Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

The Eleventh Hour λοιπόν και ο μόνος τρόπος να περιγράψω το επεισόδιο είναι πρώτο επεισόδιο σαιζόν done right.

 

Ο Smith είναι καλός, υιοθετεί τους μανιερισμούς του Tennant (λογικό εξάλλου) αλλά σταδιακά διαφοροποιείται, προτιμόντας πιο χαμηλούς τόνους. Η Amy Pond είναι... για το τόπικ με τις ορμόνες (και η στολή αστυνομικίνας βοηθάει πολύ) και, αν δουλευτεί το characterisation της πάει για μια από τις πιο δημοφιλείς companions.

Το βασικό όμως στοιχείο που κερδίζει τις εντυπώσεις είναι το σενάριο του S. Moffat. Πολύ πετυχημένος ρυθμός, κυνηγητό, behind the sofa στιγμές, γέλιο, λίγο δράμα να εναλλάσσονται, charactirisation που δουλέυει και, κυρίως, μια απειλή για τον πλανήτη και μια λύση που δεν ξεφεύγει εντελώς (όπως γινόταν σχεδόν μόνιμα στις προηγούμενες σαιζόν). Στα συν επίσης το (ακούσιο? ) tribute στο Hitch-hikers guide to the Galaxy, τα παιχνίδια με το χρονικό συνεχές (όπως και περιμέναμε από Moffat εξάλλου) και το πόσο πετυχημένα μπαίνει στη σειρά η εισαγωγή στο arc της σειράς (ο παραγωγός είπε ότι η τελική απειλή θα εμφανίζεται σε κάθε επεισόδιο).

 

Και μας περιμένουν βρυκόλακες, Άγγελοι, το Στόουνχετζ, cybermen και... Daleks στον B' Παγκόσμιο. This season will... run!

 

ΥΓ: Είμαι ο μόνος που μίσησα το νέο opening;

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ: Είμαι ο μόνος που μίσησα το νέο opening;

 

Ουτε εμενα μου αρεσε.

Τα παιχνιδακια στον χρονο του επεισοδιου με ξετρελαναν. Επιτελους χρησιμοποιουν το θεμα του χρονου κανονικα, αντι να το εχουν βαλει εκει απλα για να τους μεταφερει στην περιπετεια της ημερας. Με το που ειδα το κοριτσακι το καταλαβα οτι αυτη θα ειναι η νεα συντροφος, και μου αρεσε παρα πολυ το πως αναπτυχθηκε. Πολυ καλο και το "Human residence...", και εκει που ο Δοκτωρ ανατρεχει στις βραχυβιες μνημες του για να δει τον νοσοκομο. Για να γυριστει η σκηνη ειχαν ολη την πλατεια γεματη κομπαρσους να καθονται ακινητοι και τραβαγαν διαδοχικες φωτογραφιες.

 

By the way, επειδη μας εχουν συνηθισει με το Bad wolf, παρατηρησα ενα ΜΨΤΗ στο λαπτοπ. Κατι θα παιζει με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΥΤΗ. Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο. Παίζει να έχει να κάνει και με το επεισόδιο με τους cybermen που θα παιχτεί στη σαιζόν. Νομίζω ότι το κλου είναι η ρωγμή στο χωροχρόνο.

Link to comment
Share on other sites

5x02 - The Beast below

Ο Doctor και η Amy στο διαστημόπλοιο UK. Άλλο ένα καλό επεισόδιο δια χειρός Moffat, γεμάτο με συνεχείς αποκαλύψεις του μυστικού που κρύβει το διαστημόπλοιο. Έχει κάποιες τρομαχτικές σκηνές, κάμποσο χιούμορ και ένα αρκετά πολιτικό μύνημα στην καρδιά του, ενώ δεν φοβάται να βάλει τον Doctor να πάρει μια εξαιρετικά δύσκολη απόφαση (και την Amy να παίζει ουσιαστικό ρόλο) Το τέλος με χάλασε λίγο, αλλά το θετικό είναι ότι οι δημιουργοί σπάνε λίγο το καλούπι και κάνουν την σειρά να ωριμάσει.

Ο 11th αρχίζει να διαφοροποιείται από τον προκάτοχο, όντας χαμηλών τόνων, underplayed και εντελώς aloof ως χαρακτήρας. Ο Smith δείχνει ότι, με το υλικό που έχει στη διάθεσή του, μπορεί να ανταπεξέλθει στις υψηλέςαπαιτήσεις μετά την Tennant εποχή, η δε Karen Gillan μπορεί να σταθεί ικανοποιητικά δίπλα του και χωρίς σέξι μίνι.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Είμαι ο μόνος που μίσησα το νέο opening;

 

Δεν σου αρέσει το γαλάζιο χρώμα ή το logo του τίτλου; Εγώ θα χαλαστώ τη μέρα που θα αλλάξουν τη μουσική, θεός φυλάξει!

 

Τέλειο το Beast Below, και συγκινητικό, για όλους τους λόγους που ανέφερες. Τα booth creatures πάνε, κλασσικά, για το μουσείο του ντόκτορα.

 

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς σημείο στο φινάλε σε χάλασε, εμένα μού'πεσε λίγο φάλτσα η αγκαλιά που του έριξε. Είναι λίγο νωρίς για τέτοια.

 

Ξεκινήσαμε όμως πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Με χάλασε το όλο

το έκανε για τα παιδιά

αλλά το έσωσε συγγραφικά ο παραλληλισμός.

Για την αγκαλιά τώρα, σκέψου ότι τον ξέρει 14 χρόνια κι ας έχουν βρεθεί μαζί μόλις για μερικές ώρες (και πώς τον κοίταζε στη φάση που άλλαζε ρούχα στο πρώτο επεισόδιο). Γενικά, έχω την εντύπωση ότι η Amy είναι οι τρεις προηγούμενες στη συσκευασία της μίας, έχει το τσαγανό της Donna, το baggage της Rose και το stary-eyed της Martha. Και, πάνω σε όλα αυτά, έχει και το Κελτικό ταπεραμέντο μιας Σκωτσέζας...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο Smith. Είδα μόνο το πρώτο επεισόδιο, αλλά με έπεισε.

 

Και η νέα σύντροφος έχει ενδιαφέρον, αλλά κυριότερα το νέο T.A.R.D.I.S. είναι όλα τα ευρώπουλα!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον το 0 (μηδεν) εχει καποια σχεση με την ρωγμη στον χωροχρονο

κρατουμενος 0(μηδεν) και το παιδι στο the beast below πηρε μηδεν αν και στο victory of the dalecs εχει μηδεν κατι σημαινει

 

 

 

 

 

KAI KATI ΑΣΧΕΤΟ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΚΑΙ??????????

Edited by doctor who
Link to comment
Share on other sites

To Behind the Sofa factor της νέας σαιζόν σε κάθε επεισόδιο αναθεωρείται. Στο τρίτο επεισόδιο ο Winston Churchill χρησιμοποιεί Daleks για να πολεμήσει τους Ναζί, αγνοώντας την εξωγηίνη φύση τους ενώ ο Doctor προσπαθεί να τον πείσει για το αντίθετο.

 

Μέτριο επεισόδιο (για τα ως τώρα δεδομένα της σαιζόν),

Στα καλά: Ο Doctor του Smith είναι χαμηλών τόνων, aloof αλλά γεμάτος από ένταση στα σωστά σημεία (σε σχέση με τον υπερκινητικό Tennant - αν και ακόμα θέλει τον χρόνο του, αν ποτέ βέβαια φτάσει σε ανάλογες ερμηνείες).

Λατρεύω το πώς η Amy δεν είναι απλά ένα ζευγάρι υπέροχα πόδια, αλλά παίζει ρόλο στα όσα γίνονται στα επεισόδια.

Το πώς τα νέα επεισόδια κάνουν αναφορές σε κλασικές sci-fi ταινίες.

Το ότι το metaplot δίνεται πάρα πολύ έξυπνα.

 

Στα 50-50: Ο ρυθμός: τα μονά επεισόδια τρέχουν καταιγιστικά - σε αντίθεση με τη χαλαρότητα των πρώτων σαιζόν- αλλά εδώ σήκωνε πιστεύω άλλο ένα τέταρτο διάρκειας για περεταίρω ανάπτυξη. Θα γινόταν άνετα ένα από τα αδύναμα διπλά της Davies εποχής αλλά και ως μονό έχει πρόβλημα.

Η παλπίλα του επεισοδίου (από τους Dalek Power Rangers μέχρι το dogfight) χτυπάει κόκκινο.

Αν και οι ανατροπές είναι καλές και οι "λύσεις" είναι καλοστημένες, η τελική λύση πέφτει στο μελό της Davies εποχής - αν και εδώ λάμπει ο χαρακτήρας της Amy.

Το γράψιμο μου φάνηκε άνισο (λογικό, δεν ήταν ο Moffat σεναριογράφος αυτή τη φορά), έχει τα δυνατά σημεία του, η ιδέα είναι έξυπνη, αλλά του λείπει δύναμη.

 

Στα κακά: Τα σκηνικά ήταν άθλια. Η μουσική κλασικά υπερβολική. Τουλάχιστον άρχισα να συνηθίζω το opening

Link to comment
Share on other sites

Time of the Angels.

 

Πρώτο μέρος διπλού επεισοδίου. Απλά απίστευτο επεισόδιο. Χωρίς λοιπά σχόλια

Link to comment
Share on other sites

Flesh & Stone - Όταν έχει περάσει μισή ώρα και για πρώτη φορά προσέχεις ότι δεν έχεις δει στιγμή τις ποδάρες της Gillan (και περιμένεις μέχρι τα τελευταία λεπτά του επεισοδείου για αυτό) κάτι γίνεται σωστά.

Απίστευτο επεισόδιο που καταφέρνει οχι μόνο να συνεχίσει το επεισόδιο με τους αγγέλους, αλλά και να προχωρίσει δύο story arcs, την ιστορία της River Song και την ιστορία με τις ρωγμές στο χρόνο. Όλα δουλεύουν, οι ερμηνείες, το μαύρο χιούμορ, οι στιγμές αγωνίας, η δράση, οι ανατροπές, μέχρι και η λύση είναι απίστευτα λογική. Παραδόξως η μουσική καταφέρνει να είναι ανεκτή στο μεγαλύτερο μέρος του επεισοδίου, ενώ γίνεται over the top μόνο στην κορύφωση του.

Στα συν και μια απίστευτα χιουμοριστική στιγμή στο τέλος του επεισοδίου που δείχνει πόσο άλλαξε όλη η σειρά μαζί με την αλλαγή του lead writer.

 

Στο επόμενο επεισόδιο: η Amy, ο μέλλοντας σύζυγός της και βαμπίρια στην Αναγεννησιακή Βενετία.

Δείτε αυτό το διπλό όπως και δήποτε, πρό

Link to comment
Share on other sites

Vampires of Venice

 

Μετά από ένα μετριότατο (Victory of the Daleks) ένα μέτριο (the beast bellow) ένα καλό (the 11th Hour) και δύο εξαιρετικά (Time of the Angels, Flesh and Stone) άλλο ένα πολύ καλό επεισόδιο έρχεται να δώσει πόντους στη νέα σαιζόν. Καταπληκτικό timing, πλοκή που δε σε άφηνε στιγμή να βαρεθείς, εξαιρετικό κωμικό δίδυμο μεταξύ Doctor και Rory, από την πρώτη μέχρι και την τελευταία κοινή τους σκηνή. Επίσης, πετυχημένοι κακοί και άψογο δέσιμο με το metaplot. Μέχρι και η μουσική κατάφερνε να μην είναι ενοχλητική. Δεν πρόκειται να είναι το επεισόδιο που θα θυμόμαστε από την σαιζόν (τα λεφτά μου στο Flesh and Stone ή σε αυτό της επόμενης εβδομάδας), την έχουμε ξαναδεί δεκάδες φορές την ίδια ιστορία και μάλιστα και πιο καλά, αλλά βλέπεται ευχάριστα.

Ο δε Smith είναι τελικά the underplayed doctor. Εξαιρετικός, αλλά όχι με τον έντονο τρόπο του Tennant. He grows on you though.

 

 

Στο επόμενο επεισόδιο: the Timelord versus the Dreamlord...

Link to comment
Share on other sites

Amy's Choice.

 

Περίεργο επεισόδιο. Τι θα γινόταν αν ο Q του star trek έκανε μια βόλτα στο Doctor Who (στο Star Trek έκανε τους Cybermen μέρος του μύθου)

Οι ήρωες βρίσκονται παγιδευμένοι ανάμεσα σε ένα όνειρο και στην πραγματικότητα, αντιμέτωποι με δύο θανάσιμους κινδύνους, αλλά δεν ξέρουν τι είναι τι; Είναι άραγε στο tardis που δε λειτουργεί ή 5 χρόνια στο μέλλον, με την Amy παντρεμένη με το Rory και έγγυο σε ένα επαρχειακό χωριό;

 

Η ιδέα είναι ενδιαφέρουσα, ενώ για άλλη μία φορά το camp στοιχείο λειτουργεί πολύ καλά. Θα μπορούσε να είναι το καλύτερο επεισοδιο της σαιζόν, αλλά τόσο οι συνεχεις εναλλαγές όσο και το (προβλέψιμο) φινάλε του του αφαιρούν πόντους.

 

Στο επόμενο επεισοδίο, καποιοι εχθροί του 3ου doctor επιστρέφουν στη νέα σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό επεισόδιο το Amy's Choice, όπως και ο ρυθμός της σειράς.

Δεν μου άρεσε τόσο το Vampires of Venice, αλλά σε κάθε επεισόδιο -ανεξαρτήτως υπόθεσης- υπάρχει η υπενθύμιση ότι "κάτι" έρχεται (χρονο-ρωγμές), στοιχείο που με έχει "ψήσει".

Ο Smith προσδίδει ένα αινιγματικό τόνο στο χαρακτήρα του Γιατρού, που δεν τον έχω παρατηρήσει σε κανέναν από τους προηγούμενους. Το γεγονός ότι είναι η πιο νεανική φάτσα στην ιστορία της σειράς, έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την αρχαία ηλικία του Γιατρού, κι αυτή την αντίθεση την "έχει" ο Smith.

 

Εν αναμονή, λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

O Smith παίζει τον γέρο στον έφηβο του Tennant. Το παράδοξο αυτό είναι αρχικά λίγο περίεργο, αλλά το συνηθίζεις.

Γενικα η νέα σαιζόν έχει κάτι από τη θεατρικότητα και την ατμόσφαιρα παλιών serials και όχι τόσο την υπερβολή των άλλων σαιζόν της νέας σειράς - ακόμα και όταν ο κόσμος κινδυνεύει να καταστραφεί (και είχε μπόλικες τέτοιες στιγμές η νέα σειρά) δεν ξεφεύγει από τα πλαίσια του "ναι, θα μπορούσε να γίνει αυτό."

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλά επεισόδια ακόμα;; Περιμένω να τελειώσει να τα δω μαζεμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στη μέση, επεισόδιο 7, νομίζω συνολικά έχει 13 επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Season 1 Episode 1 part 1 "An Unearthly Child".

 

Το πρώτο Doctor Who επεισόδιο που παίχτηκε ποτέ. Ασπρόμαυρο, με εφέ της πλάκας. αλλά με μια ιστορία που από τα πρώτα λεπτά καταλαβαίνεις πως έχει κάτι το διαφορετικό.

 

 

Δύο δάσκαλοι σε ένα βρετανικό σχολείο, μια δασκάλα ιστορίας και ένας φυσικής, μιλάνε για μια ιδιαίτερα προικισμένη μαθήτριά τους. Η κοπέλα έχει γνώσεις που τους παραξενεύουν, όπως και βρίσκουν παράξενο το ότι η δηλωμένη διεύθυνσή της είναι ψεύτικη, οπότε και αποφασίζουν να την ακολουθήσουν.

 

 

Πολύ ενδιαφέρον και καταλαβαίνεις αμέσως πως η σειρά έχει προοπτική.

Link to comment
Share on other sites

Season 1 Episode 1 part 1 "An Unearthly Child".

 

Το πρώτο Doctor Who επεισόδιο που παίχτηκε ποτέ. Ασπρόμαυρο, με εφέ της πλάκας. αλλά με μια ιστορία που από τα πρώτα λεπτά καταλαβαίνεις πως έχει κάτι το διαφορετικό.

 

 

Δύο δάσκαλοι σε ένα βρετανικό σχολείο, μια δασκάλα ιστορίας και ένας φυσικής, μιλάνε για μια ιδιαίτερα προικισμένη μαθήτριά τους. Η κοπέλα έχει γνώσεις που τους παραξενεύουν, όπως και βρίσκουν παράξενο το ότι η δηλωμένη διεύθυνσή της είναι ψεύτικη, οπότε και αποφασίζουν να την ακολουθήσουν.

 

 

Πολύ ενδιαφέρον και καταλαβαίνεις αμέσως πως η σειρά έχει προοπτική.

Από την πρώτη σαιζόν πάλαιψα μόνο 3 serials, μετά το άφησα και πήγα κατευθείαν στο the war games της 6ης σαιζόν (με τον 2ο doctor) και από εκεί συνεχίζω με τις περιπέτειες του τρίτου ως μέλος της UNIT

Link to comment
Share on other sites

Επεισόδιο 8 - The Hungry Earth

Ο Doctor, η Amy και ο Rory προσγειώνονται στη Νοτιοανατολική Αγγλία/Νότια Ουαλία 10 χρόνια στο μέλλον τους και καταλήγουν σε μια ανασκαφή όπου η γη αρχίζει να καταπίνει τους εργαζόμενους

 

Ένα επεισόδιο στο οποίο σχεδόν όλα δουλεύουν. Ο ρυθμός είναι αργός μεν, αλλά δεν κάνει πουθενά κοιλιά, αντίθετα η δράση έρχεται στα σωστά σημεία, η μουσική σε καναδυο σημεία μόνο μου χτύπησε άσχημα (και αυτό το θεωρώ καλό - η μουσική του νέου Doctor Who είναι σταθερά ενοχλητική) οι χαρακτήρες καλογραμμένοι και οι ατάκες του Doctor εξαιρετικές. Το δε cliffhanger είναι πετυχημένο ενώ το redesign των

Silurians

είναι εξαιρετικό.

 

Το μεγάλο μείον του επεισοδίου είναι, κατά τη γνώμη μου, το ότι είχε διαφημιστεί πάρα πολύ ως επιστροφή κακών από την παλιά σειρά και, σαν αποτέλεσμα, το πρώτο μισό του επεισοδίου όπου το κοινό περιμένει να δει το ποιος βρίσκεται πίσω από τα όσα γίνονται χάνουν το νόημά τους, αφού τα trailer αποκάλυπταν το ποιοι είναι υπεύθυνοι. Όσοι δουν τα επεισόδια μαζεμένα στο τέλος της σαιζόν απλά αγνοήστε το "στο επόμενο επεισόδιο" του 7ου επεισοδίου και θα απολαύσετε περισσότερο αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός και είχα δει για πρώτη φορά το doctor who είχα απογοητευτεί απο τα πάντα.Απο τον ηθοποιό (δεν γνωρίζω το όνομά του αλλά αν θυμάμαι καλά έιναι αυτός που έκανε τονβαλτάνθρωπο

στο ωραιότατο ¨τα χρονικά της Νάρνια" του ΒBC στα επεισόδια απο τον ασημένιο θρόνο),απο τα σκηνικά και απο τα εφφέ.Βέβαια τότε ήμουν μικρός και καθώς μόλις είχα δει την πρώτη ταινία του star war(το the last hope δηλαδή) οι σειρές φαντασίας της αγγλικής τηλεόρασης μου φαίνονταν απαράδεκτες.Έτσι δεν ξαναπλησίασα αυτήν την σειρά.Μέχρι που έπεσα πάνω σε ένα επεισόδιο στον Σκάι χωρίς να ξέρω περι τίνος πρόκειται και ενθουσιάστηκα απο τα πάντα.Τις ερμηνείες,τους χαρακτήρες,τις ευρηματικές ιδέες και τον εξαιρετικό ρυθμό.Και γενικά όλα αυτά που αποτελούν σήματα κατατεθέντα των αγγλικών σειρών(ακόμα και η μεταγλώτιση μου άρεσε πολύ).Απο τότε έγινα φανατικός της σειράς.Δυστυχώς ο Σκάι σταμάτησε την σειρά(και μας έχει φλομώσει στα csi μαϊάμι,Λας βέγκας,Οκλαχόμα και πάει λέγοντας).Ειδικά τα επεισόδια με τον Τέναντ και την Πάιπερ ήταν όλα τα λεφτά.Δυστυχώς μετά τα την έξοδο της τελευταίας απο την σειρά μου φάνηκε οτι η σειρά έχασε κάτι απο την σπιρτάδα της,οι ιστορίες δεν ήταν πάντα επιτυχημένες.Συχνά δε έκανε κοιλιά η αφήγηση.Ακόμα και έτσι όμως ήταν απο τις κορυφαίες σειρές φαντασίας.Αν πρέπει να ξεχωρίσω τώρα κάποια επεισόδια θα διάλεγα δύο.Το ένα είναι το επεισόδιο με τους δύο δόκτορες κυρίως γιατί ήταν απ'ολαυση να βλέπεις μαζί δύο υπέροχους ηθοποιούς σαν τον Τέναντ και το Τζόν Σίμς.Όμως μακράν το κορυφαίο επεισόδιο που έχω δει είναι αυτο με τον αστεροϊδή στα έγκατα του οποίου ήταν φυλακισμένος ο διάβολος.Εντελώς λαβκραφτικό ,με ένα σενάριο και σκηνοθεσία που κάνει τις ταινίες φαντασίας του Χόλυγουντ της τελευταίας δεκαετίας(με ελαχιστότατες εξαιρέσεις) να φαίνονται γελοίες.Πάντως θα ήταν ωραία ο νέος doctor να ήταν ο Τζόν Σίμς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

5ος Κύκλος = Επ. 11. The Lodger

 

Ο Μιχάλης έχει χάσει λίγο την επαφή του με τον Δόκτωρα, μάλλον λόγω μετακινήσεων, και θα τον αφήσω εκείνον να συνδέσει τα κενά όταν καθίσει πάλι με την σειρά.

 

Απλά δεν μπορούσα να μην γράψω για το "The Lodger" που μου άρεσε πολύ. Θυμάμαι πόσο περίεργο μου είχε φανεί στο trailer του, όντως όμως μοιάζει να ξεκόβει λίγο από την συνηθισμένη "συνταγή" δίνοντας μας ένα άριστο επεισόδιο, και ανοίγοντας μου την όρεξη για περισσότερες παρόμοιες ιστορίες. Το "κακό" αυτού του επεισοδίου είναι τρομακτικό στην εισαγωγή του, ευφειές, μου θύμισε την παλιά βρετανική σειρά "Thriller", και φυσικά η λύση του είναι κλασσικό Doctor Who.

 

Έχει και αρκετό γέλιο με το όλο θέμα της συγκατοίκησης.

 

Μάθαμε και την μέθοδο άμεσης μετάδοσης flashback-info, που δείχνει επώδυνη. Είναι άραγε η πρώτη φορά που χρησιμοποιείται;

 

Το επόμενο, "The Pandorica Opens", δείχνει να έχει επικές διαστάσεις. (Μετάδοση 19/6).

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..