Jump to content

Brian Lumley - Necroscope


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Αν ήξερα ότι θα βρω σίγουρα και τα 5 θα ξεκινούσα την σειρα.Έχω βρει πολλές φόρες σκόρπια μέρη της, μπορει και να έχω βρει και τα 5 και να μην το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερα ότι θα βρω σίγουρα και τα 5 θα ξεκινούσα την σειρα.Έχω βρει πολλές φόρες σκόρπια μέρη της, μπορει και να έχω βρει και τα 5 και να μην το ξέρω.

Αν βρεις το δευτερο παρε το και δωσε και σε αυτους που το ψαχνουν
Link to comment
Share on other sites

 

Εχω διαβασει το πρωτο και μου αρεσε ψαχνω το Νεκροσκοπος ΙΙ Βαμπιρι.Αν το πουλαει κανεις ας στειλει πμ.(εχω παρει τα υπολοιπα αλλα χωρις το ΙΙ δεν διαβαζονται!!)

 

kai ksereis e????meta min ksexaseis kai emena :man_in_love: ...
Εννοειται Ιωαννα μου!!Σε ξεχναω εγω εσενα??
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην αριστοτέλους βρεθηκα σε ενα παζαρι βιβλιων και βρηκα τον νεκροσκόπο το 1  4 ευρω ¨).. πάντα είχα την περιέργεια να το διαβάσω ,, τελικα αυτες τις μερες που το ψιλοδιαβαζω κυλάει ευχαριστα θέλω να βρω και τα άλλα 4 αλλα το ΟΞΥ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΟΣ ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ.Στην αρχή δεν μου πολυάρεσαν τα kgb κτλ αλλα οκ οπως και το αραχνουφαντο φαντασμα περιμενα κατι αλλο με βαμπιρ και νεκροσκοπους αλλα αξιζει πιστευω ,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον μολις τελειωσα με το πρωτο στην αρχη ενθουσιαστηκα λιγο αλλα μετα το καραγουσταρα

θελω απεγνωμενα να διαβασω το 2 το βαμπιρι

ξερει καποιος που μπορω να το βρω

η το πουλαει καποιος ???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ αγόρασα το πρώτο λόγω της τιμής του και του καταπληκτικού εξωφύλλου του. Το διάβασα αμέσως και τέλος ο Νεκροσκόπος!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Τα μέλη της ΛΑΦ στην 22η συνάντηση της είπαν περίπου τα εξής για το πρώτο βιβλίο του Νεκροσκόπου.

 

Nargathrod : Το βιβλίο ήταν εντυπωσιακό σε αρκετά σημεία. Η γραφή εντυπωσιακή. Ξεκινάει με μια αηδιαστική εικόνα να ξετυλίγεται σιγά σιγά από τα μάτια ενός παντογνώστη αφηγητή. Είχε σημαντικά λάθη ως έκδοση αλλά η επιμέλεια ήταν αρκετά καλή. Μετά την σκηνή στο αυτοκίνητο με τον Κυρίτση και την δημοσιογράφο υπήρξαν άλλες δυο σκηνές σε αυτό το βιβλίο που με έκαναν να τρομάξω από την συνολική μου ανάγνωση τρόμου στη ΛΑΦ. Η μια ήταν όταν ο Ντραγκοσάνι βγήκε εκτός και κόντεψε να σκοτώσει τον Μπόροβιτσς στην αρχή του βιβλίου, η άλλη εκεί που μιλά με τον Ρουμάνο Ιστορικό στο σπίτι του. Απίστευτος διάλογος για το τι είναι Βαμπίρι. Όσο αφορά τον Χάρι Κίο τολμώ να πω ότι ο Lumley έγραψε την εικόνα καθηγητών που νοιάζονταν για τους μαθητές τους όσο περίεργοι και αν είναι αυτοί όπως ο Χάναντ. Πέρασε έτσι μηνύματα για την εκπαίδευση. Το τέλος αποκαλύφθηκε ικανοποιητικά μιας και είχε στηθεί σωστά από την αρχή. Δούλεψε άψογα η τεχνική της κλιμάκωσης. Αξιόλογο βιβλίο αξίζει να διαβαστεί.

 

deadend : Μου άρεσε πολύ το κλίμα. Δεν έλειπε από καμμία σκηνή το κλίμα. Ωραία η ιδέα με το φάντασμα ενίσχυε το κλίμα. Είναι βιβλίο που πρέπει να διαβαστεί από τους συγγραφείς. Το πιο φρικιαστικό στοιχείο του βιβλίου είναι εκεί που ανακρίνει τον πρώτο νεκρό. Πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι μιλάνε με τους νεκρούς. Ήταν ωραίο τέχνασμα ο τρόπος που παρουσίαζε του νεκρούς. Μου άρεσε το τέλος.

 

circi: Μου αρέσει πάρα πολύ το αντικατασκοπικό στοιχείο. Διαβάζω πολύ Λεμαρέ. Moυ άρεσε πάρα πολύ το κλίμα. Η επιφυλακτικότητα του ανθρώπου όταν προχώρησε στο πιο αηδιαστικό μέρος της εξέτασης. Μου άρεσε πάρα πολύ η δολιότητα του  ρώσου στρατηγού. Περιγράφει άψογα την Ρωσία και την Αγγλία στην διάρκεια του ψυχρού πολέμου. Οι περιγραφές στα βουνά στην Ρουμανία ήταν πολύ ζωντανή και με έκανε να νιώσω οικεία. Το είχε δώσει όμορφα το κλίμα της επαρχίας. Θα το ήθελα ίσως παραπάνω πρακτορική.

 

tiessa : Βλέπω το οπισθόφυλλο και λέω δεν θα φοβηθώ. Μου άρεσε πάρα πολύ, ειδικά προς την μέση και μετά. Μου ήταν εξαιρετικά συμπαθείς ο Χάρι Κίο και το κλίμα στην Αγγλία. Μου άρεσε η εκδοχή του βαμπιρισμού. Μου άρεσε η αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Εκεί που αισθάνθηκα ότι ξέφυγε ήταν όταν βγήκε στο ποτάμι η μητέρα. Εμένα ο τρόμος μου αρέσει να είναι πιο υποχθόνιος. Μαζεύτηκαν πολλές υπερφυσικές δυνάμεις. Δεν μας είχε προϊδεάσει με την γρηγοράδα στην αφήγηση στο τέλος.

 

morfeas: Μου φάνηκε σαν dark fantasy. Είχε πιο πολύ αγωνία από ότι τρόμο. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα και το μεγαλύτερο ελάττωμα είναι η μυθολογία (βρυκόλακες, υπερφυσικοί άνθρωποι). Είχε φρικιαστική σκηνή στην αρχή. Μου άρεσε που ο παντογνώστης αφηγητής προσέγγυζε τους ήρωες του. Τον Κίο τον βλέπουμε μέσα από τα μάτια της γυναίκας και του καθηγητή του. Τα ζόμπι δεν μου φάνηκαν συνεπή ως προς την όλη ιστορία. Ως προς την πλοκή λειτούργησε καλά η κλιμάκωση. Μου άρεσε πολύ η σύνδεση παρελθόν και παρόν. Καλή η γραφή ίσως λιγότερο περιγραφική να ήταν. Οι διάλογοι φοβεροί. Ήταν και φιλοσοφικοί. Αρκετά καλό βιβλίο.

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το πρωτο βιβλίο της σειράς "Νεκροσκοπος". Απ οτι εχω δει κυκλοφορουν σκόρπια, καποιοι μονο τόμοι απο την πενταλογια.

Θα μπορουσε να με ενημερώσει καποιος αν, διαβαζοντας μονο τον πρωτο τομο (μια που δεν βρισκω ολοκληρωμένη τη σειρα) , θα μεινω ξεκρεμαστος;;

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το πρωτο βιβλίο της σειράς "Νεκροσκοπος". Απ οτι εχω δει κυκλοφορουν σκόρπια, καποιοι μονο τόμοι απο την πενταλογια.

Θα μπορουσε να με ενημερώσει καποιος αν, διαβαζοντας μονο τον πρωτο τομο (μια που δεν βρισκω ολοκληρωμένη τη σειρα) , θα μεινω ξεκρεμαστος;;

Ευχαριστω!!

To πρώτο είναι σχεδόν αυτοτελές. Τελειώνει με τρόπο που μένει ανοιχτός για τα όσα θα συμβούν στα υπόλοιπα, αλλά κλείνει την ιστορία που θέλει να πει.

 

Τα 3-4-5 τα βρίσκεις πανεύκολα και κοψοχρονιά. Το 2 δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στα Ελληνικά, για αυτό το λόγο και τα 3-4-5 είναι τόσο εύκολο να τα βρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το πρωτο βιβλίο της σειράς "Νεκροσκοπος". Απ οτι εχω δει κυκλοφορουν σκόρπια, καποιοι μονο τόμοι απο την πενταλογια.

Θα μπορουσε να με ενημερώσει καποιος αν, διαβαζοντας μονο τον πρωτο τομο (μια που δεν βρισκω ολοκληρωμένη τη σειρα) , θα μεινω ξεκρεμαστος;;

Ευχαριστω!!

To πρώτο είναι σχεδόν αυτοτελές. Τελειώνει με τρόπο που μένει ανοιχτός για τα όσα θα συμβούν στα υπόλοιπα, αλλά κλείνει την ιστορία που θέλει να πει.

 

Τα 3-4-5 τα βρίσκεις πανεύκολα και κοψοχρονιά. Το 2 δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στα Ελληνικά, για αυτό το λόγο και τα 3-4-5 είναι τόσο εύκολο να τα βρεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!

: )

Link to comment
Share on other sites

Nihilio έχεις υπόψιν σου που μπορεί να παίζει το 5 μήπως; Το ψάχνω καιρό για να κλείσω την σειρά αλλά εις μάτην.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι αν δε διαβασεις το 2, δεν μπορεις να περασεις στα 3, 4 και 5 ;

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι αν δε διαβασεις το 2, δεν μπορεις να περασεις στα 3, 4 και 5 ;

Χάνεις κομμάτια και την εισαγωγή ενός πολύ βασικού χαρακτήρα, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα το τρίτο να σου πω με βεβαιότητα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έσκασε μύτη το 2ο βιβλίο του Νεκροσκόπου στα Public με 8,99. Ορμάτε!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έσκασε μύτη το 2ο βιβλίο του Νεκροσκόπου στα Public με 8,99. Ορμάτε!!!!

Αυτό κι αν είναι νέο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ω ναι, το πρώτο βιβλιο της σειράς ήταν μια απολαυστική σιωπηλή συντροφιά...σιγουρα θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα της σειράς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από το πρώτο και πολύ καλό μέρος της σειράς, περνάμε στο σαφώς κατώτερο δεύτερο! Ατμοσφαιρικές περιγραφές της ζωής του φαεθορα και θιμπορ φερεντσι καθώς και της εξέλιξης της μορφής του Χάρι κιο. Το αρνητικό για μένα είναι ότι εμφανίζονται αρκετοί και αδύναμοι χαρακτήρες σε σημείο που κουράζει και δεν θυμάσαι ποιος είναι ποιος. Στα θετικά, η ιστορία έχει συνέχεια και λύνει αρκετές απορίες σχετικά με το πρώτο μερος. Ευελπιστώ το τρίτο μερος να εχει ανάλογη παρουσία.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το πρώτο και πολύ καλό μέρος της σειράς, περνάμε στο σαφώς κατώτερο δεύτερο! Ατμοσφαιρικές περιγραφές της ζωής του φαεθορα και θιμπορ φερεντσι καθώς και της εξέλιξης της μορφής του Χάρι κιο. Το αρνητικό για μένα είναι ότι εμφανίζονται αρκετοί και αδύναμοι χαρακτήρες σε σημείο που κουράζει και δεν θυμάσαι ποιος είναι ποιος. Στα θετικά, η ιστορία έχει συνέχεια και λύνει αρκετές απορίες σχετικά με το πρώτο μερος. Ευελπιστώ το τρίτο μερος να εχει ανάλογη παρουσία.

Το δεύτερο θυμάμαι μέχρι την μέση δεν μου είχε πει και πολλά. Αλλά μετά ανεβαίνει πολύ και στο τέλος το θεώρησα πολύ καλο. Το 3ο είναι το χειρότερο της σειράς για μένα. Σαν περιπέτεια είναι. Διάβασε το και πες μας την γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι νεκροσκόποι πάνε εναλλάξ, τα μονά νούμερα (1,3,5) είναι καταπληκτικά - τα ζυγά (2,4) χάλια. 

Πάντως η saga συνεχίζεται με το bloodwars αλλά λίγο που διάβασα είναι αρκετά χαοτικό. 

Edited by elessar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Νεκροσκοπος ΙΙΙ : Η πηγή

 

Το τρίτο μέρος της σειράς και το πιο αδύναμο. Το σημαντικότερο μειονέκτημα είναι η έλλειψη ατμόσφαιρας σε σχέση με τα πρώτα δύο μερη. Μας παρουσιάζει κάτι διαφορετικό σ ένα παράλληλο σύμπαν. Ο "ατρωτος" Χάρι Κιο και τα Βαμπιρι κοινός παρονομαστής. Κάποια στιγμή θα συνεχίσω με τι τέταρτο μέρος, θέλω να δω πως θα το πάει ο συγγραφέας, περιέργεια...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, ψάχνω το 5ο βιβλίο, υπάρχει κάποιος που να το δίνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Νεκροσκοπος IV : Απ ‘ τα χείλη των νεκρών - Brian Lumley

 

Στο τέταρτο μέρος της σειράς ο Χάρι Κιο προσπαθεί να αναγεννηθεί για να αντίμετωπισει άλλη μια φορά την βαμπιρι οικογένεια Φερεντσι! Τίποτα το ουσιαστικό, απλά μια ανακύκλωση των προηγούμενων γεγονότων. Ένα σημαντικό μέρος της υπόθεσης διαδραματίζεται επί ελληνικού εδάφους. Αν βρω το πέμπτο και τελευταίο(επιτέλους)μέρος θα το δίαβασω, αν και δεν πιστεύω να μου προσφέρει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Νεκροσκοπος IV : Απ ‘ τα χείλη των νεκρών - Brian Lumley

 

Στο τέταρτο μέρος της σειράς ο Χάρι Κιο προσπαθεί να αναγεννηθεί για να αντίμετωπισει άλλη μια φορά την βαμπιρι οικογένεια Φερεντσι! Τίποτα το ουσιαστικό, απλά μια ανακύκλωση των προηγούμενων γεγονότων. Ένα σημαντικό μέρος της υπόθεσης διαδραματίζεται επί ελληνικού εδάφους. Αν βρω το πέμπτο και τελευταίο(επιτέλους)μέρος θα το δίαβασω, αν και δεν πιστεύω να μου προσφέρει κάτι!

Έχοντας διαβάσει και τα 5 βιβλία, μόνο το πρώτο και με την πρωτοτυπία του μου άρεσε πολύ, μετά, με τους εξωγήινους ειδικά, χάθηκε η μπάλλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..