Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Κοίτα έχει λίγο περίεργο τρόπο στο storytelling που μπορεί να ειδωθεί σαν atypical μοντέρνος.

Το οτι δεν απορούν για τον Jack Harkness μάλλον είναι επειδή θα εξηγηθούν πολλά πράγματα αργότερα. Κάποια από αυτά έχουν ψιλοεξηγηθεί στο Doctor Who ήδη.

 

Η ελευθεριάζουσα σεξουαλικότητα δε με ενοχλεί παρ'όλο που θα μπορούσε να θεωρηθεί έως και "σκανδαλώδης" αν και συμφωνώ πως οι χαρακτήρες πρέπει να δουλευτούν περισσότερο. Και νομίζω πως στη δεύτερη σαιζόν δουλεύονται αρκετά. Θα προτιμούσα πάντως να έχει λίγο περισσότερο sci-fi στοιχείο και λιγότερο horror.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έχει λίγο περίεργο τρόπο στο storytelling που μπορεί να ειδωθεί σαν atypical μοντέρνος.

Αυτό ναι. Αλλά άλλο atypical, άλλο bad! bad! bad!

Και υπάρχουν πολλά πραδείγματα για το δεύτερο.

 

Το οτι δεν απορούν για τον Jack Harkness μάλλον είναι επειδή θα εξηγηθούν πολλά πράγματα αργότερα. Κάποια από αυτά έχουν ψιλοεξηγηθεί στο Doctor Who ήδη.

Το οποίο, ρεαλιστικά μιλώντας, δεν στέκει, όσο κι αν είναι λογικό για την "οικονομία" της σειράς.

 

Η ελευθεριάζουσα σεξουαλικότητα δε με ενοχλεί παρ'όλο που θα μπορούσε να θεωρηθεί έως και "σκανδαλώδης"

Το πρόβλημα είναι ότι σε σημεία καταλήγει sensational. Γενικά, με εξαίρεση ίσως την Toshiko (η πιο συνεπής από τους χαρακτήρες ως τώρα), πολλά από τα 'ζευγαρώματα' δε βγάζουν και πολύ νόημα (πχ Ianto - Jack, Owen-Gwen)

 

αν και συμφωνώ πως οι χαρακτήρες πρέπει να δουλευτούν περισσότερο. Και νομίζω πως στη δεύτερη σαιζόν δουλεύονται αρκετά. Θα προτιμούσα πάντως να έχει λίγο περισσότερο sci-fi στοιχείο και λιγότερο horror.

Οι χαρακτήρες ναι. Πχ σε όλη την πρώτη σαιζόν ο Jack Harkness παρέμενε Enigmatic... Textbook enigmatic, που θα έλεγε και ο Doctor. Κρυπτικός, αινιγματικός και φλερτάροντας με τα πάντα... Προσωπικά μου φαινόταν λίγο... ξεκάρφωτος. Μου πήρε μισή σαιζόν να μάθω να ξεχωρίζω τον Ianto και τον Owen, ενώ η Gwen, όσο και αν ήταν θεωρητικά το PoV του θεατή, σε σημεία έκανε κάτι στροφές 180 μοιρών σε θέμα χαρακτήρα που έχανες τη μπάλα. Αντίθετα, ο 'ανώριμος' doctor δίνει ρεσιτάλ σε αυτόν τον τομέα (μόλις είδα το Christmass Special με τη νύφη και δε μπόρεσα παρά να προσέξω πώς σε μερικές μόνο σκηνές είχε διαγραφεί ένας ενδιαφέροντας χαρακτήρας, αυτός της νύφης)

Link to comment
Share on other sites

OK, Jack flirts with everything as long as they're mammals and they breathe. And I'm not sure about the "mammal" part. :atongue2:

Το μυστήριο με το Τζακ είναι μέρος του metastory τόσο στο Who όσο και στο Torchwood. Σχετικά με το sensationalism στο έντονο σεξουαλικό στοιχείο του Torchwood, προφανώς οι Βρετανοί συμφωνούν μαζί σου γι'αυτό και άλλαξαν την ώρα μετάδοσης του Torchwood ώστε να μην το βλέπουν παιδιά. Βέβαια δεν ξέρω γιατί ο NuWho με όλο το horror που έχει είναι πιο "κατάλληλος" για παιδιά, αλλά there you have it...

 

To special με τη νύφη ήταν άπαιχτο σαν κωμωδία και η

"Aραχνοκράτειρα"

αν και κιτς φαινόταν οτι διασκέδαζε το ρόλο της. Πολύ χαίρομαι που η Catherine Tate επιστρέφει σαν σταθερή companion Donna Noble στην 4η σαιζόν! Aν και η Martha Jones μ'άρεσε δεν υπήρχαν "sparks" ανάμεσα σ'αυτήν και το Δόκτορα. Με τη Donna Noble θα υπάρχουν σίγουρα, αλλά όχι σαν τα "sparks" ανάμεσα σ'αυτόν και τη Rose!

 

Αααχχχχ, Rose.... :inlove: :inlove: (Πέστε με τρελό αλλά μ'άρεσε και η μάνα της). :D

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

OK, Jack flirts with everything as long as they're mammals and they breathe. And I'm not sure about the "mammal" part. :atongue2:

Το μυστήριο με το Τζακ είναι μέρος του metastory τόσο στο Who όσο και στο Torchwood. Σχετικά με το sensationalism στο έντονο σεξουαλικό στοιχείο του Torchwood, προφανώς οι Βρετανοί συμφωνούν μαζί σου γι'αυτό και άλλαξαν την ώρα μετάδοσης του Torchwood ώστε να μην το βλέπουν παιδιά. Βέβαια δεν ξέρω γιατί ο NuWho με όλο το horror που έχει είναι πιο "κατάλληλος" για παιδιά, αλλά there you have it...

 

To special με τη νύφη ήταν άπαιχτο σαν κωμωδία και η

"Aραχνοκράτειρα"

αν και κιτς φαινόταν οτι διασκέδαζε το ρόλο της. Πολύ χαίρομαι που η Catherine Tate επιστρέφει σαν σταθερή companion Donna Noble στην 4η σαιζόν! Aν και η Martha Jones μ'άρεσε δεν υπήρχαν "sparks" ανάμεσα σ'αυτήν και το Δόκτορα. Με τη Donna Noble θα υπάρχουν σίγουρα, αλλά όχι σαν τα "sparks" ανάμεσα σ'αυτόν και τη Rose!

 

Αααχχχχ, Rose.... :inlove: :inlove: (Πέστε με τρελό αλλά μ'άρεσε και η μάνα της). :D

H βία είναι κάτι το φυσικό, το σεξ είναι επικίνδυνο, είναι γνωστό εξάλλου :p

Τώρα, για τη Martha Jones, μόνο το πρώτο επεισόδιο της τρίτης σαιζόν είδα, συμπαθητική μου φάνηκε, αλλά ακόμα δεν έχει δώσει το instant characterisation που υπήρχε με τη Rose ή τη Donna (αν και είναι εμφανίσιμη). Πάντως το επεισόδιο ήταν αρκετά διασκεδαστικό (μα καλά, από που τα αγοράζει τα ηχητικά κατσαβίδια) και είχε μια σκηνή που θυμίζει ότι πράγματι ο Doctor ταξιδεύει στο χρόνο, δεν αλλάζει απλά sets (όσοι το έχετε δει το επεισόδιο καταλαβαίνετε τι εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα και την τρίτη σαιζόν του Who και τη λάτρεψα. Ίσως η καλύτερη σαιζόν ως τώρα, ειδικά ως προς το πως διάφορα tidbits από κάθε επεισόδιο δένουν με το τελικό 'τριπλό' και έτσι δίνεται μια συνοχή σε αυτή. Αλλά και από επεισόδια, έχει μερικούς πραγματικούς δυναμίτες, όπως πχ το ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΟ Blink, αλλά και το Being Human/Family of the Blood, που αποτελεί μεταφορά νουβέλας στη σειρά (τρομερή πρωτιά), το Gridlock και το Daleks in Manhattan/Evolution of the Daleks. Αλλά και τα λιγότερο δυνατά επεισόδια (Smith and Jones, 42, Shekespeare Code) κρατάνε ένα αρκετά ψηλό επίπεδο.

Τέλος, εδώ μαθαίνουμε περισσότερα για τον Jack Harkness από ότι σε μια σαιζόν της σειράς του (τώρα τις crossover λεπτομέρειες με το Torchwood που έλεγε ο Διονύσης δεν τις έπιασα, οπότε διαφώτισέ με)

Η νέα βοηθός από την άλλη, αν και δεν είναι Rose, δούλεψε καλά. Όμως το story arc της καλά έκανε και ολοκληρώθηκε με το τέλος της σαιζόν, επειδή, κακά τα ψέματα, δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να δουλέψει περισσότερο.

 

Επίσης, μέχρι στιγμής, τα επεισόδια της 4ης σαιζόν χρειάζονται να έχεις δει πρώτα το Torchwood για να τα καταλάβεις;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μέχρι στιγμής, τα επεισόδια της 4ης σαιζόν χρειάζονται να έχεις δει πρώτα το Torchwood για να τα καταλάβεις;

 

Σίγουρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Forget the details, Μιχάλη (άσε που δεν θυμάμαι τώρα) και απόλαυσε τη σειρά (ή και τις δύο).

Και συμφωνώ απόλυτα για την 3η σαιζόν του Who! Για να δω εγώ βαμπιροεπεισόδιο (έστω και alien vampires) και να ενθουσιαστώ, φαντάσου! Αλλά αυτό το διπλό έλεγε πραγματικά, και ειδικά οι δύο πιτσιρικάδες (ο alien vampire και ο πιο μικρούλης με το ρολόι) έδιναν ρέστα! Tα επεισόδια με τους Daleks ήταν πολύ καλά βέβαια αλλά νομίζω πως θα μπορούσε να είχε ειπωθεί οτιδήποτε και σε ένα επεισόδιο. Τράβαγαν λίγο σε μάκρος το storyline νομίζω, αλλά Daleks είναι αυτοί!

4η δεν έχω δει ακόμα.

 

Πάντως επειδή οι νουβέλες του Who έχουν ένα στάτους "canon" ανάλογο με αυτό του Star Wars, αρκετά γεγονότα που αναφέρονται στη σειρά έχουν συμβεί στα βιβλία και audiobooks όπως ας πούμε η καταστροφή του Gallifrey και ο -φαινομενικός? - θάνατος όλων των Time Lords. Αυτά έγιναν όταν δεν υπήρχε καμμία σειρά Who στην τηλεόραση τη δεκαετία του 90.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

To πιο ωραίο κομμάτι κατ' εμέ της σαιόν ήταν το πως όλα τα επεισόδια έδεναν κάπως με το "τριπλό".

Έτσι λοιπόν:

 

 

Smith&Jones: Καταζητούμενος κρύβεται ανάμεσα σε ανθρώπους με γενετική απόκρυψη

Shakespeare Code: Words have power

Gridlock: ΜΜΕ παραπλανούν πολίτες, κατάληξη του αρκ με το Face of Boe, "You are not alone"

Daleks in Manhattan/Evolution of the Daleks: Όλοι μπορούν να αλλάξουν, γεννοκτονία, τελευταίος του είδους

Lazarus Experiment: Άλλο ένα επεισόδιο σχετικό με εξέλιξη και αλλαγή γεννετικού κώδικα, εδώ πρωτοφαίνεται ότι κάποιος Saxon κυνηγάει τον Δόκτορα

42: O Doctor αδύναμος και η Martha τον σώζει

Human nature/Family of the blood: Εδώ βλέπουμε την ικανότητα των Timelords να γίνονται άνθρωποι. Και ότι η Martha θα κάνει τα πάντα να βοηθήσει τον Δόκτορα όταν είναι αδύναμος, όπως και τη σκληρότητα/έλεος που μπορεί να δείξει ο Doctor κατά περιπτώσεις.

Blink: Εδώ βλέπουμε έντονα τη 'μη-γραμμικότητα' του χρόνου, που εξηγεί πάρα πολλά για τα 2 τελευταία επεισόδια

 

 

Hope the fourth will be even better.

Link to comment
Share on other sites

Right, right. Και ένα παράγωγο αυτής της συνοχής και της γενικά υψηλής ποιότητας κάθε επεισοδίου είναι η αύξηση στο "watch again and again" value του Who.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια και παίζει να συμβαίνει και στις προηγούμενες σαιζόν και να μην το είχα προσέξει. Ή να μην ήταν τόσο subtle και να στηρίζονταν απλά και μόνο στην επανάληψη κάποιων μοτίβων (Bad Wolf & Torchwood αντίστοιχα)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε όλες τις σαιζόν του NuWho συμβαίνει αυτό.

 

Και επειδή "φτιάχτηκα" πάω να προμηθευτώ τα επεισόδια της 4ης σαιζόν ξεκινώντας από το 4.00 "Voyage of the Damned", δηλαδή το Christmas Special 2007. Ιnterstellar cruiser Titanic ε? Γουστάρω!!! :agrin:

Link to comment
Share on other sites

Το Voyage μόλις το είδα. Δεν ξέρω αν θα σε χαλάσει ή όχι, αλλά είναι Spaceship Titanic...

Link to comment
Share on other sites

Να με χαλάσει το επεισόδιο ή το οτι λέγεται Spaceship αντί για Interstellar Cruiser?

Link to comment
Share on other sites

Να με χαλάσει το επεισόδιο ή το οτι λέγεται Spaceship αντί για Interstellar Cruiser?

Βλακεία μου, δεν πρόσεξα ότι έγραφες Interstellar Cruiser

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν άντεξα να περιμένω να έρθει το Voyage of the Damned και είδα το Partners in Crime, το 4.01 δηλαδή με την επιστροφή της Donna Noble!

ΟΚ, η υπόθεση είναι whimsical sci-fi/high weirdness, η παραγωγή άψογη, γέλιο απίστευτο ανάμεσα στο Doctor και τη Donna (ειδικά το πώς συναντιούνται) αλλά ρε παιδιά στα τελευταία 7 λεπτά περίπου, εκτός από τη συναισθηματική ένταση που έχουν - και που οφείλεται στο ταλέντο των πρωταγωνιστών και το εξαίρετο σενάριο και σκηνοθεσία - γίνεται ένα twist το οποίο είναι απλά ΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.....(δε λέω τα τρία τελευταία γράμματα γιατί θα πρέπει να δώσω warning στον εαυτό μου μετά)!!!!!!!!!! :atongue2: Κάτι τόσο απρόσμενο που...εντάξει! Δε λέω τίποτα άλλο! :D :D

 

Το τέλειο ξεκίνημα για την 4η σαιζόν δηλαδή. Και μετά πάμε....Πομπηία (ναι, εκείνη την Πομπηία και εκείνη τη μέρα!) :awink:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

OK, άρα το βραδάκι έχουμε 4x01... Αν και έλεγα να το αφήσω για τις πιο βάρβαρες μέρες της Μ. Εβδομάδας στο χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δεις, γράψε τις εντυπώσεις σου Μιχάλη. Ειδικά για το "twist" που έλεγα πιο πάνω! :)

 

Τώρα βλέπω το Voyage of the Damned και όπως ήταν αναμενόμενο, Ι love it!! Και λογικό είναι αφού θυμίζει κυριολεκτικά τα "GNN News" που γράφω κατά καιρούς! ;)

Η δε παρουσία της Kylie Minogue είναι ιδιαίτερα ευχάριστη.

 

Στο μεταξύ διάβασα στο Doctor Who Magazine πως η 4η σαιζόν θα έχει κάμποση κωμωδία μια που και ο Tennant και ακόμα περισσότερο η Catherine Tate είναι κωμικοί, και μάλιστα ο αρθρογράφος αναφέρει πόσο ενθουσιασμένη είναι η παραγωγή από τις ηθοποιίες τους και από τη δυναμική μεταξύ τους. Λέει χαρακτηριστικά: Catherine, like David, is limitless. She makes it a thousand times better than your script!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ το μπόνους βιντεάκι πριν το VotD με τον Tom Baker ήταν απλά καταπληκτικό. Αν έβλεπα την παλιά σειρά πιθανότατα θα είχα δακρύσει κάπου εκεί που ο 10th λέει πόσα πήρε από τον 4th (και φυσικά όπου βρεις Dain ποιος ήταν ο συγγραφέας του εν λόγω επεισοδίου - που ελπίζω να γράψει κάμποσα στη νέα σαιζόν)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο bonus βιντεάκι???????? :o

 

Λοιπόν, πολύ καλό το Voyage of the Damned, και μεταξύ άλλων είχε και ωραίο soundtrack. Yπήρχαν ένα-δυο σημείο που μου φάνηκε λίγο "Από Μηχανής Θεός" η φάση (και όποιος το δει θα καταλάβει πόσο κυριολεκτικό pun είναι αυτό), αλλά η πλοκή γενικά και η δράση μ'άρεσε. Περί εφφέ κλπ δε λέω γιατί όπως συνήθως ήταν topnotch.

 

Και όπως πάντα όταν κάποιο επεισόδιο έχει να κάνει με τη Βρετανία ή τη βασίλισσα όλο και κάποιο "πατριωτικό" θα πετάξουν οι συγγραφείς, όπως το

So,[on Earth] there's Great Germany and Great France! No, only Britain is.... great!

Ανατρίχιαξα και στα είκοσί μου νύχια που έλεγε η γιαγιά μου (αισχρό λογοπαίγνιο intended). :atongue:

Αλλά πέταξαν και ένα χιουμοριστικό για την Αμερική, όπως και σε άλλα επεισόδια

And there's Ham-erica? No! Well, not yet!

:lol:

 

Δυνατό σπέσιαλ, πολύ δυνατό αν και μπερδεύτηκα σε ένα σημείο. Γιατί οι

Λονδρέζοι είχαν φύγει χριστουγεννιάτικα και είχε μείνει μόνο η βασίλισα στο Buckingham και ο εφημεριδοπώλης?

Έχασα κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο bonus βιντεάκι???????? :o

Αυτό που μας είχε δείξει ο Ηλίας με το χρονικό παράδοξο πριν συγκρουστεί με τον Τιτανικό

 

Δυνατό σπέσιαλ, πολύ δυνατό αν και μπερδεύτηκα σε ένα σημείο. Γιατί οι

Λονδρέζοι είχαν φύγει χριστουγεννιάτικα και είχε μείνει μόνο η βασίλισα στο Buckingham και ο εφημεριδοπώλης?

Έχασα κάτι?

Επειδή τα 2 προηγούμενα Χριστούγεννα

είχαν γίνει εισβολές από εξωγηίνους και όλοι φοβόντουσαν να βγουν στο δρόμο

. Το εξήγησε ο εφημερηδοπώλης όταν ο Ten τον ρώτησε.

Πάντως και αυτή τη φορά χιόνισε στάχτη...

 

Link to comment
Share on other sites

4x01 και η Donna κερδίζει τις εντυπώσεις ως σύντροφος. Τρομερή χημεία με τον Doctor, η στιγμή που συναντιούνται απλά ξεχειλίζει από υποκριτικό ταλέντο, η ανατροπή 7 λεπτά πριν το τέλος είναι πανέξυπνη και το άλλο που γίνεται λίγο πριν τελειώσει το επεισόδιο με άφησε ολίγον τι μ****α.

Εντυπώσεις για τα επόμενα 2 μόλις ξαναμπώ internet

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την εξήγηση Μιχάλη. Όταν έβλεπα το επεισόδειο κάτι μου είπε η mother mine και έχασα ακριβώς τη σκηνή που ο εφημεριδοπώλης εξηγεί τη φάση.

 

Όσο για το 4.01 συμφωνώ φυσικά και έπαθα και γω με αυτό που δείχνει! ;) (Πράγμα που είπα και σε προηγούμενο ποστ οπότε γιατί επαναλαμβάνομαι? Τεσπα.)

 

Είδα και το Fires of Pompeii αλλά σχόλιο αύριο.

 

Εdit: btw, μόνο εμείς οι δυό βλέπουμε NuWho? Κανείς άλλος?

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Βλέπει και ο Ντίνος. Αλλά αυτός δεν κάνει πια catching up αλλά τα βλέπει ένα την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πρώτα δύο επεισόδια του 4ου κύκλου έχω γράψει. Είδα και το Planet of the Ood (τα πλάσματα από το διπλό The Impossible Planet - The Satan Pit). Πολύ καλό (το Ood που είναι προγραμματισμένο να κάνει Doh! όταν κάνει κάποιο λάθος!!!) αλλά δεν είναι όλο χιούμορ. Έχει τραγωδία και συγκίνηση.

 

Όσο για catching up, κάτι με την ελληνική μεταγλώτιση όταν πρωτοξεκίνησε η σειρά, μια που έπεφτα πάνω σε κάποια επεισόδια του Σκάϊ στα μισά, έβλεπα λίγο και την άλλη εβδομάδα έχανα τη συνέχεια...όχι μόνο δεν έχω δει όλα τα επεισόδια των τριών πρώτων κύκλων, δεν έχω και την υπομονή τώρα να καθίσω να τα δω, όταν έχω ήδη μια ιδέα γι αυτά από σκηνές που έχω δει. Για τώρα βλέπω τα καινούργια και όποιο επεισόδιο μου γαργαλίσει την περιέργεια από τα λεγόμενα σας.

 

Είδα πρόσφατα το Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο (Runaway Bride) ξαναβλέποντας με υπομονή και το πρώτο μέρος που ήξερα ήδη από Σκάϊ (δεν είχα δει το β' μέρος), είδα το διπλό εκείνο που χρειαζόταν για να μάθω πως χάθηκε η Ρόουζ, και το ΥΠΕΡΟΧΟ φυσικά BLINK.

 

Τώρα από Σκάϊ έχω δει Rise of the Cybermen αλλά όχι την συνέχεια, Age of Steel, και έχω δει το Family of Blood αλλά έχασα το πρώτο μέρος, Human Nature. Καταλαβαίνετε λοιπόν την εκνευριστική μου θέση. Για να τα δω σωστά θα πρέπει να το πάρω απόφαση για να το κάνω και να τα δω ολόκληρα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα, ή μάλλον ξαναείδα πως έχεις γράψει για τα δύο πρώτα επεισόδια της 4ης, Ντίνο. Και όντως είναι καλύτερο να τα δεις όλα με τη σειρά κάθε σαιζόν και ουχί μεταγλωτισμένα. Δεν ξέρω πώς είναι η μεταγλώτιση του ΣΚΑΙ αλλά προτιμώ στα Αγγλικά έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..