Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Άντε να δούμε.... δεν έχω πολλές ελπίδες πια... :(

Γιατί; 1η Γενάρη έχουμε νέα σαιζόν με chief writer τον Μoffat.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... ίσως επειδή πάει από το κακό στο χειρότερο κάθε χρόνο... ξεκίνησε με κάποιες έξυπνες ιδέες στην 1η σεζόν (εκτός από τον πιλότο :) ) και από εκεί πέρα όσον αφορά το ΕΦ κομμάτι της σειράς, έχει καταρρακωθεί σε κλισέ και προβλεψιμότητες, με ελάχιστες εξαιρέσεις (όπως το εξαίρετο-καταπληκτικό-εύχομαι-να-ήταν-γυναίκα "Blink")... άσε που Δρ Ποιος όσο πάει και γίνεται πιο "φλώρος" (προσωπικό γούστο), ενώ πλησιάζουμε στο όριο των μετανσαρκώσεών του...

 

Είμαι σίγουρος ότι μπορούν να βρουν κάποιο τέχνασμα όπως το "χαμένο από την αρχαιότητα των χρονολόρδων, life resetter", αλλά θα ήταν πολύ lame.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... ίσως επειδή πάει από το κακό στο χειρότερο κάθε χρόνο... ξεκίνησε με κάποιες έξυπνες ιδέες στην 1η σεζόν (εκτός από τον πιλότο :) ) και από εκεί πέρα όσον αφορά το ΕΦ κομμάτι της σειράς, έχει καταρρακωθεί σε κλισέ και προβλεψιμότητες, με ελάχιστες εξαιρέσεις (όπως το εξαίρετο-καταπληκτικό-εύχομαι-να-ήταν-γυναίκα "Blink")... άσε που Δρ Ποιος όσο πάει και γίνεται πιο "φλώρος" (προσωπικό γούστο), ενώ πλησιάζουμε στο όριο των μετανσαρκώσεών του...

 

Είμαι σίγουρος ότι μπορούν να βρουν κάποιο τέχνασμα όπως το "χαμένο από την αρχαιότητα των χρονολόρδων, life resetter", αλλά θα ήταν πολύ lame.

Να σου πω, 2η και 3η σαιζόν πιστεύω ότι ήταν καλύτερες από την αμήχανη πρώτη ή 4η είχε κυρίως μέτρια επεισόδια αλλά το πρωταγωνιστικό δίδυμο κρατούσε τη σειρά πάνω του.

Ο "φλώρος" Ten (κι εγώ την ίδια άποψη είχα αρχικά) έδωσε ρεσιταλ και κέρδισε τις εντυπώσεις σε σχέση με τον "μάτσο" nine που ήταν ελαφρώς one trick pony. Ε, και όταν φτάσουν στο όριο του 13ου Doctor (σε καμία δεκαετία δηλαδή) όλο και κάποια πατέντα θα σκεφτούν.

Τέλος σκέψου ότι τη σειρά δε θα τη γράφει πια ο δημιουργός του Queer as Folk, αλλά ο τύπος που έγραψε το Blink.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, 2η και 3η σαιζόν πιστεύω ότι ήταν καλύτερες από την αμήχανη πρώτη ή 4η είχε κυρίως μέτρια επεισόδια αλλά το πρωταγωνιστικό δίδυμο κρατούσε τη σειρά πάνω του.

Ο "φλώρος" Ten (κι εγώ την ίδια άποψη είχα αρχικά) έδωσε ρεσιταλ και κέρδισε τις εντυπώσεις σε σχέση με τον "μάτσο" nine που ήταν ελαφρώς one trick pony. Ε, και όταν φτάσουν στο όριο του 13ου Doctor (σε καμία δεκαετία δηλαδή) όλο και κάποια πατέντα θα σκεφτούν.

Τέλος σκέψου ότι τη σειρά δε θα τη γράφει πια ο δημιουργός του Queer as Folk, αλλά ο τύπος που έγραψε το Blink.

 

Προσωπικά γούστα πάντα. Εμένα μου άρεσε ο πρώτος γιατρός από "νεύρο" και τέλος της πρώτης-αρχή της δεύτερης season από υποθέσεις (εκτός των εξαιρέσεων). Επίσης ΔΕΝ θέλω να ξαναδώ άλλα Daleks. Έχουν αναστηθεί πιο πολλές φορές και από τον Μόλντερ στα X-files!!!

 

Δεν νομίζω ότι θέλει δεκαετία για το όριο του 13ου, εφόσον είμαστε ήδη στον 11ο και δεν κρατάνε πάνω από 1-2 χρόνια οι τελευταίοι...

 

ΥΓ: Από ότι είδα ο τύπος που έγραψε το Blink, θα γράψει 6 επεισόδια "μόνο".

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γούστα πάντα. Εμένα μου άρεσε ο πρώτος γιατρός από "νεύρο" και τέλος της πρώτης-αρχή της δεύτερης season από υποθέσεις (εκτός των εξαιρέσεων). Επίσης ΔΕΝ θέλω να ξαναδώ άλλα Daleks. Έχουν αναστηθεί πιο πολλές φορές και από τον Μόλντερ στα X-files!!!

 

Δεν νομίζω ότι θέλει δεκαετία για το όριο του 13ου, εφόσον είμαστε ήδη στον 11ο και δεν κρατάνε πάνω από 1-2 χρόνια οι τελευταίοι...

 

ΥΓ: Από ότι είδα ο τύπος που έγραψε το Blink, θα γράψει 6 επεισόδια "μόνο".

Από 5-6 έγραφε ο Davis στις προηγούμενες σαιζόν (με τα αποτελέσματα που όλοι βλέπαμε)

Και από όσο ξέρω τα Χριστούγεννα θα έχουμε Μaster και θα συνεχίζει να εμφανίζεται και στην επόμενη σαιζόν, οπότε ελπίζω σε λίγους Daleks (κι εγώ έχω αρχίσει να κουράζομαι)

 

Γενικότερα πάντως, από όσο έχω δει και τον πρώτο και τον τρίτο Doctor, ποτέ δεν ήταν τόσο grim&gritty όσο ο έννατος (που το εξηγούν διότι είναι μόλις στο τέλος του πολέμου με τους Daleks) ήταν περισσότερο εγκεφαλικοί ήρωες, έχοντας συχνά μαζί τους και κάποιον action hero άνθρωπο στο party τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

The Waters of Mars.

Μόλις τελείωσε το επεισόδιο, οπότε σε καμιά ώρα θα είναι διαθέσιμο στα γνωστά στέκια.

 

Σε αυτό ο Doctor καταλήγει σε μια ανθρώπινη αποικία του Άρη το 2059, την ημέρα που ο σταθμός θα καταστραφεί... και δεν μπορεί να αλλάξει τον ρου της ιστορίας. Προσθέστε μερικά water zombies και έχετε... βασικά 45 από τα λιγότερο δυνατά λεπτά σε επεισόδιο της σειράς. Μια μεγάλη κοιλιά, πολύ μελόδραμα (τι πρωτότυπο για σενάριο που συνυπογράφει ο Davies) και 1-2 αθέλητα αστείες σκηνές.

Ευτυχώς το επεισόδιο ήταν ωριαίο, και στο τελευταίο τέταρτο μπορούμε να απολαύσουμε έναν Tennant σε τρελά κέφια και μια πολύ δραματική ανατροπή, που, ενώ παραμένει τραβηγμένη από τα μαλλλιά και αστεία σε σημεία, ανταμοίβει και στρώνει τον δρόμο για ένα εκρηκτικό φινάλε της εποχής Davies για τα Χριστούγεννα και το The End of Time.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε μερικά water zombies και έχετε... βασικά 45 από τα λιγότερο δυνατά λεπτά σε επεισόδιο της σειράς. Μια μεγάλη κοιλιά, πολύ μελόδραμα (τι πρωτότυπο για σενάριο που συνυπογράφει ο Davies) και 1-2 αθέλητα αστείες σκηνές.

 

Και τώρα θες να ΜΗΝ ανησυχώ για την επόμενη σεζόν;;

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα θες να ΜΗΝ ανησυχώ για την επόμενη σεζόν;;

Ναι. Ο Davies θα φύγει λέμε και ελπίζω μαζί του το μελόδραμα και τα ever the top τέλη των σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπώ τον R.T.Davies. Τα δύο πρόσφατα specials (τελευταίες εμφανίσεις του David Tennant ως Doctor) δε θα αντέχονταν αν δεν ξέραμε ότι μαζί με τον πρωταγωνιστή φεύγει και ο Davies.

 

Το End of time (parts 1 & 2) είναι RTD goes up to eleven με τις ερμηνείες των Tennant, Simm και Timothy Dalton να σώζουν αυτόν τον αχταρμά που θα μπορούσε να είναι αποκαλυπτικό φινάλε μιας εποχής (και που τα καταφέρνει, με έναν εντελώς campy και διασκεδαστικό τρόπο).

 

Και την άνοιξη ξεκινάει η νέα σαιζόν...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις τελευταίες μέρες είδα την πρώτη σαιζόν με τον Eccleston και την λάτρεψα. Περισσότερα στο ελληνικό blog.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Έχω φτάσει στην τρίτη σαιζόν (μόλις την τέλειωσα), και πραγματικά ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ TENNANT! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΕΙ SNIFF SNIFF...

 

Θα έλεγα ότι στην τρίτη σαιζόν (χωρίς Rose grr! Η Μάρθα δεν τα καταφέρνει τόσο καλά... καλύτερη ήταν η Donna από το Runaway Bride, τρελλό επεισόδιο εκείνο!)

 

Καλύτερα επεισόδια στην τρίτη σαιζόν, όχι τόσο το finale που ήταν καλό, και είχε Jack μέσα, αλλά προσωπικά θα έλεγα το Blink όντως, και το Human Nature/Family of Blood. Απίστευτη ερμηνεία του Tennant σε αυτό.

 

Για την δεύτερη σαιζόν, θα έλεγα ότι το School reunion είχε τρελλό γέλιο σε μερικά σημεία, σίγουρα το διπλό τελικό επεισόδιο με Daleks εναντίον Cybermen, και δεν ήθελα να φύγει η Rose! Είδα ότι επανέρχεται στην τέταρτη αλλά πως; Και όχι δεν θέλω spoiler. Επίσης το διπλό επεισόδιο The Impossible Planet/The Satan Pit. Γενικά η χημεία Piper/Eccleston ¨ηταν δυνατή, αλλά και ο Tennant είχε κάτι ξεχωριστό με την Piper, και μου άρεσε που πήγαινε.

 

Δεν ξέρω τι και πως θα είναι ο Matt Smith. Εκείνο πάντως που λένε για τον 11ο Doctor, είναι ότι αρχικά ζητούσανε κάποιον ηθοποιό λίγο μεγαλύτερης ηλικίας, αλλά τους έκανε εντύπωση ο Matt Smith όταν διάβασε για τον ρόλο. Θα είναι ο νεώτερος Doctor, παίρνει την πρωτιά από τον Peter Davison ο οποίος ήταν 29 ετών όταν πήρε τον ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

http://www.youtube.com/watch?v=LF2x5IKxmAQ

Ανατριχίλα!

Λοιπόν κι εγώ το βλέπω όποτε θυμάμαι και μπορώ να πω ότι σίγουρα οι νέες σεζόν έχουνε φοβερό σασπένς συν το δεμένο σενάριο που έλειπε από τις παλιότερες.

Τον πρόσφατο δόκτορα δεν τον έχω δει καθόλου και με αυτά που διαβάζω φοβάμαι να το κάνω μη μου καταστρέψει την εικόνα μου για την σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτάσει στην τρίτη σαιζόν (μόλις την τέλειωσα), και πραγματικά ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ TENNANT! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΕΙ SNIFF SNIFF...

Κανένας.

 

Θα έλεγα ότι στην τρίτη σαιζόν (χωρίς Rose grr! Η Μάρθα δεν τα καταφέρνει τόσο καλά... καλύτερη ήταν η Donna από το Runaway Bride, τρελλό επεισόδιο εκείνο!)

Το δίδυμο Doctor/Donna ήταν νομίζω το καλύτερο όλης της σειράς (και μετά Eccleston/Piper, με τον Tennant δε μου πολυκολούσε). Ίσως ο καλύτερος λόγος για να δει κανένας την τέταρτη σαιζόν (και μετά είναι το Silence in the library/planet of the dead)

 

Δεν ξέρω τι και πως θα είναι ο Matt Smith. Εκείνο πάντως που λένε για τον 11ο Doctor, είναι ότι αρχικά ζητούσανε κάποιον ηθοποιό λίγο μεγαλύτερης ηλικίας, αλλά τους έκανε εντύπωση ο Matt Smith όταν διάβασε για τον ρόλο. Θα είναι ο νεώτερος Doctor, παίρνει την πρωτιά από τον Peter Davison ο οποίος ήταν 29 ετών όταν πήρε τον ρόλο.

Θα το δούμε αυτό την Άνοιξη.

Link to comment
Share on other sites

Silence in the Library/Forest of the Dead: καταπληκτικά επεισόδια, ιδίως το Silence in the Library.

 

Δεν ξέρω αν ο Matt Smith θα μπορέσει να ξεπεράσει τον Tennant ως Doctor. Eλπίζω να είναι τουλάχιστον καλός. Χαλαρά ο Tennant είναι ο καλύτερος από όλους τους Doctor. Πριν τον Tennant, ήμουνα ανάμεσα σε Sylvester McCoy και Tom Baker.

Link to comment
Share on other sites

Turn Left: Δεν ξέρω τι να πώ γι'αυτό το απίστευτο επεισόδιο. Ίσως ένα από τα καλύτερα της σειράς...

Link to comment
Share on other sites

Turn Left: Δεν ξέρω τι να πώ γι'αυτό το απίστευτο επεισόδιο. Ίσως ένα από τα καλύτερα της σειράς...

Το τελευταίο πολύ καλό της βασικά... Άντε, μαζί με το τελευταίο τέταρτο του Waters of Mars και το τελευταίο μισάωρο του The End of Time part 2.

 

Και θυμάσαι, στο είχα γράψει στο blog κι αυτό και το διπλό του Moffat.

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχες γράψει, όντως.

 

Δεν ξέρω αλλά θεωρώ ότι τα τελευταία επεισόδια της τρίτης σαιζόν με τον Master στάθηκαν καλά κυρίως με τις ερμηνείες των ηθοποιών. Τώρα θα δώ τα τελευταία επεισόδια της 4ης σαιζόν, και μετά θα μου μείνουν μόνο τα 4 Special. Είτε καλά είτε κακά, Tennant είναι αυτός... Και επειδή τουλάχιστον στο End of Times παίζουν και οι John Simm, & Timothy Dalton, θα πρέπει να έχει εκπληκτικές ερμηνείες από τους συγκεκριμένους.

 

Α, και για όποιον δεν το έχει δεί, το The Weakest Link Doctor Who Special:

 

http://www.youtube.com/watch?v=k3u3seMW-jk

http://www.youtube.com/watch?v=PpAQLH0P_qY

http://www.youtube.com/watch?v=71K8u3_8B2o

http://www.youtube.com/watch?v=r7fPCyqNKxo

http://www.youtube.com/watch?v=q30qK20BQY0

http://www.youtube.com/watch?v=mkmV2nJkFts

Link to comment
Share on other sites

Α, και για όποιον δεν το έχει δεί, το The Weakest Link Doctor Who Special:

 

Χεχεχε, δεν έχω χρόνο να το δω όλο τώρα, αλλά φαίνεται ωραίο :) Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή τουλάχιστον στο End of Times παίζουν και οι John Simm, & Timothy Dalton, θα πρέπει να έχει εκπληκτικές ερμηνείες από τους συγκεκριμένους.

 

John Simm rules-από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς!Το End of times από τα καλύτερα επεισόδεια ever:D!

Edited by supermario
Link to comment
Share on other sites

Είδα και τα The Stolen Earth/Journey's End χθές το βράδυ.

 

Δεν ξέρω γιατί o Davies πρέπει σε κάθε τέλος σαιζόν να το κάνει αυτό, και να μας αφήνει με τόση πικρία στο τέλος κάθε σαιζόν [εκτός από την πρώτη όπου αναγκαστικά έγινε μιας και έφυγε ο Eccleston.

 

Trivia time τώρα: Στο επεισόδιο The Stolen Earth όταν στο Torchwood o Ianto Jones βλέπει τηλεόραση, για λίγα δευτερόλεπτα εμφανίζεται και μιλάει ο Richard Dawkins. Λοιπόν, ο Richard Dawkins είναι παντρεμένος με την Lalla Ward, η οποία ενσάρκωνε τον χαρακτήρα της Romana II στο Doctor Who επί εποχής Tom Baker.

Link to comment
Share on other sites

The Next Doctor: όχι κάτι ιδιαίτερο σαν επεισόδιο, αλλά απολαυστικός Tennant

Planet of the Dead: Tennant of course αλλά ωραίο δίδυμο με την Michelle Ryan. έπρεπε να είχαμε μία σαιζόν ακόμα με τους δυό τους.

Waters of Mars: τελευταία σκηνή ήταν αποκαλυπτική, καταπληκτικός ο Tennant ως συνήθως.

 

Kαι τα τρία επεισόδια ήταν εντάξει, καλύτερο θεώρησα το Waters of Mars από τα τρία. Η διαφορά είναι πάντα η ηθοποιϊα. Όλοι οι ηθοποιοί που πλαισιώνουν τον Tennant είναι πραγματικά πάρα πολύ καλοί. Και φυσικά το είπα ότι τελικά λατρεύω τον Tennant? Λυπάμαι που έφυγε από την σειρά.

 

Και ένα μικρό Trivia: ο ίδιος ο Tennant έγινε ηθοποιός λόγω Doctor Who, και πάντα ήθελε να ενσαρκώσει τον συγκεκριμένο ρόλο.

 

Κι άλλο Trivia: η Michelle Ryan έπαιξε και στο Merlin ενσαρκώνοντας την Nimueh σε 4 επεισόδια, και ήταν η Jamie Sommers της νέας σειράς Bionic Woman που όμως δεν συνεχίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

End of Times Part I & II: συμφωνώ με τον Nihilio. Αν δεν ήταν για τις ερμηνείες των ηθοποιών, και το τελευταίο μισάωρο, ας το αφήσουμε καλύτερα. Αλλά Tennant, Simm & Dalton ήταν εξαιρετικοί!

 

Και πάλι θα το πώ: λατρεύω τον David Tennant! Μακάρι να έμενε για τουλάχιστον άλλη μία σαιζόν!

 

Δεν ξέρω για τον Matt Smith, Θα δούμε στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα να βλέπω την πρώτη σαιζόν Torchwood τώρα. Εχω δεί τα πρώτα 6 επεισόδια της σαιζόν, και μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά καλά επεισόδια, και μου κρατάει το ενδιαφέρον. Ο χαρακτήρας της Gwen Cooper είναι ενδιαφέρον όπως και του Owen Harper, δεν ξέρω για την Toshiko, και έχω την εντύπωση ότι o Ianto έχει πολλά να δείξει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..