy.

 

Το Who και το Torchwood δεν είναι ακριβώς παράλληλα με την έννοια οτι πρέπει να βλέπεις και τα δύο ταυτόχρονα, αλλά υπάρχει μια παραλληλία ειδικά όσο αφορά στον Jack Harkness. Τα τελευταία επεισόδια της 1ης σαιζόν όμως είναι παράλληλα με τα αντίστοιχα του Who και στα ενδιάμεσα υπάρχουν, όπως είπα, details που από μόνες του δεν έχουν "λογική" αλλά ειδωμένες μέσω και των δύο σειρών τελικά εξελίσσουν κάποιο metastory, από όσο έχω παρατηρήσει.

ΟΚ, δεκτό αυτό (αν και το Angel θέλει να ειδωθεί εντατικά, αλλιώς χάνεις πολλά πράγματα όσον αφορά την εξέλiξη των χαρακτήρων από misfits σε champions)

 

Τώρα για το torchwood, τι εννοώ όταν λέω messy. Είναι εμφανές ότι έχουν μερικούς χαρακτήρες για πρωταγωνιστές, έχουν ένα πλάνο για το πώς θα εξεληχθούν οι χαρακτήρες τους και μια ιδέα του πώς συμπεριφέρονται, αλλά στην πράξη τους βγαίνει ένα κακογραμμένο πράγμα που αγνοεί κάθε μα κάθε λογική. Επιτομή αυτού: The Cyberwoman

Ο ΚΑΦΕΤΖΗΣ τους παραβαίνει κάθε κανονισμό, εξαιτίας του πεθαίνουν δύο άνθρωποι και η Γη απειλείται από μία εξωγηίνη εισβολή και τελικά όλοι τον συγχωρούν και από το επόμενο επεισόδιο φέρονται σα να μη συνέβη απολύτως τίποτα

και παρόλο που ήταν ο έρωτας της ζωής του

δύο επεισόδια μετά κάθεται στον αρχηγό

 

Και φυσικά, από το πρώτο κιόλας επεισόδιο ο αρχηγός τους

έφαγε μια σφαίρα στο δόξα πατρί και σηκώθηκε κανονικά, αλλά κανένας δεν απορεί τί είναι

 

Θες να συνεχίσω με το πόσα ακόμα πράγματα δε στέκουν στη σειρά; Μιλάμε για λάθη που δε θα έπρεπε να τα κάνει ούτε ερασιτέχνης, όχι τημ επαγγελματιών

(Το γεγονός ότι πάνω κάτω όλοι είναι bi ή omni-sexuals το αφήνω εκτός, γιατί θα με πείτε οπιστοδρομικό, τη στιγμή που γίνεται εντελώς άγαρμπα και με γράψιμο μέτριου slashfic)

 

Πάντως, προς το τέλος της σαιζόν πρόσεξα ότι τα πράγματα αρχίζουν να στρώνουν κάπως και το characterisation (άλλο πρόβλημα της σειράς, οι χαρακτήρες παραείναι subtle για να σου μείνουν από την αρχή - όχι ότι είναι απαραίτητα κακό αυτό, απλά ήθελαν λίγη περισσότερη διαφοροποίηση μεταξύ τους) να γίνεται πιο καλό. Ίσως στη δεύτερη σαιζόν να δούμε και καλά επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει το Cyberwoman γενικά θεωρείται το χειρότερο της σαιζόν. Σ'αυτό καμμια αντίρρηση.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το cyberwoman όμως, όλα τα υπόλοιπα δεν είναι πράγματι αδυναμίες σε μια σύγχρονη τηλεοπτική σειρά;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..